Tweede Blad. N°. 7o86. Maandag 10 November. A0. 1884. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gomeajf tl Wienwu. Gedurende deze week zijn hier ter stede geene gevallen van besmettelijke ziekte aangegeveD ook kwamen er geen sterfgevallen aan besmette lijke ziekten voor. Als eene b ij zonderheid wordt ons uit Sassenheim medegedeeld, dat bij H. Van Zon neveld aldaar, een Narcis, in den kouden grond geplant, in vollen bloei staat. De milicien D. De Vink van het 2de regiment veld-artillerie, die den 27sten October jl. als deserteur is afgevoerd, is gisteren bij het corps te 's-Hage teruggekeerd. Hij zal zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden. De melkboer De H. in de Wagenstraat te 's-Hage is de dupe geworden van een hoogst brntalen diefstal. Hij haalde nl. zijn wagentje uit de schuur, die achter zijne woning is gelegen, zette het voor zijn winkel en terwijl hij zich voor een oogenblik in huis begaf om de melk te halen, werd de wagen gestolen. Donderdag-avond is te Scheveningen aan het Kanaal een vrachtwagen met twee paarden bespannen van de hooge glooiing naar beneden gestort; de paarden waren geschrikt van de loco motief van den stoomtram aan de overzijde van het Kanaal. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doordien de voerman bijtijds van den wagen was gesprongen. Een jongmensch te Amsterdam heeft het ouderlijk hnis verlaten, uit een opengebroken lessenaar f 350 medenemende. Een jonge dame, die Donderdag-avond eeDe kaart legster op de Rozengracht aldaar een bezoek had gebracht, en over het resultaat daarvan wanhopig werd, sprong - zegt de „Amst. Cè." - op do Baan gracht bij de Rozengracht te water. De aldaar wonende Bergmans zag het en wist haar met veel moeite weder op den vasten grond te breDgen. Na in eene nabijgelegen tapperij voorloopig verzorgd te zijn, werd zij later per vigilante naar hare woning teruggebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 4 October. In het politiek verslag van Atjeh en Onderhoo- righedeD, loopende van en met 3 tot en met 19 September jl., worden de volgende berichten aan getroffen Den 13den had in tegenwoordigheid ook van ette lijke hoofden de plechtige overname plaats van het bestuur over Atjeh en Onderhoorigheden door den benoemden civielon en militairen gouverneur, den kolonel H. Demmeni, van den aftredenden gouver neur P. F. Laging Tobias. In de IV Moekims beschoot eene kleine bende onder Pang Kaam gelijktijdig Boekit Seboen en Lampaja, doch zonder succes. Aan 's vijands zijde sneuvelde een hoofd, Pang Mad Saleh. Sedert was de bende naar de XXII Moekims teruggekeerd. In de XXVI Moekims werd de rust bijna niet verstoord, hoewel vijandelijke benden er verblijf hielden. De Iman van Longbattah had zijn kwartier te Lamgoet opgeslagen, doch ondernam niets tegen ons. Ook van Tengkoe Di Tiroe werd weinig ver nomen. In de XXH Moekims was de voornaamste ge beurtenis het afbranden van den passar te Selimoeo. Volgens het hoofd van Selimoen, Toekoe Moeda Daoed, zou de vijandelijke partij uitgestrooid hebben dat dit eene gerechte straf des hemels was, omdat by zich niet bp TeDgkoe Di Tiroe en Imam Long battah had aangesloten. Noord- ou Oostkust, - Ia deze afdeeling was het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. ledera regel meer 0.I7A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocuM*- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. belangrykste feit de verdrijving der Langsareezen u"'t Modjopahit door hulptroepen der landschappen Perlak, Pedada, Edi besaar en Simpang Olim, ge steund door eene geringe bende oppassers van den radja van Edi. De controleur van Edi was tegen woordig en wist door zyn beleidvol optreden de vlucht der hulptroepen te verhinderen, toen onder dezen, door het verwonden van ééa der Simpang- 01im8che hoofden, een paniek ontstond. Den 27ston Augustus keerde de controleur met de hulptroepen terug, alleen die van Simpang Olim voorloopig te Modjopahit achterlatende, om de wacht te houden. Den löden September werd een aanvang gemaakt met het afbreken van het civiel etablissement te SamalangaD, hetwelk evenals de militaire verster king wordt opgeheven. Westkust. - Een gevolmachtigde der beide hoofd- datoe8 van Soesoeb, Toekoo Teogab, kwam te Kofcta- Radja om den civielen en militairen gouverneur namens zijne lastgevers hulde te brengen. Hij be richtte dat de cholera te Soesoeh 143 slachtoffers had geëischt, doch dat deze epidemie daar thans uitgewoed had. Door het bestuur worden de noodige voorbe reidende maatregelen getroffeo, om uitvoering te geven aan de uitgevaardigde verbodsbepalingen op allen in- en uitvoer in de Atjehsche kuststaten. Aanvangende met den 20sten dezer, zouden de landschappen van de noordelyke greDs van Panga, ter Westkust af tot en met Koeala Olim ter Noord kust, voor allen in- en uitvoer worden gesloten. Volgens den correspondent van de „Sum. Crt." worden de havens van Tenom, alhoewel geopend, streng bewaakt. Aan de noordelyke en zuidelijke grens is een oorlogsstoomer gestationneerd, om elk vaartuigje te beletten maar iets biDnen te smokke len, dat op oorlogszaken of opium gelijkt. Den 17den dezer is, volgens denzelfden corres pondent, de Nederlandsche vlag op Poeloe Waij geheschen en gaat het steenkolendepot van Poeloe Bras derwaarts over. Gebrek aan Nederlandsche politiemacht heeft het den Chineeschen koelies in Deli andermaal gemak kelijk gemaakt tot oproer over te slaan. Ditmaal zijn Bandjei, de hoofdplaats van Boven Langkat, de havenplaats Laboean Deli en Medan getuigen geweest vac den Chineeschen overmoed. Op al deze plaatsen zyn de publieke hnizen afgeloopen en de warongs geplunderd. Eene te Penang voorgenomen meeting om te pro testeeren tegen de blokkade van Atjeh is uitgesteld. Waarom, meldt de „Penang Times" niet. Wegens kry'gsverrichtingen in Atjeh gedurende April tot December 1883 zyn blykens de „Jav. Crt." de volgende onderscheidingen toegekend: De Militaire Willemsorde 4de kl. aan majoor (thans luit.-kol.) F. R. P. Van den Abeelen, kapt. J. P. J. Van Ryen en de Europeesche fuseliers F. Nieuwenhuis en H. V. Joostens. De gesneuvelde 2de luit. W. J. P. Van Bennekom is alsnog opge nomen in de registors der Militaire Willemsorde. De eeresabel aan majoor A. H. Van de Pol. De eervolle vermelding aan de 2de luits. F. W. G. C. L. Steup en K. M. Leenders, en aan de sergeants P. M. H. Beens, J. 't Gilde en J. A. B. C. Thörig, de korporaals A. J. Nickisch en D. H. Suberger, de fuseliers J. J. Dykhuis, A. Bar- thelma, H. Boone, P. J. Ducat en den ziekenoppasser J. E. Kreuwers. Da heer P. A. Matthcs, resident van Solo, is den 29sten Sept. te zes uren overleden. Solo verliest in den overledene een goed resident, schryft de „Loc.," die zich doorzyne vele beminnelyke hoe danigheden de achting wist te verwerven van allen die hem kenden. En het „D. v. N.-L": Het corps residenten op Java heeft een zijner feest aange? schreven leden verloren in den resident van Soera- karta, mr. P. A. Matthes, die na eene korte ziekte in het koelere klimaat van Malang overleden is eu door allen in de zeer gemengde maatschappij dezer Vorstenlandsche residentie zeer betreurd wordt. Wy lezen in het „Soar. Hb.": „Tot informatie van de jongelui, die hunne carrière in den militairen stand mochten willen beproeven, is dienende dat door den leger-commandant het aantal aspirant officieren dat in 1885 kan worden aangenomen, slechts op acht vastgesteld is." De koffieonderneming „Took-Bandoong" (Selo- Redjo), in de residentie Kedoe, en de erfpachtsrechten, op de gronden waarop die onderneming gedreven wordt, zijn den 29steo Sept. te Samarang op publieke vendatie verkocht voor f 30.000. Kooper was de firma Dorrepaal en Co. Van Sumatra's Westkust wordt in de „Jav. Crt." eene vrij hevige aardbeving gerapporteerd op 27 Augustus te Slboga, te Natal en te Ajerbangis, en den volgenden dag te Padang Sidempoean. Het eerste nummer van „Dinihari," tweemaal 'a weeksche courant van G. Kolff en Co. onder redactie van den heer A. Snackey, is verschenen. Ook Tegal heeft een courant gekregen, waarvan uitgever is de heer Van Dort; het blad draagt den titel van „Advertentieblad voor Tegal en om streken" en noemt zich in een inleidend woord familiaarHet Tegalsch Lorretje. Door den gonverneox-generaal van Ned.-Indië «yn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot zoatverkooppakhnism. te Passoeroean, A. F. Eloemhard; tot iDgen. 2de kl. bij den waterat. en 's lands borg. openb. werken M. M. E. A. Hol- lingeru# Pijpers; tot machinist bij den dienst der Batav. hovenw. C. Visschtr; tot gezagv. bij id. J. F. Goscn; tot stuurman bij id. A. Debnst; tot contr. 2de kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura, H. Chanvignij De Blot; tot zoutverkoop- pakhuism. te Loemadjang A. A. Falck; tot lecraar in de wis- en natuurk. aan de H. B. S. te SamaraDg dr. J. C. C. W. Van Nooten. Bij de alg. rekenb.: tot 2den commies J. J. Sneep; id. tot 3den id. W. H. Fraosz. Geplaatst: In de afd. KarimoD, de contr. 1ste kl. bij bet binnenl. bestuor op Java en Madnra C. H. M. Le Rooi; te Boeleleng, de id. J. H. Hisgen. Verplaatst: Naar de re9id. Oostkust van Snmatra, de contr. 2de kl. bij het binneol. beatunr op de bezitt. buiten Java en Madnra H. A. Van der Steenstrateonaar het goav. Atjeh en onderh., de id. 1ste kl. by id. H. A. L. Kamp; naar de hoofdpl. Serang, de ambt. voor den burg. dienst F. Van der Dussen; naar Kotta Radja, de contr. 2de kl. Th. Gebbard. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof n. Earopa, w. ziekte, aan den zoutverkooppakhoism. te Passoeroean C. Steffen. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijne betrekking, w. ziekte, de commies 2de kl. bij den post- en telegraafd. L. Van Maanen; id. nit 's lands dienst, de hoofd-ingen. 2de kl. van den waterst. en 'slands burgerl. openb. werken H. J. Roeland; id. als notaris tevens vendam, te Serang (Bantam), met ingang van 21 Sept. 1884, Ch. Pino. Departement van Oor leg. Bevorderd: Bij het wapen der inf.: tot kapt. I. Borg; tot lsten luit S. A. Rissink. Geplaatst: De 2de luit. der artillerie W. Brouwer te Baojoc Biroe. Overgeplaatst: De lste lnit.-kwartm. K. L. Knanf n. Padang; de kapt. der genie G. Hoogenboom n. Atjeh; de kapt. der inf. W. N. Poth bij bet 2de depot-bat. te Willem I; de 2de luits. der art. F. G. F. Bosch naar Batavia en P. J. Lojsen Dillie naar Salatigade offic. van gez. 2de kl. R. G. M. Glogner bij den geneesknndigen dieBst van Celebes, Menado en Timor. Ingedeeld: De kapts. der inf. H. L. Le Maire bij bet lste depot-bat.; A. J. Willem9e en A. Van den Briel bij het 10de bat.; de lste lnits. der inf. J. D. Augustijn bij het 16de A. J. F. J. Van Bergh bij het 12de bat. en M. Boon bij het lste depot bat.; de 2de lnits. der inf. H. K. Reimers bij het 10de, F. W. H. Tninenbnrg bij het 12de, J. H. Geerliüg bij het 15de en K. M. Leendertz bij bet 18de bat. te Buitenzorg; tot kapt. der inf. J. Th. Le Maire bij het 8ste bat. en de 2de loita. der inf. F. W. Steup bij het 2de depot-bat. en N. Tierie bij het 6de bat. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de luit. der art. J. C. Veephoyzeo, met vergunning om de aan dien rang verbonden uniform te blyven dragen, en de tijdel. off. van gez. 2de kl. H. Erni, laatstgenoemde met ingang van 6 Nov. 1884. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2deu machinist bij da gouv.-marine W. G. Barends. Gedetacheerd: Op het gonvern.-st. „Valk" aU railit. command, de luit t. z. lste kl. J. C. Van Wessem, van Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlanden." Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. ramt. „Koning der Nederlanden" de adelborst lste kl. A. J. Gooszen; op Zr. Me. ramt. „Prins Hendrik der Neder landen" de adelb. lste kl. N. J. Van der Worm; op Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlanden" de adelb. lste kl. C. J. R. Kroazen en W. Rauwenhoff.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1