- t 7591. Saterdag 15 November. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT t ▼tor Leiden per S maanden,1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. A LEIDEN, 14 November. Luidens bet ons toegezonden jaarljjksch ver slag der „Vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige Kraamvrouwen enz. te Leiden" is de be langstelling voor deze Vereeniging, bij vorige jaren vergeleken, niet alleen dezelfde gebleven, maar zelfs nog toegenomen. Het aantal leden, dat hot vorige jaar 54 bedroeg, is thans geklommen tot het niet onbelangrijk cijfer van 88, het aantal buitengewone leden verminderde met 7, zoodat men er nog 126 overhoudt. Dona teurs werden er niet verlorenhun aantal bleef 38. Aan 335 vrouwen werden de volgende onder steuningen uitgereikt: 665 porties soep, 954porties vlee8cb, 955 porties rookvleesch, 3240 eieren, 2909 liters melk en 1336 bestellen. Bovendien werd aan 8 vrouwen buitengewone ondersteuning verstrekt, bestaande in: 4 porties soep, 9 porties vlee6ch, 2 porties rookvleesch, 46 eieren, 19 liters melk, lv/1 flesch wijD, 4 bossen stroo en 1 deken. Door den goeden toestand der kas was men in staat in Januari f 200 in de Spaarbank te beleg gen, waarvan, door groote uitgaven daartoe ge noodzaakt, in September 100 moest worden terug genomen. Kosteloos werd wederom door een inge zetene dezer gemeente de wijn geleverdhet bestuur betuigt hem daarvoor hartelijken dauk. Het adviseerend bestuurslid, de heer A. A. Kor- teweg, wiens nattige wenken bet bestuur zeer op prijs stelt, werd in Januari vervangen door den heer Ben. J. Kouwer; overigens kwamen er in het bestnur geene veranderingen voor. In de jongste algemeene ledenvergadering werden tot bestuursleden voor het volgend jaar gekozen de heeren P. K. Bentfort, president J. Broers, secretaris; C. Winkler, penningmeester; J. Van Delden Pzn. en H. G. J. Van den Bosch. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren J. Tjaarda, presidentJ. De Wit, secretarisJ. Idserda, penningmeester; I. Hocke en P. K. Bentfort. De ook door de commissie van toezicht, bestaande uit dr. A. E. Simon Thomas, mr. J. A. F. Coebergh en dr. D. De Loo6, geziene en goedgekeurde balans over het boekjaar 1883/84 geeft deze cijfers aan: Ontvangstenreservefonds 2436.93interest over 1883 85.92; saldo in kas op 1 Oct. 1883 61.21A contributie der gewone leden ƒ423idem der buitengewone leden 484idem der donateurs 73; totaal 3564.06'/,. Uitgaven: reservefonds f 2522.85; belegd in de Spaarbank 100; gewone ondersteuning 842.36; buitengewone ondersteuning 11.85; aan Ligtvoet 11.761/,achterstallige rekening 1bureaukosten ƒ31.98voordeelig saldo 42.36totaal ƒ3564.06'/,. Aan nog te innen posten komen f 36 op deze balans voor. De 2de kuit. P. W. Weber, van het 3de bat. 4de reg. inf. te Leiden, is bij dat bataljon benoemd tot adjudant. Heden werd aan den heer J. J. Kersbergen, opzichter van fortificatiën alhier, de zilveren me daille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. Door dr. F. A. C. Dumontier, te 's-Graven- hage, zijn aan bet Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden een groot stuk Javaanscb houtsnijwerk en een schedel van een Bengaalschen koelie, genaamd Besanti. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden akte examens werden geëxamineerd 15 candidaten, waar van 7 werden afgewezen en 8 toegelaten, nl. de dames: J. Zwemstra en S. C. Du Rieu, beiden te Delft; E. M. M. Binnendijk en H. M. Kiihlman, beiden te Leiden; P. F. Jehn, W. S. F. Sorillon en J. A. Van Oldenbarnevelt, genaamd Witte Tul- lingh, allen te 's-Hage- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gevoelig voor de onderscheiding, welke eeo der waardigste ingezetenen van Waddingsveen was te beurt gevallen, hebben de inwoners van genoemde gemeente den heer J. Van der Breggen Az. eene luis terrijke serenade gebracht, bij gelegenheid zijner benoeming tot ridder der orde van den Neder landschen Leeuw en tot lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer Lnttenberg sprak den geacbten jubilaris namens de deelnemers der ovatie met een warm woord van sympathie toe; de heer Klaasen, voorzitter der vereeniging „De Werkman'1, beval den arbeidenden stand in zijne protectie aan terwijl de burgemeester den heer v. d. Breggen onder eene hartelijke toespraak een album aanbood, bevattende de namen van allen, die tot het wel slagen van dit huldebetoon haddon meegewerkt. Zichtbaar aangedaan, dankte de jubilaris de aan wezigen voor de groote eer, hem bewezen, nam dit blijk van achting volgaarne aan, sprak onver holen uit, dat de vrijzinnige richting ook de zijne was en wees op zijne bevordering als een gunstig teeken des tijds, nu mannen van praktijk en erva ring zitting mogen nemen in 's Lands Vertegen woordiging. Met een schitterend vuurwerk werd dit welgemeend huldefeest besloten. Men schrijft ons nit Noordwijk De joDgste zitting van oDzen gemeenteraad heeft zich gekenmerkt door een feit, dat ongetwijfeld de sympathie geniet van alle weldenkende ingezetenen dezer gemeente en van ieder die hem kent wien de hulde geldt, waarop wij wenscben te wijzen. Vóór het sluiten der raadsvergadering op 12 dezer, vroeg de heer Alkemade het woord en richtte zich tot zijne medeleden, er op wijzende wat de heer C. L. C. W. Pické, in zijne hoedanigheid van bur gemeester, steeds voor onze gemeente was en nog is. Spreker herinnerde er aan hoe de heer Pické van zijn optreden af als burgemeester steeds en onverpoosd werkzaam was om de belangen van Noordwijk to bevorderen en te behartigenhoe hij zonder baatzuchtige bedoelingen en met opoffering van moeite, tijd en geld, niet heeft gerust vóór de Maatschappij „Noordwijk" tot exploitatie van dningronden tot stand was gebracht en de zekerheid was verkregen dat Noordwijk in het Ne- derlandsche tramwegen-net was opgonomeu. Dat alles - zoo meende spreker - diende dankbaar erkend te worden, en overtuigd dat dit ook het gevoelen was zijner medeleden stelde hij voor, om den heer Pické den dank der gemeente Noordwijk over te brengen voor al hetgeen hij heeft gedaan in het belang der gemeente, speciaal door het oprichten der Maatschappij „Noordwijk" en tot het verkrijgen van een stoomtram. Al de aanwezige leden rezen daarna als bewijs van instemming met het gesprokene van hunne zetels op, en zich thans tot den heer Pické wen dende, bood de heer Alkemade onder een handdruk hem deu dauk aan voor alles wat hij in het be lang der gemeente deed. Nadat dit voorbeeld door de overige leden was gevolgd, nam do heer Pické het woord en betuigde diep geroerd, zijne erkente lijkheid voor de tot hem gerichte woorden; hij verklaarde geen woorden te kuDnen vinden om uit te drukken wat er in zijn binnenste omging dan alleen dit, dat hij zou blijven voortgaan om naar zijn beste weten en met al zijn krachten de belan gen der gemeente te bevorderen, die ook hem, in zijn 18-jarig verblijf, dierbaar was geworden. Innig is ook schrijver dezes overtuigd dat do heer Alkemade uitdrukking heeft gegeven aan do gevoelens van sympathie, welke lederen onbevoor oordeelde en weldenkende onder do Noordwijkers jegens den burgemeester bezielen. Moge Noordwijk nog vele jaren het voorrecht hebben den heer Pické aan het hoofd van het bestuur te zieu, en onze burgemeester steeds omringd zijn van raadsleden PRIJS DEB ADVERTENTIESt Van 16 regels 1.05. Iedare regel meer O.iTA Grootere letleTS naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. en raadslieden, die, als hij, enkel en uitsluitend het oog gevestigd hebben op de bevordering van het algemeen belang der gemeeote, en wien baatzucht en eigenbelang vreemd zijn! Door den gemeenteraad van Haarlemmermeer is de gemeente-begrooting vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op 83,078.65 en die van het Bur gerlijk Armbestuur op 5955.31. De door den Raad aan het Armbestuur toegekende subsidie bedraagt 5500. Door de Provinciale Staten van Drente is ge kozen tot lid der Eerste Kamer mr. G. W. baron De Vos van Steeawijk te Dickninge (liberaal). Het stoomschip „Gelderland" arriveerde gis teren van Rotterdam te Batavia; de „Noord-Hol land," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en zette terstond de reis voort rechtstreeks naar Marseille; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrek gisteren van Port-Said; do „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Gemengd Nieuws. Het heeft van nacht in het geheele land sterk gevroren. Vele landbouwers halen of houden nu het vee op stal. Op de markt te Hoofddorp waren gisteren aangevoerd60 paarden en hitten, 36 koeieD, 10 schapen en 16 varkens. De wachtmeester A. C. M.van het 2de reg. veldartillerie te 's-Hage, is gedegradeerd tot stnkrijder 2de klasse. Misbruik van sterken drank is hiervan oorzaak. Men herinnert zich den kellner in het Rotterdamsche „Hotel de Hollande," die een bankbiljet van 1000 ter inwisseling kreeg en daarvan goede sier ging maken. De man werd gisteren vrijgesproken, op grond dat niet is gebleken dat het bij de dagvaarding bedoelde bankbiljet, groot 1000, bem door den eigenaar ter inwisse ling en terugbrenging van de geldswaarde zou zijn ter hand gesteld, in diens hoedanigheid van loon trekkend kellner of bediende, in dienst van den hotelhouder nit genoemd hotel. Tegen hot vallen van don avond heeft eene ontaarde moeder te Amsterdam hare beide kinderen, van 6 en 10 jaren, bij een logement in den Duivelshoek aan de deur gezet en zich daarop ijlings verwijderd. In een daarna gezonden briefje gaf zij den wensch te kenuen dat de kinderen onder de hoede der politie werden gesteld, wat dan ook gebeurd is. In de Vecht is drijvende gevonden het lijk van den horlogemaker nit AmeroDgen^ die vóór korten tijd met de hom ter reparatie toe vertrouwde horloges verdween. Van de horloges is tot nog toe niets terecht gekomen. Omtrent het spoorwegongeluk nabij- de Reggo meldt do „Zw. Crt." nog het volgende: Dinsdag is de personentrein yan Almeloo, die to Zwolle te 6.25 moest aankomen, bij het station Hellendooru-Nijverdal met oen aldaar rangeerenden goederentrein in botsing gekomen, juist op de brug over de Rogge. Het personeel dat de locomotief bediende, heeft eenige, gelukkig niet gevaarlijke verwondingen bekomen. Verder hebben echter geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Door ver sperring van den weg waren de reizigers van den laatsten trein genoodzaakt over te stappen, om» door een aan de overzijde van de brug gereed staanden trein verder vervoerd te worden. Dank zij den flinken arbeid gedurende den geheelen nacht van een 20-tal werklieden uit Zwolle, die na het ongeval met een extra-trein to Hollendoorn arrï- LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1