Te Huete in Spanje heeft een vreese- ijk ongelnk plaats gehad. Bij een bruiloftsfeest in den minderen stand, waarbij echter vele genoo- digden nit hoogere kringen tegenwoordig wareD, brak een hevige brand nit. De ga9ten droDgen allen tegelijk naar het eenige venster, waardoor zij alle lucht nit het vertrek wegnamen; de lichten doofden uit door den binnendringenden rook en die zich niet spoedig genoeg konden redden, vielen verstikt neder. Hoewel er spoedig hulp opdaagde, waren er reeds drie en twintig personen bezweken, terwijl van de geredden nog zeven omgekomen zijn. De rouw en ontsteltenis zijn algemeen. De gouverneur der provin cie, de heer Orsila, was zoo spoedig mogelijk aan wezig om hulp en troost aan te brengen. Moorden bij Parijs. - Eene reeks van moorden in den omtrek der Fransche hoofdstad vindt men in de dagbladen vermeld. Zoo is te Nogent eene herbergierster, madame Fagegaltier, in de wandeling mile. Cussinet genaamd, naar het scheen bewusteloos en haar bediende vermoord ge vonden. Bijgebracht, beweerde zij dat vijf Italianen den man doorstoken en 15,000 fr., benevens juweelen en kostbaarheden geroofd hadden. Het ingestelde onderzoek deed het vermoeden rijzen, dat het geheele verhaal verzonnen was, daar het bleek dat de herbergierster in behoeftige omstandigheden verkeerde en zelve de quasi geroofde kostbaarheden verpand had. Zij is met hare zuster in hechtenis genomen. Haar man, van wien zij sedert lang ge scheiden leeft, zegt niet veel goeds van haar. Op zijn kasteel Antony, rue de Chartres, is Zon dag 11. een schatrijk gewezen matroos, De la Palme genaamd, vijf en zestig jaar oud, terwijl hij met de zijnen aan tafel zat, door zijnen knecht Foulio), twee en veertig jaar oud, die 28 jaar bij hem ge diend had, in eene vlaag van vervolgingswaanzin met geweer- of revolverschoten omgebracht. De moordenaar snelde voorts den tuin in en schoot er zich door het hoofd. Een jongen van dertien jaar, Wentzeis genaamd, te Bourges bij een banketbakker Rigolet in de leer en die, op het punt van te worden weggejaagd, dezen overvallen en met een daartoe opzettelijk geslepen mes doodgestoken had, is door het hef van assises der Cher, als zoDder oordeel des onder scheids gehandeld hebbende, vrijgesproken en tot zijn twintigste jaar in een verbeterhuis geplaatst, Erhebben overstroomingen plaats gehad in Spanje. Mijas (prov. Malaga) en Alicaute hebben veel geleden. Het spoorwegverkeer is gestremd. Eenige dagen geleden is reeds mel ding gemaakt van eene slachting, die de beruchte koning Theebau van Birmah in de gevangenis te Mandalay had laten aanrichten. Het blijkt nu dat zijn doel was, eenige aldaar opgesloten roovers ter dood te laten brengen, die daarop trachtten te ont vluchten. De soldaten des koniDgs echter omsingel den het gebouw en schoten iedereen neder, die het wilde verlaten. Toen de gevangenen dientengevolge allen zich in het gebouw verscholen hielden, gaven de ministers des konings bevel, een vleugel der gevangenis in brar.d te steken. Do gevangenen moesten toen wel voor den dag komen en werden zonder onderscheid van leeftijd, kunno of reden van gevangenschap afgemaakt, 300 in getal, waaronder twee koninklijke prinsen. Het was een vreeselijk tooneel en de bloeddorstige soldaten bedreigden ook neg de vreedzame bewoners der stad. De koning beloonde hen rijkelijk, gaf feesten en eerst na twee of drie dagen werden de reeds tot ontbinding ge komen lijken der vermoorden, welker hcofden op bamboeBstokken door de straten gedragen werden, in een ondiepen kuil begraven. Onlangs, vertelt een Fransch blad, stond dokter P., die men uit een verkwikkenden slaap had gewekt,?.des nachts om twee uren aan het hoofdeneinde van het bed eener zieke. Hij onderzocht grondig den toestand derpatiente en zeide daarop met doffe stem tot de dame, die hem in zenuwachtige spanning aanstaarde: „Wanneer ge nog het een of ander te beschikken hebt, mevrouw, zou ik, u aanraden om uwen notaris te doen komenverlangt ge naar godsdienstige ver troosting, laat dan ook een priester komen." „Om Godswil, dokter", riep de ongelukkige in vreeselijke ontsteltenis, „ben ik dan verloren?" Er volgde eene pauze [van vijf minuten, de zieke kreeg onmacht op onmacht, en toen zij eindelijk de oogen weder opende zeide de dokter: „Uw toestand is volstrekt niet gevaarlijk, maar ik zou niet gaarne de eenige zijn, die, in het bartje van den nacht, ter wille van niemendal uit zijn bed wordt opgepord." BUITENLAND. S3 TfSAJjLÜJTiliü, De Senaat heeft de discussie voortgezet over het wetsontwerp, betreffende de wijze zijner eigene samenstelling. Met 145 tegen 117 stemmen is aan genomen het amendement-Lenoël, houdende dat de Senaat zal bestaan uit 300 leden, waarvan 225 verkozen door de departementen en 75 door den Senaat, allen voor negen jaren. De commissie had voorgesteld dat alle senatoren door de departementen zouden verkozen worden. Ten gevolge van bovengenoemde stemming is het ontwerp naar de commissie teruggezonden. Luxemburg. De feestelijke onthulling van het ruiterstandbeeld van Willem II is gistereD, onder begunstiging van prachtig herfstweder en onder een buitengewoon grooten toevloed van landgenooten en vreemdelingen, uitstekend afgeloopen. Koning Willem Hl, die het uniform droeg van kolonel der grenadiers en het grootkruis van de orde van de EikekrooD, had met de Koningio, den erf- groothertog van Sakson-Weimar en een talrijk ge volg plaats genomen op de koninklijke tribune. In antwoord op de schoone redevoering van den president der Kamer, den heer Lessel, sprak de Koning een woord van dank voor dit nieuwe bewijs van de gehechtheid der Luxemburgers aan hun souverein en aan het Huis van Oranje. Toen het doek daarop afgleed en het standbeeld zich schitterend in hot zonlicht aan de duizenden en duizenden vertoonde, weerklonk een daverend en langdurig gejuich. De Koning, Koningin en erfgroothertog hechtten groote kransen aan het hek. Tien minuten over tweeën waren het koninklijk rijtuig, waarin HH. MM. en de erf-groothertog van Saksen-Weimar gezeten waren, en de beide rijtuigen met H. D. gevolg op het feestterrein aangekomen. De genoodigdon waren, volgens het programma, te halftwee daar aanwezig. De Koning zag er goed uit. Onder do uitvoering der feestcantate werden op do tribune eenige personen aan HH. MM. voor gesteld. Aangezien de feestcantate eenigszins te lang was, werd er eene pauze ingesteld, en zijn er eenige coupures gemaakt, waarop het slotkoor volgde. Even voor drieën verliet de koninklijke stoet weder het feestterrein. België. De „Moniteur beige" zal heden een koninklijk besluit openbaar maken, houdende dat het wacht geld dor onderwijzers, die op disponibiliteit gesteld worden, niet minder mag zijn dan 1000 fr., in plaats van 750 fr. Hot besluit zal gevolgd worden door eene circulaire aan de gouverneurs, betreffende de uitvoering der schoolwet, waarin menige ver zachting wordt gebracht; onder andere wijzigingen wordt bepaald, dat vreemdelingen van het onder wijs zijn uitgesloten. Omtrent de oorzaak der laatste sterfgevallen te Master (Oost Vlaanderen), welke aan cholera werden toegeschreven, is op last der Belgische regee ring door de provinciale geneeskundige commissie een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat hier van geen cholera, maar van typhus sprake was. Tevens werd onderzoek gedaan naar sterfgevallen te Munck- zwalro, en kwam men tot het resulaat dat geen ander sterfgeval aan cholera aldaar voorkwam, dan bij een persoon, die uit Frankrijk gevlucht was. Groot-Britaunië. Het Lagerhuis vereenigde zich gisteravond mot het voorstel-Gladstone, om na afloop van hot adres debat gedurende de maand November aan eiken roformbill den voorrang boven alle andere voorstellen te geven. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord stelde een der leden als amendement voor, om in Khartoem een vast en burgerlijk bestuur te vestigen. Lord E. Fitz-Maurice weigerde zich over de qnae8tie in bijzonderheden uit te laten; hij achtte discussie daarover beter bij het krediet-voorstel. Met betrekking tot de vestiging van een dergelijk bestuur heeft lord Wolseley instruction ontvangen, en deze wijdt hieraan zijne bijzondere zorg. Het amendement werd daarop verworpen en het adres van antwoord bij tweede lezing met 13-4 tegen 18 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging over het voorstel Redmond, j betreffende hot kiezen van armenverzorgers tot jury-leien in Ierland, werd O'Donnell wegens het onhoffelijke zijner opmerkingen tot de orde geroepen en later met 163 tegen 28 stemmen van de huidige zittiog uitgesloten. O'Donnell verliet de zaal, roe pende: „Gij, mijnheer de voorzitter, speelt de rol die ik van u verwachtte!" rammen. NIEUW-YORK, 5 November (1 u. 's nam.). De laatste tijdingen aangaande de presidentsverkiezing toonen duidelijk dat de heeren Blaine en Logan in den Staat Nieuw-York eene meerderheid van 5000 stemmen hebben. Wijl de stemming in Nieuw-York een beslissenden invloed moet hebben op de keus, schijnt het zeker, dat de heer Blaine president zal worden, en de heer Logan vice-president. (2 u. 52 's nam.) Algemeen wordt aangeno men dat Blaine zonder twijfel tot president zal worden gekozen. PARIJS, 5 November. Sedert de vorige opgave zijn te Nantes 6 en in Italië 4 personen aan de cholera overleden. LONDEN, 5 November. (4.) Sir Charles Warren voerde hedenavond aan een banket, dat te zijner eer door Eogelsche, in Transvaal geïnteresseerde, kooplieden gegeven werd, het woord. Hij verklaarde, dat, indien hij bij zijne aankomst aan de Kaap bevinden zou, dat de koloniale autoriteiten zeiven schikkingen hadden gemaakt van permanenten aard, hij zich daarover zou verheugendoch dat, indien dit niet het geval was, hij Becbuanaland zou binnen trekken om er de „filibusters" te verjagen, en maatregelen te nemen ten einde den eerbied voor de conventie van 1884 en hare stipte nakoming te verzekeren. Hij zoude ook aan de inboorlingen het land teruggeven waarop zij recht hebben. Hij was overtuigd van de moeilijkheid en de teederheid zijner zending, doch hij vertrouwde dat de Hollandsch spre kende kolonisten hem eerlijk steunen zouden. LONDEN, 6 November. De Bank heeft haar disconto van 4 pet. op 5 pet. verhoogd. NIEUW-YORK, 6 November. De uitslag der verkiezing is nog steeds onzeker. Elk der partijen schrijft zich de overwinning toe. De laatste rapporten echler maken het zoogoed als zeker, dat Cleveland te Nieuw-York zal zegevieren en tot president zal worden verkozen. LEIDEN, O November. De verwachting voor morgen iswind van zuid west tot west, betrokken weer. Te Utrecht heeft gisternamiddag de begrafenis plaat9 gehad van het stoffelijk overschot van prof. Fruin. Een groot aantal belangstellenden was daarbij tegenwoordig; onder hen merkte men o. a. op alle professoren van de Utrechtsche universiteit en enkele hoogleeraren van andere hoogescholen. Alle facul teiten waren door deputaties van studenten ver tegenwoordigd. Voorts zag men een aantal parti culieren deelnemen aan de treurige plechtigheid. Op de lijkkist lagen vijf kransen, waarbij de studenten als blijk van hulde een zesden voegden. Aan de groeve werd gesproken door de heeren Van Asch van Wijck, praeses van de juridische faculteit, en De Savornin Lohman, praeses van „Antonius Martinus". Daarna voerden het woord prof. Hamaker en jhr. Roëll, lid der Tweede Kamer, die in Fruin zijn leermeester en zijn vriend herdacht en die, evenals prof. De Louter, woorden van troost en van raad sprak tot de beide zoons van den overledene. Mr. De Pinto bracht in hartelijke bewoordingen lof aan de groote verdiensten van den overledene. Voor al deze bewijzen van deelneming bedankte prof. Fruin uit Leiden, ook voor den lof den over ledene toegezwaaid en dien hij zekor heeft verdiend. Hij hoopte dat de zonen het geestelijk erfdeel huns vaders genieten zouden. De Koning en de Koningin zullen Vrijdag 14 dezer, omstreeks halfzes des avonds, uit Luxemburg in de residentie terugkeeren. Het bloedig drama, dat op Zondag 17 Aug. jl. in het Lamgroen te 's-Gravenhage werd afgespeeld, maakte heden het onderwerp uit van hot straf proces, dat door het gerechtshof aldaar onder toe vloed van eene groote rumoerige menigte nieuws gierigen werd behandeld. Als beschuldigde nam voor het Hof plaats Willem Frederik Jacob Roos, oud 45 jaren, carouselhouder te 's-Gravenhage, beschuldigd van moedwillige ver wonding aan G. Duit en moodwilligen manslag gepleegd op II. Staats. Na de voorlezing der akte van beschuldiging, waarin de beide feiten verdon ten laste gelegd, hield het Hof z;ch onledig met het onderzoek aan-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2