LEIDSCH DAGBLAD. Tweede Bind N°. 7596. Vrijdag 21 November. A0. 4884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEM» Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacusM- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws Men schrijft ons uit Koudekerk: „De eerste uitvoering in dit seizoen van de alhier gevestigde rederijkerskamer „Cremer" vond gisteravond plaats. De beide stukken „De verloren Zoon" en „Joost Uilenspiegel" werden uitstekend afgespeeld. Het was (f er meerdere krachten waren bijgekomen, dan wel, dat men eens wilde doen zien wat een be trekkelijk klein getal werkende leden vermag wan neer de wil er is. Het ledental toch is niet toegenomen, wel beeft het tegendeel plaats gehad; doch naar men hier en daar fluisterde, had men gedacht dat de voor stelling niet goed zoude uitvallen, omdat één der leden een week of zoo vóór de uitvoering zich had teruggetrokken wegens onbekende redenen. Wat stond hun toen te doenP Uitstellen, doorzetten of andere stukken nemen Neen, het tweede werd verkozen en de uitslag was bepaald schitterend. Een ieder amuseerde zich en bleef tot in den morgen bijeen, om toen nog met looden schoenen huiswaarts te gaan. Eéoe zaak is echter nog te betreuren en wel deze: dat nog geene dames zoo welwillend zijn om hulp te verleenen en toe te treden als wer kende leden. WaDneer dit het geval moohfc zijn, het verlies, zoo pas geledeD, zou spoedig vergeten zijn. „Wie weet wat er over 14 dagen plaats vindt 1" Gistermorgen vond een te Haarlem woonachtige joDgeling van 15 jaren zijn dood ten g volge van eene zaüdstorting in de duinen onder O verveen, gemeente Bloemendaal, waar hij werk zaam was tot afgraving van zaod ten dienste dor iortificatiewerken te Haarlemmerliede. In het zooveel geruchtmakende pro- res tusschen den ontslagen secretaris der Neder- landsche Centraal-Spoorwegmaatschappij, den heer Henri Boers, en deze maatschappij, is door de arrondissements-reohtbank te Utrecht gisteren vonnis gewezen. Den heer Henri Boers is zijne vordering toe ge? wezen, bestaande in de betaling van zijn verdiend salaris over Februari en Maart jongstleden, en daar enboven zijn bedongen salaris ad f 4000 gedurende de volgende 10 jaren. Voor Henri Boers heeft ge pleit mr. E. Yan Lier te Amsterdam, als advocaat, met mr. Yan Hengelaar te Utrecht als procureur. Yoor de Nederl. Centraal maatschappij heeft ge- p'.eit mr. Yan Eeden te Utrecht als advocaat met mr. L Yan Lier als procureur. In Devonshire heeft eene verschrik- kelijke misdaad plaats gehad. Eene oude dame, mej. Keyse, woonde op een buitentje bij Torquai, in gezelschap van drie vrou welijke dienstboden en een mannelijke. Het buitentje was bekend om zijne fraaie ligging en werd daarom dikwijls door voorname personages bezocht wanneer 2ij in de buurt op de jacht waren. De eigenares zelve stond bekend als „niet gemakkelijk," maar niettemin waren twee der vrouwelijke bedienden, de gezusters Peck, reeds vijftig jaren bij haar in dienst, terwijl ook de bottelier zeer tevreden scheen. Yrijdag- nacht, aldus vertelde de keukenmeid, werd ik om halfvier wakker en meende ik te ruiken dat er brand was. Ik riep Lee, den bottelier, die den huisheer ging roepen. Deze woonde in de buurten boorde, toen hij kwam, dat juffrouw Keyse was verbrand. Men ging kijken en werkelijk in de eet zaal lag de arme vrouw half verbrand, doch zoo, dat men duidelijk kon zien dat zij vermoord was. Haar lichaam was schrikkelijk verminkt en droeg cveral sporen van gepleegd geweld. De bel was afgesneden, maar van wapens was geen spoor te vinden. Ofschoon er tal van kostbaarheden en veel geld in huis was, wordt niets vermist, zoodat aan plundering niet te denken is. Daarentegen wordt de misdaad uitsluitend beschouwd als eene wraak neming. Sterke verdenking bestaat er tegen den bottelier, die dan ook terstond in hechtenis is genomen. Te Parijs zijn Dinsdag 41 cholera- sterfgevallen voorgekomen en gisteroohtend vier. Eén sterfgeval aan de cholera kwam gisteren te Bertry, bij Rijsel, voor. BUITENLAND. Duitschlaud De gisteren gehouden zitting der Congo-conferentie werd door den staatssecretaris Von Hatzfeld voor gezeten. Van Duitechland8 zijde werd bij de confe rentie een ontwerp ingediend, waarin het doel der bijeenkomst nogmaals wordt ontvouwd en de voor stellen worden opgesomd, waarover de Conferentie zal te beslissen hebben. Dit ontwerp werd naar eene commissie verzonden, bestaande uit de ver tegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Enge land, de Vereenigde Staten, Spanje, België en Por tugal. Deze commissie, waarvan de Fransche am bassadeur De Conrcel voorzitter is, zallo. de grenzen van het verschillend grondgebied aan den Congo vaststellen; 2o. de aanspraken der verschil lende aldaar mededingende partiien formuleeren. Aan de commissie zullen deskundigen worden toegevoegd. Bovendien zal zij alle personen hooren, wier advies zij wenschelijk acht. De arbeid der commissie zal waarschijnlijk zes tot acht dagen duren. De erkenning der Belgische „Association interna tionale africaine" door de mogendheden zal niet in de zitting zelve der Conferentie, maar afzonderlijk geschieden. Tusschen de Belgische vereeniging en Frankrijk is thans het volgende geschil aanhangig. Aan de kust van Loango waren eene Deensoheen eeoe Nederlandsche factorij door negers aangetast. De Duitsche faotorij vroeg hulp aan de genoemde vereeniging, en hare agenten maakten aan den strijd een eiode. Daarop werden echter door de lieden van het naburige Fransche station bedoelde agenten in hechtenis genomen en Daar Gabun overgebracht, onder het voorwendsel dat de aangevallen faotorijen op Fraosch grondgebied lagen. Spanje. Te Madrid herhaalden de studenten gisteravond hunne manifestatiën; zij trokken door de straten onder het aanheffen van den kreet: „Leve de vrij heid van onderwijs!" Vier huoner werden in hech tenis genomen en de politie joeg de overigen uiteen. Later echter schoolden zij weder samen en belee- digden de politie, die van hare stokken moest ge- braik maken. De ontevredenen trokken daarop naar de prefectuur om de invrijheidstelling der vier in hechtenis genomen studenten te vragen, doch de prefect antwoordde dat zij naar de rechtbank zou den verwezen wordeD. Volgens een telegram uit Madrid is de cholera te Beniopa, provincie Valencia, uitgebarsten. Negen personen zijn er reeds aan de ziekte bezweken. INGEZONDEN. De Leldsche Schouwburg. Qnand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a. In het nummer van heden van het L. D. komt een ingezonden artikel voor van den heer Van Geer, waarin tegen het verleenen van subsidie uit de gemeentekas aan den Leidschen Schouwburg ijverig te velde wordt getrokken. De daarbij dienst doende argumenten voor het oogenblik ter zijde latende, wensch ik dien heer in de eerste plaats te vragenWaarom hebt gij, wien de belangen der burgerij zoozeer ter harte gaan, niet de wapenen aangegord toen het daarvoor de tijd was, d. w. z. vóór het behandelen der Ge- meentebegrooting? Het zal toch aan u, die blijk baar een oplettend lezer van het Raadsverslag zjjfc, wel niet onbekend wezen, hoe jaarlijks in het laatst van October het bewuste subsidie in onzen Gemeenteraad tot een meer of min langdurig debat aanleiding geeft, waarbij de over en weer gebezigde argumenten niet altijd den gloed en het bekoorlijke der nieuwheid bezitten. Wanneer door n, kort voor de behandeling der begrooting, voor uwe besohou- wiDgen de gastvrijheid van het veelgelezen L. D. was ingeroepen, die u dan zeer zeker evenmin zou geweigerd zijn, hadden deze een kraohtigen steun kunnen verschaffen aan de raadsleden, die onzen armen schouwburg zoo zoetjes en zachtjes trachten dood te knijpen. Wellicht ware dan de beslissing anders uitgevallen, terwijl immers na- pleiten tot niets leidt. Wat overigens door u gezegd is, omtrent de ergerlijke praktijken bij het uitgeven der plaats- biljetreD, geef ik volkomen toe. Zij leveren echter voor een invloedrijk gedeélle van het schouwburg- bezoekende publiek zooveel gemak voor weinig geld op, dat de uitroeiing er van wel altijd tot de vrome wenschen zal behooren. Zonder eenig resultaat werd dan ook reeds tal van jaren geleden her haaldelijk op het ergerlpke van dit knoeistelsel gewezen. In uwe philippica tegen de in de laatste tijden opgevoerde stukken wordt eohter, naar het mij voorkomt, wel wat al te uitsluitend gelet op den smaak en de belangen der zeer ontwikkelde, zeer beschaafde burgerij. Voor het groote publiek toch, dat in den sohouwburg niet anders dan verstrooiing en ontspanning zoekt na den een- tooigen, dagelijkschen arbeid, zijn kunstwerken, als die van Shakespeare, hoe voortreffelijk ook vertaald, te hoog en daarom vervelend. Met deze omstandigheid dient wel degelijk rekening te worden gehouden, te meer waar men te worstelen heeft met een bezwaar door u zelf reeds ter loops gere leveerd, dat nl. de gegoede Leidsohe ingezetenen geregeld den sohouwburg in de nabjjgelegen resi dentie gaan bezoeken, wat hun tegenwoordig door de H S.-MÜ. zoo gemakkelijk mogelijk wordt^ge- maakt. In dubbelen mate geldt dit voor het opera bezoek. Gaarne heeft de gegoede er het reisgeld voor over om in Den Haag, waar aan mise-en-scène, koren, orkest enz. enz. de grootste zorg wordt besteed, een groote opera te gaan zieD, terwjjl hier de opvoering natuurljjk sleohts gebrekkig kan zijn. Het spreekt eohter van zelf dat het opvoeren van groote opera's alhier op dio wijze zoogoed als onmogelijk wordt. „Wie er in de gegeven omstandigheden om zou treuren wanneer de schouwburg ten gronde gipg?" vraagt ton slotte de heer Yan Geer. Niet ooze gefortuneerde medeburger, die, zijn gekuischten smaak volgende, voor zijn genoe gens het geld met volle handen in de residentie wegwerpt. Wèl daarentegen de minder door het lot begunstigde stadgenoot, voor wien een meerdere uitgave, van eenige stuivers zelfs, lang geen onver schillige zaak is, en die zich toch ook niet gaarne een in den grond onschuldig genoegen ziet ontnemen. Want, de Duitsche kluchten mogen, op den keper beschouwd, ietwat onbeduidend zijn, meermalen heb ik ernstige, vroede mannen bij de opvoering er van hartelijk zien lachen, terwijl het Castis omnia casta ook op de Fransche tooneelproducten van onzen tijd toepasselijk is, al zondigen zij dan ook zoo nn en dan tegen onze nationale begrippen van zedelijkheid. 17 November 1884, Jüsiüs,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1