album vangt aan met de photographische portretten van Koniüg Willem III en Koningin Emma, onder welke portretten Hunne Majesteiten eigenhandig Hoog8tderzelver naamteekeniDg hebben geplaatst. Voorts bevat het den voorgevel van het hoofdge bouw der Internationale tentoonstelling, negentien bladen met photographieën, in het hoofdgebouw genomen, te beginnen met de Siameesche afdeeling, zeven bladen met photographieën van het terrein der tentoonstelling, vijf bladen met photographieën van het Koloniale Park, dertien bladen met photo graphieën, genomen binnen het gebouw der Neder- landsche Koloniale afdeeling, en drie bladen met photographieën van inlanders. Uit den gezonden voorraad voortbrengselen uit de drie rijken zijn, behalve de Rijks-instellingen, zooals '8 Rijks Museum van Natuurlijke Historie, 's Rijks Herbarium en de Rijks-Landbouwschool, nog gedeelten afgestaan aan het Koloniaal Museum te Haarlem en aan de Nederlandsche Koloniale Ver- eeniging te Amsterdam. Deze belangrijke aanwinst voor de Nederlandsche verzamelingen werd verkregen, dank zij de voor spraak en de vriendelijke bemoeiingen van den heer P. S. Hamel, consul-gen. der Nederlanden te Bangkok. Aan veel kan men reeds in de stad zien dat de goede Sint ons weer spoedig met een bezoek zal komen vereeren. Of hij dan opnieuw veel ver rassingen zal meebrengen? Wie weet het! Maar toch kan men hem in ieder geval behulpzaam zijn om het der jeugd (en ook den ouderen) niet aan genoegen of eene blijvende herinnering aan den 5den December te doen ontbreken. De heer Kooyker op den Nieuwen Rijn bijvoorbeeld, een specialiteit in prentenboeken en kinderwerkjes, stelt hen daartoe met zijne keurige étalage in de gelegenheid. Men vindt daar eene rijke sorteering prachtwerken, eene uitgebreide collectie photographieën en eene onge kende keuze van de nieuwste en prachtigste Parij- sche en Weener luxe-artikelen. En wat den heer Blankenberg op de Mare be treft Men ga er heen om zich met eigen oogen te overtuigen hoe smaakvol en keurig-netjes er weer alles, evenals vorige jaren, uitziet. Elk wat wils vindt men er bijeen, zoowel de eenvoudigste boek- als de prachtigste kunstwerken. Het ontwerp-adres van Antwoord op do Troonrede, gelijk het na het afdeelingsonderzoek door de commissie van redactie vastgesteld is en Maandag te 1 uur in openbare beraadslaging komt, luidt als volgt: „Sire! De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het met dankbaarheid, dat de vergadering der Volksvertegenwoordiging weder door Uwe Majes teit mocht worden geopend. „Diep doordrongen van den ernst der haar opge legde taak, zal zij doen wat in haar vermogen is om te voorkomen dat's lands belangen schade lijden door de stoornis, in de gewone parlementaire werk zaamheden ondervonden. „Belangrijke wetsontwerpen, waaronder voorstel len tot herziening der Grondwet, zijn haar reeds bekend of in haar vorige bijeenkomst aangekon digd. Aan deze en aan de verdere onderwerpen van wetgeving, welke zij zal hebben te overwegen, met name ook aan de regeling der voogdij van Uwer Majesteits beminde Dochter, zal zij met nauwgezet heid haar zorgen wijden. „Moge de Almachtige den arbeid van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal met Zijn onmisbaren zegen bekronen." Voor Leiden treedt in 1886 af O. baron Van Wassenaer Van Catwijck en in 1888 de heerj. H. Donner. Gedurende deze week zijn dagelijks in hei Werkhuis alhier opgenomen van 42—70 volwasser personen en van 1116 kinderen. Het algemeen bekende instituut „Noorthey" onder Voorschoten en Veur gelegen, voor eenigen tijd gesloten, zal worden gevestigd in de gemeente Voorschoten, op de buitenplaats „Groot Stadwijk", welk buiten met zijn prachtig en grootsch ingericht heerenhuis, meer dan twintig kamers en zalen, zich zeer zeker leent voor een instituut van den lsten rang. Hedenmorgen om 11 uren hadden zich op de begraafplaats te Sassenheim een aantal autori teiten, vrienden en familieleden verzameld om de laatste eer te bewijzen aan hun vriend, den heer J. D. Van der Vlist, den 19den dezer aldaar over leden in den ouderdom van ruim 74 jaren. Meer dan 40 jaren was de overledene als genees heer te Sassenheim workzaam, gedurende 33 jaren had hij zitting als gemeenteraadslid en van vele andere corporatiën maakte hij deel uit. Professor Oudemans te Amsterdam ontving gisteren ter gelegenheid van zjjn 25-jarig profes soraat aan de universiteit te Amsterdam vele en verrassende blijken van belangstelling. Namens oud en tegenwoordige leerlingen en vrienden bood prof. Suringar uit Leiden, den jubilaris geschenken aan, bestaande uit een volledig salon-ameublement en tafelzilver, vergezeld van een prachtig album, be vattende de namen der schenkers. Des avonds werd hem door het studentencorps voor Maison Couturier, gedurende de paaze van het diner, eene serenade met fakkellicht gebracht. Do heer De Bruyn Kops heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Alkmaar aangenomen. De Koning heeft op het Adres van Antwoord der Eerste Kamer het volgend wederantwoord ge geven„Mijne Hoeren! Het is mij aangenaam de betuiging te ontvangen van de belangstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in 's lands zaken, en Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." De Koningin bracht hedenmiddag een bezoek aan het speelgoed magazijn van den heer A. Van Gulick, firma J. W. Delhaes, in de Hoogstraat te 's-Hage, alwaar H. M. verschillende aankoopen deed. In deze week bedroeg het aantal uit het land verwijderde vreemdelingen 94. Naar wij vernemen, wordt met ijver gezocht naar middelen om de Koloniale Bank te hulp te komen, doch is daaromtrent tot heden nog geen ▼ast plan ontworpen. Waarschijnljjk echter zulleü, naar wij verwachten, de crediteuren der Bank reeds spoedig bijeengeroepen worden. (D. v. N.) Naar de „Amst." verneemt, is hot tot stand komen van eene stoomvaartlijn AmsterdamLonden, uitgaande van de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij, verzekerd. De commissaris van politie der 4de afdeeling te Rotterbam verzoekt aanhouding van J. "W. te W., commissionnair, laatst wonende aldaar, die verdacht wordt van valschheid in geschriften. Blijkens bericht van den Nederlandschen consul te Havre is de gesignaleerde kashouder Henri Leon reeds Zaterdag 15 November aldaar aangekomen. De heer "Willem Van Zuylen heeft, zooals men weet, zijn contract met de Nieuwe Rotterdam- sche Schouwburgmaatschappij verbroken, omdat zijne crediteuren beslag op zijn traktement hebben laten leggen. Daar hij in staat van kennelijk onvermogen verklaard is, eischten d9 curatoren dat de Schouw burgmaatschappij zijn traktement, per week f 140, aan hen zou worden uitgekeerd. Zij boden toen aan hem van die f 140 niet minder dan f 100 voor onderhoud van zijn gezin te geven. Van Zuylen heeft eene vrouw, twee kinderen en eene moeder te onderhouden, terwijl slechts f 40 voor de schuld- eischers werden opgevorderd. Met f 100 per week verklaarde Van Zuylen Diet toe te kunnen komen en bij weigerde dus in die schikkiog te treden. De rechtbank zeido den curatoren echter hun eisch toe en nu verbrak Van Zuylen zijn contract. Hier door erlangt de Maatschappij het recht op eene vordering van f 10,000, op hem te verhalen zoodra hij zich ergens engageert. UD.) Eene indrukwekkende plechtigheid had Woens dag-avond in de Hervormde kerk te Monnikendam plaats. Alle leden van de afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hadden zich met hunne dames naar het graf van den stichter der genoemde Maatschappij begeven, om daar hulde te brengen op den dag, waarop 100 jaar geleden de eerste grondslagen dier grootsche instelling waren gelegd. Gedurende den gang naar het graf zweefden plech tig de majestueuze tonen van het orgel door de kolossale gewelven, ten laatste wegstervend in het groote ruim, wat reeds een machtigen indruk op de aanwezigen maakte. Zelfs de toegestroomde schare bleek getroffen te zijn door den plechtigen eenvoud, waarop die hulde plaats had. Onder diepe stilte wees toen de voorzitter der afdeeling, de heer A. Hoefman, op den strijd, dien de edele stichter tot bekamping van onwetendheid en bijgeloof had aangevangen; op de vruchten, die zijne denkbeel den en zijn initiatief hadden voortgebrachtdaarbij de leden met geestdrift opwekkende, niet te verflau wen, maar vast te houden en door te werken voor het heil des volks. Een krans van loover met witte theerozen werd toen aan het monument gehangen, als blijvend teekon, als gestelde belofte, dat de af deeling Dimmer hare beginselen zou verloochenen, ui mmer zou terugdeinzen voor den wassenden stroom, die het verlichte deel der natie dreigt. Terugge komen in „de Doelen", beklom de Doopsgezinde predikant S. J. Dekker het spreekgestoelte en schetste in eene feestrede de geschiedenis der Maat schappij, daarbij de vraag aansluitende „Heeft het voortbestaan der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen Dog reden van bestaan?" De avond werd verder onder gezellig samenzijn, eenige toepasselijke gedichten, tooneelstuk en dans doorgebracht. Het stoomschip „Koningin Emma," van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Mar seille; do „Noord-Holland," van Java naar Rotter dam, vertrok gisteren mede van Marseille. Telegrammen. MADRID, 21 November. Twee sterfgevallen aan cholera zijn gisteren te Beniopa voorgekomen. PARIJS, 21 November. Heden tot 6 uren des namiddags zijn 23 personen aan de cholera overleden. STETTIN, 21 November. Volgens alhier ontvan gen telegram is de scheepvaart te St.-Petersburg wegens het ijs als gesloten te beschouwen. BERLIJN, 21 November. De „Bremer Vereins- bank" heeft, naar de „B. B. Z." mededeelt, zich heden genoodzaakt gezien, hare betalingen te stakeü. De beide directeuren zijn gevangengenomen, anderen zeggen gevlucht. Er heerscht te Bremen groote opgewondenheid over deze zaak, aangezien er vele deposito's bij verloren gegaan moeten zijn. Men spreekt van 4 millioen mark. Den laatsten stoot tot de insolventie moet, zoo meldt de „Weser Ztg.", het ontbreken van dekking gegeven hebben voor een bedrag van M. 200,000 aan wissels van de failliete firma Geo. H. Oelrichs en Co., te Londen. Ook had de bank een zeer gevoelig verlies ge leden doordien zij zich genoodzaakt had gezien, bij het uittreden van den beer Schwöbmann uit de directie, van dezen Oostenrjjksche Noordwestelijke spoorwogaandeelen over te nemen, waarop een ver lies van M. 670,000 geleden is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Blijkens eene advertentie, door het bestuur van do afdeeling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond, geplaatst in het nommer van heden van uw dagblad, zal in eene publieke ver gadering van die afdeeling, te houden Maandagavond a. s., te 8 uren in het Nutsgebouw, onze stadgenoot dr. G. Heymans, spreken over „waar en valsch socialisme." Wegens het belangrijke van 't onder werp achten wij 't niet overbodig de Leidsche werk lieden op te wekken deze vergadering te bezoeken. Herhaalde malen hebben zij gelegenheid gehad do theorieën der socialisten hier te hooren verkondigen. In hoeverre nu deze theorieën juist zijn of niet, dit is het wat men van den spreker van Maandag-avond a. 8., die de vraagstukken der staathuishoudkunde ernstig heeft bestudeerd, mag verwachten op dui delijke wijze te hooren uiteenzetten. Ook naam en verleden van het Algemeen Ned. Werklieden-Verbond zijn ons een borg voor bet wel slagen van deze vergadering; de ernstige en dege lijke wijze, waarop deze, bij vele werklieden nog te weinig bekende vereeniging, werkt aan de op lossing der arbeidersvraagstukken verdient ton volle hunne belangstelling. Leiden, 22 Nov. 1884. B. Marktberichten. Leiden, 22 Nov. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win tertarwe 7.75 a f 9.Zomertarwe 7.60 a 8.60. Rogge 5 H. L. Winterrogge /5.60 a f 6.Zomerrogge f 5.50 a 6.25. Gerat 6 H. L. Zomergerat f 5.a 5.75. Chevalier-gerst 5.50 a 6.75. Haver 6 H.L Zware Haver 4.a /5.— Lichte Haver 2.50 a ƒ3.50. DoivenbooneD - hectol. f 7 25 a 7.75 Paardenboonon - bectol. 6.25 a 6.75. Boter: G860 kg. Grasboter, late qoalit. l/4 vat f 64.a 70., Scheiboter 2de qoalit. l/* *at f 58.a 62.Graaboter late qoalit. per kilogr. 1.60 a 1.75. Scheiboter 2de qnalii. per kiloer. f 1.45 a 1.55. Lange Zwarte Tnrf 4000 dubb. hectol., 0.24 a 0 27- Weerbericht. Het gebied van hooge drukking strekt zich thans over de Britsche eilanden uit. In het overige ge deelte van Europa is de luchtdrukking vrij normaal er zijn daar echter nog duidelijk twee depressies te bespeuren, waarom het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut met 't oog op den daaruit volgenden onzeke- ren weerstoestand, ditmaal gee.ne verwachting durft uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2