genoeg om als tegemoetkoming te kannen dienen voor een kleiner veriies, dat het nieuwe gezelschap waarschijnlijk, in weerwil van de meeste inspanning, toch zal lijden. Allen, op twee na, hebben zich reeds bereid ver- klaard, hunne contracten op de nieuwe vennootschap over te brengen. Misschien zal nu ook eene vereeniging met het gezelschap van den Nieuwen Schouwburg kunnen tot stand komen en later een contract kunnen ge sloten worden met den heer Van Zuylen. Wij zullen dan in Rotterdam weer kannen komen in het bezit van het oude, uitmuntende gezelschap, dat wij vroeger bezaten." In de leening van 6 millioen ten behoeve der „Dorrepaalsche Bank" is ingeschreven tot een be drag van ongeveer f 5,600,000. Het voornemen om eene vergadering van alle studenten der Utrechtsche universiteit samen te roepen, is gebleken niet uitvoerbaar te zijn en derhalve opgegeven. Thans zijn door een drietal professoren, die hun invloed aanwenden om eene toenadering tusschen de gescheiden partijen tot stand te brengen, brieven gericht zoowel tot den Senaat van het Corps als tot het Collegium van het Bond, met verzoek aan beide zijden commis- siën te benoemen, welke over de punten van ge schil zouden kunnen onderhandelen, ten einde zoodoende tot eenige overeenstemming te komen. Aan het departement van waterstaat werd gisteren aanbesteed het bouwen eener schutsluis en het maken van bijbehoorende werken nabij den Groenendijk bewesten Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter ver binding van Amsterdam met de Merwede (raming f 203,750). Minste inschrijvers waren de heeren L. Yan Dijk te Orthen en H. A. Yan Erp te 'a-Hertogenbosch, voor f 175,800. Door meer dan 80 personen of firma's, die allen direct of indirect belang hebben bij de suiker cultuur op Java, is een adres gericht aan den minister van koloniën, met het dringend verzoek om door opheffing van het uitgaande recht van 30 cents per 100 kilo, de hand te willen reiken aan de opbeuring en instandhouding eener nijverheid, waar mede de welvaart van Java is sameDgeweven. Het kan den minister niet onverschillig zijn - zeggen adressanten - of een nijverheid, die zelfs bij den tegenwoordig zoo gedrukten prijs 5 a 6 millioen pikols, derhalve ruim veertig millioen gulden vertegenwoordigt, waarvan een groot deel der nijvere inlandsche bevolking ten goede komt, al of niet bestendigd blijve. De sluiting van eenige fabrieken, het niet in werking brengen van geheel nieuwe installaties, de bezwaren die de fabrikant ondervindt om het noodige bedrijfskapitaal te erlangen, zijn waarschuwende stemmen, waaraan adr. hopen dat de minister het oor zal leenen. Adr. vragen geen bescherming, maar ontheffing van lasten, die bij een verkoopprijs van 13 a 14 voor No. 14 niet onverschillig, bij prijzen van f 8 a f 9 hoogst drukkend zijn. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Koning Willem III", van Amsterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Pauillac; de „Madura" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Noord- Brabant", van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Gibraltar; de „Oranje-Nassau" is 25Nov. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Willem I" arriveerde 30 Nov. van Amster dam te Paramaribo. Gemengd Nieuws. Het bestuur der muziek- en tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak" alhier heeft op de jongste vergadering het voornemen opgevat ten voordeele der werklieden, die in onze stad zonder werk zijn, in de Stadszaal eene muziek- en tooneel- uitvoering te geven. Tot slaging van dat doel zullen in de voornaamste wijken dezer stad lijsten worden aangeboden om plaatsen te nemen. Ook zal op die lijsten gelegenheid bestaan alleen voor giften te teekenen. Heeren burgemeester en wethouders hebben be reids door hunne handteekening hunne goedkeuring aan dit plan gehecht. Hedenmorgen is eenebijziendevrouw, komende uit de Paradijssteeg, in de Oude Vest geloopen. Door spoedige hulp is zij nog door mid del van touwen en door iemand die zich te water begaf, behouden aan wal gebracht. Door den heer C. te Heemstede is, naar men verneemt, aan een 25-tal werklieden van 't Hoofddorp, werk verschaft op zijne landerijen nabij de Cruquias. Naar men verneemt, hebben som mige bakkers in de gemeente Haarlemmermeer de prijzen van het brood met 20 percent verlaagd. Volgens bericht van den genees- kundigen inspecteur voor Noord-Holland komt rood vonk te Amsterdam epidemisch voor. Te Amsterdam viel een man in de Lindenstraat van een trap. Hij brak zijn nek en werd dooi opgenomen. - In de Dommerstraat viel een man uit een venster der eerste verdieping op straat. Hij werd doodelijk gekwetst. Zijn vrouw en vier kinderen zijn door dit ongeval geheel broodeloos. Door een netgekleed persoon zijn in de laatstverloopen dagen te Amsterdam valsche coupons Nederl. Werk. Schuld uitgegeven. Dit ge lukte hem o. a. bij de firma Wijnand Fockinck en bij den sigarenhandelaar op het Sophiaplein. Voor zichtigheid zij dus ook elders aanbevolen! Bij den commissionnair in manufacturen H., op den Nieuwezijds-Voorburgwal aldaar, zijn door den magazijnknecht een aantal omslagdoeken en sjaals ontvreemd, welke nagenoeg allen door de politie in de stadsbank van leening werden teruggevonden. De dader is voortvluchtig. Door verzakking van den weg tus schen Jutfaas en Vreeswijk, ten gevolge van het natte weder, moest de IJsel-Stoomtramweg-maat schappij haren dienst staken. Gisternacht heeft men den weg weder in orde gebracht, zoodat 's morgens weder een geregelde treinenloop plaats had. Te Maastricht is een persoon in hechtenis genomen, die een ingezetene in een brief met moord had bedreigd. Hij was slechts eeoige dagen uit de gevangenis ontslagen, waarin hij een jaar voor het schrijven van een brandbrief had doorgebracht. Gisteren had te Nijmegen een droe vig ongeval plaats. Een ongeveer 15-jarige jongen trok uit baldadigheid eenige kousen van eene uit stalling bij een koopman, en gooide ze vervolgens weder in den winkel. Hierover maakte zich de koopman zoo boos, dat hij den jongen nazette en in zijn drift hem zoodanig tegen de straatsteenen smeet, dat de knaap eene vreeselijke hersenschud ding kreeg. De dadelijk tegenwoordige geneeskun digen vreezen het ergste. Te Eindhoven werd een meisje van 15 jaar vermist. Alle nasporing bleef vruchteloos. Te middernacht deed de koster der R.-K. gemeente de ronde door de kerk en vond toen de ver lorene slapende onder eene bank. Vermoedelijk was zij 's avonds in slaap geraakt en van hare zitplaats gevallen. De leerlingen van het gymnasium te Groningen zullen op 13 December a. s. eene too- neelvoorstelling geven ten voordeele der algemeene armen. Te Terschelling zijn aangespoeld 41 stuks sparren en battings, gemerkt „Tas." Het oud-adellijk landgoed „Bloemen- daal", in de wandeling „Kasteel Bloemendaal" ge naamd, te Tudderen bij Sittard, werd gisteravond geheel in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Het landgoed was vermaard om zijne prachtige zalen en fraaie muurschilderingen in de benedenverdieping en een labyrinth van kamers op de bovenverdiepingen. Vele antieke schilderijen en andere voorwerpen van waarde werden een prooi der vlammen. Het vee uit de aangrenzende stallen werd grootendeels gered; slechts één rund, een zestal varkens, 40 hoenders en eene prachtige col lectie duiven vonden den dood in het vuur. Naar men zegt, was nog onlangs tevergeefs voor het gebouw en onderhoorïgheden den tegenwoordigen eigenaars een bod van f 150,000 gedaan. Gebouw en inboedel waren verzekerd. In Australië is een parel gevonden, welke op 4000 pd. st., d. i. f 48,000, wordt geechat. Vignaux heeft de b i 1 j a r t p a r t ij te Weenen gewonnen en dus ook de 10,000 fr. Hij maakte o. a. een serie van 248 caramboles. De 45-jarige Coulon te Angers heeft zijn 78-jarigen vader, honorair raadslid bij het hof van appèl, vermoord. De dader is gearresteerd. Verleden Zaterdag-avond werd niet ver van Little Rock, in Arkansas, een trein aan gehouden door vijf gewapende en gemaskerde roo- vers, die, de beambten met revolvers dreigende, de vijf en zeventig reizigers dwongen, de handen omhoog te houden, terwijl zij hen van al hun geld, horloges enz. beroofdeö. Zelfs braken zij de postkas open en ontkwamen met een buit van 6000 dollars, na den reizigers de beloften te hebben afgeperst, dat zij in de eerste tien minuten den trein niet zouden verlaten. - Te middernacht kwam de trein te Little Rock aan en terstond vertrokken een aantal gewapenden om de roovers na te zetten, wier spoor door middel van bloedhonden gevolgd werd, tot men weder te Little Rock zelf terechtkwam. Hier zijn Zondag vijf personen in hechtenis genomen, van wie drie als tot het vijftal behoord hebbende werden herkend. KOLONIËN. BATAVIA, 6 en 7 November. Vervolg) Omtrent het oproer der Chineezen te Mandohr schrijft men aan het „D. v. N.-I.": Naar te Pontianak bericht werd, zou de contro leur Rijk, die onlangs van Mampawah daarheen ver plaatst is, met drie zijner oppassers vermoord zijn en de door ons aangestelde kapitein-Chinees met een politie-oppasser gevangengenomen. De resident met den tolk voor Chineesche taal, de overste, afdeelings-commandant van Pontianak, met 50 soldaten zijn terstond op het ontvangen van het bericht per stoomer „Salak" en twee kleine stoomers naar Mampawab, halfweg tusschen Pon tianak en Sinkawang aan zee, gegaan, waar de controleur 2de kl. Van Braam Morris en een luit. met 30 man werd achtergelaten en van waar de resident, de overste en tolk na twee dagen te Pon tianak terugkeerden en daar de gerezen agitatie veel deden bedaren. Er zijn in de Westerafdeeling van Borneo geen soldaten genoeg om zelfs eene verkenning naar Mandohr te wagen. Men wacht met ongeduld de aankomst van een 300 a 400 man van Java, die men hoopt te zien komen, eer het verzet zich uit breidt tot de Chineesche districten Montrado en Benkajan of eer de Chineezen in Singkawang en Mampawah onrustig worden. Het aantal weerbare mannen van Mandohr, zelf wordt te Pontianak op niet meer dan 1300 a 1400 geschat. De aanleiding zal, denkt men, liggen bij het geheime genootschap het Drie-vinger-verbond, dat waarschijnlijk zich achterna verzet heeft togen de in alle rust en kalmte onlangs tot stand gebrachte inlijving der Kongsi Lafong na den dood van den ouden regent of Kapthai. Het besluit, dat de ex- ceptioneele onafhankelijkheid van dit Chineesche district niet na het leven van den Kapthai, die eertijds onze bondgenoot geweest was, verlengd zou worden, is reeds zes jaar geleden genomen, en was onlangs uitgevoerd. Jammer, dat een controleur daarvan het slacht offer is moeten worden doch bij spoedige aankomst der troepen ziet het geval er overigens nog niet onrustbarend uit. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren, bij de voortgezette discussie over de staatsbegroo- ting, met 354 tegen 130 stemmen aangenomen het voorstel tot schrapping, voor nu en in de toekomst, van het krediet, voor het kapittel der kanunniken van SaintDénis uitgetrokken, ondanks het krachtig verzet van mgr. Freppel. De regeering had zich met de opheffiog van dien post op de begrooting vereenigd, doch alleen bijwijze van uitsterven. De meeting in het lokaal Favier te Parijs, van werklieden zonder werk, begon vrij onstuimig. Er waren zoowat 3000 menschen bijeen en men raakte handgemeen bij de verkiezing van een voor zitter; sommigen wilden den autonomist Vaillant, lid van den gemeenteraad, anderen den anarchist Leboucher, die na de meeting in het lokaal Levis was gearresteerd, tot president. Men trapte het hek van de tribune stuk en smeet stoelen en tabou- retten naar de heeren, die de meeting hadden op touw gezet. Deze smeten hunne stoelen in de zaal ten slotte bleef de partij van Leboucher overwio- nare8 en nu werd het rustiger. Een motie van Vaillant om op de uitvoering van groote werken te Parijs aan te dringen, werd verworpen en een van Leboucher om een monster-meeting in de open lucht to houden, aangenomen. Hierop werd de zaal ontruimd. De moeder van Louise Michel is ernstig ziek. Clémeoceau doet stappen bij Grévy en bjj Waldeck- Rousseau om voor de gevangene vergunning te krij gen hare moeder te Parijs te komen bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2