den man, die onvermoeid met haar samenwerkte, aan onzen Wetrens. Ja, meer dan een welmeenend ambtgenoot en kunstbroeder was hij voor haar, een vaderlijke vriend was hij tevens! Dit gevoelde zij diep. Toen zij haar einde voelde naderen, had zij behoefte om hem en zijne eohtgenoote nog te zieo. Laten wij - zoo zeide de heer Van Dijk - de woor den overnemen, die van bare hleeke lippen niet meer hebben knnnen vloeien„dank, Wetrens,dank Dien dank mag ik ook brengen aan mijn onden vriend Van Loghem. Door Anna Schnlz als eone hnisgenoote, als een zijner kinderen in zijn gezelli- gen huiselijken kring op te nemen, haar het gemis harer bloedverwanten zooveel mogelijk te vergoeden, daardoor heeft hij een goed werk verrioht en don dank van hare vrienden en vriendinnen verdiend. „Lieve meisjeB!" aldus sprak de heer Van Dijk tot zijne kweekelingen. „Nog een blik in het ge opende graf! Gij weet het, hoeveel schoons en goeds onze lieve overledene in haar korte leven ook voor u heeft tot stand gebracht. Gij zult hare nagedach tenis zegenen. Maar vergeet niet, welke plichten dit u oplegt. De taak, met mejuffrouw Schnlz begonnen, hebt gij voort te zetten en tot een gelukkig einde te brengen. Gij moet met ernst en liefde werken zoo lang het dag is, altijd hooger en weder hooger streven, nooit vergeten wat een mensch worden kan en worden moet, en laat ook de be oefening der kunst in n de overtuiging versterken, dat wij van Gods geslachte zijn." Ten slotte nam de heer J. Schoondermark Jr. het woord om den beiden sprekers dank te zeggen. Hunne woorden toch bielden meer in dan eene welverdiende hulde aan de nagedachtenis van de onvergetelijke vriendin van hem en zijne familie die haar als eene zuBter liefhad en verpleegde. Zij hadden daarmede getracht - en zeker niet ten onrechte - ook hun tot troost te knnnen zijn. „O wreede dood", zoo vervolgde hij ongeveer, „wat hebt gij van ons opgeëischt! Meendet gij soms dat gij dit offer gerustelijk kondt vragen, omdat het hier, ver van vaderland en bloedverwanten, in den strijd om het bestaan, geheel op zich zelf stond, los van al wat aardBch lief en leed weet te deelen? Zoo jA, dan hebt gij u schromelijk bedro gen. Wist gij niet, dat nwe roede met dezen slag honderdtallen van kinderharten diep, diep zonde wonden Wist gij niet, dat ook ouderen van dagen tot in hunne ziel zonden worden getroffen door de onverbiddelijke gestrengheid, waarmede gij deze schoone bloem hebt afgernkt en neergesmakt? „Door deze wandaad hebben wij u, meor dan ooit te voren, leeren verachten, maar wij weDschen hier aan deze plechtige plaats, op dit plechtig oogenblik niet meer tegen u te morren. Wij kennen uwe wreedheid. „Uwe taak is afgedaan, voor ons is eene nieuwe begonnen: Wij honden hare nagedachtenis hoog in eere!" Zich tot de aanwezige leerlingen wendende, zeide hij„Lieve meisjesook u was het eene ware be hoefte te toonen hoe krachtig uw gewond hart nog slaat voor eene even lieve als gestrenge leer- meosteres, gestreng, omdat zij slechts rechtvaardig heid kende, omdat bij haar alles bukte voor plicht besef. „Ook u danken wij voor de tranen, die gij hier komt plengen. Gij weet te toonen, dat ook kinder harten bloeden kunneo." Zijn laatst, van aandoening overstelpt gevoel, was nog tot de doode zelve gerioht. „Lieve Anna!" zeide hij: „Rust zacht! Al hoort gij onze stem niet meer, toch is het ons eene innige behoefte u een laatst vaarwel toe te roepen. Vaarwel! Vaarwel 1" Daarna mocht de doodgraver zjjn trenrigen plicht doen. Alvorens die taak werd vervuld, strooide men, onder de zichtbare tolken der diepe droefenis, nog bloemen in het graf on verlieten allen, diep ge troffen, de stille rustplaats, welke opnienw zulk een kostbaren schat had in zich opgenomen. Bij het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer van het ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk V voor 1883 betreurde men dat weer geld werd gevraagd voor het ziekenhuis te Leiden en hadden sommigen bezwaar om, wanneer een der leeraren van het middelbaar onderwijs door ongesteldheid verhinderd was in het geven van lessen, daarvoor dadelijk een tijdelijken plaatsvervanger aan te wijzen. Deze beschouwing werd echter door de meerderheid niet gedeeld, met het oog op de inrichting van het onderwijs aan de Polytechnische School. Met genoegen vernemen wjj dat ook de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gonden en zilverenwerken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten, zich op de aanstaande wereldtentoonstelling te Antwerpen, door eene zeer belangrijke inzending zal vertegenwoordigen. Reeds op vele bnitenlandsche tentoonstellingen maakten hare bijdragen het glanspunt uit der Nederlandsche inzending en werden hare producten in concurrentie met het geheele buitenland met eere bekroond. Wij durven daarom verwachten, dat zij haren reeds bijna een halve eeuw zoo gnnstig bekenden naam, ook thans met roem zal weten te handhaven. De 1ste luitenant J. E. Oltmans van het éde reg. inf. wordt voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in O.-L, en de lste luit. van het leger in O.-I. jhr. A. E. J. Van Grotenhuis tot Onstein voor gelijken tijd bij het leger hier te lande, en wel bij het 3de reg. infanterie. De off. van gez. lste kl. F. H. L. Roessingh Van Iterson, arts, wordt met 16 dezer gedetacheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Uit Rotterdam wordt aan de „Midd. Crt." geschreven: Men verhaalt hier dat eene som van niet minder dan zes ton beschikbaar is voor het gebouw, dat men hier wil zetten op het open ter rein bij het centraalstation en dat, aanvankelijk bestemd om een concerthuis te worden, nu ook aan andere Muzen zal worden gewijd. Die zes ton zouden verschaft worden door Amstordamsche kapitalisten. Z. M. heeft in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers den lsten luit.-kwartierm. A. A. E. Van Dorth, van het corps pontonniers- benoemd: bij het wapen der inf. van bet leger in N.-Indië tot 2den luit., de sergeanten C. H. Van Rietschoten, W. J. R. Lanzing, C. H. De Veer, T. G. Van Alpheo, J. C. Van den Belt, L. A. Fer guson, J. A. Soetens, K. E. Schutt, W. R. Van der Gronden, J. W. H. Van Eede, G. J. Lette, G. J. A. Webb, P. W. J. Van der Schoot, J. J. Brutel de la Rivière, A. P. Van de Siepkamp, G. K. F. Collard, V. L. J. Roijen, R. R. C. K. Hetscbko, W. H. De Lussanet de la Sablonière, A. K. A. Gijs- berti Hodenpijl, L. F. Schroder, E. Kroef en A. IJ. A. Looijen; - bij het wapen der art. van het leger in N.-Indië. tot 2den luit., de sergeanten H. G. Smits en J. P. Kreischer; - bij het personeel der militaire administratie, tot 2den fuit.-kwartier meester: bij het lste reg. inf. den sergeant W. A. C. Bijvoet; bij het 2de reg. inf. de sergeanten S. J. Rienks, S. Groenveld en J. C. J. Lentz; bij het 3de reg. inf., de sergeanten N. J. L. Epkema en W. F. Kappers; bij het 5de reg. inf., den serg. P. J. Van Andelbij het 6de reg. inf., den serg. J. Rutgers bij het 8ste reg. inf., den serg. II. L. Van Hooff; bij het 2de reg. vesting-art., den serg. L. A. G. Pilger- bij de inf., tot 2den luit.: bij het lste reg., den serg. H. Berenschot; bij het 2de reg., de sergeanten P. C. A. Krugers, H. W. L. Hofdijk en J. W. Storm De Grave; bij het 3de reg., de sergeanten C. P. Koene en W. Weenink, alsmede M. B. Mengel van Koetsveld van Ankeren; bij het éde reg., de ser geanten A. Copes Van Hasselt en A. Tromp; bij het 5de reg., de sergeanten F. H. A. M. Latour en C. M. B. Wiedemann; bij het 6de reg. de ser geanten J. M. Mazel, G. H. Fraser, D. N. Van Nes, H. W. Schiiuikes, J. L. Leyds en W. Van Druynen; bij het 7de reg., den sergeant A. W. Groote; bij het 8ste reg., de sergeanten J. H. F. graaf Du Monceau en H. S. Van Son; - bij het personeel der mil. adm. van het leger in Indië,tot 2den luit.-kwartierm., de sergeanten A. E. G. C. G. Van Eelders, F. A. Bresser, G. J. F. Stompendissel, A. P. J. Van der Laaken, T. Hoeboer, J. A. Wil- kens en P. L. Van de Kasteele; - bij het wapen der art., tot 2den luit. bij bet lste reg. vest.-art. den sergeant P. T. Nepveubij het 2de reg. vest.-art. den sergeant J. L. Rauneft; bij het 3de reg. vest.-art. den serg. H. E. Koopmans; bij het éde reg. vest.-art. den sergeant M. J. Selhorst- den heer C. Roovers, laatstelijk 2den commies bij het dep. der marine in Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec. j!., eervol uit's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Nu het weer, althans bij vorige dagen vergeleken, eenigszins gunstigor is, was er reeds van middag bij gelegenheid der Sint-Nicolaasmarkt oen buitengewone drukte op straat. Daarvan profi- teeren natuurlijk ook de winkels, niet het minst ten behoeve der jeugd. Die ep do bewaarschool van het Nat ontving van morgen zelfs een bezoek van den heilige in kostuum, met mijter, staf en met wat hij als kindervriend behoort bij zich te hebben. Het was er een heele pret voor de kleinen. Voor het geven van inlichtingen, welke kunneo leiden tot ontdekking van de daders, die, na medeneming eener schuit, daaruit eenige hectoliters aardappelen ontvreemd hebben, wordt eene belooning van 10 gesteld. De zakken zijn gemerkt M. v. d. Bent, B. F. en W. J. F. Aan den L e i d s c h e n d a m, gemeente Stompwijk, is een man van een der wieken van den houtzaagmolen gevallen, met het treurig ge volg dat de ongelukkige, een braaf huisvader, ter stond een lijk was. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee dat de laatste drie bomschuiten er gisteren ook be houden zijn binnengekomen, te zamen met 350 kan tjes pekelharing, 80 in tonnen en 55,000 stuks steur- haring. Voor steurharing werd besteed f 12 a 15 per 1000 stuks. De pekelharing is nog niet verkocht Het luiden van de stadsklok in d< residentie bij gelegenheid der plechtige begrafenii van wijlen den Prins van OraDje van 9 tot 11 uren op 17 Jnli jl. heeft f 69 gekost! Twee „kwartjesvinders" zijn in een tapperij in de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam door de politie gearresteerd. Een eenvoudig land bonwer uit Beverwijk had er op hunne uitnoodiging het „gevondene" kwartje met hen verteerd, waarna men hem tot een spelletje met de kaarten zocht over te halen. Maar de man was hen te slim af hij weigerde aan het dobbelspel deel te nemen ging naar buiten en rond daar nu werkelijk iets het was de politie, die hij waarschuwde en dit de spelers medenam. In „Richard III" komen geestver schijningen voor, die een der grootste effecten vat het stuk zijn. Bij het verzenden van Amsterdam naar 's-Gravenhage van de toestellen hiertoe be noodigd, zijn deze, naar het „D. v. 's-Gr." mede deelt, gebroken en de voorstelling in de resident» zou vertraagd hebben moeten wordeD, ware mes niet nog tijdig bij de firma Bouvy te Dordrecht ter markt gekomen, die onmiddellijk de benoodigde spiegelruit van kolossalen omvang verschafte. Te Ede kon men dezer dagen ees krankzinnige als een wild beest aan een zware:: ketting zien liggen. Gelukkig is thans, door tus- schenkomst der politie, aan dat tooneel een einde gemaakt. De rechter ter instructie van straf zaken en de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, zijn met twee geneesheeren naai Kollum vertrokken, om een gerechtelijk onderzoek in te stellen omtrent den dood van een 8-jarigec knaap, die onder Grijpskerk zoodanig is mishandeld, dat dadelijk geneeskundige hulp moest ingeroepen worden; hij is naar zijno ouders te Kollum ver voerd en daar overleden. Door den hevigen regen is Woens dag-avond een gedeelte van de stoomtrambaan Arnhem—Oosterbeek weggespoeld, waardoor de dienst thans voorloopig per rijtuig moet worden voortgezet. De twee Londensche geneesheeren, die door mevrouw Weldan beschuldigd waren van met de wet strijdige medewerking om haar in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen, zijn door de rechtbank te Londen veroordeeld tot eene schade vergoeding van 3000 en 1500 pd. st. Te Elton (Lancashire) heeft zekere Anna Mason, die aan melancholie leed, hare drie kinderen en daarna zich zelve den hals afgesneden. Toen haar man thuis kwam om te eten rond hij vier lijken. Naar aanleiding der vreeselijke ver- meling, welke de cholera epidemie in Napels heef! aangericht, en waaraan de treurige toestand waarin vele wijken dier stad verkeeren, grootendeels schuld heeft, zal door de Italiaansche Regeering bij de Kamer een wetsontwerp worden ingediend, om tot verbetering van dien toestand een leening van 100 millioen lire te sluiten. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Renault tot de Kamer het verzoek gericht om een tegenontwerp aan te nemen, waardoor het amende- ment-Floquet op het ontwerp der Senaatsverkiezing wordt aangevuld, ton einde de verzending naar den Senaat te verhaasten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2