iEIDSCH DAGBLAD. v. 7601. Donderdag 27 Movember. A0. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Vaar Leiden per 3 maanden1.10. Freoco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Bit nummer bestaat nit TWEE BLADEN. Officiëele Keniiisgcvingon. Bui meester en Wethouders van Leiden doen te weten dat, wolfje art. 11 van het Koninklijk Besluit van 9 November 1851 (Siaatsblad no 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80), op Z.-.terdag den 29sten November a. s. 's middags te twaalf m en op het Raadhuis eene vergadering van kies- gerec'Ki Jen zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de heeren: A. HARTEVELT Jzn., L. G. LE POOLE, P. J. DE FREMERY, C. J. LEEMBRUGGEN en H. C. JUT A die rr:e; het einde dezes jaars als leden van de Kamer van K oophandel en Fabrieken moeten aftreden doch inge volge 'U t. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, ge durende acht dagen, te rekenen van den dag der aankon diging. 'er inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dn de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag g - biedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt on de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Le: !en, DE KANTER, Burgemeester. 29 O. 18S4. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 November. Te verkiezing van ééa lid voor den gemeenteraad alhie waren ingeleverd 1397 stembiljetten, waar van c door het stembureol 20 van onwaarde werden verkl rd, zoodat het aantal geldige stemmen 1377 en de volstrekte meerderheid 6S9 bedroeg. Hiervan waren op mr. L. H. J. H. Kerstens (candidaat der katholieken en anti-revoïntionairen) 698 oa op den hear A. L. De Starier (candidaat der liberalen) G71 stemmen uitgebracht. Derhalve is gekozen Mr. L. M. J. H. KERSTENS. Op verschillende personen waren 10 stemmen uitgebracht, waarvan 5 op den heer F. J. Los en op d heeren A. J. Krantz, M. W. Jaeger, prof. P. Van Geer, Van Resteren en A. Van Eek ieder -één stem. Met meer dan gewone belangstelling worden in or.;;a dagen allo geschriften over grondwetsher ziening begroet. Het zal dan ook de Proeve eener herzie ing der Grondwet" van de hand van mr. S. Muller Hzn., zooëven bij de firma Brill te Leiden uitgekomen, niet aan waardeering ontbrekeD, vooral omdat hij ook den arbeid der Staatscommissie oriti- seert. Gelijk men weet, heefc de auteur zich reeds als scherpzinnig beoefenaar van ons staatsrecht doen kennen door zijn „Onpersoonlijke proeve van grond wetsherziening", zjjn „Wijze van grondwetsherzie ning" eu zijn „Troonopvolging." Zoover men naar de eerste aflevering van dezen nieuwen in 6 afleve ringen completen arbeid, behandelende hoofdstak I en II, kan oordeelen, onderscheidt zich deze critiek door dezelfde goede hoedanigheden. (Vad.) Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Januari a. a.a. opgeheven het ontvangkantoor der directe belaslingen en accijnzen te Wonbruggec,a., zooal» dit thans bestaat; l. ingesteld een ontvang kantoor derzelfde middelen te Alkemade (residentie Roelofarendsveen), voor de gemeenten Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge, behoo- rende tot de controle Alfen. De vermoedelijke belooning van het vacante kan toor Alkemade c. a. wordt geraamd op 2525 'b jaars, terwijl de kosten van beheer (waaronder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Woubrugge), op 492 zijn te stellen. Dientengevolge wordt genoemd kantoor krachtens kon. besluit van 20 Mei 1869 N°. 30 (Verzameling N°. 79) gerangschikt in de zesde klasse. (Sts. Crl De Staatscourant van heden bevat de koninklijk goedgekeurde statuten der Maatschappij tot exploi tatie van het hotel „Huis ter Duin", te Noordwijk, met een kapitaal van 50,000, in aandeelen van Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incas6ee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. f 500, waarvan bij do oprichting 66 aandeelen of 33,000 genomen zijn. Do overige aandeelen moeten binnen drie jaren zijn geplaatst. Benoemd zijntot directeur do heer J. A. Bientjes te Noordwijk; tot commissarissen de heeren J. T. Kok en W. A. G. Jansen te Utrecht, en A. R. Freem te Arnhem. De winst, waaronder wordt verstaan het batig saldo der goedgekeurde winst- on verliesrekening over hot afgeloopen boekjaar, wordt verdeeld als volgt Ten eerste wordt aaa aandeelhouders uitgekeerd vijf procent van het gestorte kapitaal. Vaa hetgeen na zoodanige uitkeering overblijft ontvaDgen: aandeelhouders vijftig procent; com missarissen te zamen dertig procent; de directeur vijftien procent; het reservefonds vijf procent. Is het reservefonds tot vijf duizend gulden ge stegen, dan wordt het deel der winst, aanvankelijk tot vorming van dat fonds bestemd, genoten voor vijf tienden door de aandeelhouders, voor drie tien den door commissarissen en voor twee tienden door den directeur. Benoemd is tot onderwijzer te Gouda de heer R. Oosterling te Reeuwijk. Naar men verneemt, waren de gevoelens van de leden der Tweede Kamer in de afdeolingen zeer verdeeld over de vreag of de Rogeering moest wor den uitgeDoodigd kredietwetten in te dienen voor de ontwerpen der Staatsbegrooting. Terwijl een aanzienlijke minderheid van oordeel was dat de vergevorderde tijd eene richtige behandeling van de begrootiogen niet meer toeliet en dus kredietwetten wenschelijk waren, was 6e meerderheid niet gestemd om eene uitnoodiging in dien zin aan de Regeering te richten. Al bestond ook de groote waarschijnlijkheid dat men met den begrootingsarbeid niet vóór 1 Januari gereed zou kunnen komen, zoo zag de meerderheid er geen bezwaar in om in dat geval dien arbeid nh 1 Januari voort te zetteD. Het ontwerp tot volledige herziening der Zegelwet is gereed. De heer Merkes Van Gendt, lid der Eerste Kamer, is zeer ernstig ongesteld. Bij testamentaire beschikkiog is door wijlen zijne excellentie den luitenant-generaal Yan Willes, in leven iospecteur der infanterie, vermaakt eene som van f 500, vrij van successierechten, aan het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier. Dit bewijs van belangstelling zal zeker door het leger, waaraan de overledene zijn geheele leven wijdde, op zeer hoogen prijs worden gesteld. Tot hoofden van scholen te 's-Gravenhage zijn benoemd de heeren W. L. Roel en J. H. G. Roel. Beroepen zijn caar Amsterdam(vac. Strieker) ds. W. J. G. Aalders, te Kampen, en (vac. Steenberg) ds. C. P. N. Pikaar, te Overscbie. Daar een groot gedeelte van de op lo. Nov. en lo. December 1884 vervallende termijnen van de koopsom der geldleening 1884 voor den dienst vaa 's Rijks schatkist niet gevorderd zal worden, heeft de minister van financiën aan het bankiers consortium, dat de geldleening genomen heeft, voor gesteld en heeft deze dat voorstel aangenomen, om de betaliDg van een gedeelte van die termijnen drie maanden uit te stellen, behoudens vergoeding van renten. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 22 dezer be- I droeg: bij de Nederlandscho Bank 3,241,082.94 en bij de betaalmeesters 2,05p,011.06'/2te zamen f 5,296,094.00 y2. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale j tentoonstelling te Antwerpen in 1885 te houden, brengt ter kennis van belanghebbenden bij den tuinbouw, dat gratis plaatsruimte wordt toe gestaan aan diegenen, die genegen zijn, door sier lijken aanleg hunner inzendingen (bloemen en planten) de Tuinbouwtentoonstelling op to luisteren, onder de voorwaarde ovenwei dat gedurende den ge- heelen dnnr der tentoonstelling die aaDplantingen goed zullen moeten worden onderhouden. Belang hebbenden zullen dienaangaande zich moeten ver staan met het uitvoerend comité te Antwerpen. Bij afzonderlijk wetsontwerp is voorgesteld de Curagaoache begrooting voor 1883 te verhoogon met 16,598.96, waartegenover vermindering met een gelijk bedrag is voorgedragen. Naar men zegt, zijn onderhandelingen aan geknoopt om den heer Willem Yan Zuylen aan het Hollandsch tooneelgezelschap van den Amster- damschen Parkschouwburg te verbinden. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Colombo. Krachtens machtiging des Koninga zullen de commandeerende officieren van Zr. Ms. schroefstoom- schepen „Sommelsdijk" en „Bonaire", respectievelijk de kapitein-luitenants ter zee W. baron Van Hogen- dorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, en F. K. EDgelbrecht, benevens de ótat-major en do verdere equipage dier stoomschepen, met 26 dezer onderling van bodem verwisselen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl., den student voor ge noemden dienst (arts) J. A. L. Coenen; - pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan mr. J. G. De Witt Hamer, gewezen vice-president der arr.- rechtbank te Leeuwarden, ten bedrage van ƒ2013 '8 jaars. Greineng-d Nieu-ws. Een zeer eenvoudig middel om in- sluipiog door het openen van een deur te voorko men, kunnen wij onzen lezers aan de hand doen. Vóór dat men zich 's avonds ter ruste begeeft, doe men de kamerdeur op slot, doch late den sleutel op het slot steken, maar - en hierop komt het nu jnist aan - men draaie den sleutel zoover in dezel fde richt ing door als gewoonlijk is. Het is dan volstrekt onmogelijk om met een valschen sleutel de deur aan de buitenzijde te openen. Wie twee sleutels van eenzelfde deur bezit, kan gemakkelijk daarvan de proef nemen, die bij steeds zal bevinden probatum te zijn. (RN.) Voor het gerechtshof te Amsterdam is gisteren een aanvang gemaakt met de strafver volging tegen de leden der firma D. Tobias. Het O. M., vertegenwoordigd door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, reqntreerde dat, met aanhouding van de zaak tegen den lsten besch. (den vader), do tweede besch. nogmaals zou gedagvaard worden. Bij arrest van gisteren besliste het hof overeen komstig dit requisitoir en gelastte dat de fcweedo besch. nogmaals zon worden gedagvaard tegen 9 Dec., op welk tijdstip tevens het geding tegen don eersten besch. zon behandeld worden. Het Amsterdamsche hof heeft Syl vester Van Voorthuysen, wegens poging tot dood slag, tot 2 jaar cel veroordeeld. Een kind van ongeveer twee jaar van den klompenmaker Oosterveld te Wezepe stond Maandag bij de kachel, waarop een pot met soep en een ketel kokend water was gezet. Het scheen dat de kachel niet goed vaststond, althans zij viel om en het kind kreeg het kokende vocht over het liohaam. Het is deerlijk over het geheele lijf gebrand.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1