LEIDSCH DAGBLAD. s\ 7608 Vrijdag 5 December. A°. 1 8N,4 Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaaaee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Men schrijft aan de „Qaagsche Cr t." nit Voorschoten dd. 1 December: De stoomtrammaatschappijen hebben het met de sneeuw en het ijs hard te verantwoorden, willen zij geregeld in den dienst voorzienkomen daarbij nog ontsporingen, zooals bijna op elke lijn het geval is, dan valt dit dubbel moeielijk. Hedenmiddag deed zich een dergelijk geval voor op de lijn van Leiden naar Voorsohoten. Toevallig geschiedde dit vóór de St.-Nioolaasbrug, alsof de machinist het er op had aangelegd zijnen passagiers eene minder aangename St.-Nicolaas-sorprise te bezorgen. Allen kwamen met den sohrik vrij, daar de koppelstang, waar mede de machine met den passagierswagen ver bonden was, brak en de eerste alleen in de sloot terecht kwam. Voor de huismoeders, die nit Leiden gepakt en gezakt met hnnne St.-Nicolaas-inkoopen waren gekomen, bleef niets anders over dan naar Voorschoten te wandelen, wat met het oog op den vrij grooten afstand en den toestand van den weg, lang niet zonder moeite ging. Eene boerenvrouw maakte zich bij deze gelegen heid boos omdat de machinist zijn voertuig bij de krommingen niet beter „stuurde." Heilige eenvoud I Och of zij ook door deze boerin bij het maken van de boter werd betraoht! Gisteravond ontstond te Lisse een begin van brand ten huize van den winkelier en banketbakker B. in het woonvertrek, tijdelijk inge richt en reeds geheel gereed voor de St.-Nicolaas- étalage. De brand, waarschijnlijk ontstaan door het vlam vatten van de decoratie om een spiegel, werd spoedig gebluscht, doch van de geheele étalage, die niet was verzekerd, bleven niet veel meer over dan eenige beschadigde, grootendeels onbruikbaar gewordeD, zoetigheden. Een kantoorbediende uit Dussel- dorf heeft zioh met een bedrag van 14,000 mark uit de voeten gemaakt. Hij houdt zioh vermoedelijk te Amsterdam op, daar een Duitscher aldaar op verschillende plaatsen Duitscbe bankbiljetten tot een belangrijk bedrag ter inwisseling heeft aange boden. - Twee heeren uit Amsterdam keerden van de jacht in de Bijlmermeer naar de stad terag. Toen onderweg de een op onvoorzichtige wijze zijn geweer neerzette, ging het schot af en werd de ander in den schouder getroffen. De verwonde werd naar het gasthuis gebracht. - De bestuurder van een beladen sleeperswagen is toen hij een brug over de Heeren gracht afreed, in de leidsels verward geraakt en gevallen. De wielen gingen hem over het lichaam en verwondden hem zoodanig dat zijne opneming in het gasthuis noodig was. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is een treffend ongeluk gebeurd. De 17-jarige R. V., die met zijn vriend van ongeveer gelijken leeftijd met een geweer speelde, kreeg het schot, dat onver wachts afging, in de knie, met het trearige gevolg dat hij na een smartelijk lijden van weinige dagen is overleden. De scheepvaart is in het Noorden van ons land gestremd. De IJsvereeniging te Gro ningen heeft reeds tegen heden, Donderdag, eeoe hardrijderij uitgeschreven, waarbij prijzen tot een bedrag van f 280 te behalen zijn. Te Seckenheim (bij Mannheim) heeft een vleesohhouwer, Wilhelm Sponagel genaamd, zijne vrouw, moeder van zes kindereD, met een slagersmes onthalsd. Zij leefden reeds sedert lang in onmin; na eene heftige ruzie sloeg hij tot de vreeselijke daad over, in tegenwoordigheid zijner kindereD. Daarna ging hij tot den burgemeester en zei: „Ik heb zooeveu mjjoe vrouw den nek afge sneden; ik ga nu naar de herberg, stuur de gen darmes maar dóór." En zoo gesohiedde het. Nadat hij eenige flinke glazen had gedronken, werd hij in de herberg gearresteerd. Te Pest is in het hospitaal een der zieken door een verpleegster vermoord. De zieke, een voddenraper van beroep, Karl Halnska gehee- ten, leed aan een begin van longontsteking. Tegen den avond werd hij onrustig, begon leven te maken, kroop op handen en voeten in de zaal rond en ver borg zich ten slotte onder zijne krib. De verpleeg ster haalde den patient, die een aanval vau deli rium tremens scheen te hebben, uit zijne schuilplaats te voorschijn, diende hem eene geduchte dracht stok slagen toe en bond hem aan zijn bed vast. Toeo de man eenige oogenblikken later opnieuw begon te schreeuwen,'] nam de verpleegster een kussen, en drukte dit den onrustigen patient stijf op het ge zicht, met het gevolg dat hij binnen weinige oogen blikken gestikt was. De verpleegster is onmiddellijk in hechtenis genomeo. KOLONIËN. BATAVIA, 29 October. Vervolg Aan de wegen en versterkingen der nieuwe lioie in Atjeh wordt goed gewerkt; slechts enkele malen belette het vijandelijk geweervuur dit. Den 14den October joeg de vijand met zijn vuur de Chineesoho arbeiders aan den weg naar Tjot Iri op de vlucht, waardoor ook de dekkingstroepen, die du niets meer te dekken haddeD, ook rechts omkeert maakten. Voor een paar dagen werd berioht dat de ver rader Toekoe Oemar met 300 a 400 man zich op hield in de streek tnsschen Djempit en Pakan Badak en een aanval op odzo zuidelijke linie beraamde. Om dien toeleg te verijdelen, rukte den 18den dezer de overste Van Teijn uit met eene compag nie AmboineezeD, eene compagnie van het 10de bataljon, een sectie artillerie en een peloton cava lerie, Daar Djempit, de plaats waar wij vroeger eene versterking hadden Het bleek echter dat óf Oemar was teruggetrokken, óf dat er slechts enkele vijandige Atjebers genesteld waren, hoogstens 30 man, want meer dan een dertigtal schoten viel er niet. Zonder eeüig belangrijk voorval werd de terug tocht aangenomen. Eindelijk is een deserteur in zijne desertie of in eene poging daartoe verijdeld. Een Ambonsch soldaat had in de nabijheid van deD Kraton in eeoe bevriende kampong zijn geweer te koop aangeboden. Het hoofd der kampong kocht het wel is waar, maar leverde onmiddellijk den koopman met zijn geweer uit aan de militaire autoriteiten te Kotta- Radja. Uit een door het „D. v. N." uit Atjeh ontvangen brief, blijkt dat den 22sten October de bemanDiDg der marine sloepen, die van Koevala Gieging af de Lagune en de Kroeng Tjoet zou op nemen en daarvoor eene dekking van 125 bajonetten had gekregen, door den vijand is beschoten. Ten gevolge van het vuur van onze zijde droDg de vijand niet meer op dan tot 300 a 400 pas afstand. Bij het doorwaden der Lagune zijn drie Euro- pee8che soldaten van de dekkende infanterie-colonne verdronken. Den 25sten October rukte een gecombineerde troepenmacht uit om eene vijandelijke sterke positie tegenover onze stelling Roempit te nemen. De vijand lag achter gedekte stellingen en onderhield een krachtig vuur op onze troepen. Eerst te 5 uren des avonds bedaarde het vijande lijk vuur; eene noodbentiog werd gereedgemaakt, waar de compagnie van het 10de bataljon gedekt kon bivakkeeren. Wij hadden 1 doode en 8 gewon den, de vyand 15 dooden en 150 gewonden. Ook den volgenden dag werd aan beide zijden nog ge- sohoten. Panglima David, een zeer vertrouwd hoofd, is door vijandelijke Atjehers opgelicht en weggevoerd of vermoord. Met eenige bevreemding, zegt de Java-Bode", hebben wij in de „Javasohe Courant" van gister avond het volgende berioht gelezen „Naar aanleiding van het in de „Soerakarta Courant" van 18 dezer opgenomen bericht dat te dier plaatse spotprenten op Z. M. den Koning zouden rondgevent worden, is van bestuurswege een Dauwget onderzoek ingesteld, hetwelk aan het licht heeft gebraoht dat bedoeld berioht volkomen onwaar is." De „Java-Bode" houdt vol dat die afbeeldingen wel degelijk hebben bestaan. De wegens feitelijke insubordinatie tot de straf des doods met den kogel veroordeelde Euro- peesohe militair Marohand, in het militair provoost- huis te Soerabaia zich bevindende, heeft gratie van de doodstraf gekregen, welke straf veranderd is in die van zes jaren militaire gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Volgens het „N. Pad. Hbl." zouden uit het Tobasche weder zeer onguostige berichten zijn ont vangen, waarom tot eene nieuwe expeditie derwaarts besloten is, waaraan zou deelgenomen worden door drie compagnieën van het 17de bataljon in garni zoen te Padang, die reeds in het begin der vol gende maand derwaarts zouden vertrekken, onder den kapt. van den generalen staf Haver Droeze. Het Padangsohe blad dringt er op aan, dat na het échec door ons in Tenom geleden, krachtige maatregelen tegen den weerspannigen Sioga Maradja genomen worden. De krijgsraad te Kotta Radja sprak op 20 October 1884 vonnis uit, in zake de reclame van den kapitein-kwartiermeester Th. Kley over een dien officier door den commandant van het leger opgelegde straf van veertien dagen streng arrest} om reden zich in geschriften op hoogst oneerbie dige wijze te beklagen over handelmgen van den boofd-iDtendant der militaire administratie. De krijgsraad verklaarde den kapitein Kley gegrond in zijne reclame, royeerde de opgelegde straf en ontsloeg onmiddellijk dien kapitein nit zijn arrest, waarin hij zeven maanden lang had door- gebraoht. Toevallig was het juist ook op den 20sten Oct. nu twee jaren geleden (1882) dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal dienzelfden officier in het gelijk stelde in de welbekende zaak Kley. Opnieuw dus is Kley overwinnaar in zijn strijd voor reoht en billijkheid. De resident van Cheribon deelt mede dat den llden dezer tegen 3 uren des namiddags in de districten LebakwaDgi, Koeningan en Kadoegedé (regentschap Koeningan) een zware slag als van een kanonschot is gehoord, zonder dat men dit ver schijnsel aan eene bepaalde oorzaak heeft kunnen toeschrijven. (Jav-Crt) O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending nit Leiden. Via Amsterdam met Ned. stoomsch. 9, 19 en 30 December; laatste lichting aan het postkantoor *s nachts 12 u. Via Marseille met Ned. stoomsch. 8,19 en 29 Dec.; laatste lichting aan het postkant, 's nam. 12 u.15 m. Via Napels met Fransche stoomsch. 5 en 19 December; laatste lichting aan het postkantoor 's middags 12 uren 17 minuten. Via Brindisi met Engelsohe stoomsch. 12 en 26 Decemberlaatste lichting aan het postkantoor 's midd. 12 nren 15 minuten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1