LE1DS0I1 DAGBLAD. ,V\ 7597. Zaterdag 22 NovemberA°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noinmers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor hel iocaisee- ren buiten de stad 'wordt 0.10 berekend. Met l December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDEN, 21 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. A H. Von Heyden, geb. te Tubbergen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De gemeenschap van vruchten en inkomsten." De vereenigde vergadering van de Leidsche Afdeeling der Maatschappij tot Bevordering dor BoQwkunst en der vereeniging Bouwkunst en Vriend schap was gisteravond druk bezocht; de leden waren niet alleen trouw opgekomen, maar er werd ook van de vrije introductie een zeer ruim gebruik gemaakt. Het onderwerp, dat behandeld zou worden, was voor Leiden dan ook van groot gewicht. De heer Van Cappelle, der firma Reding en Van Cappelle, zou toch de mogelijkheid bespreken om aan deze gemeente een telefoonnet te verschaffen. Hij wee3 er op dat reeds vroeger over de inrichting en werking van de telefoon eene voordracht werd gehouden en zou zich daarom nu onthouden eene beschrijving te geven der toestellen en alleen do vraag trachten te beantwoorden„Hoe kan in Leiden een goed en goedkoop telefoonnet tot stand worden gebracht?" Daartoe zijn twee wegenof men moet geduldig wachten tot eene maatschappij buiten de stad con cessie verkrijgt, óf wel de handen zelf ineenslaan en zich or af hankelijk maken van andereD, wier be langen niet altijd samenvallen met die der burgerij. In het eerste geval krijgt men natuurlijk óf geen óf een dure telefoon, in het tweede geval bestaat de mogelijkheid een goed en goedkoop net te verkrijgen. Terwijl men in andere steden 120 betaalt, zal dan de abonnementsprijs slechts 30 behoeven te bedragen; men neme slechts een voorbeeld aan Mid delburg en Enschedee. Spreker wees daarom op de wenschelijkheid dat zich in Leiden eveneens eone Vereeniging vorme, welke zich ten doel stelt de exploi tatie van een telefoonnet en aan welke de heeren Reding en Van Cappelle dan gaarne hunne concessie zouden willen overdoen, op voorwaarde dat aan hunne firma de aanleg en levering van toestellen zon worden opgedragen. Wat het kapitaal betreft, dit zou moeten worden bijeengebracht door het uitgeven van aandeelen van 100 a 150. De jaarlijksche abonnementsprijs zou zoodanig moeten worden geregeld, dat bij een minimum aantal abonné's eene zekere rente wordt gewaarborgd. Het benoodigde kapitaal zelf werd op 30,000 geschat. Volgens onderstaande berekening - overgenomen van de Middelbnrgsche commissie - zou bij een honderdtal abonnenten reeds 4 pet. van het kapitaal uitgekeerd kunnen worden: Begrooting voor 100 verbindingen. Uitgaven Reparatie 5 per lijn 500. 3 telefonisten 600. Kantoorbehoeften. 200. Belasting en patent. 100. Onderbond gebonwen. Opzichter 150 Bodeloon 50. Chef en Reparatenr.. 300. Onvoorziene 200. ƒ2175. Ontvangsten. 100 Abonné's «ƒ30 of 60 a 50. 10 buiten id. a 50 of 10 a 65. Uitgaven Win:t. ƒ3000. - 500. ƒ1325. Spreker wees daarna op de voor- en nadeelen, zoowel van een lucht- als grondnet, en kon, daar hij onbekend was met den toestand der geaicente wat betreft het onderaardsche gedeelto, moeïehjk een zeker stelsel aanbevelen. Hij wee3 vooral op het nut vau de telefoon bij brand eu ongevallen, maar vooral op het voordeel, dat fabrikanten, win keliers en particulieren daarvan kunnen trekkon, en haalde Zblfs een zeer huishoudelijk voorbeeld aan. Hij eindigde met eene aansporing aan de ver gadering, om de gelegenheid niet te laten voorbij gaan een goedkoop net in Leiden te verkrijgen, en sprak den wensch uit dat zich eene commissie zou vormen om de oprichting van een telefoonnet voor te bereiden en, wanneer do mogelijkheid van slagen bestond, stappen te doen om dit plan ten uitvoer te brengen. Daarna werd gelegenheid gegeven tot disoussie. De heer Vau der Horst, directeur der gasfabriek, opende de rij der sprekers eu wijdde uit over de wonschelijkhe;d vau een lucht- of grondnet. Do heer Jeltes, fabrikant, uitte de vrees dat een honderdtal abonnenten niet te krijgen zoudo zijn en vrcog inlichtingen cf do telefoon ook bij Dacht geopend is, daar branden meerendeels des nachts plaats hebbeD. Do heer Schaap, gemeente-architect, wees op den toestand on Ier den grond, welke bezwaren zou opleveren voor een grondnet, en vroeg of bij aansluiting vau eiken nieuwen abonné de grond moest opgebroken worden. Eindelijk sprak de heer Van der Woerd, werktuigkundige, de vrees uit dat de cijfers der begrooting niot zeker waren; maar voornamelijk wees hij op het feit dat de Bell- Telefoon-Mö. later concessie zou zien te verkrijgen om de steden onderling te verbinden en dan zou Leiden, als niet tot hare Maatschappij behoorende, daarvan uitgesloten zijn. De heer Van Cappelle beantwoordde achtereen volgens die sprekers. De we schelijkheid van een grond- of luchtnet liet hij geheel in het midden, daar dit het werk van de eventueel to benoemen commissie en eene zaak van plaatselijk belang was. Ook het openstellen vau de telefoon was eene zaak, die later besproken kon worden, en wat het op graven vau de lijn betreft, dit zou niot voortdurend noodig zijn. Ten opzichte der vrees door den heer Van der Woerd geuit, merkte hij op dat de be doelde verbinding nog in het verre, zeer verre verschiet ligt. Zou het Rijk door het verleenen vau een dusdanige concessie, zich zelf van zulk eene uitstekende bron v&n inkomsten berooveD Dat geloofde hij niet. Eindelijk ging men over tot het benoemen van eene commissie, waarin zitting zullen hebben de heeren Krantz, Driessen, S. B. Vos, W. C. Jeltes, P. A. Van Aken, K. De Boer HzD. Van der Horst on K. F. L. Van der Woerd, die het recht hebben nog een negende lid aan zich te verbinden. Met eene dankzegging voor de goede opkomst, werd do vorgadering gesloten. Prins Roland Bonaparte heefc aan het Ethno- graphisch Museum te Leiden eene verzameling voor werpen ten geschenke gegeven, die hij van zijne reis door Lapland heeft medegebracht, o. a, een stel manskleedingstukkeo, Laplandscbe schoenen, een geweven vrouwengordel in verschillende kleuren met een koperen Daainécessaire, waarin de verschil lende naaigereedschappen, een weefwerktoigje waarop deze gordels geweven worden, met de verschillende bijkomende gereedschappen, messen uit Lapland en Noorwegen, een der karakteristieke hoofddeksels van de Lappinnen van Hammerfest, eon halster om de rendioren aan te spannen, enz. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor in de H. Schrift (e Warmond den heer P. L. Dessen6; tot professor ia de H. L'turgie te Warmond den heer H. C. Maat, die kapelaan was der parochie van den II. Jacobus te 's-Gravenhage. Verder tot pastoor te Hazerawoude den hoer N. Oly tot pastoor te Ovezande den heer G. H. Holt; tot kapelaan te Vlissingen den hoer W. H. Strijthout tot kapelaan te Schoonhoven den heer J. P. H. Ramakers; tot kapelaan te Maasland den heer A. A. J. Vermeulentot kapelaan te Poeldijk den heer J. M. G. Meynecht en tot kapelaan te Medemblik dea heer G. C. Van Noort. Op het drietal ter voorziening in eone vacature bij de Chr. Ger. gom. te Woerden staan: ds. A. De Vlieg te Noordwijk aan Zee; ds. J. Alting te Katwijk aan Zee en ds. P. Wagemaker te Hilversum. Op het seminarie te Warmond overleed de vorige week de heer H. F. Van Akersloot, prof., vroeger kapelaan in de H.-Laurentiuskerk te Rot terdam, in den ouderdom van 31 jaren. De leveriög van de door de gemeente Alkmaar, gedurende 1885, benoodigde boomen en gewassen, is, na openbare aanbesteding, gegnnd aan den heer A. Boer, te Boskoop, voor f 749.55. Het minisierlijstje van de rechterzijde, dat in Den Haag wordt genoemd, lnidt: premier en minister van justitie: jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman- oorlog: A. E. Reuther; - binnenl. zaken A. baron Schimmelpenninck v. d. Oyo; - financiën: jhr. K. A. Godin De Beaufort; - marine: G. H. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop; - koloniën; rar. H. A. Des Amorie Van der Hoeven; - water staat: J. G. Van den Bergh; - buitenl. zaken: mr. G. J. Th. Beelaerta Van Blokland. De Indische begrooting voor 1885 is wederom ingediend, in hoofdzaak gelijk aan de ontwerpen van September jl. De uitgaven zijn thans echter vermeerderd met 963,606, ten gevolge van enkele verminderingen en vermeerderingen, onder welke laatste behooren 881,000 voor aanbouw van schepen, nl. voor een zaestoomer voor de gouvernements marine en eenigo kleine gewestelijke vaartuigen en een nieuw schroefstoomschip 4de kl.ƒ115,375 voor uitgaven in verband met het overnemen van belas tingen ter Oostkust van Sumatra en mot eeno over eenkomst met deu sultan en de rijksgrooten van Siak over eenige belastingen in eigenlijk Siak en hunne rechten op de onderhoorigheden84,000 voor reorganisatie van het bestuur in het regent schap Madura; 150,000 meer voor bovloeiings- werken enz. Daarentegen zijn de middelen 761,479 hooger geraamd. Dientengevolge bedraagt het tekort, in September op 1,257,101 geraamd buiten den aanbouw van schepen, thans 1,459,228 met inbegrip van de kosten van dien aanbouw. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren bij acclamatie aangenomen het voorstel tot het op richten van een Ammoniak-waterfabriek bij de gas fabriek op kosten van 40,000, en het bouwen van een houten gebouw ter voorziening in het gebrek aan rdimte op de lagere scholen voor ƒ14,800. De beraadslaging over het steenkolenvervoer langs den tramweg tusschen Feyenoord en de Gasfabriek is aan gevangen, doch de zitting is verdaagd tot heden, wegens het late nur. Van de meest betrouwbare zijde wordt ver nomen dat het papier van de Nederlandsch-Indische Handelsbank weder door de Nederlandsche Bank en hare bijkantoren wordt aangenomen. Naar het „D. v. N." verneemt, heefc de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij bij verschillende fabrieken hier te lande prijsopgave gevraagd voor het vervaardigen van een stoomschip, bsstemd voor het vervoer van passagiers en goe deren. Dit stoomschip zal eene lengte moeten hebben van 225 voet bij een inhoud van circa 1500 ton, cn moeten voorzien in een geregelde vaart tusschen Amsterdam en Londen. De Iadische mail per stoomschip „Prins Hen drik" wordt 23 dezer alhier verwacht. Z. M. heeft met ïogaDg van 1 December a. 8. bij do naamiooeo vennootschap „de Nederlandschg

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1