Tot rapporteurs over hoofdstuk Y der Staats- begrooling voor 1885 zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Schaepman, Yan Delden, De Beaufort, Yan Blom en Lieftinck. Bij de commissie voor tijdelijke werkverschaf fing te Amsterdam zijn reeds giften ontvangen tot een bedrag van 22,570,72.1/, De leden van het uitvoerend comité der te Amsterdam gehouden Internationale Landbouwten toonstelling zijn door de Fransche leden der jury en door de Fransche inzenders uitgenoodigd ter bijwoning van een diner, dat op 14 Dec. a. s. te Parijs aan den minister van landbouw in Frankrijk zal worden aangeboden. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Het stoomschip „W. A. Scholten" arriveerde 4 dezer te Nieuw-York; de „Koning Willem Hl", van Amsterdam naar Java, passeerde hedenmorgen vroeg Gravesend; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisternamiddag te Marseille. Het stoomschip „Nederland en Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness. Had slagzijde over stuurboord. Z. M. heeft den lsten luit. J. A. F. Kreetell, van het lste reg. infanterie, op non-activiteit ge steld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - de gewezen hulponderwijzeres aan de openbare lagere school te Meester-Cornelis A. P. Frölich, laatstelijk met verlof hier te lande, thans echtgenoote van dr. A. J. Olivier, off. van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, op haar verzoek eervol uit 's lande dienst ontslagen- be noemd tot adjunct-commies bij het departement van financiën mr. R. baron Yan Zuylen van Nijevelt, advocaat en procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Gemengd Nieuws. Als een aardigheid en natuurwon der wordt gemeld dat de heer D. Balk alhier door tussclienkomst van een vriend uit Nijmegen een monster-aardappel heeft ontvangen, welke acht NederlandBche onsen weegt en zestien bijgewassen heeft, welke, afgebroken, elk een afzonderlijken aard appel vormen. Aan aardige, geestige S t.-N i c 0 1 a a s- surpri8es heeft het natuurlijk gisteren en heden zoowel hier als elders niet ontbroken, doch helaas! ook niet aan wreede en laaghartige. Zoo ontving een Haagsch echtpaar, in een der mindere buurten, dat door de natuur reeds niet met gaven was be deeld, een groot pak, dat bij het openmaken bleek te bevatten eenkinderlijkkist, met schroeven gesloten. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt binnentraden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit allen mogelijken afval met spotrijmen op de ongelukkige positie en gestalte van het echtpaar. Hoe afschuwelijk! De reizigers, die hedenmorgen met den trein 9.25 van Hilversum vertrokken, zijn, dank zij der tegenwoordigheid van geest van een der passagiers, hoogstwaarschijnlijk aan een groot ge vaar ontsnapt, dat éénmaal te meer bewijst hoe noodzakelijk het is, dat de reizigers zich in gemeen schap kunnen stellen met den hoofdconducteur. Bij Bussum gekomen, bemerkten de passagiers van een eerste klaseo coupé aan het hevigs schok ken van hun wagen, dat daaraan een defect moest zjjn ontstaan. Tot Weesp nam dat Bchokken hand over hand toe, gepaard met vreemde geluiden. Gelukkig kwam een der passagiers op den inval bij het voorbijrijden van Weesp door hevig schreeu wen en wuiven met zijn courant de opmerkzaam heid van den stationschef te trekken, die den treiD even voorbij het station liet stilstaan. Men bemerkte toon dat het gehoele onderstel van den wagen ge broken was, reed langzaam naar Weesp terug en verwijderde aldaar den wagen uit den trein. Een en ander veroorzaakte een oponthoud van circa 25 minuten. In het Grand Bazar Francais op de Regu- liersbreestraat te Amsterdam was gisteravond een wel gekleed persoon bezig hier en daar iets weg te nemen en in den zak te steken. Twee rechercheurs van politie lieten den man stil begaan tot op hot oogon- blik dat hij zich wilde verwijderen, toen zij hem arresteerden. Menschrijft uit Roermond van gis- tiren: Maas en Roer zijn in de laatste 24 uren sterk gewassen. De peilschaal aan de Maasbrug teekent 17.30 M. boven A. P. Er is nog was, zoodat de gehuchten om de stad weldra uiet te genaken zullen zijn. De weilanden staan reeds onder. Naar de „Utr. Crt." verneemt, is de persoon, die gepasseerde week door de politie te Utrecht is gearresteerd als verdacht van de dader of de medeplichtige te zijn van de in den laatsten tijd daar gepleegde inbraken en diefstallen, een oude bekende der justitie, althans hij heeft voor verschillende feiten reeds zeventien en een half jaar in verschillende gevangenissen doorgebracht. Te Arnhem heeft zich een geval van straatroof voorgedaan. Twee meiden namen een ander de bij zich hebbende pakjes af en deelden den inhoud, bestaande uit linnen, met vier vrien dinnen. Het gelukte echter het edele zestal op te sporen en voorloopig onschadelijk te maken. Door de politie te Maastricht is aan gehouden een paardendief (Franschman), die nog in het bezit was van een paard, dat hij aan een rei- zenden troep had ontvreemd. De klompenmaker R. teOud-Zeve- naar, die zich te Arnhem voor de rechtbank wegens deelneming aan eene vechtpartij moest verantwoor den, heeft zich uit vrees voor gevangenisstraf uit de voeten gemaakt. Men denkt dat bij naar Pruisen is gevlucht. Dezer dagen kwam iemand uit Wilp bij een agent der brandverzekering te Drachten, om do assurantie-premie te betalen, 't Scheen dat de betaler slecht gehumeerd was. De dienstbode die hem ontving, werd een doodelijke schrik aan gejaagd met den uitroep: „kom hjir, 'k sil dy de kop oafsnye" (kom hier, 'k zal jou de kop afsnijden) ook de agent zelf werd op dergelijke wijze begroet, doch deze bleef kalm. De meid echter was zoozeer door den schrik bevangen, dat zij buiten kennis ge raakte en nog in dien toestand verkeert. KOLONIËN. BATAYIA, 23—28 October. (Nederl. Mail.) Eenigen tijd geleden meende de regeering te moeten verklaren dat aan de certificaten van zekeren dr. Moscovic8 te Batavia, een Oostenrijker, geen waarde gehecht zou worden bij het verleenen van verlof naar Europa. Worden deze certificaten zeer lichtvaardig afgegeven, dr. Moscovics scheen licht vaardiger nog dan anderen. Thans in zijn vaderland teruggekeerd, heeft hij over de bejegening door hem ondervonden, een aanklacht ingediend. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te 's-Gravenhage, heeft de zaak voorgedragen aan den minister van bui- tenlaudsche zaken, en door tusschenkomst van diens ambtgenoot voor koloniën, zijn nu aan de Indische regeering omstandige inlichtingen gevraagd. (Loc.) Door den minister van koloniën is het verlof naar Nederland, verleend aau den lsten luitenant der infanterie E. C. Houbolt, nader verlengd voor den tijd van zes maanden. Door de regeering is het goedgekeurd dat de resident van de Westerafdeeling van Borneo den militairen commandant te Manga-Baden bekleed heeft met het burgerlijk gezag, onder den titel van waarnemend controleur, der Batang-Loepar landen en zulks in het belang der rust en orde in de onderafdeeling Boven-Kapoeas, waar deze in den laatsten tijd verstoord worden door tochten van koppensnellers. Aan eene in de „Javasche Courant" voorko mende aantooning der onder ultimo September 1884 in de koffie-inkooppakhuizen geleverde en van daar afgovoerde koffie, ontleenen wij dat de oogst van dit jaar wordt begroot op 1,030,900 pikols, waarvan reeds in do pakhuizen zijn geleverd 983,607 en afgeleverd naar de doorvoer- en afscheeppakhuizen 811,949 pikols. Civiel Departement. Verleend: Beu 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den contr. lite klasse bij het binnenl. bestuur op Java en Madura C. J. C. Wynaendts. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, a3n den notaris te Cheribon A. J. Wolvckamp. Benoemd: Tot tijdelijken vervanger van den notaris te Cheribon A. J. Wolvckamp, gedurende diens afwezigheid inet buitenlandscb verlof, de candidaat-notari9 J. C. Barkmeijtr. Tot contr. lste kl. bij het binnenl. bestnnr op Java en Madura M. Stolltot off. van justitie bij den Raad van Justitie te Padang (Sumatra's Westkust) mr. J. M. Brooshooft. Tot landmeter 2de klasse bij het kadaster in Ned.-Indië W. Munnika De Jongh. Tot voorzitter: van de landraden te Koedoes en Japara, mr. Ch. H. Nienwenhnis; van den landraad to Blora, mr. J. J. Limpers; tot ambtenaar voor de beoefening der Indische talen dr. J. L. A. Brande8. Tot translateur voor de Fransche cn Engehche taal te Soe rabaia F. H. Heijligers. Ontslagen: Op verzoek eervol als translateur voor do Fransche taal te Soerabaia E. J. Vermaudel. Eervol uit 's lands dienst, de voorz. van de landraden te Ma kassar, Pangkadjeua, Segerie en Tjamba (Celebes en Onderhoo- rigbeden) mr. P. H. F. Janias. Machtigin-g verleend: Tot uitreiking aan C. Jacobs van eene akto van toelatiög tot uitoefening als apotheker der artsenij-bereidkunst in Ned -Indie. Voorloopig werkzaam gesteld: Aan de op. late lagere achool B te Batavia, S. K. Sanders, onderwijzer 8de kl. voor den Indischcn dien9t. Overgeplaatst: Van de op. 2de lag. school te Sama- rang, als lste hnlponderwijzor voor de op. 2de lagere school te Salatiga, de onderwijzer 2de kl. J. Van Leenwen van de op. 2de lagere school te Salatiga, als lste hulponderwijzer naar de op. 2de lag. sehool te Samarang, de onderwijzer 2de kl. Tacoma. Geplaatst: In de re3. Soerabaia, de herbenoemde con troleur 2de kl. C. Lok. Verplaatst: Van Rawapoeloe I, afd. Sidhoardjo, Daar DjaboeDg, afd. Modjokerto, de controleur 2de kl. H. R Pereira. Departement van Oor lot/. Vergnnd: Aan de van het leger in Nederland by dat in Ned.-Indie gedetacheerde lste luitenants der inf. J. L. Reeringb en J. H. E. Wilman om na 15 December 18S4 naar Nederland terug te keeren. Opgedragen: Aan den bij het leger in Ned.-Indie ge- detacheerden off. van gez. lste kl. bij de Kon. Ned. Marine D. F. Abrahamsz, om vóór of op den lsten December 1884 naar Nederland terng te keeren. Ontslagen: Op verzoek, w. volbrachten diensttijd, eervol, nit Zr. Ms. mil. dienst met behoud van recht op peDsioeD, de kapt. der genie P. L. Damoulin. Ingedeeld: De kapt der iüf. V. H. Gölz bij het 8ste bat. en L. J. Popelier bij het 2de depot.-bat.de lste lnit. der inf. A. J. C. Keyzer en de 2de luit der inf. F. J. OudeDdal bij het 3de depot-bataljon. Overgeplaatst: De off. van gez. lste kl. A. J. Wem- berger en de off. van gez. 2de kl. F. C. O. Lanpus naar Atjeh; de off. van gez. 2de kl. H. C. W. Utermöhlen naar Weltevre den, J. F. Tulleners naar Malang en N. C. J. Rahder naar Samarang; de lste luit. der art. J. A. Van Cappelle naar Ban- joe Biroe. De off. van gez. lste kl. Mitrea naar Atjeh, C. D. Scbucking Kool naar Palembang en M. K. Enthoven Daar Meester Cor nelia; de 2de lnit. kwartierm. G. J. B. Bnbe naar Palembang. Departement van Marine. Ingetrokken: Dedetacheering by de bosch-expeditie te BaijaDgan van den commandeur voor het vak van scheepsbouw F. Goos. Geplaatst: Bij het marioe-etablissement te Soerabaia F. Goos, voornoemd. Gedetacheerd: Bij de bosch-exploitatie te Baijangan de commandeur voor het vak van scheepsbouw F. G. Vermeulen, thans geplaatst bij het marine-établissement te Soerabaia. Vertrekkende passagiers per stoomschip „Voorwaarts" van Batavia naar Arasterdam, op 29 October. C. Lem, lste lnit. der inf. P. A. R. Henneqnin, luit. ter zee 2de kl. W. J. PeDard, echtgenoote en vijf kinderen, de heer EDgelt, de heer Vreeswijk, Zr. Ms. troepen en schepelingen. Te Padang embarkeeren nog: de mijn-ingenieur R. D. Vet" beek en familie en de luits. der inf. Bergsma'en De Groot. Telegrammen. MADRID, 4 December. De professoren van 4e universiteit alhier hebben ton huize van den heer Moret eene vergadering gehouden, en besloten van de besluiten van den minister van onderwijs in hooger beroep te komen bij den Raad van State en bij het Hof van Cassatie. [Men weet dat de minister het collegium aupremttm der universiteit verboden heeft bijeen te komen, en besloten heeft dat alle studenten, die vijfmaal de lessen Diet bijgewoond hebbeD, eerst een jaar later examen kannen doen.] Het protest der 107 professoren van Madrid ontvangt telkens adressen van adhaesie van de liberale faculteiten uit de provinciën. De meerder heid van de per3 keurt de houding der regeering af, die liet reeds tot rust gebracht conflict heeft doen herrijzen. BRUSSEL, 5 December. De Kamer van Afge vaardigden nam met 66 tegen 35 stemmen eene motie aan, waarbij het gedrag der regeering in de quaestie der gendarmen in bnrgerkleeding werd goedgekeurd. Yóór de stemming zeide de oud- minister Frère-Orban, dat hij deed opmerken dat het aannemen der motie eene afkeuring van het gedrag des burgemeesters van Brussel beteekende. De minister wan oorlog deelde mede, dat hij het wetsontwerp betreffende eene gewapende reserve intrekt. BUCHAREST, 5 Decamber. Het ministerie heeft bij den koning zijn verzoek om ontslag ingediend. Men noemt als hoofden van het nienwe kabinet de heeren Carp en Majorescn. Leiden, 6 Dec. Heden aangevoerdTarwe 4 hectoliter. Win tertarwe 7.75 a 9.Zomertarwe 7.60 a f 8.60. Rogge 6 H. L. Winterrogge f 5.60 a 6.Zomerrogge f 6.50 a f 6.26. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 6.a f 5.75. Chovalier-gerst 6.50 a/6.75. Haver 3 H. L.^ Zware Haver 4.a 6.— Lichte Haver 2.50 a 3.60. Dnivenbooneu 2 hectol. f 7.25 a 7.75. Paardenboonen 2 bectol. 6.25 a 6.75. Boter: 5450 kg. Grasboter, lste qnalit. 1/4 vat f 62.a 68., Scheiboter 2de qnalit. 1/4 vat 56.a 60.Grasboter Isle qualit.per kilogr. f 1.65 a 1.70, Scheiboter 2deqrmliL per kilogr. 1.40 g 1.60. T.ange Zwarte Turf 2000 dobb. bectol., O 28 a f 0.32. Edam, 6 Dec. Kaas. Aangevoerd 17 stapels, wegende 4184 KG. Prys kleine f 34.60, commissie 28. De verwachting voor morgen ie: wind van zuid west tot noordwest, stormachtig weer.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2