LEIDSCH DAGBLAD. 7586 Maandag 10 November. A°. 1884. Eerste Blad. iV FBIJS DEZER COURAST s ▼•or Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER XDYERTENTIEK; ▼an 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het inc»sse«- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Officieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de Firma J. en A LE POOLE, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene ververij in hare fabriek aan de Garenraarkt No. 10; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°.95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd rerzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente :er visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 22sten \Tov. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen iat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. In het spoelingdistrict. Tonnen schats zijn er reeds oit de staatskas be- ïteed ter onteigening van longziekte of van long- nekte verdachte runderen in het zoogenaamde BpoeliDgdistrict. Met welken uitslag? Die vraag is niet met een paar woorden te beantwoorden, te meer daar de deskundigen en de belanghebbenden het over de quaestie volstrekt niet eens zijn. De een beweert dat de ziekte spontaan is, dat is uit zich zelf ont staat en dat daarom al het afmaken niet zal baten, dewijl er voortdurend weder op zich zelf staande gevallen zullen voorkomen. Tot staving van dat gevoelen haalt men aan dat ook op ver van het spoelingdistrict gelegen plaatsen nu en dan run deren door longziekte worden aangetast, zooals eenigen tijd geleden in den omtrek dezer stad - taaar wij meenen te Wassenaar - en onlangs zelfs in eene gemeente op de Belgische grenzen. De ander daarentegen is de meening toegedaan dat de longziekte onder het rundvee zich door be smetting voortplant en dat dus bij strenge toepassing van het stolsel van afmaking, afsluiting, ontsmetting enz. de ziekte eindelijk tot staan zal worden ge- i bracht. Maar, zegt deze partij, het systeem werd tot dusver niet streng geDoeg gehandhaafd. Verre van ons, leeken op dit gebied, ons aan eene uitspraak in deze te wagen, al kunnen wij de meening niet terughouden, dat wanneer men steeds doorgaat met afmaken, de ziekte ten laatste zal ophouden, zooals na het verslaan van den vijand de strijd eindigt: faute de combattants. Dat is zoo klaar als de zon. Een andere vraag is het echter, of tusschen beide bovengenoemde zienswijzen geen derde inligt, die der waarheid meer nabij komt, nl. deze dat de long ziekte bij het rundvee wel uit zich zelf ontstaat, maar zich onder daarvoor gunstige omstandigheden snel verbreidt en op andere runderen overgaat, omstan digheden, die juist in het spoelingdistrict zijn te vinden. Ziehier, waarom wij deze zaak ter sprake bren gen. In een buitenlandsch dagblad lazen wij een bericht, overgenomen uit de te Nieuw-York ver schijnende „Sanitary Ingineer", een blad dus, aan ,de bevordering der openbare gezondheid gewijd, waarvan de hoofdinhoud op het volgende neerkomt Naar aanleiding van een onderzook der gezond heidscommissie daar ter stede, bezocht de sanitaire hoofdinspecteur dr. Edson, vergezeld van de doctoren White en Bartley, de stallen van zekeren Meyer te Blisseville, een buitenbuurt van Nieuw-York. In ien eenen stal vonden zij twintig, in den anderen achttien koeien, alle in eeDe bekrompen ruimte aast elkander geplaatst en met de koppen vooruit estoken tusschen palen, afeof zij op een scbip aren. Aan een der uiteinden van de stallen bevond ich een vergaarbak, waaruit goten langs de rijen koeien liepen. Dat reservoir was gevuld met [spoeling, zoodat de koeien daarmee blijkbaar wer den gevoed, ofschoon de eigenaar ten stelligste volhield dat dit voedsel voor zijne varkens was, welke hij in de stallen liet roodloopen. Met die verklaring volstrekt niet tevreden, kwa men de geneesheeren den volgenden dag onver wachts terug en toen bevonden zij, dat de koeien do spoeling gebruikten, die door zeeften in de goten werd geleid. Uit het daarop ingesteld onderzook bleek, dat een der dieren aan tuberculose leed en drie aan pleuro-pceumonie; bovendien waren zij alle vermagerd en van sommige de staarten weggeteerd. Weinig tijds na het bezoek 6tierf de aan tuberculose lijdende koe. Daar ce zaak buiten de jurisdictie der Nieuw- Yorksche gezondheidscommissie viel, kon deze er niets aan doen, maar de met het toezicht op den verkoop van eetwaren belaste inspecteurs slaagden er in een broeder van den eigenaar der stallen aan te houden, terwijl hij in de stad melk verkocht, afkomstig van de met spoeling gevoede koeien. Het hof veroordeelde den beschuldigde tot 500 dol lars boete, maar, voegt het bericht er bij, daar de geneesheeren hebben verklaard, dat verwatering van het bloed en misschien tering het gevolg zijn van het gebruik van zulke melk, 6pijt het de Nieuw- Yorkers zeer, dat het hof geen termen heeft gevon den om gevangenisstraf uit te spreken, want de door hun kwade praktijken rijk geworden schurken be talen eenvoudig de boete en zetten hun geweten loos bedrijf voort. Tot zoover het bericht van het Nieuw-Yorksche blad, dat van zijn standpunt de zaak natuurlijk met het oog op de volksgezondheid behandelt, een belang, waarover men in deze quaestie hier te lande wel wat al te losjes heenloopt, ofschoon ook nog op het jongste hygiënisch congres, te 's-Gravenhage gehouden, de stellige verklaring werd uitgesproken dat zoowel de melk als het vleesch, afkomstig van longzieke rundereD, tea hoogste schadelijk zijn voor de gezondheid. Intusschen - en hiermede komen wij tot het doel van ons schrijven terug - ziet men uit dit be richt tevens, hoe de Amerikanen denken over spoeling als voeder voor rundvee. Is deze hunne meening juist of onjuist? In het eerste geval stellen wij de vraag: wat zal het afmaken van alle aan longziekte lijdende of daarvan verdachte runderen baten, indien men in het spoelingdistrict voortgaat den dieren voedsel te verstrekken, dat hen als voorbeschikt maakt voor het krijgen der longziekte en die ziekte, een maal ontstaan, zoo snel doet toenemen en op andere runderen zich overplanten? Dan voorzeker zijn de tonnen gouds, ter bestrijding der ziekte uitgegeven, te beschouwen als weggeworpen geld, want dan zal de ziekte, al heeft men haar op zeker tijdstip ook volkomen uitgeroeid, dank zij het voederen met de zoo nadoelig werkende spoeling, opnieuw ont staan en zich uitbreiden. Overweging zou het in dat geval verdienen, of er geen termen zouden kunnen gevonden worden om het gebruik van spoeliDg als veevoeder te ver bieden in het belang èn van den veestapel èn van de openbare volksgezondheid. Wij beseffen zeer goed, dat zu^ eeta maatregel eenigszins arbitrair zon zijn, maar waar Regeering en Volksvertegen woordiging getoond hebben er niet voor terug te deinzen aanzienlijke geldsommen, door de belasting schuldigen opgebracht, beschikbaar te stellen voor het behoud van den veestapel, zal niemand haar het recht ontzeggen om, waar die uitgaven geen doel bleken te treffen, over te gaan tot maatregelen, waarvan volgens veler meeniDg alleen heil is te wachten, al zijn die maatregelen dan ook wat in grijpend. Tegen hevige kwalen moet men doortastende maatregelen aanwenden. LEIDEN, 8 November. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 150 kinderen, als: 85 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen één tweelinggeboorteoverle den 62 personen (waarvan 9 elders woonachtig), als 11 mannen, 13 vrouwen, 20 zoons en 18dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 22 paren. Het collegium van het Leidsche Studentencorps heeft van de professoren een dringend schrijven ontvangen, waarin zij den wensch uitdrukken dat voortaan de duur van den groentijd zóó zou worden gerogeld dat de studiën er niet onder leden. Dien tengevolge is bij motie op eene corpsvergadering besloten dat men voortaan bij het vaststellen van den inauguratiedag zoowel de belaDgen van het corps als die vau de professoren zou behartigen. De 8tudenten6cherpschuttersvereeniging „Pro Patria" alhier zal het volgend jaar weder oen groot concours uitschrijven, zooals dit om de vijf jaren gebruikelijk was. Aanstaanden Maandag, om halfacbt, zal in de Hooglandsche Kerk alhier optreden de heer G. Van Asselt, zendeling van het Rijnsche Zendinggenoot schap. Toen de heidensche Batta's de twee tot hen gezonden Amerikaansohe zendelingen hadden gedood en opgogeteD, werd de heer Van Asselt gezonden om hun werk te hervatten. Op aanraden en door tusschenkomst van generaal Van Swieten, ging hij evenwel eerst als gouverncments-ambtenaar naar de Batto's. Toen hij in die hoedanigheid het volk had loeren kennen en hun vertrouwen gewonnen, verkreeg bij na vijf jaren verlof om als zende ling op te troden: van dien tijd, 1856, dateert de zending onder do Batta's op Sumatra. Vau Asselt zelf bleef er tot het jaar 1876. Een gansche om mekeer heeft in die jaren plaats gehad: daarvan zal de heer Van Asselt merkwaardige mededee- lingen doen. De door ons per Fransche mail, via Napels, ontvangen Indische bladen loopen van 29 September tot en met 4 October. De lste luits. der inf. C. Van der Schroeff, overgeplaatst, en P. Giel, gedetacheerd zijnde bij het O.-I. leger, zullen vóór of op 10 Jan. hunne bastemmiDg naar Java opvolgen. Vóór of op 31 December a. s. zullen naarOost- Indië vertrekken de officieren van gez. 2de klasse van het leger in O.-I.: J. W. Portengen, G. Van der Harst en J. J. V. Haak. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,168) f 7409.331/,, bagage (15 ton) f 96.86, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2340 ton) f 2017.23, levende dieren en rijtui gen f 241.97, diverse ontvangsten f 63.50; totale ontvangst f 9833.89'/,. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 f 58,799.95'/,. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4667 volwassen personen en van 12—14 kinderen. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, hebben de heeren P. F. baron Van Heerdt, mr. C. Gerlings en mr. J. W. Brondgeest te Utrecht, leden der commissie voor het huldeblijk, aan den Koning en de Koningin door Utrechts burgers aangeboden - als een aandenken aan het bezoek van HH. MM. aan die stad op 15 Oct. 1883, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Graaf Jan van Nassau - ook aan den Commissaris des Konings, den heer 's Jacob, eene herinnering geschonken aan dezen dag, toen HH. MM. zijne gasten waren. Het geschenk bestaat uit eene portefeuille met twintig photographieën, door den heer H. Jonker te Leiden in het najaar van 1883 van verschillende punten der stad genomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1