van ongelukken, in zijn schildwachthuisje plaatste. V. d. B., thans in gezelschap van nog een vecht lustige, besloot B. uit het huisje te halen. Te dien einde greep L. den schildwacht bij de keel en nam met zijne andere hand de sabel vast, terwijl v. d. B. den machinist uit het schildwachthuisje rukte en deze met een knipmes twee diepe wonden aan het achterhoofd toebracht. De eene snede was 9 cM. lang en tot op het been doorgedrongende andere snede was lang 12 cM., doch minder gevaarlijk. Naar het politiebureel gebracht, werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend, door dr. v. d. Chijs. De daders, welke onbekend waren en bij de komst van de aflossing op de vlucht gingen, werden echter spoedig opgespoord en aangehouden. B. is thans in het gasthuis en bevindt zich redelijk wel. Hij is getrouwd en vader van zeven kinderen. Bij de politie te Sittard is van het vol gend voorval aangifte gedaan. In het eenzaam gelegen spoorwegwachtershuisje tusschen Sittard en Susteren, bewoond door den wisselwachter Lotz en diens 21-jarige dochter, trad "Woensdag-middag, tusschen 12 en 1 uur, terwijl de vader afwezig was, een groot onbekend mans persoon, naar gissing 30 a 40 jaren oud, de voor deur binnen. Het uiterlijk van dien persoon, zijn groote oogen en verwilderde stoppelbaard, zoomede zijn kleeding deden het meisje weinig goeds ver moeden van dit bezoek. De vreemde begon met haar in plat Limburgsch te vragen of zij getrouwd was, of zij een minnaar had enz., welke vragen zoo kort mogelijk ontken nend werden beantwoord. Daarop verlangde hij eens klaps geld en warme spijs. Het meisje zeide dat zij hem op dat oogenblik noch aan het een noch aan het ander helpen kon. „Snijd me dan maar een boterham" zei de onbekende. Dit geschiedde en de boterham werd door het meisje vóór den vreemdeling op tafel gelegd. Deze echter stond er op, dat zij hem de boterham in de hand zou geven. Daar de deern weigerde hieraan gevolg te geven, sprong hij eensklaps op haar aan en wilde haar te lijf, doch ontving van het onver schrokken meisje met het broodmes zulk een ge- duchten slag op de hand dat het bloed er uit stroomde. In hetzelfde oogenblik riep zij (hoewel er niemand in de nabijheid was) uit alle macht: „Jean, Jean, kom help me!" Op dit geschreeuw sprongen 2 hondjes van den wisselwachter de achterdeur binnen en vielen verwoed op den onbekende aan, dien zij deerlijk in de kuiten beten en wiens broek zij in flarden scheurden. Waarschijnlijk beducht dat ook nu menschelijke hulp zou opdagen, verborg de vreemde zijn toegetakelde hand onder zijn jas en liep, met achterlating van de boterham (waarom het waarschijnlyk ook wel niet zal zijn te doen ge weest), het vertrek uit en verdween ijlings in een nabijliggend boschje. Dat het meisje na zijn vertrek van ontsteltenis en schrik neerzeeg is te begrijpen. Tot dusverre is de politie er niet in geslaagd den onverlaat op te sporen. Waarschijnlijk is deze over de Pruisische grenzen gevlucht. Volgens opgave van het BureauVeri tas" zijn in de maand October verongelukt 101 zeilschepen, w. o. 7 Nederlandsche, en 25 stoom schepen, w. o. 1 Nederlandsch. Het hof van assises te Parijs veroor deelde den Corsikaan Rizzieri tot 10 jaren gevan genisstraf wegens aanranding bij nacht. Tijdens de terechtzitting ontving de schuldige het bericht dat hij 100,000 fr. had geërfd. Te Neuss is, des middags om halftwee, de arbeider Johann Schmitz door een wild zwijn op straat aangevallen en gedood. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de Tonkin-commissie zich, met 7 tegen 4 stemmen, vereenigd heeft met de nieuwe kredietaanvrage van 43 millioen fr., den vorigen dag door den heer Jules Ferry ingediend. In de Kamer van Afgevaardigden kwam het des betreffend ontwerp aan de orde. De heer Ciómenceau verklaarde zich er tegen. De heer Peyron was van meening dat de regeering daardoor tot krachtig handelen in staat zou worden gesteld. De heer Larochefoucauld verklaarde, uit naam der rechter zijde, de kredieten, in haar geheel genomen, te verwerpen, omdat de toewijzing er van een blijk van vertrouwen in het kabinet zou zijn. Nadat de heer Jules Ferry hierop de quaestie van vertrouwen had gesteld, werden de kredieten in haar geheel met 364 tegen 166 stemmen toegewezen. Duitschlaud. In den Rijksdag erkende gisteren de heer Von Burghardt, secretaris van Staat voor de financiën dat de staatsbegrooting niet zeer rooskleurig is. De inkomsten zijn, zonder dat dit te verwachten was, onder de raming gebleven. De belasting op de beetwortelsuiker, die een en twintig millioen mark opbracht, werd bijzonder zwaar genoemd, zoodat men van die zijde in de laatste jaren moeilijk eene vermeerdering van in komsten mag verwachten. De opbrengst der tabaks belasting bedroeg drid millioen mark. Worden de pensioenwet en het voorstel tot sub- sidiëeren van eenige stoomvaartlijnen aangenomen, dan zal het noodig zijn tot verhooging van belas tingen over te gaan, doch ook moet daarenboven in de noodzakelijkste behoeften worden voorzien, te meer daar de toestand van de landbouwers over het algemeen bevredigend is. De spreker weet niet of, na het herhaaldelijk verwerpen der belastingvoorstellen, de regeering nogmaals een dergelijk voorstel zal indienen. Daar bezuiniging op de begrooting nagenoeg onmogelijk is, schijnt het echter noodzakelijk tot belastingher vorming zijne toevlucht te nemen. De minister van financiën, de heer Von Scholz, verklaarde dat het thans de taak van den Rijks dag was om op te geven, welke belasting-voorstellen hij gepast achtte en zou willen ondersteunen. De minister deelde mede dat in de aanstaande zit ting van den Pruisischen Landdag het wetsontwerp tot opheffing van den derden en vierden trap der klassonbelasting opnieuw zou ingediend worden. De finantiëele toestand wa3 van dien aard dat alle nieuwe behoeften regelmatig en zonder al te ster ken druk op de belastingschuldigen, konden gedekt worden. De heer Richter verklaarde zich, namens de vrij zinnigen, tegen elke nieuwe belasting. De heer Fran kenstein zeide dat het centrum slechts de noot- zakelijkste uitgaven zou inwilligen. De heer Benda verklaarde dat de nationaal-liberalen voor behoor lijke belastiDg-bewilliging waren, maar het initiatief niet wilden nemen. Heden wordt het debat voortgezet. Telegrammen. PARIJS, 27 November. Io de zaal van het hof van assises alhier heefc heden de vrouw van Clovi8 Hugues (den bekenden afgevaardigde, be- hoorende tot de uiterste linkerzijde) zekeren MoriD, door wien zij vroeger belasterd was geworden, met eenige revolverschoten gedood. LONDEN, 27 November. (A.) De regeering heeft geenerlei bericht ontvangen omtrent de overeen komst tusschen den Kaapschen premier Upington en de vrijbuiters van Bechuana-land, waarvan de tele graaf melding heeft gemaakt. Zoolang deze geruch ten door den gouverneur der Kaapkolonie, sir Her cules Robinson, niet bevestigd zijn, zal de regeeriDg de tot nu toe door haar genomen maatregelen en beschikkingen handhaven. LONDEN, 28 November. (A.) Het bericht dat de Boeren in het land Gosen de voorwaarden van de ministers van Kaapland hadden aangenomen en Buchuana-land en het gebied van Montsioa ontruimd hadden, wordt bevestigd door telegrammen aan de „Times," „Daily Telegraph" en „Standard." Er is nog geene verklaring door de regeering afgelegd. KIEL, 28 November. De „Kieler Zeitung" bevat eene officiëele mededeeling der Sleeswijksche regee ring, verklarende dat het over de grens zetten van Deensche onderdanen om politieke redenen in die gevallen heeft plaats gehad, waarin hunne vijan dige gezindheid jegens Duitschland door daden van agitatie of openljjke demonstraties aan den dag gelegd was. L.KII3ICN, 28 November. De verwachting voor morgen iskraahtige noord westenwind, veranderlijk weer. "Woensdag-avond 3 December te 8 uren ver gadert de Eerste Kamer. De Tweede Kamer beeft heden aangenomen met 66 tegen 8 stemmen de wijziging van art. 198 der Grondwet, nadat de heer Wintgens zijne waar schuwingen tegen Grondwetswijziging tijdens het regentschap had herhaald, welke weersproken wer den door den heer Scbaepman, die de gehechtheid van het volk jegens het Oranjehuis den hechtsten waarborg achtte en den strijd der partijen niet vreesde zoolang daarboven staat het vaderland. De minister Heemskerk verdedigde het ontwerp eveneens. Daarna hield de heer Bahlmann zijne interpellatie. Schreef hij de bestaande werkeloosheid toe vooral aan onze tariefwetgeving, zoo nadeelïg voor de indus trie, thans meende hij dat de Regeering eenigszins kon te gemoet komen door de gesubsidiëerde stoom- bootlijnen te verplichten hier te lande schepen te doen aanbouwen, door bij aanbestedingen niet, wegens het gering verschil, de aanneming aan buiten landers te gunnen en bij eenige aangekondigde be stedingen het buitenland finaal te weren. De Regee ring erkende de werkeloosheid en verzekerde dat de RegeeriDg alles deed wat zij kon, maar rekeniDg moet houden met de belastingschuldigen. De ver schillende punten zouden door haar worden over wogen. De heeren Van Houten en Duyvis bestreden het protectionisch streven van den heer Bahlmann. Tegen het ontwerp stemden de heeren Bahlmann, Reuther, Keuchenius, Vos De Wael, Van Baar, Lambrechts, Wintgens en Ruys Van Beerenbroek. Bedankt is voor Leiden door ds. G. H. Van Kasteel, te Kollum. Heden werd te Amsterdam de door het be stuur der „Koloniale Bank" bijeengeroepen bijeen komst van aandeelhouders gehouden in afwachting van de gewone jaarvergadering, die tegen 10 Decem ber is bijeengeroepen. De voorzitter, de directeur P. N. Muller, noemde 7t een pijnlijke taak voor commissarissen deze bijeenkomst te hebben moeten bijeenroepen. De ramp is plotseling geweest. Na het afsluiten der balans per uil*. Juni werd aan alle goede ver wachtingen de bodem ingeslagen. De toestand der Bank is niet onrustbarend, als zij slechts de mid delen kon vinden die zij nbodig heeft. Daartoe zal allereerst een beroep gedaan worden op degeneD, die belang hebben bij de voortzetting der werkzaamheden van de Bank. Hulp aan de „Ned.-Ind. Handelsbank" werd verleend op eene wijz9 als boven allen lof is verheven, het plan strekt den ontwerper tot eer. De algemeene samenwerking heeft den goeden uitslag verzekerd. De „Koloniale Bank" kan niet hetzelfde beproe ven, maar hoopt dat de middelen, die worden voor gesteld, tot een toestand zullen leiden, die haar weder den naam van soli ede zullen verzekeren. De directie twijfelt niet aan de levensvatbaarheid der Bank, geloovende dat de rietsuiker de concur rentie met de bietsuiker zeer goed zal kunnen vol houden. Het wisselkrediet bedroeg 4 millioen gulden. Vijf millioen wordt geheel voldoende geacht om alle wis sels te betalen en de zaken voort te zetten. De draagkracht der bank zal een rente van 5 pet. en aflossing in 37 jaren toelateD. Er zal in dien zin aan de aandeelhouders een voorstel gedaan wor den in de vergadering van 10 Dec. De aandeelen zullen worden gesplitst in prefe rente en gewone, terwijl aan de eerste 2500 aan deelen die in de obligatie-leening deelnemen, het recht gegeven wordt voor elke obligatie één aandeel kosteloos in een preferente te converteereD. In de daarop gevolgde discassie spraken velen hunne zeer goede verwachtingen voor de toekomst der Bank uit. Bij zijn sluitingswoord hoopte de voorzitter dat dit weldra door hunne daden zou blijken. Passagierslijst Tan het stoomschip „Sumatra," bestemd om te vertrekken van Amsterdam naar Batavia den 29aten Nov. De hh. dr. G. v. d. Harst en echtg., F. E. Bn. Mnlert, H. H. Stangen, echtg. en 2 kinderen, mevr. douaricre jhr. P. F. Coenen, f H. Veen Jr. cn echtg.. dr. J. Bijl, f mr. J. O. CleveriDga en echtg., f mevr. wed. W. A. Van Royen, f J. G. Martens en echtg., mej. C. Beer, mej. H. Walbeehm, D. J. Stam, echtg. en kind, G. Engelberts, J. P. C. Hardie, mevr. de wed. P. Olivier, dr. A. J. Olivier en echtg., freule E. Van Reders, H. J. Van Meeteren, ff G. Th. G. Bodde, A. J. G. Monsantolils, benevens Zr. Ma. troepen. t embr. te Marseille, ff naar Marseille. Lelden, 28 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd; Ossen - stake f a f Stieren 6 stuks 63. a 95. Veulens stuks f a f Kalfkoeien 18 staks 165.— a J 275.—. - Melkkoeien 158 itnks f 150. a f 260.Varekoeien 144 stuks 148.a f 255.Vette koeien 210 stuks 160.a 29S. Kalveren (vette) 33 stuks 36.— a 100. Kalveren (magere) 9 stuks/10.a 19.Graskalveren 98 stuks 24.a f 60.Schapen (vette) 690 stuks 23.a f 37. Hamels (vette) stuks a Schapen (magere) 326 stuks 16.— a 24.Paarden 3 stak* 65 s ƒ110.Lammeren (magere) stuks/a f Lammeren (vette, jarige) staks f a f Var kens (magere) 36 staks 15.— a f 23.—.— Varkens (biggen) 234 stuks 5.25 a f 13. Ter markt aangebracht 3 paarden, 634 rondere», 42 kalveren, 1016 schapen en 270 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 20 partijen Kaaa, waarvan gewogen aan de Stadswaag 12 partijen, te zaraen 450 stuks, wegende 2602 KG. Besteed werd voor Goudsche Kaas van f 20 tot 25.— Derbykaas van/23.tot fLeidsche Kaas de 150 KG. van 44 tot 54. Edammer Kaas24.—. a 31.-.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2