Bliet, „dat de weleerw. heer "W. J. Breukink voor den tijd van twee jaren, gerekend van den dag, waarop hij zijn ontslag nam, den l9ten December 1888, onbevoegd is tot het aanvaarden van eene kerkelijke bediening." Naar men verneemt, zal de heer Cardinaal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, met Janoari a. s. den dienst verlaten. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde Vrijdag te Padang; de „Noord- Brabant" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rot terdam; de „Samarang", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Schiedam" vertrok 1 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdam met de mail voor Nederland en 175 passagiers, onder welke de bemanniog van het stoomschip „Maasdam"; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, is gistermorgen Dover gepasseerdde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zondag van Southampton; de „Padang", van Amsterdam naar Java, vertrok dien dag van Djeddahde „Madura", van Amsterdam naar Batavia, is dien dag Point de Galle gepasseerd; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is dien dag te Suez aangekomen en vertrok denzelfden dagde „Jacatra", van Amsterdam naar Java, is dien dag te Londen aangekomen; de „Voorwaarts", van Java naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padang; de „Macassar", van Amsterdam naar Java, arri veerde gisteren te Bataviade „Koning Willem III", van Amsterdam naar Liverpool, is heden aldaar aangekomen. Qemengd Nieuws- Heden in don vroegen morgen is bij den stalhouder v. d. S. aan de Haven diens knecht K. door een luik gevallen, waardoor hij zoo ernstig bezeerd werd dat hij per brancard naar het zieken huis moest gebracht worden. Z a t e r d a g-n acht had te 's-Hage brand plaats in het papiermagazijn van de Koninklijke Steendrukkerij in de Laan. De schade, toegebracht aan papier en gereedschappen, moet nogal aanzienlijk zijn. De politie bluschte den brand. Door de zware mist zijn gisteren te Rotterdam meest alle passagiersbooten óf veel te laat, óf in het geheel niet aangekomen. Te Vuren brandden Zondag-nacht een hooiberg en twee hooimijten af. Opmerkelijk genoeg, stonden alle drie, hoewel verscheidene meters van elkander verwijderd, op hetzelfde oogenblik in lichterlaaie. De oorzaak is onbekend. Zaterdag-middag wist een manne lijk verpleegde in het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik in een onbewaakt oogonblik over het hek aan den achterkant van het gebouw te ontkomen. Ofschoon men hem spoedig vormiste, had de man reeds een gedeelte van de stad doorloopen, was door eene gracht gegaan en vervolgens over den zeedijk de zee ingeloopen. Spoedig kwam hij even wel uit zee terug en werd door eenige mannen, die hem achtervolgd hadden, aangehouden en weder in het gesticht teruggebracht. Vrijdag was op de veemarkt te Leeu warden een koopman met een boer in drukke onder handeling over eene koe, welke laatstgenoemde te koop aanbood. Hetzij de boer al te vasthoudend was, hetzij de koopman niet genoeg wilde bieden, men kon niét tot eene overeenkomst komen. Toen het dus bleek dat de boer niet wilde „toebijten", nam de koopman die rol wat al te letterlijk op zich; hij trok den boer naar zich toe en - beet hem in het oor. Omstreeks elf uren Zaterdag-avond brak in de woning van R., herbergier te IJzendoorn, een felle brand uit. De geheele woning is door de vlammen vernield. Alle inwocenden zijn gered, alsmede het meeste huisraad. De oorzaak is onbe kend. Huis en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. Te Ter Apel heeft, na afloop van de markt, tijdens de kermis, eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere W. Pruis met een mes ernstig in den rug gewond is. Do zaak is in handen van het gerecht. In den vroegen morgen is gisteren in de nabijheid van Tilburg eene boerenplaats met inboedel en verderen inhoud geheel afgebrand. Oor zaak noch nadere bijzonderheden zijn bekend. Een geacht inwoner van Hilversum werd gistermorgen onder de godsdienstoefening in de R.-K. kerk plotseling door eene beroerte getrof fen. Hij was bijna oogenblikkelijÊ een lijk. De buskruitlading van het bij Bor» selen gestrande Fransche sloepschip „Liberté" is nu onder bewakiüg van een officier en drie soldaten gesteld. De lading wordt geborgen en zal onder militair geleide naar België vervoerd worden. Naar de „N. R. C t." vernoemt, waren met het op zee verbrande stoomschip „Maasdam" uit Boskoop verzonden 25 kisten boomen en planten, waarvan er voor de tentoonstelling te Nieuw-Orleans bestemd waren. De gezagvoerder van de „Maasdam" rapporteert nog dat 't schip in brand geraakte doordat een matroos naar het lek in een petroleumketel zocht, waartoe hij eene ontstoken lamp bij den ketel plaatste, ten gevolge waarvan eene ontploffing plaats vond en het stoomschip in brand geraakte. Alles werd vruchteloos in het werk gesteld om den brand te blusschen. Yan de kleederen der passagiers kon niets worden geborgen. Volgens den „Bai9r. Kurier" zijn op het oogenblik in Beieren ongeveer 400 bierbrouwers aangeklaagd wegens knoeierij b:j de bereiding van het bier. In het Star-Theater te Glasgow ont stond Zaterdag-avond eene paniek, door het geroep van brand. In het gedrang werden zestien personen gedood en twaalf gewond. Dezer dagen is in het centraal bureel van den Westerspoorweg te Parijs zekeren H. eene portefeuille ontstolen, waarin 100,000 fr. aan effecten en 10,000 fr. aan bankbiljetten. Naar men uit Falaise (Frankrijk) meldt heeft te Tournebic, eene kleine gemeente in de buurt, verleden Zondag een geval van schijndood plaats gehad. Op het oogenblik dat men er het lijk eener vrouw zou kisten, gevoelden de personen, die het hadden opgenomen, eene lichte beweging en eenige oogenblikken later opende de gewaande doode de oogen. Het gezicht van de kist en verdere begrafenis-toebereidselen joegen haar echter zulk een schrik aan dat zij weer ernstig ziek is geworden. Te Schneeberg (Bohemen) doodde een werkman zijne twee jonge kinderen. Zijne moeder hing zich uit wanhoop op. Zijne vrouw had kort te voren zelfmoord gepleegd. De moordenaar zelf wordt vermist; men denkt dat ook bij een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Een bankier te Auch heeft zich van kant gemaakt, omdat hij voor een deficit van 300,000 fr. stond. Iemand, die zijne vrouw te liefhad. - Te St.-Potersburg is de rechter van instructie Feo- doroff tot verbanning naar Siberië veroordeeld. Hij bekende gedurende 7 jaren dat hij in functie was, 49 misdrijven te hebben gepleegd, bestaande in afpersingen van geld. Feodoroff deed dat niet voor zich zelf, want hij was geen speler, dronk niet en ging weinig uit. Maar hij had eene zieke vrouw, voor haar was hem niets te kostbaar en vóórhaar besteedde hij al het onrechtmatig vorkregen geld. BUITENLAND. Oultfesoi3_is.i2.CL Thans zijn de resultaten der verkiezingen officiëel bekend. Volgens do opgaven zijn gekozen 69 conser vatieven, 95 leden van het centrum, 24 van de rijkspartij, 35 nationaal-liberalen, 31 Duitsch-vrij zinnigen, 16 Polen, 2 leden der volkspartij, 14 Elzassers en 5 Welfen. Er moeten 97 herstemmingen plaats hebben. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de tegen den zin der geneeskundige faculteit benoemde hoogleeraar Sweniger professor Dnbois-Reymond uitgedaagd, omdat deze zijn bezoek weigerde en het hem gezonden kaartje terugzond. De hoogleer aar Dubois-Reymond zou de uitdaging niet aange nomen hebben, wijl hij dr. Sweniger „satisfactions- unfahig" acht. België. Zaterdag hebben de te Brussel wonende Franschen kransen nedergelegd op het grafteeken, opgericht ter herinnering aan. de Fransche soldaten, die in 1870/71 aldaar overleden zijn. Een dagbladschrijver wilde bij deze gelegenheid eene republikeinsche rede voering houden, doch werd daarin verhinderd door de andere Franschen, die riepen„geen politiek De aanwezige Belgen riepen: „leve de koning!" Te midden van het rumoer uitte de bedoelde dag bladschrijver de hoop dat België spoedig eene repu bliek zou worden. Van 19 tot 23 November zal, zcoals gemeld is, te Brussel het 50-jarig bestaan der vrije uni versiteit gevierd wordon. Tovons zal er een studenten congres plaats hebben. Een aantal geleerden en staatslieden, die zich voor de democratie het meest verdienstelijk hebben gemaakt, zija verzocht om deel uit te maken van het eere comité van dat congres. Voor Nederland zjjn het Multatup en Van Houten. Groot-Britannië. De „Standard" ontvangt uit Durban nadere bij zonderheden omtrent den strijd, in den Trans- vaalschen Volksraad ontstaan over het ontslag, door Joubert ingediend. Volgens deze berichten verklaarde de staatspresident Kruger dat hij de volle verantwoordelijkheid over het gebeurde aan de zuidwestelijke grens der republiek aanvaardde en dat, indien de Engelsche regeering vrij in hare handelingen ware geweest tijdens de aanwezigheid der delegatie te Londen, alle wenschen der Boeren zouden ingewilligd zija, iets waarin lord Derby door den invloed van buiten verhinderd werd. Voorts verklaarde hij aangaande deze zaak in het bezit te zjjn van eene geheime depeche, hem door de Britsche regeering gezonden. Daarop volgde een stormachtig debat, waarbij tusschen Joubert en zijne tegenstanders harde woorden worden ge wisseld Volgens den berichtgever van geüoemd blad zou Joubert naar het presidentschap dingen, en daarom de hulp zoeken der Engelsche partij in de Transvaal. Teiegpamsr: en. PARIJS, 2 November. Volgens bericht uit Lon den worden daar de loopende geruchten aangaande eene bemiddeling van Engeland in de Fransch*- Chineesche quaestie onjuist geacht. Engeland heeft nooit eene bemiddeling aan China aangeboden, welk rijk dientengevolge haar niet heeft kunuen weigeren. NANTES, 2 November. Er zija drie gevallen van cholera voorgekomen in de werklieden wijk; geen enkele in de andere wijken noch in de hos pitalen. De algemeene gezondheidstoestand is uitne mend. NIEUW-YORK, 2 November. Uit de bijzonder heden aangaande het verbranden van het Rotter- damsche stoomschip „Maasdam" blijkt, dat eenige booten lek waren en gevaar liepen van te zioken. De zee was zeer hoog. De mannen van de „Maas dam" moesten met touwen op do „Rhein" gehaald worden, en de kinderen werden in korven aan boord geheschen. Al de geredden waren uitgeput, toen zij de „Rhein" bereikt hadden. LUXEMBURG, 2 November. In weerwil van de geruchten dienaangaande, zullen er Woensdag a. s. geen vertegenwoordigers van vreemde souvereinen bij de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II tegenwoordig zijn. Alleen de groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar als leden der familie, zouden vertegenwoordigd worden door den erfgroothertog. Het standbeeld is zeer fraai. LONDEN, 3 November. De „Times" verneemt dat de khedive Zaterdag aan de koningin en den prins van Wales het bericht geseind heeft, hetwelk hij had ontvangen, dat Khartoem gevallen en gene raal Gordon de gevangene van den Mahdi is. Op het hem geseind verzoek herhaalde de khedive Zondag-morgen hetzelfde bericht. BRUSSEL, 3 November. De „Patriote" verzekert dat de jongste politieke gebeurtenissen de gezondheid des koning8 zeer geschokt hebben. Zaterdag-nacht is de koning door een hevig zenuwtoeval getroffen. DONGOLA, 3 November. De mahdi verzamelt zijne troepen rondom Khartoem en noodigde Gordon wederom uit, zich over te geven. Twee boden, onlangs door de Engelsche autori teiten naar Khartoem gezonden, zouden door den mahdi zijn gevangengenomen. Talrijke opstandelingen bevinden zich te Berber en houden de putten bezet langs den karavanenweg van Debbah naar Khartoem. Na den oogst zal het aantal volgelingen van den mahdi zeer toenemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN* Eerste huwelijksafkondiging van 2 Nov. J. Nienwenburg jm. 31 j. en C. Krombergs jd. 25 j. H. J. C. Speel jm. 28 j. en D. J. Plevier jd. 29 j. M. N. De Mey wedr. 39 j. en E. Bontenbal jd. 47 j. H. Nienwen- huizen jm. 21 j. en M. Van Leeowen jd. 24 j. C. Later- vecr wedr. 65 j. en M. Paling jd. 72 j. J. J. Mullerwedr. 51 j. cn C. H. Weytman jd. 32 j. H. Van der Kwaak jm. 25 j. en G. Boes jd. 23 j. A. J. W. Starkenbrng jm. 20 j. en S. H. Stap jd. 27 j. R. Massaar wedr. 30 j. en C. Van Erk wed. 51 j. Dr. A. J. Olivier jm. 25 j. en A. P. Frölich jd. 26 j. A. Owel jm. 23 j.cn G. Brussee jd. 21 j. De verwachting voor morgen iswe3t?uidwesten- wind.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2