LEIDSCH D A (tRE A D. N°. 7613. Donderdag 11 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: V#or L«idea per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Atzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 10 December. Met ingenomenheid zullen velen de aankondiging van de commissie der Stedelijke Gasfabriek alhier gezien hebben, waarin belangstellende gasverbrui- kers worden uitgenoodigd tot bezichtiging der ver schillende toestellen voor het koken en de rerwar- ming van woon-, wasch- en badkamers door middel van gas. Deze tentoonstelling, welke van 9 tot 15 Dec. in de Stadszaal wordt gehouden, zal, wij twij felen er niet aan, druk worden bezocht. Het wordt een gelukkig denkbeeld der commissie genoemd dat zij deze tentoonstelling doet voorafgaan aan de beraadslaging in den gemeenteraad over het request van het bestuur van Nijverheid tot gas- prijsverlaging. De vele adressen van adhaesie inder tijd op genoemd adres ingekomen, hebben getoond dat men wel het gas voor andere doeleinden wil gebruiken, mits de prijs lager gesteld wordt. De gemeenteraad van Utrecht gaf in deze een goed voorbeeld door den gasprijs met 1 Januari op 6 ets. te bepalen. Laten wij hopen dat dit voorbeeld in onzen gemeenteraad navolging zal vinden. Bij een bezoek nu in de Stadszaal vindt men in keurige rangschikking o. a. in de afdeeling „kachels en haarden" zeer fraaie asbest- en reflectorkachels van Fletcher en Wright, waarvan vele zijn ge- email'eerd en brandende een bepaald verrassenden aanblik opleveren. In eene volgende afdeeling bevinden zich de wa9ch- en badtoestellen, terwijl ook op het gebied der kookkanst uitstekend ingerichte fornuizen en de beste kooktoestellen voorhanden zijnzelfs ont breken kleine werktuigen, voornamelijk voor Labo ratorium-gebruik niet, terwijl bij alle voorwerpen prijs en gasverbruik staat aangegeven. Bereidwillig worden door den directeur der gas fabriek de gewenschfce inlichtingen aan ieder be langstellende verstrekt, en zelfs in diens tegen woordigheid proeven genomen, zoodat zich ieder van de deugdelijkheid der toestellen kan overtuigen. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail de Indische bladen van 6 en 7 Nov. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand November tusschen Leiden en Katwijk 15,031 personen, met eene opbrengst van f 2146.05 het goederenvervoer en diversen bracht 189.07 op, totaal 2335.12. Van 1 Januari tot en met uit0. November 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 241,470, met eene opbrengst van ƒ43,169.62; het goederenvervoer en diversen bracht 2684.95 op, totaal 45,854.57, zijnde per dagkilometer 15.80. Yoor de vacante betrekking van hoofd der school in de buurtschap Stompwijk bij Leidschendam, jaarwedde 1100, met vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 62 sollicitanten aangemeld. Ds. J. Ten Oever, pred. te Roden, is beroepen te Woubrugge. Men schrijft aan het „Dagbl. v. Z.-H. en 's-Gr." Naar men verneemt, zal de minister van finan ciën weldra aan de Tweede Kamer aanbieden het ont werp van wet tot invoering van een accijns op tabak. Men vermoedt dat tevens zal worden voorgesteld om den tabaksaccijns te heffen van af de indiening der wet, evenals zulks in andere landen is geschied. Onze minister van financiën heeft bij verschil lende firma's, die bij den tabakshandel geïnteres seerd zijn, inlichtingen ingewonnen, zoodat men mag verwachten dat hij met zijn ontwerp meer beslagen ten ijs zal komen dan vroeger de minister Van der Heim. Men verwacht dat de inlandsche tabak niet ge heel van accijns zal worden vrijgesteld. Door de reederij te Scheveningen is bij den Gemeenteraad van Den Haag een adres ingediend, inhoudende het verzoek de havenquaestie tot eene spoedige oplossing te brengen. Voor de geldleening der gemeente Haarlem, groot 300,000, rentende 4 pet., is ingeschreven voor 1,092,000. Van die inschrijvingen is gegund 20,000 a 100 pet., 50,000 a 99.77, 100,000 a 99.57, 73,000 a 99.5, 50,000 a 99.33 en 7000 a 99.26 pet. Tot lid der Frovinciale Staten van Noord- Holland (vacature-Pels) is te Amsterdam gekozen de heer A. L. Wurfbain, met 1051 stemmen. Er waren uitgebracht 1653 geldige stemmen. De heer W. Hovy bekwam 206 en W. J. Van der Biesen 385 stemmen. De volstrekte meerderheid was 827. Te Doesburg is tot lid der Provinciale Staten van Gelderland gekozen mr. D'Aumerie, liberaal. Naar aan het „D. v. N." gemeld wordt, zal de Rotterdam8che afdeeling van „Het Ned. Tooneel" met het einde van dit winterseizoen (April) zich ont bonden verklaren. De heeren Le Gras, J. Haspels en mevr. Beersmans zullen de leiding van een zelfstandig gezelschap op zich nemen en zijn reeds bezig con tracten te sluiten met de leden der Rotterdamsche afdeeling. Volgens het „Hbl." echter zal zeer waar schijnlijk die afdeeling een zelfstandig bestaan verkrijgen, maar in betrekking blijven met dever- eeniging Het Ned. Tooneel en wellicht ook door haar gesubsidiëerd worden. De reden, waarom de Kon. Vereeniging de afdeeling Rotterdam opheft, moet volgens de „N. R. Crt." zijn gelegen in de slechte fioantiëele resultaten der exploitatie. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft bij üe Regeering in een krachtig adres aangedrongen op uitvoering der voorstellen door eene commissie van belanghebbenden onlangs gedaan tot uitvoering van eene geregelde kustwacht hier te lande langs de Noordzee. Tot juryleden voor de prijsvraag, uitgeschreven door de „Harmonie" te Groningen, zijn benoemd de heeren prof. E. Gugel, C. Muysken en J. Springer. De benoemde officier-machinist der 2de kl. J. G. Van den Bosch wordt met 1 Jan a. s. ge plaatst bij den torpedo-dienst in de maritieme directie te Willemsoord. De officier-machinist der 2de kl. A. J. Over de Linden wordt met gemelden datum geplaatst bij de conservatie aan 's Rijks werf te Amsterdam. Daar geen genoegzaam aantal aandeelen was ingeleverd om op de op heden bepaalde vergadering der „Koloniale Bank" do wijzigingen der statuten te kunnen behandelen, is eene nieuwe vergadering bijeengeroepen tegen 23 Dec. In de gisteravond gehouden vergadering der Internationale Crediet- en Handelsvereeniging te Rotterdam is bij acclamatie besloten tot uitgifte eener obligatie-leening van 2,500,000, gesplitst in stukken van 500 en 1000, tegen parikoers en 6 pet. rente, aflossing in eens binnen 10 jaren. Uit de toelichting bleek dat deze leening niet strekt tot dekking van verliezen, doch als voorzorgsmaat regel wordt uitgeschreven. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde Maandag te Padang; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Suez en zette ter- si ond de reis voort. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal morgen, Donderdag, en die van den minister van koloniën zal Vrijdag 12 December niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het wapen der cavalerie be noemd, bij het lste reg. huzaren, tot lnit.-kol., den majoor G. J. IJssel De Schepper, van het corps met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd: tot ijker der maten en gewichten, J. A. Treub, thans adjunct- ijker, en tot adjunct-ijker der maten en gewichten, R. Zwier en P. Th. L. Lanrentius; - den heer Felix Cohen erkend en toegelaten als consul der 2de klasse van Griekenland te Rotterdam. Gemengd Nieuws. Van 3 tot en met 6 December zijn door het postkantoor hier ter stede verzonden 2408 en aldaar ontvangen 2003 postpakketten. In het geheel werden, de pakketten voor verder gelegen plaatsen van elders ontvangen medegerekend, onge veer 7000 pakketten in die 4 dagen behandeld. Naar men vernoemt, is ingevolge gedane aanklacht bij en na onderzoek der zaak, door den burgemeester der gemeente Woubrugge proces-verbaal opgemaakt tegen eenige brooddronken jongelingen, wegens aanranding van meisjes in den avond van Zondag den 7den dezer in het dorp aldaar. Een groenten-uitventer van Nienw- koop is, waarschijnlijk door de duisternis misleid, met zijne kar in de Wetering geraakt en verdronken. Drie en twintig schniten van S c h e- veningers, voor welke vaartuigen in een der havens aan de Maas geen plaats was, hebben te Delft eveöals vorige winters een veilige ligplaats gevonden. Uit den gezellig en Bredaschen ge meenteraad Aan de orde is de verordening op het ziekenhuis art. 21. De heer Guljé„Ik wensch, nu het denkbeeld van groot ziekenhuis is verlaten, de voeding weer zoodanig geregeld te zien, dat de concierge een vast traktement per man en per d »g geniet, want anders heb ik een motie op dat artikel." De heer Rombouts„Het wenschelijkst zou zijn, dat het ziekenhuis zelf voor de eetwaren De heer Heylaerts„Als er eens een spijskaart gemaakt werd De voorzitter: „Dat zou oen mooie boel wor- deti. Men zal er toch geen logement van willen maken De heer Van Aken „De voeding zou op den zelfden voet kunnen geregeld worden als met be trekking tot het oude-raannenhuis." De heer Heylaerts„Vroeger bestond er een weeklijst en spijskaart en daarop was een goede controle, die er onder den nieuwen directeur zeker niet minder goed op zal worden." De voorzitter„Als men volgens de spijskaart van heeren geneeskundigen gevoed wordt, is men gewoonlijk in den aap gelogeerd, want die geven doorgaans een ziek mensch niet te veel. (Hilariteit.) Het beste is om deze aangelegenheid aan de com missie van toezicht over te laten. Wij kunnen dan in de verordening de bepaling stellen, dat de com missie de wijze van voeding regelt." De heer Rombonts„Van aanbesteding wordt zoo dikwijls misbruik gemaakt, dat ik voor mij zeer voor eigen voeding zal zijn." De voorzitter„Ik voor mij zou de regeling der voeding aan de commissie wenschen overgelaten te zien. Als men dan maar zorgt dat in die com missie zoodanige leden zitting hebbeD, die zelf van goed eten en drinken houdeD, dan bestaat er geen twijfel of die qnaestie zal zich in den besten zin oplossen." De heer Van Aken„Maar van eten gesproken, mijnheer de voorzitter, wordt het geen tijd dat ook wij iets gaan gebruiken 't Is nu reeds laat." (Hilariteit.) De voorzitter„U is eerst een man, die in de commissie uitstekend op zijn plaats zou zijn. Je vergeet althans den inwendigen mensch niet." (Hilariteit.) Zonder dat omtrent het art. een beslissing is genomen, stelt de voorzitter thans voor, de be handeling van het ontwerp-reglement in een vol gende vergadering voort to zetten. Aldus wordt besloten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1