LEIDSCH Éf§§ DAGBLAD. S°. 7594. Woensdag 19 November. AV 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. LEIDEN, 18 November. Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek hebben, naar aanleiding van het door den gemeenteraad ten fine van praeadvies in hunne handen gestelde adres van het Bestuur van het Departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, cn de daarbij door 400 ingezetenen geteekende adressen van adhaesie, de vraag, of het aanbeveling verdient met primo 1885 den prijs van het gas tot 6 ets. per kub. M. te verlagen, nauwge zet- overwogen, en zich daarbij alle gegevens doen verschaffen, welke uit de exploitatie dezer gasfabriek, en van die van andere gemeenten, tot hunne be schikking waren. Tot hun leedwezen heeft deze overwegiog niet geleid tot eenstemmig gevoelen. Van het standpunt van den industrieel beschouwt, meent nl. de meer derheid der commissie dat prijsverlaging niet noodig is. Acht men het waarschijnlijk dat electrisch licht het gas langzamerhand zal verdringen, dan is tot vermindering van het daardoor te bewerken nadeel, niet prijsverlaging de krachtigste factor, maar wel vermindering van hot kapitaal, waarvoor de ge meente nog bij do gasfabriek betrokken is. Alsdan zal men vermindering van het netto winstcijfer verkrijgen, door ruimere aflossing, en het kapitaal spoedig sterk verminderen, terwijl toch verkregen wordt dat niet znlk een aanzienlijk deel der ge meentebaten uit de gasfabriek op de begrooting wordt gebracht. Acht men het wen schel ijk den gasprijs toch te verminderen, dan moet dit niet sterker geschieden dan gerechtvaardigd wordt door de hoogere opbrengst van sommige bijproducten en de mindere kolen- transportkosten; doch zoolang niet met zekerheid kan gebouwd worden op de hoeveelheden grond- stuf, benoodigd voor de distillatie, de daaruit te verkoopen hoeveelheden gas en nevenproducten, en de voor alles te betalen en te ontvangen prijzen, acht de meerderheid eone reductie van 8 op 6 ets. te gewaagd, en adviseert derhalve afwijzend op het adres te beschikken. De minderheid kan dit advies niet ondersteunen In de eerste plaats meent zij, dat het standpunt van don particulieren industrieel, waarop de meer derheid zich plaatst, hier niet mag gelden. Men heoft hier te doen met een monopolie, dat de ge meente zich zelve heeft gereserveerd, en dus is par- ticuliero mededinging uitgesloten. Als zoodanig gaat het niet aan, alleen oog te hebben voor de bestendige vermeerdering der baten, maar moet wel degelijk gelet worden op het karakter dezer gemeentelijke industrie; anders dreigt de aan wending van de aanzienlijke baten van dit bedrijf, voor die burgers, welke geen gas willen of behoevei te gebruiken, eene ontlasting te worden van pen ningen, welke zij, zonder dit bedrijf, gelijkelijk met de gasverbruikers zouden hebben te voldoen. Anderzijds moet, nu de gemeente deze industrie drijft, zij zorg dragen dat ieder ingezetene daar van zooveel mogelijk partij kan trekken, en dus alle gelegenheden bevorderen, welke het verschil in aantal, tusschen gasverbruikers en belastingschul digen, telkens kleiner kunnen maken. De ervaring sedert 1869, nog sterker sedert 1877, heeft geleerd dat prijsverlaging dit doel bevordert, zonder dat daardoor de baten aanmerkelijk vermin deren. Het evenwicht der begrooting werd daar door niet verbreken, want getroostte men zich dén jaar minder ontvangsten, de volgende jaren brachten steeds weder herstel, ja! vermeerdering. "Wanneer de gemeenteraad zich met het advies der minderheid vereenigt, zal noodzakelijk blijken dat de korting geheel afgeschaft wordt, hetgeen haar, als de gasprijs met 2 ets. per M3. daalt, het raadzaamst voorkomt. Heeft de Raad daartegen bezwaar, zoo zal eene beperking tot 5 pet. boven Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - -1, oen verbruik in geldswaarde van f 1000 noodzakelijk zijn. Geschiedt dit, dan zal het saldo der exploitatie rekening, naar de raming, gebaseerd op de in haar advies aangegeven grondoijfers, door den verkoop van gas ad 6 ets. per M3. dalen tot f 57,000. Dit cijfer acht de minderheid, met het oog op de begrooting van 1885, in geheel juiste verhouding tot de overige baten dier begrooliog. Zij adviseert dus tot gunstige beschikking op het adre9, en stelt voor den gasprijs, met 1 Januari 1885, te bepalen op 6 ets. per M!. voor gas, van niet minder dan 16 Eng. kaarsen lichtsterkte. Commissarissen meenden, nu hnnne beschouwingen over de prijsverlaging zoo sterk niteenloopen, den Raad deze in haar geheel te moeten modedeelen, om zoodoende allo gegevens tot zijne beschikking te stellen. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. overgelegd een adres van den heer P. J. Van Hoe ken, deelgenoot van de firma Gebroeders Van Hoeken en benoemd lid van den Gemeenteraad, waarbij wordt verzocht genoemde firma te ontheffen van de verplichting tot levering van houtwaren ten be hoeve van do gemeente, waarvan zij aanneemster is gewerden bij proces-verbaal van openbare aan besteding van 11 Februari jl. voor het jaar 1884. Met het oog op het bepaalde in art 24. der Ge meentewet, krachtens welke leden van den gemeen teraad noch middellijk noch onmiddellijk mogen deelnemen aan leveringen cf aannemingen ten be hoeve van de gemeente, hebben B. en \Vs. geenerlei bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek, ter wijl de bij de voorwaarden van aanbesteding voor geschreven Ieveriogon zijn afgeloopen en er geen uitzicht bestaat dat de aanneemster tot meerdere leveringen zou moeten worden verplicht, overeen komstig de in de voorwaarden opgenomen bepaling. Zjj geven mitsdien in overweging hun college te machtigen om do firma Gebroeders Van Hoeken van hare verplichtingen ingevolge net contract van aanbesteding te ontheffen. Naar aanleiding van het adres vanmej.J. F. Peijster geb. Berk, houdende verzoek om in hare betrokking van assistente-stadsvroedvrouw te worden gecontinueerd, geven B. en Ws. in overweging do adreseante wederom voor den tijd van drie jaren in genoemde betrekking te bestendigen. Ook geven zij in overweging aan C. Van der Krogt vergunning te verleenen om eene brug te leggen over de sloot langs het Dolftecbe Jaagpad on twee a drie wilgeboomen en eenige graszodon weg te nemen. Gunstig wordt mede geadviseerd op het verzoek van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij en de firma Dros Gebr. Tieleman betrekkelijk den afstand van grond. De comm.v. fabr. heeft aan de beide adressanten een voorstel gedaan, dat ook een ander belang der gemeente zon kannen bevorderen en waarmede de beide adressanten genoegen nemen, en wel behelzende het volgende: 1°. aan de firma Dros Gebrs. Tieiemau wordt tot wederopzeggens toe in gebruik verleend tot berging van weedasch een gedeelte van den Vestwal aan den Heerensingel langs de Binnenvestgracht ter lengte van vijftig en ter breedte van vier meters, tegen eene recognitie van f 15 'sjaars, mits voor hare rekening te plaatsen en in goeden staat te onder houden eene houten omkasting ter hoogto van twee meters en van openslaande kleppen te voorzien 2". aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij wordt in eigendom afgestaan een gedeelte van den Vestwal begrensd door de aeehschuur, de Binnen- vestgraeht, den Ondee Rijn en het terrein van de Grofsmederij, mits onder zekere voorwaarden, o. a. dat een koopprijs van f 375 benevens de kosten van overdracht worden betaald. Tot toelichting dezer voorwaarden strekt dat de PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. watertoestrooming van den Ouden Rijn naar de Haven cf van buiten naar binnen de gemeente door de afgraving van een gedeelte van den grond aldaar wordt bevorderd, dat de houten beschoeiing strekt tot het voorkomen van uitkalven van den grond en het behouden der behoorlijke diepte van de door vaart en dat do kosten van beschoeiing, op f 340 geraamd, den koopprijs doen stijgen tot 715 of ruim f 2.50 per centiare. Ter vervulling der betrekking van derden onder wijzer aan de Leerschool van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier is de vol gende voordracht opgemaakt: J. Den Onden, werk zaam aan de school der 3de klasse No. 3 alhier; J. Do "Wit, onderwijzer te Stellendam, en A. J. Yan der Laan, onderwijzer te Heenvliet. Aan deze be trekking is eene jaarwedde van f 550 verbonden. Er bestaat geen bezwaar dat het Gymnastiek lokaal van de school der 3de klasse No. 3 op de Mare, gedurende twee avonden in de week gebruikt wordt voor de oefeningen der Gymna9tiek-Vereenï- ging „Hercules", onder bepaling dat de kosten van vuur en licht en de oventueele schade aan gebouw en meubilair toegebracht door de Yereeniging wor den vergoed en verder onder de voorwaarden door B. en Ws. vast te stellen. Evenmin als bij de commissie van toezicht bestaat er bij het Dagelijksch Bestuur bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van mr. H. Ter Haar Bz., Iceraar aan de Hoogere Burgerscholen alhier, om eenige lesuren in de staatswetenschappen en het handelsrecht te geven aan do Handelsschool te Amsterdam. Ter vaststelling wordt overgelegd het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1884. Hot kohier bevat 183 aanslagen tot een gezamenlijk bedrag van f 1244.50. Blijkens achterstaande advertentie heeft de heer C. G. Locher wederom het voornemen opgevat, om evenals het vorige jaar, gedurende het winter seizoen twee symphonie-concerten te geven. Iedereen, die zich herinnert hoe de beide concerten verleden jaar geslaagd zijn, en welk een kunstgenot wij bij het bewonderen van solisten als Joseph Cramer en Henri Bosmans hebben gesmaakt, zal thans zeker niet aarzelen wederom tot steuning van zulk eene onderDemiog te willen medewerken. Do abonnements prijs is woikelijk zeer laag gesteld, nl. f 3 voor een beer en dame voor de beide concerten, hoewel men, evenals het vorige jaar, door meerdere bijdragen van zijne sympathie kan doen blijken. Gedurende de tweede helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. de RuiterVan der Ven, wed. Harmse, Huurman, Amsterdam; mej. L. Tischer, mej. L. Tischer, Arnhem; M. Van don Brandeler, Rotter dam; Joh. Boys, Tilburg; Landry, Utrecht; Hen driks, nfct vermeld. - Briefkaarten: M. v. d. Beek, M. Kuiper, Amsterdam; J. Koster, Rotterdam. Verzonden geweest naar België: Cesar Sogers, Arlon. Duit8chland: Magnusen Co., mej. P. Gevaarfs De Noland, J. Humöller, Berlijn; Reiten- berg, Maintz. De luit. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink is bestemd ora den lOden Dec. a. s., als medegeleider van bet transport onderofficieren en miodere schepelingen, per stoomschip Conrad" naar Oost-Indie te vertrekken. Dezer dagen werd hot verslag verzonden van de 84ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen, onder leiding van den voorzitter W. Th. Griet- huysen. Het volgend jaar is de afdeeling Leiden de voorzittende, en zal de vergadering gepresideerd worden door prof. dr. C. P, Tïele, In Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1