LEIDSCH DAGBLAD. A*. 7604. - Maandag 1 December. A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel ineassec* i ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Het magazijn van den Kon*. Ned. Bo ek en Kunsthandel van do firma M. M. Couvép, Lange Pooten te 's-Hage, is aanmerkelijk uitge breid. Een drietal nieuwe zalen zijn aangewend om de ruime sorteering dezer firma te kunnen bevatten. Daar deze vergrooting samentreft met het St.-Nico- laasfeest, heeft de firma hare veelsoortige artikelen allersmaakvolst gerangschikt. De openbare gezondheidscommissie te Gouda heeft een openbaren brief gericht aan de ingezetenen van genoemde gemeente, waarin zjj hun op het hart drnkt de noodige maatregelen te nemen dat de cholera, als die ook ons land mocht bezoe ken, zoo weinig mogelijk slachtoffers make. Zij roept daarom een ieder toe: „Wees rein, zindelijk, matigDrink goed water, eet geen onrijp ooft en maak vooral geen misbruik van sterken drank!" Deze maatregel van de Goudsche gezondheids commissie verdient navolging. De Londeosche correspondent van de „Amst." maakt opmerkzaam op eene advertentie in de „Daily News", waarin Wonter De Vos, van de Kaap, in zijn belang wordt opgeroepen om zijn tegenwoordig adres op te geven No. 44, Belsize Square, Hampstead, Londen, N. W. Bij wijze van toelichting schrijft de correspondent nog dit: In den regel wordt door zulke advertentiën den onnoozelen een strik gespannen; maar Belsize Square is een wijk van Londen, bijna uitsluitend bewoond door deftige Israëlietische handelaren, die hunne kantoren of fabrieken in de City hebben. De Vos komt mij voor een niet ongewone Israëlietische Nederlandsche naam te zijn, en aan de Kaap zoekt men de „Diamond Fields." Men sla het groote Londensche adresboek op, en men zal onder de rubriek van diamant-handelaren geene andere namen vinden dan die van Nederlandsche Israëlieten. Het zijn deze omstandigheden te zamen genomen, die mij bewegen uwe aandacht te vestigen op een aan kondiging die wellicht een uwer lezers vao dienst kan zijn. In het Berljjn8che centraalstation is thans een toestel in gebruik, waarop de employés gedurende den loop der treinen de juiste punten zien aangewezen, waar zich op ieder oogenblik een spoortrein bevindt. Deze toestel, uitgevonden door twee Duitsche ingenieurs, Mayerhofer en Diener, bestaat uit een glazen plaat, waarop door horizon tale lijnen de wegen en door loodrecht daarop staande lijnen met rangschiknommers de stations worden aangegeven. De beweging der treinen wordt aangeduid door pijlen, welke door de treinen zelf, ofschoon deze zich op groote afstanden vao het aanwij9toe3tel bevinden, bewogen worden. Dit ge schiedt nameljjk door middel van electriciteit, welke voortgebracht wordt door de locomotieven en door het contact van metalen borstels aan de locomo tieven, met zinken banden, die langs de rails ge legd zijn. De trein beschrijft door dit electrisch verband met den toestel in 't centraalstation zjjn eigen beweging op de glazen plaat, en het is uiterst merkwaardig den loop der verschillende treinen, door de pijltjes aangegeven, te volgen. Dat deze toestel een middel is om spoorwegongelukken te voorkomen, behoeft wel geen betoog. De buskruitfabriek to Wetteren nabij Gent is gisteren in de lucht gevlogen. De ontplof fing heeft vooral materiëele schade veroorzaakt. De werklieden waren gelukkig afwezig. Slechts één persoon werd er gekwetst. Toen de Duitsche oorlogsbrik „Un- diuo" onlangs bij Jutland strandde en de Deen- tche strandbewoners door middel van den vuur pijltoestel eene lijn over het schip hadden gebracht, verwonderden zij ziob, ettelijke uren niets van do bemanning te bemerkeD, die geenerlei poging deed om met die dunne lijn een dikkeren kabel tnsschen het schip en het strand te brengen. Het blijkt nu dat de lijn boven in het touwwerk der „Undine" verward geraakt en door de bemanning niet opge merkt was. Toen zij de lijn eindelijk bemerkten, lag het schip reeds op zijde en kon elk oogenblik de redding te laat zijn. Toen waagde bet een officier, in den mast te klimmen en hij bracht de lijn ge lukkig op dek. Dat vervolgens alle manschappen gered zijn, is bekend. De officier, de luitenant ter zee Janke, heeft voor die daad van den keizer de kroonorde ontvangen. INGEZONDEN. Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven eerbiedig te kennende ondergeteekenden, ingezetenen der gemeente Woubrngge; dat zij met groote teleurstelling gezien hebben in de nieuwsbladen, dat het tegenwoordige Rijks- ontvangerskantoor door Uwe Majesteit zou zjjn op geheven en ingesteld is een kantoor te Alkemade; dat het hun bekend is dat het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente getracht heeft om het kantoor alhier te behouden in het belang der gemeente en hare ingezetenen dat sedert onheuglijke jaren alhier een kantoor gevestigd was, en de opheffing er van zeer ten nadeele der gemeente en hare ingezetenen zou zijn, te meer daar door de opheffing van het kanton gerecht en de notariëele standplaats reeds zooveel nadeel is geleden; dat er geen gebrek aan eene goede wooing voor een Rijksontvanger bestaat en het zeer in het belang der belastingschuldigen is dat het kantoor alhier behouden blijft. Redenen waarom zij Uwe Majesteit hoogst eer biedig verzoeken om het Rijksontvangerskantoor te Wonbrugge te doen behouden blijven. 't Welk doende enz. Woubrügge, 24 November 1884. (Get) P. De Ridder, burgemeester; D. P. Ramp en W. Den Hertog, wethoudersM. Kroes, H. Heenk, W. Van Egmond, C. Versluis en A. Visser, raadsleden; G. Rodenberg, gemeente-ontvanger; E. Stigter, gemeente-opzichter; F. A. E. Van Altena, gep. officier O.-I. K.D. Molenaar, Jan Van der Boon, J. Van Griethuizen, Ms. O vervliet, W. Ver- ploeg, G. Verploeg, F. Kroes, L. J. Zwetsloot en A. Konst, grondeigenaars; J. Van der Wel, S. Van der Heeden, H. Van der Boon, A. Maat, G. Heenk, Mn. O vervliet, C. Moerkerk, Ma. Kempenaar, K. Overvliet, C. Van Dam, J. Ven Klaveren, H. Kerk hoven en G. F. Vromans, landbouwers; J. H Bergman en wed. A. J. Meijer, vleeschhouwers; W. Van der Waa en D. Guldemond, broodbakkers; H. R. Hölscher en J. G. R. Van den Berg, hoofden der O. L. school; B. J. Weruméus Buning, predi kant; H. P. Smeele, pastoor; F. M. Van Deventer, med. doctor, arts; D. Do Graaf, stalhouder; mej. de wed. Van Essen, winkelierster; J. Wiethoff, mr. smid; A. De Wilde, manufacturierJ. Gulde mond en C. Van Reijzen, logementhoudersS. Van Wieringen, voorz. van den VoorhofspolderD. Van Rijn, voorzitter van den Vlietpolder; A. Van Griet huizen, deurwaarder; G. Bouthoorn, winkelier; A. Van Rhijn, korenmolenaar, en C. Jonker, schilder. Geachte Redactie, In het nummer van 27 Nov. van uw geachc dagblad, maakt een anonyme inzender, die zich 1 achter den naam Feritta verschuilt, (zou dit niet j Veritas moeten zijn, Ferity beteekent in het Itali- aansch: wildheid), eenige bedenkingen tegen de door ons geciteerde kostenberekening der Middel- burgsche commissie. Ofschoon wij gewoon zijn slechts met diegenen in het strijdperk te treden, die, door het bekend maken van hunnen naam, bewijzen dat zij voor huDne meening durven uitkomen, zullen wij ditmaal, waar het een zaak van zoo groot be lang geldt, eene uitzondering maken en nog eens herhalen wat wij reeds meer dan eenmaal in den loop onzer voordracht hebben betoogd. De kostenberekening der Middelburgsche com missie hebben wij aangehaald, om aan te toonen, dat, door eene vereeniging der abonnenten onder ling, men goedkooper tot een telephoonnet kan komen dan door te wachten tot eene Maatschappij het net exploiteert, die uit den aard der zaak in de eerste plaats op eigen voordeel bedacht is. De Middelburgsche commissie heeft de zaak voor hare stad onderzocht en is na langdurige Dasporingen en onderhandelingen tot de cijfers der begrooting ge komen. Geenszins hebben wjj beweerd dat deze cijfers, die naar Middelbnrgsche toestanden zijn be rekend, allen onvoorwaardelijk ook voor Leiden gelden. Uitdrukkelijk hebben wij in onze voordracht gezegd: dat niet alle posten voor Leiden van toe passing zullen zijn, en dat het juist de taak der commissie zal zijn eene begrooting te maken ge baseerd op Leidsche toestanden; zij stelt op grond der verkregen resultaten den abonnementsprijs vast en onderzoekt of voor dezen prijs zich een genoeg zaam aantal abonné's wil aansluiten. Wat den heer Feritta genoopt heeft het werk der commissie vooruit te loopen en in een inge zonden stuk dezelfde bedenkingen te maken die reeds op den avond onzer voordracht zijn beant woord, is ons niet recht duidelijk. Wilde hij de begrooting der Middelburgsche commissie critiseerei, dan had hij zich tot baar moeten wenden. De leden der Leidsche Telephoon-commissie toch weten zeer goed dat om hetzelfde doel te bereiken, men in verschillende steden niet altijd dezelfde wegen kan inslaan. Zij zal niet, zooals de heer Feritta schijnt te vreezen, het project zoo maar overnemen zonder met Leidsche toestanden rekening te honden. Over het technisch voordeel eener lacht-of grond- leiding wil de inzender niet spreken. Waar zelfs specialiteiten op dit gebied niet kunnen beslissen wat beter is, acht hij zich onbevoegd. Uit deze zinsnede moeten wij opmaken dat de inzender niet eens bij de voordracht tegenwoordig is geweest; anders zou bij weten dat spreker de voor- en nadoe len van beide methoden in het licht heeft gesteld en er uitdrukkelijk heeft bijgevoegd, en in den loop van het debat nog een paar maal heeft herhaald, dat om te kunnen beoordeelen wolk systeem eco nomisch voordeeliger is, men met plaatselijke omstandigheden bekend moet zijn. Na hetgeen wij reeds op den avond onzer voor dracht hebben gezegd en nu nog eeD8 hebben her haald, achten wij het onnoodig alle bedenkingen van den heer Feritta punt voor pnnt na te gaan» Wij kunnen echter niet nalaten onze verbazing te kennen te geven over het laatste, tevens nieuwste, bezwaar. Meent hij werkelijk dat de prijs van een apparaat minder moet bedragen dan de jaarlijksche abonnementsprijs? Is de heer Feritta dan geheel onbekend met de interestrekening? Wij hadden het anony me 6tnk zeker onbeantwoord gelaten, wanneer wij niet vreesden dat daardoor personen die niet in de vergadering tegenwoordig waren, eene verkeerde voorstelling van de zaak zouden krijgen; wij verklaren echter tevens dat wij in het vervolg slechts met open vizier wenschen te strijden. U voor do verleende plaatsruimte dank zeggende, verblijven wij Amsterdam, Uwe Dientw. Dienaren, 27 November 1884. Reding en Van Cappellb

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1