ging het ledental vooruit, voor Leiden en Dordrecht bleef het stationair, terwijl Rotterdam een klaag toon aanheft voor de voortdurend afnemende sym pathie in dat departement. De gemeenteraad van Noordwijk heeft besloten tot het aangaan eener geldleening met de Maat schappij voor Gemeentecrediet, groot f 70,000, ter convorteering eener bestaande leening en ter be taling van de subsidie, groot f 40,000, toegezegd aan de Maatschappij Noordwijk" tot exploitatie van dningronden, als tegemoetkoming in de kosten van aanleg van een stoomtramlijn Noordwijk aan Zee—Noord wijk-BinnenRijosburg. Gemengd Nieuvvs. De leden der meubelmakersveroeni- ging „Welvaart zij ons doel" vierden gisteravond in de Stadszaal hun veertiende jaarfeest. Onder het spelen van een feestmarsch werden heeren patroons, donateurs en verdere genoodigden de zaal rondgeleid, waarna de president en daarna de secretaris hnnne verslagen aangaande den toe stand der vereenig'mg uitbrachten. De penningmeester, de heer Yan Kleef, had dit jaar den dag herdacht, waarop hij vóór 12I/,jaar zijne niet gemakkelijke betrekking aanvaardde, naar aanleiding waarvan hem dan ook een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid was aangeboden. Wat het ledenaantal betreft, dit had eene kleine vermindering ondergaan, hoewel het thans 130 be draagt, benevens 10 donateurs en één eerelid. Mocht de keuze voor een jaarfeest sedert een aantal jaren op eene tooneelvoorstelling gevallen zijn, thans was dit niet het gevalvoor deze gelegenheid had men den heer M. P. Okhuyzen uit Rotterdam geëngageerd, die eene „groote bril jante voorstelling a la cagliostro" in drie afdeelingen gaf, nl. goochelen, théatre des nains vivants en eene curieuze voorstelling van dissol ving-views. Iri de eerste afdeeling maakte men kennis met des heeren Okhuyzens vlugheid in de goochelkunst, ook om als surprises voor de aanwezigen bonbons, mirlitons, ratels en poppen enz. enz. uit het „niet" te voorschijn te brengen, althans uit de ledige wonderkist van dr. Faust. Het „théatre des nains vivants", de komieke dwergbeelden, brachten eene opgewektheid teweeg, welke den heer Okhuyzen alle eer aandoet. De curieuze dissolving-views, waarbij de meest grillige met de schoonste, de meest phantastische met de komiekste gezichten afwisselden, gaven nu eens tot bewondering en daverende toejuichingen aanleiding, dan weder tot eene algemeene hilariteit. Toen ongeveer aan het einde de Koning, de Koningin en het Prinsesje op het doek werden te voorschijn gebracht, kwam er aan de toejuichingen schier geen einde. Ten slotte bracht de heer Okhuyzen een „adieu" op het doek, waarbij de zaal opnieuw daverde van de bijvalsbetuigingen: wel een bewijs dus dat hij ter dege in staat is om op dergelijke feesten de noodige vreugde te bezorgen. In de tusschenbedrijven worden door de vergade ring eenige liederen gezongen. Ook dit jaarfeest werd met een geanimeerd bal, gedirigeerd door den heer Okhuyen,besloten. Behalve met de gewone dansen, vermaakte men er zich ook met een Rozengalop en Schijfsteken voor dames - beide om prijzen -, een Hoepelpolka en een Sneeuw- bombardement, welke alle tot genoegen van de vele aanwezigen in de beste orde afliepen. De onderofficiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" zal hare eerste fee3tvergade- ring met introductie in dit seizoen houden op Zater dag a.8. in de Stads-Gehoorzaal, waarbij twee kluchtspelen zullen worden opgevoerd. Hedenmiddag ontstond in perceel No. 12 op de Pieterskerkgracht hoek Kuipersteegje, een schoorsteenbrand, over een groot gedeelte in den omtrek een geweldigen rook verspreidende en in het begin zelfs met uitslaande vlam. Met behulp van een paar kardoezen en een schoorsteenveger werd verder gevaar voorkomen. De gereedgemaakte slang van de duinwaterleidingsbrandkraan behoefde geen dienst te doen. Men zegt dat de schoorsteen bij Link nog nooit geveegd was. De arrond.-rech tb an k te 's-Hageheeft den zakkendrager M., die den commissaris van politie Wulffers aldaar beleedigende woorden toe voegde (waardoor deze ambtenaar zich in zijn eer en kiesehheid gekrenkt achtte) en verzet pleegde tegen mindere politiebeambten, veroordeeld tot 15 dagen celstraf. De eisch was 6 weken. Men verneemt dat thans ook Henry Léon, de voortvluchtige kassier der Amsterdamsche firma Raphaël en Co., te Havre is gevat, juist toen hij op het punt was, zich naar Buenos-Ayres in te schepen, - zoomede dat de handelaar in diamanten, de heer J. A. Klatze, na eene sfwezigheid van een paar dagen te Amsterdam is teruggekeerd en dat het gebleken is dat door hem volstrekt geen fraude is gepleegd, noch dat het voornemen daartoe bestond. Zelfs zijn de meeste personen weer in het bezit van hun eigendom. Leon is, nadat het O. M. zijne gevangenneming had bevolen - zijne patroons eischten haar niet gevat ten gevolge der vlugge verspreidiog van zijn portret, dat van Amsterdam naar alle richtingen was verzonden. Zondag stierven t e P a r ij s o p n i e u w 44 personen aan de cholera, waarvan 11 in de stad en 33 in de hospitalen. Van middernacht tot gistermiddag 12 uren zijn in de hospitaion 4 en in de stad geen verdere sterf gevallen voorgekomen. Het onderzoek aangaande het ver schrikkelijk spoorwegongeluk, dat Vrijdag bij Hanau heeft plaats gehad, heeft aan het licht gebracht dat de telegrafist Gutberlet alleen de schuld draagt, wijl hij een signaal naar bet station Nieder-Roden- bach zond vóór dat de stationschef orders daartoe had gegeven. Gutberlet is daarom in hechtenis genomen. Doch het gerucht, als zou de chef van het Oosterspoorwegstation van Hanau voorloopig van zijne betrekking ontzet zijn, is ODgegrond. Zaterdag-avond om negen uren had wederom bjj Hanau een spoorwegongeluk plaats, dicht bij de plek waar den vorigen dag het ontzettend voorval had plaats gegrepen. Ton gevolge van de verkeerde plaatsing van een wissel door een hulpwachter kwam de Friedberger trein met een goederentrein van de Hessische Ludwigsbahn in bot9ing. Dit ongeluk zou zeer groot geweest zijn, wanneer niet ongeveer 100 personen aan het noordelijk station van Hanau uitgestegen waren, zoodat slechts één passagier in de tweede en één in de vierde klasse van den in botsing gekomen trein zaten. Beiden bleven ongedeerd, een conducteur werd gewond. De verwoesting, onder do waggons aangericht, was zeer groot; drie wagens van den goederentrein werden vermorzeld, vijf andere zwaar beschadigd. Van den personentrein zijn diie wagens geheel ver nield. Een kolenwagen drong in een waggon tweede klasse door. De droefenis en opgewondenheid in de stad Hanau is, naar men begrijpen, kan zeer groot. BUITENLAND. GrX*OOt-Bl-itiXMllië. In de gisteren gehouden zitting van het Hooger- huïs verklaarde lord Granville dat het bericht van gruwelen in Macedonië door de consuls niet beves tigd wordt. Integendeel is de toestand in Macedonië beter dan sedert eenigen tijd en zijn de rooverijen merkelijk verminderd. In het Lagerhuis zeide de heer Gladstone dat hij slechts in eene schikking over de quaestie der kieshervorming kan treden, wanneer de regee ring voldoende zekerheid hoeft, dat de kieswet in de najaarszitting worde aangenomen. In dat geval is zij bereid om óf onmiddellijk het wetsontwerp op de indeeling der kiesdistricten in hoofdtrekken óf in haar geheel aan de oppositie vertrouwelijk mede te deelen; óf genoemd wetsontwerp bij het Lagerhuis in to dienen en het debat daarover zoo veel mogelijk te bespoedigen, zoodat de tweede lezing in het Lagerhuis gelijktijdig met de artikelsgewijze behandeling der reformbill in het Hoogerhuis kunne geschieden; óf de al dan niet aanneming der indeelingswet tot eene kabinets- quaestie te maken, en zich tot taak te stellen de aan neming vroeg in het aanstaande jaar door te zetten. De heer Childers stelde voor om tot dekking van het tekort, dat door het additioneel krediet van 2 millioen zal ontstaan, de inkomstenbelasting voor het loopende dienstjaar van 5 op 6 pence te ver- hoogen, hetgeen zonder stemming werd goedgekeurd. België. De gemeenteraad van Brussel hield gisteren eene zittiog, waarin de burgemeester verklaarde dat hij aan de commissarissen van politie bevel heeft gegeven om zich niet te storen aan de jongste ministeriëele circulaire, waarin aan de gendarmes in burgerkleediog eene distinctieve medaille wordt gegeven, en proces-verbaal op te maken tegen de gendarmes die mochten handelen zonder machtiging van de gemeentelijke overheid. 111 III l| Telegrammen. NIEUW-YORK, 17 November. Volgens tele grammen nit Mexico heeft het Huis van Vertegen woordigers na een driedaagsch debat met 69 tegen 58 stemmen in het algemeen de voorwaarden voor de conversie der Engelsche Schuld aangenomen. Thans komen de bijzondere bepalingen aan de orde. LONDEN, 17 November. (Particulier TelA.) De officiëele instruction voor de zending van sir Charles "Warren naar Zuid-Afrika zijn thans uit gegeven. Sir Charles Warren zegt in zijn memo randum dat het doel der expeditie is, de vrijbuiters uit Bechuanaland te verdrijven, de inboorlingen daar weder te vestigen, de noodzakelijke maatrege len te nemen om verdere rooverijen te voorkomen, en het land bezet te houden tot de verdere be stemming bekend is. De vrijbuiters, naar hij schrijft, zijn hoofdzakelijk blanken, maar zij hebben de in boorlingen in hun dienst. De bevrediging moet zich dus vooral tot de inboorlingen uitstrekken en er moet onderhandeld worden over eene gewapende inlandsche politiemacht gelijk aan die van 1879. Het is noodig de sympathie der ordelievende blanken te onttrekken aan de vrijbuiters. Sir Charles Warren stelt zich daartoe voor, de Hollandsch sprekende bevolking rondom de belang rijkste middelpunten te bezoeken, en hun persoon lijk het doel der expeditie uit te leggen. Deze mid delpunten zijn Paarl en Cradocle in den Oranje- Vrijstaat. Hij zou ook den president Brand te Bloemfontein willen bezoeken, met wien hij zeer goed bevriend is, en ook, als de Transvaaleche regeering er geen bezwaar tegen maakt, zijne oude vrienden in het district Bloemhof tot eene confe rentie willen bijeenroepen. De Britsche politieke beschouwing is dat er ruimte is voor allen; de blanke kolonisten moeten zich uitbreiden, maar zij kunnen dat doen op eene wijze, die den inboorlin gen tot voordeel strekt. Er zijn duizendeu bunders land voor de blanken, maar er behoorde geen be- rooving van inboorlingen plaats te hebben. Het ministerie van koloniën keurt deze uil een zetting goed, cn zegt dat de regeering met die van Kaapland is overeengekomen dat de Kaapsche minis ters zullen trachten eene vreedzame vestiging in het land van Montsioa te doen plaats hebben. Actieve militairo operatiën zullen niet worden aan gevangen voordat eene behoorlijke tijdsruimte ver- loopen is, misschien zes weken. De Kaapsche regeering houdt zich bezig met het gereedmaken van een schema, om dit aan het Par lement in de kolonie voor te leggen, voor het be stuur des lands, zoolang eene annexatie bij de kolonie nog onbetwist is. Mocht annexatie voor het oogenblik onmogelijk zijn, dan zou het noodzakelijk zijn eene gewapende politiemacht te handhaven. LONDEN, 18 November. Do „Times" ontvangt eene depeche uit Alexandrië yan 17 November. De mudir van Dongola heeft getelegrafeerd dat hij een brief van Gordon van 4 November heeft ontvangen, waarin Gordon hem tot brigade-gene raal benoemt en er bij voegt dat alles te Khartoem goed gaat. NIEUW-YORK, 18 November. Eene depeche uit Mexico meldt dat het door Engeland gewenschte wetsontwerp tot conversie der schuld zeer impopu lair is. Cavalerie-patrouiile8 doorkruisen de stad, ten einde de rust te bewaren. LEIDEN, 18 November. De verwachting voor morgen is: noordelijke wind goed, frisch weer. De schouwburg alhier was gisteravond vrij- goed bezet, uitgezonderd de loge. Het spel der vertooners viel bij herhaling zeer veel waardeering ten deel, al moest De Vos een onechten zoon, - D. Haspels diens vader, die hem eerst niet, maar later wel, doch toen te laat als zoon wilde erkennen, - en mevrouw Beersmans, als de gevallen vrouw, de moeder voorstellen. De overige titels en rollen waren minder stootend, enkele echter voor velen niet van „pikantheid" ontbloot. De Franschen genieten waar schijnlijk bij het schetsen van zulke toestanden; mochten het inderdaad ook Hollandsche zijn, dan is het boter ze maar van het tooneel te laten. Schouwburgbezoekers kan men nog wel op iets anders onthalen, dat niet voor stukken als dit be hoeft onder te doen. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 8 tot en mot 15 October. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2