LEIDSCa DAGBLAD. N°. 7C03. Dinsdag 2 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1i Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Sept.November. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitan- ties op vertoon worden voldaan. Oflleiëele Kennisg-eviugea. YergaJeriag van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 4 Dec. 1884, des namiddags te twee oren. Onderwerpen 1°. Installatie van Dr. P. J. Kaiser als lid van den Ge meenteraad. 2*. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeenteraad, de heeren P. J. Yan Hoeken en Mr. L. M. J. H. Kerstens. 3°. Benoeming van een derden onderwijzer aaö de Leer school. (170 en 184) 4°. Idem van een eersten onderwijzer aan de Jongens school 1ste klasse. (183) 5°. Idem van een lid der Commissie voor de Bewaar scholen. (186) 6°. Ontwerp-verordening op het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden. (235 van 1883 en 57, 79 en 86 van 1884) 7e. Voorstel van 7 leden van den Gemeenteraad en brief van de Ged. Staten betrekkelijk de regeling der jair- wedden van den Burgemeester, de Wethouders, den Secretaris en den Ontvanger. (185) JLEIDE1V, 1 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 6den Dec. a. s., des namiddags te één uur. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk Zaterdag morgen om 9.32 uren bezorgd zijn. De apotheker 2de klasse van het O.-I. leger M. G. C. Simons is van en met 1 Dec. onthoven van zijne detacheering te Leiden en zal den 21sten Januari a. s. met het stoomschip „Prios Frederik" naar Java vertrekken. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren dè hoogste prijzen f 38, 19, f 4.20 en f 2.05; de laagste f 37, 18.50, 3.80 en ƒ2. De heer Yan der Ploeg is reeds thans, in Btede van met 1 Januari a. s., afgetreden als directeur der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram wegmaatschappij. Zijne plaats wordt van heden af waargenomen door een hoofdambtenaar, die vroeger aan de Amsterdamscbe Rijtuigvereeniging verbon den was. Bedankt is voor het beroep naar Waverveen door den beer J. F. Verhoef, cand. te Bodegrave. Volgens het jaarverslag van de „Martha- Stichting" te Alfen aan den RijD, welke inrichting zich ten doel stolt arme en verwaarloosde kiiapen te verzorgen en op to voeden, werd van 8 Mei 1883 tot 8 Mei 1884 ontvangen 5567.50 en uit gegeven 6160.471/,; het nadeelig saldo is dns 593.421/,. Voor de nieuwe inrichting, die ten vorigen jare is aangebouwd, werden vele en aanzien lijke giften ontvangen; toch heeft het bestuur be hoefte aan meer steun, om in het onderhoud van de stichting te kunnen voorzien. Voor onze jongens en meisjes de heldendaden van het voorgeslacht te beschrijven, is een scboono taak en ook dankbaar voor den vorhaler dio het op recht boeiende wijze weet te doen. De heer P. Louwerse is op dat gebied een der populairste schrijvers. De eenvoudige aankondiging, dat van dezen onderhoudenden verteller weer een werkje het licht ziet, is voldoende om dadelijk alle jeugdige Nederlanders van verlangen te doen watertanden. Het is ditmaal een vervolg op P. Louwerse's voor eenige jaren verschenen „Mannen van Sta-vast, dat den tijd van Jan Pietersz. Koen beschreef. Ook nu koos hij wederom een onderwerp uit de geschiedenis onzer Oost-Indische Compagnie, name lijk de vestiging van het Nederlandsch gezag op Celebes, tijdens Jean Maetsnuker voor de Com pagnie in Iodië het bewind voerde. Levendig be schrijft Louwerse in dit nieuwe werkje de gevechten waaraan Janmaat deelnam, en zijn de helden van het verhaal kinderen zijner verbeelding, aan du historie bleef hij streng getrouw en in de feiten benevens in de namen van de admiraals, bevel hebbers of opperhoofden week hij van de geschie denis niet af. De vier mooie platen en do prachtige band krijgen de jeugdige lezers nog op den koop toe. Zolfs zonder dat zou de uitgever vau dit werkje een ruim debiet vinden. Drie der heeren, die zioh zoo verdienstelijk hebben gemaakt bij de oprichting der „Ned.-Iodische Landbouw-Maatschappij", de heeren J. T. Cremer te Haarlem, W. H. Van Leeuwen en P. W. Jansen te Amsterdam, zijn door den Koning benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De andere drie heeren, J. Boissevin, C. F. Qaien en A. C. Wertheim, waren dit reeds. Een brief uit Java's Oosthoek, in de „Java- Bode" van 16 October opgenomen, deelt een en ander mede omtrent de vooruitzichten van de landelyke ondernemingen in die streken. Wij ontleenen daaraan het volgende: Treurig is de algemeene toestand, maar hy moet slechter worden, wil er eenige verbetering komen. Wij leven thans nog in eene crisis, die, breekt zij los, menigeen ten goede zal komen. Hoe het in het algemeon met den handel staat, leest en hoort men dagelijksniet alzoo hoe het hier met de landelijke ondernemingen gaat. Laat ons eens even een kleine parade honden. De tabakkers schijnen tovreden te zijn en ik geloof terecht; bij hen gaat alles voor den wind en wan neer niets van belang tnsschenbeide komt, znllen do Oosthoeksche tabaksplanters opkoopers en handelaren per slot van rekening goede zaken maken. Als zij zich nu eens goed blijven houden en niet al te erg aan de concurreerende manie gaan lijden! De koffiemannen gevoelen zich ook redelijk wel, daar de verkoopprijzen nog draaglijk zijn en ge legenheid geven om een paar centjes te sparen. Over het algemeen staan de plantsoenen aller- kapitaalst; er zullen ook wel minder gelukkigen onder hen wezeD, maar waar zijn deze niet aanwezig? De heerlijke visioenen der kina blijken gedeel telijk „fata morgana" te zijn, maar de werkelijkheid is toch zoo kwaad niet; immers, hoewel uit den tijd der fabelen in de werkelijkheid teruggekomen, zijn de prijzeo, die de planters voor hunne pro ducten maken, redelijk en zal daarop ook wel ruim verdiend zijn. Mij is het althans opgevallen, hoe tevreden en betrekkelijk welgedaan de heeren uit deze drie categorieën er uitzien. Ik heb er eenigen van ont moet en gesproken, doch geen hunner booren mop peren - integendeel. Op mij maakten zij den indruk dat het hun geheel naar den vleesche is gegaan en hun eene heldere toekomst te wachten staat. Kasian! echter de sufkerlords! 't Is inderdaad om te huilen zooals het tegenwoordig met de sui kerprijzen gesteld is, en de berichten dienaangaande worden hoe langer hoe slechter. Zijn mijne berichten juist, dan heeft, zich reeds het geval voorgedaan dat aan een der heeren de raad is gegeven om het hem gedane bod van ƒ9 per pikol, basis No. 14, aan te nemen, wijl de raadgever hem niet kon waarborgen, dat de prijzen niet spoedig nog meer zouden dalen. Of het bod aangenomen is, kan ik niet mededeelen. Voor hen die met eigen kapitaal werken en bovendien geld genoeg bezitten, is de toestand van hot oogenblik slechcs eene quaestie van winstder- viog, maar erger is bet mot hen gesteld, die moeten werken op den rentestandaard van heeren geld schieters of geldschietende handels- en andore cor- poratiën; 9 pet. 'sjaars op oen paar tonneD, b. v. drie, welke zij voor bedrijfskapitaal noodig hehben, is waarlijk geene kleinigheid. De prijs van 9 per pikol kan ternauwernood gezegd worden voldoende te zijn om daaruit de renten te vinden voor drie ton. Inderdaad, de stand van de rietsuiker is meer dan betreurenswaard voor hen, die het geen paar jaren langer kunnen kroppen. Ik verneem dat op grond van de slechte prijzen drie fabrieken in den Oosthoek de campagne van het volgende jaar niet mede zullen maken. Z. M. heeft te rekenen van 18 Nov., J. C. Vissers, rijkstelegrafist der 2de kl., nit 's Rijks dienst ontslagen; - met 1 Januari benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Bergen op Zoom, jhr. mr. P. J. Boddaert, thans griffier bij het kan tongerecht te Zieriksee; - met 16 Dec., den diri- geerenden officier van gezondheid 2de kl. bij do zeemacht C. J. Van Stockum van Akendam, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toe kenning van een jaarlijksch pensioen van 1338 met eene verhooging voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschon de keerkringen, ter somma van f 750, en bevorderd tot dirig. off. van gez, 2de kl. bij de zeemacht, den off. van gez. lste kl. B. H. Thomson. Gemengd Nieuws. Als mon dezer dagen van het Steen- schuur af naar de Breestraat komt, wordt het oog, vooral bij avond door de gasverlichting, meer dan anders getrokken naar het hoekhuis van het Gan getje, waar de heeren Gebroeders Mastenbroek evenals aodere jaren bij gelegenheid van het Sint- Nicolaasfeest weder eene fraaie uitstalling hunner heeren- meer in 't bijzonder dames-mode-artikelen heb ben ingericht, met op den achtergrond eene versiering van kurkschor8, groen en bloemen. Het ziet er eenvou dig, maar smaakvol uit. Velen zullen er zeker eenige oogenblikken blijven stil-, en misschien ook wel binnengaan, want dat de keuze er ook ditmaal groot is, kon men gisteren zien toen zelfs de geheele winkel ééne etalage vertoonde. De heer De Kat in de Lange Diefsteeg is zijn gewoonte van vroeger eveneens getrouw gebleven. Wat men bij een confisenr-cuisinier mag verwach ten, ziet men er in de versierde zaal netjes gerang schikt. Gekristalliseerde en andere suikerwerken, chocolade in tal van vormeD, cartonnages voor sur prises enz. enz. zjjn er in vele soorten vereenigd, zoo- dat ieder er allicht eene keuze zal kunnen doen. Geheel anders van aard is, wat men bij den heer Van Laren op den Nieuwen Rijn nabij de Koren beurs vindt. Daar binnen getreden, waant men zich in een bloemhof. Kunst- ea natnurbloemen en plan ten wedijveren er dan ook in de drie, nu vereenigd© zalen met elkaar in schoonheid en pracht. Een bezoek is „Flora" meer dan iets anders waard. Deze gelegenheid is hier éénig in hare soort. Van buiten af niet zichtbaar, maar toch eeue bezichtiging waard is de étalage in het lokaal boven den winkel van den heer Pollrnann in de nabijheid aldaar. Een lange strook yoor het winkelraam toont waar men wezen moet om te zien over welk eene ruime verscheidenheid de eigenaar opnieuw voor het aanstaande feest voor jong en oud heeft te beschikken op het gebied vau galanteriëen en de honderden aanverwante artikelen. Ook hier is, niet minder dan elders, te juist en te kear, ook voor weinig geld.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1