welke echter onmiddellijk door eenige baren werd geblu8cht. De spuit der weesjongens was wel tegenwoordig, doch water behoefde er niet gegeven te worden. Door de politie te Rotterdam z jj d aangehouden 2 personen met een roeiboot, waarin 28 zakken met tarwe, die vermoedelijk van een in de Maas op stroom liggend schip zjjn ontvreemd. Een on tzettend ongein k heeft weer te Amsterdam plaats gehad. Aan den overweg van het Rijnspoor bij 't voormalige Funen werd namelijk een man door den trein letterlijk ver pletterd; het hoofd werd van do romp gesneden. Het misvormde Igk is naar de Ooster-begraafplaats gebracht. Nadat F. J. A. Elias, houder van het stationskoffiehuis nabij het Rijn spoorstation te Am sterdam, dus meldt het „Geïll. Pol.-Nieuws," een rijtoer gemaakt had, volgde de koetsier hem bij zijne thuiskomst in het koffiehuis met het verzoek om eene fooi. E., die reeds 10 betaald had, werd hierdoor zoo toornig, dat hij eene revolver voor den dag haalde en drie schoten op den vrager loste, zonder dezen echter te raken Hij werd daarop door de politie gearresteerd. Te Berlijn heeft het in den nacht van 20 op 21 dezer zoo sterk gesneeuwd, dat het verkeer van rijtuigen en tramwagens niet hervat kon worden voordat honderden werklieden de sneeuw hadden weggeruimd. Volgens te Maastricht ontvangen berichten is er ook in het Zuiden van België veel sneeuw gevallen, waardoor men verwacht dat de Maas spoedig zal wassen. De nachttrein van Stuttgart-Bruch- sal-Frankfurt is in de nabijheid van Britigheim bij Stuttgart in botsing gekomen met rangeerende goederenwagens, die verkeerd geplaatst waren. Twee postwagens van den goederentrein vielen om> en de gevallen petroleumlampen staken onmiddellijk de postpakketten in brand. De Wurtembergsche postwagen verbrandde geheel tot het onderstel af, en alles wat daarin was, ongeveer 600 gewone en 90 postpakketten van waarde, ging verloren. De gansche post voor Noord- Duit6chland is verbrand. Het bedrag der schade kan nog niet juist berekend worden, maar men schat het op nagenoeg twee millioen. De vier post beambten konden zich slechts met de grootste in spanning redden, daar de brand door de snelle verspreiding der petroleum ontzettend vlug toege nomen was; twee hunner bekwamen kwetsuren. Van de passagiers werd niemand gewond. KOLONIËN. BATAVIA, 16 en 17 October. Aan het verslag van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 20 Sept. tot 2 Oct., ontleenen wij het volgende: In dit tijdvak werd ook de vischvangst verboden in al de landschappen, welke blijkens het vorige verslag voor allen in- en uitvoer gesloten waren, behalve echter voor Rigas, Patih, Telok-Gloempang, Lagen, Telok Kroet en Pedir. Ook op het gebied van Groot-Atjeh, het gedeelte tusschen Koeala Pantjoer en Kota Pohama uitgezonderd, werd dit verbod van toepassing verklaard. Hiertoe werd, bjj wijze van politiemaatregel, over gegaan omdat gebleken was dat de vijandig gezinden in Groot-Atjeh zich hoofdzakelijk in de thans ge sloten streken van visch voorzagen. Den 30sten September werd het corps gewapende politiedienaren opgeheven. Alleen degenen, die op de kustplaatsen gedetacheerd waren, werden voor- loopig nog in dienst gehouden. Herhaaldelijk werden de poBten Tjot Basetoel, Long Lemoh en Panteh-Karang beschoten, zonder dat ons echter eenige verliezen werden toegebracht. Ook werden verschillende pogingen gedaan om bruggen in de groote wegen door brand te vernielen. Zoo werd het dek belangrijk beschadigd van de twee bruggen in den weg van Anagaloeng naar Lambaroe, terwijl die over de Sabang bij Lingam den 26sten en den daarop volgenden dag die bij Lam Ilir in den weg tusschen Tjot-Basetoel en Glé- Kambing geheel onbruikbaar werden gemaakt. Laatstgenoemde brug werd door een aarden duiker vervangen. Eene poging om ook de brug bij Longi te ver nielen, werd verhinderd door Imam Sibrew. De voorname bendehoofden Toekoe Sjech Saman, Tengkoe Di Tiroe en Toekoe Imam Longbattah deden in de XXVI Moekims niets van zich hooren. Laatstgenoemde schreef brieven aan de verschillende ons gezag gunstig gezinde hoofden, om dezen tot eene persoonlijke ontmoeting met hem uit te noodigen. Den 25sten werd de tot de nieuwe defensielinie behoorende versterking te Kota Pohama en den 29sten die te Roempit bezet. Noord- en Oostkust. - De adsistent resident keerde den 17den September te Telok-Semawé terug na Segli en Samalanga te hebben aangedaan. Yan verschillende radja's, o. a. van dien van Pasangan, kwamen aanvragen in tot aankoop van landbouwgereedschappen. Het feit dat men zich weder geheel aan den landbouw gaat wijdeD, kan als een goed teeken beschouwd worden. De werkzaamheden voor het afbreken van de vestiging te Samalanga, den löden September aan gevangen, werden den 24sten voltooid. De houding van hoofden en bevolking gedurende dien tijd was onberispelijk. Uit Edi werd de terugkeer van Habib Abdoer- rahraan, het hoofd van Modjopahit, bericht. Hij zou daar voorloopig blijven, terwijl de leiding der zaken in zijn gebied tijdelijk aan Panglima Prang Lamtengah werd opgedragen. Westkust. Ter Westkust werd den 16den Sept. een moord gepleegd op Datoe Kawie, hoofd van de kampong Rantanpandjang, bij Melaboeh door twee zijner onderhoorigen. Blijkens een ingesteld onderzoek moet de misdaad worden toegeschreven aan wrok over door Datoe Kawie ten deele reeds voor den tijd onzer vestiging aldaar, gepleegde onrechtvaardige handelingen en knevelarijen. De moordenaars vluchtten naar de bovenstreken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de president van den Raad van Jastitie te Padang mr. F. S. Tyndall De Veer; eervol nit zyne betrekking, de off. van jast. bij den Raad van Jastitie te Padang, mr. H. Dentzop ver zoek, eervol nit 's lands dienst, de 2de comm. op het bnreau van den ads.-res. voor de politie te Samarang R. L. T. Boye. Benoemd: Tot 2den commies op het boreel van den ads.- res. voor de politie tc Samarang N. H. Hartman; tot adsp.- contr. bij het binnenl. bestour op Java en Maduia, F. H. D. Von Ende; tot opz. bij de Menenteng-waterleiding en daarbij behoorende kunstwerken in de res. Cheribon, J. Steendam; tot opz. 2de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, L. K. Lindhout; tot holponderwijzercs H. E. Wicbaëlis, J. A. Beukhof en H. M. E. Broers. Tijdelijk werkzaam gest eld: Als hulponderwijzeres S. J. G. Schiotliog, M. G. Eeg en J. A. Frolich. Geplaatst: Aan de openb. 3de lagere school te Soerabaia S. J. G. Schiotling; aan de openb. lagere meisjesschool te Che ribon M. G. Eeg; aan de openb. 2de lagere school te Soerabaia J. A. Frölich. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek,eervol uit 'e lands dienst, de 1ste mach. bij de gouvernements-marine F. F. Butteling. Benoemd: Tot Isten machinist bij de gouvernements-marine K. Mulder. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot 2den gravenr (civiel ambtenaar) bij het lithogr.-établissement te Batavia, JC. Stillebroer. Vergund: Aan de van het leger in Ned. bij dat in Ned.- IndiC gedetacheerde lste luits. W. J. C. B. Droogleever For- tuyn en J. P. Koolemans Beijoen, resp. van het wapen der art. en der genie, om na 5 en 10 Nov. a. s. naar Nederland terag te keeren. Geplaatst*. Bij de inf.: bij het 16de bat., de lste luit. J. D. Augustijn; - bij de art.: bij de 21ste comp. (4de veldb.) te BaDjoe-Biroe, de 2de luit. W. Brouwer. Overgeplaatst: By de inf.: bij het 3de bat., de kapt. W. F. Kroesen; bij het 10de bat. de kapt. A. J. Willerase.A. Van den Briel en de 2de lnit. H. K. Reimers; bij het 11de bat., de 2de luit. K. Van der Maaten; bij bet 12de bat., de lste lait. A. J. F. J. Van den Bergh en de 2deloit. F. W. H. Tuinenbnrg; bij het 15de bat. de kapt. J. Van Wijk en de 2de luit. J. H. Geerling; bij het 18de bat. de kapt. W. Van den Bos en de 2de luit. K. M. Leendertz; bij het lste depot.- bat., de kapt. H. L. Le Maire en de lste lnit. M. Boonbij de art.: bij de 11de comp. te Amboina, de kapt. P. Dannenbargb, bij de mil. adm.: bij het garn. te Malang.de lste lnit.-kwartm. P. Van Eiter; bij den mil. geneesk. dienst: bij het garn. te Malang, de nul. apoth. 2de kl. J. J. P. Van Wisselingh; bij het bosp. te Weltevreden, de tijd. off. van gez. 2de kl. T. A. K. Po9ewitz; bij het hosp. te Samarang, de tijd. mil apoth. 2de kl. M. Wildemano; by den geneesk. dienst van BaDka, de tijd. off. van gez. 2de kl. F. C. Wolff; de majoor der inf. A. II. Van de Pol bij het 17de bat. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 22 Nov., ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: Het bier- en koffiehuis ge naamd het „Scheepje" aan de westzijde van de Yischmarkt No. 3, Sectie G, No. 169, kooper H. C. Van Woerkom voor f 6700het magazijn of pak huis met open erf aan de Hoogewoerd, No. 10, Sectie D, No. 754, kooper L. Hollaar voor de firma Herfst en Helder alhier, voor f 13,100. Ten overstaan van de notarissen J. W. J. Pape en mr. H. L. A. Obreen: Het heerenhuis aan de zuidzijde van het Noordeinde, No. 55, Sectie F, No. 136, kooper W. Van Dam q.q., voor 6725; hot heerenhuis met tuin aan de oostzijde van de Papengracht met uitgang in de Schoolsteeg, No. 28, S c'ie G, No. 1508, kooper C. Goekoop Az. q.q., 4540; hot huis en erf aan de Langebrug hoek Pieterskerkgracht, No. 19, Sectie G, No. 870, op gebonden op 3001het huis en erf aan de zuid zijde van de Langebrug, No. 17, Sectie G, No. 871, kooper J. Kanbier qq., voor f 2100; het huis en erf aan de Lange Schoolsteeg, No. 13, Sectie G, No. 1509, kooper G. Braak q.q., voor f 1000; een dito daarnevens, No. 13a, Sectie G, No. 1510, kooper D. Yan 'tRiet, voor f 1012; drie huizen en erven aan de oostzijde van de Looierstraat, No. 27 I, 27 H, en 27 G, Sectie C, Nos. 1494, 1495 en 1496, kooper C. Van Berkel q.q., ieder voor ƒ1301; een huis en erf daarnevens, No. 27 F, Sectie C, No. 1497, kooper N. Onderwater q.q., voor 1300. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een telegram van de Agence Havas" uit Hanoi, gedateerd den 23sten dezer, hebben de Chi- neezen een aanval gedaan op de kanonneerbooten bij Duoc. Eene colonne onder bevel van kolonel Dnchesne versloeg hen echter geheel. Aan den Franschen kant vielen acht dooden, waaronder een luitenant, en werden 25 personen gewond. Eene officiëele depeche van generaal Brière De lTsle bevestigt het bericht van dat gevocht, hetwelk op 19 dezer bij Dnoc plaats had. De Zwarte Vlaggen, versterkt door geregelde Chineesche troe pen uit Yunnan, hadden zich opgesteld in verster kingen, die achtereenvolgens verlaten werden. De vijanden vluchtten Daar het noorden en het westen. Eene kanonneerboot word den 16den door de Chineezen aangevallen; er vielen twee dooden en drie man werden gekwetst. De strijd eindigde met de nederlaag van den vijand. Generaal Brière con stateerde dat de vallei van Songhan door den vijand is ontrnimd. Op andere punten van de grenzen werd niets waargenomen. Een telegram van admiraal Courbet meldt dat een leger-afdeeling van 400 man de Chineesche versterkingen op den weg van Ke-lung naar Tamsui verwoestte. Uit Tient-Sin wordt gemeld dat Chineesch Turkestan tot negentiende provincie van het Chi neesche Rijk is gemaakt en in het vervolg op de zelfde wijze als de andere Chineesche provinciën zal geregeerd worden. Markies Tseng is benoemd tot eersten vice-pre- sideot van den krijgsraad. I>uitsc]h.lau<i. Men deelt uit Brussel mede dat Duitschland van plan is zijn protectoraat over het gansche rijk van den sultan van Zanzibar uit te strekken. Keizer Wilhelm heeft Zaterdag een gala-diner gegeven aan de afgevaardigden ter Congo-confe- rentie. Ook de heer Stanley was uitgenoodigd. De conservatief Von Wedell Piesdorf is met 261 van 333 stemmen (blanco: 71) tot president van den Rijksdag gekozen. Frankenstein (centrum) en Haffmann (der vrij zinnige partij) werden bij acclamatie tot on der-voor zitters herkozen. Gri*oot>I3i*itaiiiiië. De „Times" bevat een telegram uit Durban van Zaterdag, waarin de vertrouwbaarheid wordt gecon stateerd van het bericht dat Du Toit de Transvaalsche vlag geheschen heeft te Rooi-grond en den pachters ondersteuning heeft beloofd wat aangaat het behoud van hun land. Er bestaat grond voor de meening dat Dinizoeloe de Boeren wantrouwt, wier nieuwe republiek niet goed in orde schijnt, aangezien zjj weinig geneigd sohijnen, hunne pachthoeven te blijven bezetten. Men wil te Glasgow een standbeeld oprichten voor Gladstone, in George Square. Er zullen geen bijdragen beneden 1 shilling worden aangenomen. De oudste zoon van den prins van Wales zal zich op de rechtswetenschap toeleggen. Tot hiertoe waren de prinsen van den bloede gewoon dienst te nemen bij het leger, of bij do vloot. Telegrammen. HONGKONG, 23 November. De telkens weder- keerende berichten omtrent overwinningen der Fransche troepen op Formosa zijn verzinsels. De berichten omtrent het succes der Franschen in Tonkin zijn overdreven. De Chineezen zijn in den laatsten tijd zoowel op Formosa als in Tonkin aanvallenderwijs opgetreden. PARIJS, 23 November. Gisteren kwamen hier twaalf sterfgevallen aan cholera voor, heden zeven. Vrijdag overleden alhier aan de cholera 26, heden 7 personen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2