LEIDSCH N°. 7C04. Maandag 1 December. A0. 1884. Eerste Blad. Qp-i S 'vfl'V 7-Y" PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt O.iO berekend. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Maandag wordt een aanvang gemaakt mei het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Sept.November. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitan- ties op vertoon worden voldaan. LEIDEN, 29 November. Tor verkiezing van vijf leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn uitge bracht 27 geldige stommen. Verkozen zijn de aftredende leden do heeren C. J. Leembruggen met 25, A. Hartevelt Jz. met 24. L. G. Le Poolo met 24, P. J. De Fremery met 22 en H. C. Juta met 21 stemmen. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 259. De opkomst was dus niet talrijk. Bij koninklijk besluit is de bezoldiging van den commissaris van politio alhier geregeld in dier voege, dat zij, te rekenen van 1 Januari 1885, zal be dragen f 3000 's jaars. Benoemd is tot onderwijzeres aan eene chris telijke school te Rotterdam mej. A. Versnel te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in hei Werkhuis alhier opgenomen van 4475 volwasse< personen en van 1117 kinderen. Het is lang geleden sinds wij don naam van A. De Visser ontmoetten. Misschien ligt het aan ons; men kan niet alles zien en alles lezen. Van De Visser lazen wij steeds gaarne, omdat hij een aangenamen vorm van vertellen heeft en zijne ver halen steeds een goeden geest ademen. Zijn laatste werk, bij den uitgever Blankenberg to Leiden uitgekomen „Het Zonnetje van Binnen", is bestemd voor jonge meisjes. Met genoegen zal men dit onderhoudend boekje lezen, dat voor jeugdige lezeressen zeer geschikt is. Een viertal plaatjes stellen ons de verschillende personen voor, die in het verhaal eene rol vervallen. De schrijver heeft met zijoe peu ze beter geteskend gekleurd en hunne lotgevallen bonden de aandacht gespannen tot het einde toe. Ook een prettige stijl en goede gedachten zijn eveneens deugden van dit meisjesboek. ArnhCrt.) Daar de onlangs te Voorschoten aau de open bare school (in het dorp) benoemde onderwijzer Schaafsma op den dag, dat hij in functie zou treden, het bericht zond dat bij die betrekking niet aan vaardde, - ging de Raad dier gemeente tot eeDe nieuwe keuze over en benoemde den beer A. M. Van der Kroon, to Maastricht. - In dezelfde raads zitting werd op een verzoek van leden van den kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar, om de kermis voortaan op Zaterdag te doen eindigen, in plaats van op Zondag, afwijzend beschikt. Sedert eenigen tijd is te Hillegom eene rede rijkerskamer opgericht onder den grootscben naam „Vondel". De jeugdige verceniging telt twaalf wer kende leden. De heer De Kat, burgemeester der gemeente, beeft het beschermheerschap aanvaard, terwijl de heer Frowein als régisseur is opgetreden. De nieuwbenoemde advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. A. F. L. Gregory, zal aanstaanden Woensdag, des namiddags te twee ureD, in eene plechiige openbare zitting wordon geïnstalleerd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ver zoekschrift van A. G. A. Van den Bcrgh, te Am sterdam, tot werkverschaffing aan den werkman door groote vermindering van leger en vloot of door eene geheel andere, meer doelmatige en vrucht dragende inlichting van het leger en door droog making van de Zuk-lerzee. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; do aPrin6 Hendrik", vau Batavia naar Amsterdam, wordt a. s. Maandag te IJmuiden verwacht; do „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde gistermorgen Lizard. Gemengd Nieuws. Gedurende deze weekzijnhierterstede twee gevallen van roodvonk aangegeven. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen Diet voor. Ook hier ter stede hoeft zich een Volapük-(wereldtaal)-vereeniging gevormd. Een ingezetene van de gemeente Vour ontving deze week als premie van den opperbrand- mee8ter de som van 30 ets. (zegge dertig cents), omdat hij zich zoo flink heeft gedragen tijdens den brand bij zekeren H. v. d. K. te Leidschendam Te Noordwijk aan Zee is een flesch gevonden, waarin zich een briefkaart bevond, in geheel ongeschonden toestand. Het adres luidde als volgt: „H. G. Mehrtens 307 Main St Cincinnald Ohio." Aan de keerzijde stond: „St Fulda, Nov. 14 the 1884. Please send the to the ono addressoo (oi) ea. - Bitte sendon sie Diese Karte nach raich."De briefkaart was van Amerikaansch model en met potlood geschreven. Door de politio te Delft ziju aange houden de gezusters A. en B. Sch., wonende aldaar, wegens oplichting van ze3 paar dameslaarsjes, ten uadeole van een schoenenfabrikant aun do Veen- kade te 's-Hage. De verdachten, zoomede de in beslag geuomen VAarrjes, zijn ter beschikking van den Haagschen commissaris van politie overgebracht. Do als van longziekte verdachte 19 runderen van den veehouder J. C. Hoek te Schiedam ziju onteigend voor f 4085 en een rund van don veehouder J. Van der Most voor f 125. Dezo hebben bij verkoop opgebracht f 2354.75. Gistermorgen had een stoker, die dienst moest doen op den eersten van Vlissingen vertrekkeuden trein, het ODgeluk, bij het bestijgea van de locomotief mis te stappen. Hij jviel en kreeg don reed6 in gang zijnden trein over de vootoD, zoodat zijne teenon verpletterd werden. De eerste hulp werd hem verleend door den officier van gezondheid Butner, terwijl later de met den ge neeskundigen dienst op de spoorwegen belasten ge neesheer van Middelburg ontboden werd. In Drente worden de vossen zeer brutaal. Zelfs de3 daags wagen ze zich in de nabij heid der woningeD. Te Smilde verdenkt meu Reintjo, dat hij daar in één nacht twee kippenhokken heelt uitgemoord. Naar men mededeelt, bieden zich in do verschillende garnizoensplaatsen in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrij willige dienstuoming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloon en zijn hiervan de voornaamste oorzaken Gistermorgen heeft op het Kanaal bij het eiland Wight eene botsing plaats gehad tusschen het schroefstoomschip „Dorango" en do bark „Luke Bruce" van Liverpool. De „Durango" zonk in de diepte weg; van de equipage zijn twintig man om gekomen. Te Marseille heeft eene jeugdige en schoone actrice, mile Gaymona, zich op het tooneel met eene revolver doodgeschoten Men speelde „Le traiu de plaisir." De actrice trad voor het voetlicht en schoot. Zij werd zwaar gewond naar het hospi- I taal overgebracht. Het schijnt dat zij een aanval van verstandsverbijstering had gekregen. Te Burntisland, in Schotland, is' onder eene strooscholf een achttienjarig mebje gevonden, dat dood scheen to zijn, maar bij nader onderzoek bleek nog te leven. Zij was vreeselijk vermagerd en bewusteloos. Na weer bijgebracht to j zijn, verklaarde zij eindelijk, eene wees te zijn; zij was eene fabriekarbeidster cn wilde Yan Perth 1 naar Edinburg gaan, met slechts enkele stuivers op zak. Toen die verteerd waren, wa3 zij uitgeput onder die schelf gekropen en wa3 daar ze3 dagen zonder eten of drinken blijven liggen. Te Nieuw-York zal eerlang een wed strijd op het biljart plaats hebben, waaraan de beste biljartspelers van Amerika en Europa zuilen deelnemen: Schoeffer, Slosson, Yigtaux, Daly,enz. Elke winner zal 2000 fr. voor zijn aandeel ont vangen. Er zal eene partij Balkine gespeeld worden, of partij waarin de carambole slechts geldi is, wanneer hij op 20 centimetors afstand vao den band gemaakt wordt. In Turijn is een congres van koks en hotelbedienden gehouden. Op voorstel van ien „afgevaardigde uit Bo'ogna" werd een besluit ge nomen, n aarbij verzet wordt aangeteekond tegen de gewoonte van tooneelschrijvers om de hotelbedien den in hunDe stukken belachelijk te maken. Te Londen trok dezo week een coupé de aandacht, met één paard bespannen en aa-i de binnen- en buitenzijde eloctrisch verlicht. Op den kop van het paard vertoonde zich een schitterende stereene tweede prijkte op den hoed vaü den koeteier en eene derde flonkerde op den achterkant van het rijtuig. Het onderzoek van het lijkvande eerste vrouw van don gehoimzinnigen horlogemaker Pel te Parijs hoeft siecht9 een negatief resultaat opgeleverd. Men vond geen sporen van vergif. Te High ley, een Eügelsch dorp, is de gemeente-veld wachter gevangengenomen en zvvaaE beboet, omdat hij zich herhaaldelijk aan stroop- rijen had schuldig gemaakt. Achter de kerk Saint-Joseph te Parijs heeft zich eene afschuwelijke vechtpartij voorgedaan.' De 28-jarige Mériglier was naar aanleiding van eene partij biljart iu woordenwisseling gekomen met den eenigen zoon van de weduwe Laurent, een wijnkooper, die zijne zaken steeds in omvang zag toenemen. Na een verwoeden woordenstrijd wer<I Mériglier door zijn vriend op don grond geworpen^ met het ongelukkig gevolg dat Mériglier een zijner beeDen brak. Toen viel zijn tegenstander op hem aan en bracht hem onderscheidene wonden aan het hoofd toe, ja, het ging zoover dat hij hem in het aangezicht beet, zoodat het bloed uit de daardoor toegebrachte wonden stroomde. Met zijne tanden rukte do ellendige het vleesch uit het aangezicht van zijn thans weerloozen tegenstander. Terwijl eenigo ooggetuigen van dit walgelijk tooneel den gewonde ophielpen, nam Laurent de vlucht. Hij werd echter in zijne woöing gearresteerd. Een historisch gebouw, het enkele mijlen van Chovreuse (Seine-et-Oise) gelegen slot Breteuil is voor een groot gedeelte door brand ver nield. De oorzaak daarvan heeft men nog niet op gespoord. De brand ontstond in een slaapvertrek en breidde zich zeer snel uit, zoodat in een oogen- blik de kostbare bibliotheek van graaf Breteuil^ met een groot familie archief, in lichterlaaie stond. Kostbare oude stoff.n, eene verzameling wapenea en andere voorwerpen van waarde gingen vorloreu0 Doch men slaagde or nog in oonige schilderijen eo bustes uit den groeten salun te redden. Onder do straatvegers vau Berlijn is tegenwoordig, zoo wordt aan de „National-Zeitung" gemeld, oen studeDt in de chemie. Hij is een jeugdig Ruisisch Israëliet en word op zjjn verzoek, omdat hij geen middelen ti.eer had om zijne studiën voort te zetten, „op grond zijner voortreffelijke getuige nissen" onder de straatvegers opgenomen. Elkea nacht is hij nu met hen werkzaam, en gebruikt het daarmede verdiende geld voor zijno studiën. Dit kan hem, zal men zeggen, niet ver brengen: in elk geval is het een zeldzaam voorbeeld van jver en zelfverloochening.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1