BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden, werd de discussie over het Tonkin-krediet voortgezet. Een der sprekers, mzr. Freppel, trad in eene beschouwing van de koloniale staatkunde der regeoring, eo somde do voordeel en op, welke daarin voor Frankrijk gelegen zijn. Hij zeide o. a.„Wij moeten noch terugtrekken, noch eenig voorstel tot bemiddeling aannemen, maar Formosa bezetten." Hij was dus voor de verleeniug van het door de regeering gevraagd krediet, ofschoon hij tevens erkende dat hij, dus sprekende, eene andere meeöing verkondigde dan de meeste leden der rechterzijde waren toegedaan. Zijne woorden werden door het centrum toe gejuicht. De cholera-epidemie te Parijs schijnt het ver dwijnen nabij. Yan Zondag-middernacht tot Maandag middag, waren er slechts 3 personen aan overleden. Men zou dan ook ophouden met dagelijks bulletin uit te geven. De heer Pasteur zal gelegenheid hebben om zijne proefnemingen met de voorbehoedende inenting tegen hondsdolheid voort te zetten. De Senaat heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp goedge- gekeurd, waarbij een deel van het domein Yille- neuve-l'Eteng bij Parijs daartoe wordt afgestaan. De eerste en de vierde kamer der burgerlijke rechtbank te Parijs kunnen niet alle eischen om hnwelijksontbiuding behandelen, zóó overgroot is het aantal. Sedert den afloop der vacantie, dat is in de laatstverschenen drie wekeD, zijn voor die rechtbank niet minder dan tweehonderd eischen tot echtscheiding en vijfhonderdzestig eischen tot vroeger uitgesproken scheidingen van tafel en bed in defi nitieve echtscheiding te veranderen aangebracht. Duitschland. Volgens de „Deutsche Zeitnng" is de hertog van Cumberland bijzonder gelukkig geweest in het erven. De hertog van Brnnswijk legateerde hem zijne villa te Hietzing met al wat zij bevatte. Toen thans de inventaris gemaakt werd, vond men eene ijzeren brandkast, die ledig scheenzij bevatte 40,000 Oos- tenrijksche dukaten, een aantal banknoten tot eene waarde van een half millioen florijnen, en nog voor 400,000 florijnen aan contanten benevens eenig kleingeld. Het geheel bedraagt ongeveer 1,200,000 gulden aan waarde. Over de Berlijnscbe conferentie sprekend, acht de Italiaan8che „Diritto" het een feit van veel be- teekenis, dat baron De Conrcel, de Fransche ge zant, tot president van de commissie welke Enge- lands aanspraken op den Niger onderzoeken zal, benoemd is. In verband met de verklaring van Yon Bismarck dat Frankrijk en Duitschland het omtrent die quaestie eens zijn, acht het blad hot zeker dat de houding der conferentie te dien opzichte tegen Engeland gekant zal zijn. De „Diritto", wel wat driftig voortredeneerend, acht dit het voorteeken van een oorlog van Frankrijk en Duitschland tegen Engeland. Naar men verneemt, heeft prins Yon Bismarck aan eenige leden der Congo conferentie zijn mis noegen te kennen gegeven over de onbescheiden heid waardoor uitlekt wat ter conferentie gespro ken wordt. De kanselier verzocht bij herhaling dat de leden geheimhouding in acht nemen, althans niets van de beraadslaging vertellen, alvorens het congres een besluit genomen hebbe. Intnsschen gaan de bladeD, gelijk men heeft kun nen zien voort met het mededeelen van berichten. Te Berlijn is in den ouderdom van 70 jaren, overleden dr. Heinrich Bodinns, directeur van den zoölogischen tuin aldaar. Italië. Koning Humbert is bij zijne komst in Rome, Zondag, door eene reusachtige volksdemonstratie ontvangen. Alle ministers, behalve Depretis die ongesteld was, alle ambtenaren waren aan het station vereenigd; eene ontzettende volksmenigte hield er, ondanks den regen, stand. Yijftig vereeni- gingen met banieren waren om het stationsplein geschaard; langs den geheelen weg tot aan het Quirinaal werden de koning, de koningin en de jonge prins toegejuicht. Op het oogenblik dat de stoet de Amerikaansche protestantache kerk passeerde, werden de klokken er geluid en de predikant brak zijne preek af, om den „bescheiden held van Busca en Napels" zijn zegenwensch te bieden. 's Avonds was Rome geïllumineerd; alleen de serenade bij fakkellicht is wegens den regen uit gesteld. De heer Pessina is tot minister van justitie benoemd en do heer Durando tot president van den Senaat. Het bericht aangaande eece uitbarsting van den Ye8nvins wordt tegengesproken. Groot-Bi'itannië. De „Globe" ziet den toestand in Zuid-Afrika ten opzichte der Transvaal donker in, en meent dat de regeerings-commissaris, de heer Warren, waarlijk geene „sinecure" zal te vervullen hebben. Het be richt dat een man van zooveel beteekenis als de heer Da Toifc de Transvaalsche vlag in het land van het Kafferhoofd Montsïoa heeft geheschan en beloofd heeft, de vrijbuiters in het land Gosen te zullen ondersteunen in hunne pogingen, om het ge bied dat zij zich hebben toegeëigend, te behouden, wordt door de „Globe", die aanneemt dat het juist is, onheilspellend gencemd. Na zegt het telegram wel dat de regeeriDg der Boeren geacht wordt, die daad van den heer Du Toit niet voor hare reke ning te nemen, maar dat noemt de „Globe" eene zeer onbestemde uitdrukking. Het blad heeft in den jonasten tijd geen gunstig denkbeeld opgevat van de goede trouw der Transvaalsche regeering en acht het ook niet zeker, dat president Krüger en zijne collega's gezag genoeg hebben om de Transvaalsche Boeren te weerhouden van hot helpen der vrijbui ters, ook al wenschten zij dat te doeD. De „Globe" acht het waarschijnlijk dat de heer Dn Toit bij zijne stoute uiting grond heeft gehad om te vertrouwen dat de Boeren zich ten opzichte der vrijbuiters niet tot welwillende neutraliteit zouden bepalen. Het corps bereden infanterie, dat uit vrijwilligers bestaan zal en dat den heer Warren zoo spoedig mogelijk zal volgen, zal, naar de „Daily News" verneemt, voor een vrij aanzienlijk deel bestaan uit jongelieden uit den meer beschaafden 6tand en voor een deel uit werklieden. Het Engelsche rechtsgeleerde blad „Law Journal" herinnert aan eene wet, onder de regeering van Willem IV gemaakt, die het bekend maken en adverteeren van „buitenlandsche of andere onwet tige loterijen" tegeDgaat. Nn stelt het blad de vraag, of een postmeester, die brieven en missives verzendt, waarin zulke loterijen worden aanbevolen, niet strafbaar is voor die wet; het blad helt er toe over, die vraag toestemmend te beantwoorden. Rusland, Yera Figner, gehuwd met zekeren Filipoff en eene der voornaamste hoofden der nihilisten die, na lang gezocht te zijn, door de Russische politie is gearresteerd, werd onlangs te St.-Petersburg ter dood veroordeeld, maar thans heeft keizer Alexan der, met het oog op de omstandigheid dat zij tering- lijderes is, die straf in levenslange gevangenisstraf veranderd. Het „Hels. Dagbl." zegt dat deze vrouw even schoon ak begaafd is en dat zjj op ieder, die met haar in aanraking komt, een grooten indruk teweeg brengt. Mevrouw Filipoff hield zich in het einde van 1881 en in het begin van 1882 ouder een gefin- geerden naam te Odessa op, was in de voornaamste salons dier stad een gaarne geziene gast, werd-ook door de leden van haar eigen sekse met onver deelde bewondering behandeld en had dus goede gelegenheid om propaganda voor de revolutionaire denkbeelden te maken. Generaal Strelnikow, die den 30sten Maart 1882 op een der boulevards van Odessa op verraderlijke wijze vermoord werd, behoorde tot de vurigste be wonderaars van mevrouw Filipoff. Na zijn dood ontving zij eene waarschuwing, waarin aangeduid werd dat men wist wie zij was en dat de politie bevel had ontvangen om haar gevangen te nemen. Weinige uren na het ontvangen dier waarschuwing verliet zij Odessa. Tot aan het tijdstip harer govangenneming leefde zij toen te midden der boeren in het zniden van Rusland, en het volgende feit dat in de akte van beschuldiging verhaald wordt, doet zien welken invloed zij over die half wilde menschen had weten te verkrijgen. Toen de politie, na langdurig en vruchteloos zoekeD, eindelijk het 6poor van mevrouw Filipoff en de plaats waar zij zich ophield, ontdekt had, eischte zij van de boeren uit den omtrek, dat die een cordon om het dorp, waarin de nihiliste woonde, zouden trekken, om op die wijze te beletten dat zij de vlucht zoude nemen. De boeren echter weigerden zeer bepaald om op die wijze de politie te onder steunen; „men magoDs met zwoepslagen tuchtigen", zeiden zij, „men mag met ons uitrichten Y'-at men wil, maar toch zal niemand onzer ooi. iets doen wat ten nadoole van Vera zoude kunnen strekken." De boeren hielden woord en de pol ie Pioest de arrestatie zonder hunne hulp bewerksteiiigcD. Uit de verklaringen van Yera Filipoff schijnt te blijken dat zij met Ichaam en ziel der revolutie toegedaan, maar tegelijkertijd bepaald tegen de handelingen der terroristen gezind is. INGEZONDEN Mijnheer dc Redacteur Naar aanleiding der mededeelingen van de heeren Reding Van Cappelle, waarvan het verslag voor komt in uw nummer van Zaterdag jl., zoudt umij verplichten wanneer aan onderstaande oen plaatsje in uw goaoht blad werd gegund, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. Over het technisch voordeel eener lucht- of grond- geleiding voor een telephoonnet spreek :iet. Waar zelfs specialiteiten op dat gebied niet innen be slissen wat boter is, acht ik mij onbevoegd een oordeel daarover te vellen. Iets andera ia echter de finantiëele zijde der zaak. Om te bewijzen dat deze onderneming levens vatbaarheid zal hebben, ja zelfs winsten zai kunnen afwerpen bij een abonnementsprijs va 30 gulden per aaueluitiog met een minimum van 100 abon- nonten, een aantal dat in de praktijk zal blijken eerder het maximum te zullen zijü, boroepen die heeren zioh op gegevens overgenomen uit het ver slag der Middelbnrgsche commissie. Yoor zooverre bekend is, heeft de uitslag te Middelburg niet be wezen dat de cijfers juist waren. De kosten van aanleg enz. worden geschat op 30,000 guldeo. Ik wil aannemen dat die som vol doende is, ook dan wanneer die aanleg deugdzaam en voor do toekomst voldoende waai borgen ople verend geschiedt. Zien wij nu even de begrooting. In de eerste plaats missen wij daarop de post huishuur. De koopsom toch van een pand waar het uitgangspunt aller verbindingen is, kamet geen mogelijkheid begrepen zijn onder de eaulogkosten. Dit bedrag zou alsdan bepaald onvoldoende zijn. Aan reparatiën per lijn wordt 5 gulden toege wezen. Wij willen dat geld beschou ven als het loon van één werkman, maar beweren tevens dat bij een net van 100 abonnenten zu oen werk kracht niet genoeg is. De post kantoorbehoeften, waaronder waarschijn lijk verwarming, drinkwater, verlichting enz. be- hooren, is geheel ontoereikend. De verl rating alleen zal in een jaar die som behoeven, daa oeno goede verlichting zeer noodig is. Hoe men een opzichter waaraan men iets heeft denkt te krijgen voor 150 gulden, is rnj een even groot raadsel als dat men voor 300 gulden een chef en reparateur zou kunnen vinderZulk een man toch moet als reparateur in staat zjn de toe stellen te herstellen, maar moet tevens genoeg op de hoogte zijn om alle storingen weg to nemen en dit is juist het moeilijkste gedeelte zijner taak. Tot mijne verbazing is geen enkel bedrag uitge trokken voor administratief beheer. Toch schijnt dit er te moeten zijn, immers men trok 200 gulden uit voor kantoorbehoeften. Ik kan toch bezwaarlijk ge- looven dat zich, louter uit menscheninin, iemand voor dat baantje van directear zou opdoen. Voor eventueel noodig materiëel bij beschadiging door storm of andere oorzaken, wordt niets uit getrokken. En hoe zal het gaan wanneer nieuwe abon nenten moeten worden aangesloten. Natuurlijk moeten toestellen, lijnmateriëel als anderszins worden aangekocht. Ik weet niet wat prijs de heeren R. v. C. voor hunne toestellen zullen bediogen, maar in geen geval kannen zij een goed apparaat leveren voor minder dan het bedrag van een abonnement per jaar. Integendeel, zulk een toestel kost veel meer dan 30 galden. Ik schroom zelfs niet om te beweren dat iedere nieuwe abonnent eerst na twee jaar winst voor de Maatschappij zal kunnen afwerpen. Nog meer zon ik kunnen aanvoeren om te be wijzen dat aanlog en exploitatie eener telephoon- geleiding op de wijze als zij in Middelburg plaats, heeft, gcene levensvatbaarheid kan hebben en moet uitloopen op eene finantiëele teleurstelling, wanneer de namen der leden voor de Telephoon-commissie benoemd niet den waarborg voor een nauwkeurig onderzoeken der zaak opleverden. D. 24 11 '84. Feritta.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2