y. 7584. Vrijdag 7 november. A0. 1884. EIDSCH iSSf? DAG-BLAD, PRIJS DEZER COURANT» T#or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Alzonderlyke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. THIJS BEK ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officie el e Keunisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, in gevolge het bepaalde bij art. 70 der Wet van 4 Juli I860 (Staatsblad No. 37) regelende het kiesrecht, eene vrije stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, orn af te treden in 1885, en dat door hen is besloten dat die stemming zal plaats hebbeu op Dinsdag den 25sten November a. s.? van des voor middags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. C Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den oden Nov. jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, aanvul lingsrechten, en herinnert voorts een ieder aan zijne ver plichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voorncercd, 6 Nov. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 6 November. Door de theologische studenten aan de Leid eche universiteit is ongeveer f 250 bijeengebracht voor de onderhanden zijnde nieuwe vertaling van het Onde Testament. Yan den leider der Cunene-expeditie, den heer D. D. Yeth, is heden alhier bericht ontvangen dat hij, den 4den October met de Hamburger stoom boot „Carl Wöhrmann" van Madera vertrokken, in den avond van den 14den October Monrovia, de hoofdstad van Liberia, en des morgens van den IGden Cape Palmas heeft bereikt. De reis was in alle opzichten voorspoedig, maar leverde niets vermeldenswaardigs op. De stoomboot zou nog Camernns, Eloby en Gabun aandoeD, maar de heer Veth hoopte den 5den of 6den November Banana aan den mond van de Congo te bereike:», waar hij zijne vroeger vertrokken reisgocooten, de heeren Van der Keilen en Goddefroy, en de door hen medegevoerde bagage in de factorij der Afri- kaansche Handelsvennootschap te Rotterdam, hoopte aan te treffen. Yan laatstgemelde heeren is bericht ontvangen dat zij met het stoomschip „Afrikaan", behoorende aan de genoemde Handelsvennootschap, waarmede zij den 20sten Augustus van Rotterdam vertrokken zijn, den 19 Jen September behouden te Banana zijn aangekomen. Het hereenigde reisgezelschap zal zich niet lang aan den Congo-mond ophouden, en hoopt reeds in het begin van December, van Mossamedes uit, het onderzoek van het Cunone-gebied aan te vangen. De heer N. J. Hofmeyr, professor aan het Seminarie van de Kaapsche kerk, te Sfcellenbosch in Zuid-Afrika, zal morgen, Vrijdag-avond, te acht uren, in de Hooglandsche kerk alhier optreden. Er bestast gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 5.42 bezorgd zijn. Voor predikant bij de Ned.-Hervormde gemeente te Amsterdam zijn de volgende drietallen samen gesteld vacature Strieker, ds. W. J. G. Aalders te Kampen, F. H. Herfkens te Reenen en dr. P. H. Wiersma te Harmeienvacature Steenbergds. D. J. Karssen te Steenwijk, ds. J. J. Van der Lip te Leiden en ds. C. P. N. Pikaar te Ouwerschie. Men schrijft ons uit Noordwijkerhout: Aan staanden Zondag zal onze beroepen leeraar, de heer N. Jolles, des namiddags te twee uren zijne intrede houden, na des vóórmiddags te tien uren bevestigd te zijn door onzen voormaligen predikant, den heer D. Becckman, thans te Breda. Het voorstel van Gedep. Staten van Zuid- Holland aan de Statenvergadering dier provincie in zako do subsidie-aanvrage voor het 58ste Land- huishoudkundig Congres, strekt om aan het bestuur dier iostelling eece subsidie teverleenen van/1000, uitsluitend voor de eventueel te houden tentoon stelling, betrekking hebbende op de zuivelbereiding, te houden te Gouda in 1885. Het deelnemen aan de verkiezing was één der laatste daden van den overleden hoogleeraar J. A. Fruin, het was zijne laatste bewuste hande ling. Toen hij van het stembnreel was terugge- keerJ, overviel hem eene bezwijming, waaruit hij niet weder is ontwaakt. "Wat dit offer, door Fruin aan zijn plicht als staatsburger gebracht, nog merkwaardiger maakt, is, dat de heer Roëll, de candidaat der richting, door den overledene met zooveel overtuiging voorgestaan, gekozen werd met meerderheid van ééne stem. Het was de stem van Fmin, die hem het mandaat en aan zijne richting de overwinning schonk. AmhCrt.) De Algemeene Rekenkamer heeft tot lsten klerk benoemd den heer A. C. W. Roodenburg, thans 2de klerk. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op 4 Oct. jl. geëindigd is, 26 gevallen van longziekto buiten den afgestoten kring van het spoelingdistrict waargenomen, waar van 20 te Ciiogc (prov. ZeelaDd), 4 to Roosteren (prov. Limburg), 1 te Pijnacker (prov. Z.-Holland) en 1 te Schoondijke (prov. Zoeland). In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 8 rnndereD, bij 6 veehouders, door long ziekte te zijn aangetast. Deze gevallen kwamen in de weide voor. Gedurende voormeld tijdperk werd afmaking be volen van 110 van longziekto verdachte runderen, sedert 1 Januari jl. van 2640. Met het stoomschip „Zuid-Holland" zal den 8sten November a. s., 's namiddags te 2 uren, eene brievenmail worden verzonden nit Rotterdam n2ar Padang en Batavia. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 4den Nov. jl., betrekkelijk de opening der buitengewone vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal op Maandag den 17den Nov. a. 8., 'a namiddags te één uur. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Dover; do „Drente" arriveerde 2 Nov. van Rotterdam te Batavia; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, is gisteren Lizard gepasseerd; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap Rocca; do „Jacatra", van Amsterdam naar Java, passeerde hedenmorgen Gravesend. Z. M. heeft benoemd tot adv.-gen. bij den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. F. L. Gre gory, thans adv.-geo. bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage; - de benoeming van den burgemeester van Oldenzaal, mr. J. H. A. M. Essink, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Gemengd Nleavra. Een oad-jagertje, die niet op zijne lauweren rust, maar het wèl den bowoners in den omtrek van de Naakte Sluis bij herhaling zoo lastig mogelijk maakt, legde hedennamiddag weer ontzaglijke proeven zijner radheid van tong af. Zijne welbespraaktheid, niet altijd door even schoon gekozen woorden uitmuntende, en de bijzonder beweeglijke gebaren zijner handen werden ten slotte van dien aard dat een Leidsche agent van politie, een rijks veldwachter en een Zoeterwoudsche gemeente veld wachter het eindelijk geraden achtten hom voer dezen dag verder onschadelijk te maken. Na hem, ten ge volge zijner tegenspartelingen, eerst een eindweegs over de straat te hebben voortgesleept, werd hij op een mot een paard bespannen kar gelegd en, onder het daarbij „gebruikelijke gevolg", naar het politiebureel alhier getransporteerd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage reeft heden veroordeeld lo. H. M. J. B., kleer maker te Rotterdam, ter zake van valschheid in een ondorhandsch geschrift en het desbowust ge bruikmaken van het valsche stuk, waardoor hij in het bezit van eene jas wist te komen, tot één jaar een zame opsluiting en twee boeten van ƒ50- 2o. A. B. uit O vezande, wegens diefstal bij nacht in een bewoond* huis (het bankierskantoor van den heer Fr. v. d. P. te Goes) met behulp van buitenbraak, inklimming, binnenbraak en geweldoefening, tot 10 jaren tucht huisstraf; - en 3o. J. D. R. nit TerneuzeD, ter zake van een aantal valschheden in registers der Spoorwegmaatschappij Mechelen-Gent-Terneazen, en het vijfmalen de3bewust gebruik maken dier ver- valschte registers, tot ze3 maanden eenzame opslui ting en 19 boeten van f 50. Uit Utrecht wordt aan de „N. R. 0.'' geschreven Van een ergerlijk bewijs van hetgeen de slaaf- sche oprolging van voorgeschreven formaliteiten kan teweegbrengen, waren wij hier gisteren getuigen. Eene jonge boerendochter nit Ter Aar, nabij AlfeD, passeerde hier gistermorgen op weg naar het gesticht Coudewater te Rosmalen, begeleid door haren vader en twee broeders. De ongelukkige waB krankzinnig en gaf in hare woestheid, gedurende de uren van oponthoud alhier, aanleiding tot de meest deerniswaardige tooneelen, welker beschrijving hier geene plaats vinden kan. De familieleden wisten echter door zachten dwang en door den stationschef daartoe in de gelegenheid gesteld, in een afzonderlijk lokaal haar aan de nieuwsgierige blikken van het publiek te onttrekken. Gisteravond keerden zij echter met de ongelukkige waanzinnige terng. Zij was thans gekleed in een dwangbuis, dat men haar in het gesticht had aangetrokken, en kon daardoor slechts onder zware stuiptrekkingen haar afgemat lichaam bewegen. „Er ontbrak iets aan hare pa pieren", en daarom zond men haar terng uit het gesticht, waar zij vijf jaren geleden wegens de zelfde krankheid was verpleegd geweest, en waar men nu hare opnemiog weigerde, ofschoon de 28- jarige blijkbaar in een staat van woestheid ver keerde, die hare verpleging in eene particuliere woning gevaarlijk maakte. Het is natuurlijk wenschelijk en nuttig dat de opneming van krankzinnigen in gestichten niet te gemakkelijk plaats vinde, maar dat men om eene formaliteit familieleden zoo vele kosten en ongerief veroorzaakt, wanneer aan de krankzinnigheid niet te twijfelen valt, is toch wel aan eenige bedenking onderhevig. Het vierjarig kind van P. W., te Weert, viel jl. Maandag in een ketel met kokend water. Na een verschrikkelijk lijden is het den. volgenden dag overleden. Een watermolenaar te Noordeloos, die zoogenaamde fleuren had uitgezet om snoek te vangen, stond 's morgens niet weinig verbaasd toen hij een reiger aan den haak vond. Te Hyderabad hadden vechtpartijen plaats tnsschen de politie en Mahomedanen. Elf politie-agenten werden gedood, een aantal gewond. De Mahomedanen plunderden de politiebureels en verschillende huizen. In de stad werden de winkels gesloten. Troepen moesten de orde herstellen. Zaterdag-och tend zijn aan het station te Hartlepool (graafschap Durham) twee spoor treinen op elkander geloopon. Acht personen werden gekwetst. Op eene politieke meeting in Nieuw- Iberia (Louisiana) kwam men tot dadelijkheden; 2 blanken en 6 negers werden gedood en een aantal personen gewond.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1