N\ 7388. Woensdag 12 November. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT I ▼•or Leiden per 8 ma&ndeaf 1,10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- rcn buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch uagblad behoort voor de inteekenaren daarop he! officieel Verslag der Handelingen van deri Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 30sten October, bladz. 69 tot 76. LEIDEN, 11 November. Voor de benoeming van een leeraar in de En- gelscbe taal- en letterkunde aan de Hoogere Burger school voor Jongens alhier worden aanbevolen do heeren J. De Jong te Woubrugge en J. G. Van Santen te Zieriksee. 't "Was gisteren een gezellige avond in den Schouwburg. Trouwens de aankondiging dat men „een klucht" en „een blijspel" zou geven, kon bijna niet andera doen verwachten. Een volledig overzicht te geven van betgeen men te zien kreeg, kan wel niet gevergd worden door de verschillende vergissingen, welke schering en inslag in het stuk waren. De rentenier Van Horen is hertrouwd met een jong vrouwtje, maar, zooals het meer gaat, hij is wantrouwend. Hij denkt dat zij ontrouw is. Zoekend, snuffelend komt hij door eene aaneonschakeliog van vergissingen, verwiseelingen van personen en wat dies meer zij, bovendien door het vinden van een overjas in een rijtuig en waarin een gescheurd couvert met smit, - tot de overtuiging dat hij den schuldige weet. Dat moet Goudsmit zijn. Hij begeeft zich tot hem, neemt hem mede naar den notaris en vervolgens naar zijn eigen woning om zijne echt- genoote te straffen en een akte van echtscheiding te doen opmaken. De gewaande schuldige is echter stokdoof. Hij verkeert in de veronderstelling dat Van Horen het aanzoek komt herhalen van diens zoon Frits voor zijne nicht, laat bij den notaris een huwelijksakte opmaken en toen Van Horen te midden dor familie een akte van echtscheiding dacht voor te lezen, had bij een huwelijksakte. Alles heldert zich nu natuurlijk op. Do hoofdpersoon was Faasaen. Betere kenzo in de verdeeling der overige rollen had men eveneens niet kunnen doonallen waren uitstekend op hunne plaats. Mejuffrouw Do Groot en mejuffrouw Vink voldeden zeer goed. Op niet minder aardige wijze werd het nastukje gespeeld. Een pas getrouwd paartje krijgt onaan genaamheden over hot Grieksche woord„Klephte." Hij vindt het gedicht mooi, zij het woord leehjk. Dit is genoeg om hevige standjes te krijgen. Een neef en nicht, uit het buitenland teruggekeerd, brengen hun een bezoek, maar bespeuren al spoedig de onaangenaamheden, welke zij willen trachten bij te leggen. Zij krijgen nu echter zelf onaange naamheden, en het eerste paartje vindt dit zoo onpleizierig dat men elkander in de armen valt: en het tweede paartje volgt zeer spoedig dit voorbeeld. Een woord van hulde aan de dames Burlage en Vink, zoomede aan de heeren Mutters, Poolman en Keer wolf! Mr. A. J. Duymaer Van Twist, oud-gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indië, te Diepenveen, heeft aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden geschonken: Een Japansch klokje, zonder slagwerk, loopende een etmaal, ingericht naar het model van onze gangklokken, doch zonder wijzer plaat. In plaats hiervan is aan het gewicht een stiftje bevestigd; naarmate het uurwerk loopt, zakt hot gewicht, en daarmede het stiftje, dat naar be neden glijdt over een schaal, aanwijzende de ver deelingen van het etmaal. Volgens Japanscbe rekening wordt de tijd tus- schefn zonsopgang en zonsondergang verdeeld in zes gelijke deeleD, en die tusschen zonsondergang en zonsopgang eveneens in zes gelijke deelen. Met het lengen en korten der dagen worden dus ook die zes deelen langer en korter. Elke veertien dagen wordt daarom het stiftje hetzij naar links, hetzij naar rechts verschoven, waardoor het telkens langs eene andere lijn glijdt met andero verdeeling. Hoe dat verschuiven geschiedt staat in Gbineesche karak ters aangegeven aan het hoofd van de schaal. Aan den schenker is do dank der Regeerin» betuigd. Het honderdjarig bestaan van het „Nat" zal door bet departement Leiden gevierd worden den 21sten Nov. a. s. Bij die gelegenheid zal prof. J. T. Buys als feestredenaar optreden en de ge- legenheidscantate van den heer D. De Lange worden uitgevoerd. Het „Hbl." van hedenavond meldt dat do Koloniale Bank te Amsterdam, ten gevolge van de lage prijzen van suiker en den treurigen toestand van zaken in Indië, genoodzaakt is geweest, heden bij de rechtbank aldaar voorloopige surséance van betaling aan te vragen. Tevens wordt gemeld dat de aandeelhouders binnenkort opgeroepen zullen worden om de noodige mededeelingen te ontvangen. Het bericht, door andere bladen medegedeeld, dat de Koloniale Bank gisteren bij den Hoogen Raad surséance had gevraagd, berustte op eene dwaliog. Aanvraag om voorloopige surséance bij de recht bank moet steeds voorafgaan. Ze is thans ge schied met het oog op de heden vervallen wissels en ter bescherming dor rechten van alle partijen. Pogingen om deze instelling zoowel als de Ned.- Indische Handelsbank te hnlp te komen, worden echter met ijver voortgezet, waaromtrent wellicht reeds heden een definitief beslnit zal kunnen wor den genomen. In de gisteravond gehouden vergadering van het Comité voor de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij is besloten de inschrijvingen ad f 2,200,000 niet aan te nemen, het Comité te ont binden en voorloopig althans geene verdere pogingen in het werk te stellen. Ds. G. H. Van Kasteel te Kollnm is ook te Harderwijk beroepeD. Op 24 Oct. 11. hebben zich een 140-tal stu denten te Utrecht, van de buiten het Utrechtsche studentencorps staande, vereenigd tot een bond, waarvan het doel is, de behartiging van de ge meenschappelijke belangen zijner ledeD. De vereeniging draagt den naam van: „Het Utrechtsche Studentenbond", onder de zinspreuk „Suum Cuique." Aan het hoofd is een bestuur ge steld van 7 leden: nl. praeses, ab-actis en de praesi- des der vijf faculteiten. Het bond heeft, voor de toetreding tot het lidmaatschap, het beginsel van groenloopen geheel laten varen; de jaarlijksche contributie bedraagt twee gulden vijftig cents, ter wijl geen hoofdelijke omslagen mogen worden Naar het „Utr. Dbl." verneemt, is door de eigenaars der Utrechtsche ijzergieterij, de firma A. F. Smulders, besloten om eene belangrijke uit breiding aan hunne fabriek te geven. Het gebouw van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam, dat nog dit jaar dienst deed, voor de landbouwtentoon stelling, is door de firma Smulders aangekocht en wordt naar hare terreinen overgebracht, om tot werkplaatsen enz. te worden ingericht. De heer P. F. L. Waldeck, secretaris-penning meester der Internationale Landbouwtentoonstelling, te Amsterdam gehouden, is door den groothertog van Oldenburg benoemd tot ridder 1ste klasse van de orde van verdienste van den Hertog Peter Friedrich Ludwig. Hot stoomschip „Madura" arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo. Gemengd Nieuws. Verleden week werd melding gemaakt van de gelegenheid welko er toen in het „Hotel Central" bestond om zich van eeneHaagscho firma schoeisel volgens het stelsel van prof. Meijer aan te schaffen. Uit eene achterstaande advertentïè blijkt echter dat ook de heer W. Smit in de Heerensteeg alhier schoenen, laarzen en leesten vervaardigt vol gens hetzolfde systeem, dat aan hen, die ongemak kelijk loopeD, door zijne vormen en groot gemak verschaft. Zelf heeft men ons enkele van die leesten laten zien. Door den zalmvisscher J. K. aan het Kralingsche Veer, is in de Maas gevischt een vreemdsoortige zeevisch, klein van stuk met platten kop, en met tanden van 1 mM. lang. De visch werd in handen gesteld van dr. Th. W. Van Lidth Do Jende, conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Ook deze wist den naam van den visch niet. De heer K. stelde den visch ter beschikking van genoemd museum. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den Ssten dezer zijn hier van de visscherij aange komen: schipper Jan Van Duivonbode met 165 kantjes pekelharing en steurharing in 35 tonnen; schipper Klaas Guyt mot 130 kantjes pekel- en 26,000 stuks steurharing, en schipper Jb. Schaap met 102 kantjes pekelharing. Schipper L. Van Duyn is teruggekomen met schade en is met de visscherij geëindigd. Den 8sten November werd besteed voor volle steurharing f 12.50 a f 15.75 en den lOJen November voor idem 8 a 13.25 per 1000 stnks. Nog zijn aangekomen: schipper D. Van der Plas, reeder P. Haasnoot Pz., met 130 kantjes pekel- on 77,000 stuks steurharing; schip per D. Den Haas, reeder N. Haasnoot, met 130 kantjes pekel- en 40,000 stuks steurharing. Het stoomschip „S t.-G e o r g e" zat nog steeds voor Noordwijk vast. De pogingen om door het lossen der lading het schip vlot te krijgen, mochten eerst niet baten. De sleepbootea „Zuid-Holland", „Zieriksee" en „Zeeland," waren met lichters van Maassluis er heen vertrokken, om het schip te assisteeren. De sleepboot „IJmniden" kwam te IJmuiden binnen met 200 zak graan uit het stoomschip. De sleepboot „Simson" nam ook graan in en bracht een anker nit. De „Hercules" vertrok ook derwaarts. Een hedennamiddag door ons ontvangen telegram meldt dat de „St.-George" eindelijk vlot is en naar den Nieuwen Waterweg gesleept wordt. Een bedelaar, die jaren te's-Hago heeft rondgeloopen en voornamelijk koffiehuizen be zocht met een bordje op de borst, waarop geschreven stond „doofstom," doch die onlangs te Amsterdam in den fuik liep, daar het bleek dat hij zelfs zeer goed spreken kon, is thans veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en daarna opzending naar een bede laarsgesticht. Zooals men weet, isdetooneelspoler W. J. Van Znylen door de Rotterdamsche rechtbank in staat van kennel ijk onvermogen verklaard. Hij was geëngageerd door de Nieuwe Rotterdamschö Schouwburgmaatschappij voor f 140 per week. Toen na de verklaring in staat van kennelijk onvermogen het bestuur der Maatschappij voort ging die som aan den heer Van Znylen uit te be- taleD, dagvaarde de curator mr. Hoogeweogen dö Maatschappij om aan hem uit to keeren. De Rotterdamsche rechtbank velde op 10 Novem ber in deze zaak vonnis. Zp overwoog dat aan den curator, als behoerder, aHe sommen, verschuldigd aan den in staat van kennelijk onvermogen verklaarde moeten worden uitgekeerd, onverschillig of die verplichtiog tot be taling ontstaan is uit hot praesteeron van diensten

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1