Gemengd Nienwa. In den vroegen morgen van heden ge raakte van een koppel koeien, welkeraar de markt werden vervoerd, één te water. Niet dan na veel moeite en krachtsinspanning mocht men er in slagen het logge dier aan de Beestenmarkt weer naar boven te takelen en nog in levenden lijve op den wal te brengen. De werkzaamheden, voor eenigen tijd aangevangen ter verwijdering der verflaag op de voorpui van het raadhuis alhier, schijnen goed te gelukken. Dat deel ten minste waar de steen reeds van de verflaag is ontdaan, komt mooi voor en doet zien dat de antieke stijl van dit gebouw meer uit zal komen. Daar de werkzaamheden over een drietal jaren zijn verdeeld, zal men zich dit jaar, gelijk men weet, tot het middeldeel van het front bepalen. Te K a t w ij k-B innen hoeft zich eene afdeeling gevormd van de schippersvereeniging „Schuttevaer". Reeds meermalen heeft het „Yad." gewag gemaakt van het stoomrijtuig door den heer H. C. F. Couwenberg, civiel-ingenienr te 's-Hage, uitgedacht. Het schijnt thans werkelijk tot eene proefneming met deze uitvinding op het gebied van openbaar verkeer te zullen komen. Althans de heer Couwenberg wil beginnen met één rijtuig tus- schen Den Haag en Scheveningen in exploitatie te brengen. Hij heeft daartoe, bij prospectus, de hulp van kapitalisten ingeroepen, en waar aanvankelijk slechts f 3000 Doodig is, vermoedt genoemd blad, dat zijn streven wel zal worden bekroond met den gewenschten uitslag en de gelegenheid dus weldra zal worden gegeven, om het stoomrijtuig in de praktijk te zien werken. Slaagt de proef, dan wil de heer C. eene maatschappij oprichten, die een ge- regelden stoomrijtuigdienst met 12 wagens exploiteert. Gistermorgen kwamen te Scheve ningen 2 schuiten aan met eene geringe vangst van 15 en 50 kantjes haring. De eene schuit had een verlies van 20 netten en de andere, behoorende aan den reeder A. HoogeveeD, was tijdens den 3torm aangezeild en had belangrijke schade aan den boeg bekomen. Door de politie is te Delft aange houden een aldaar wonende bakkersknecht, die, een oogenblik in eene tapperij alleen gelaten, van die gelegenheid gebruik maakte om een rijksdaalder uit de toonbanklade te ontvreemden. Te Berkenwoudo is overleden de heer W. De Jong, in den ouderdom vau circa 95 jareD, nalatende eene familie van 136 personen: 8 kinderen, 56 kleinkinderen en 72 achterkleinkinderen. In de Yinkenstraat te Amsterdam is een man van eene twee verdiepingen hoogo trap en met het hoofd op de steenen gevallen. Hij ver keert in levensgevaar. Gisternacht is in het spoorweg-sta tion te Purmerend ingebroken en zijn de ontvangsten van den vorigen dag benevens een gouden horloge van den stationechef gestolen. De dief bleek met geweld te zijn te werk gegaan. De politie doet onderzoek. Te Zwolle heeft, naar de „Zw. C r t." mededeelt, eene gerechtelijke schouwing plaats ge had over het lijk van een meisje, dat, naar gezegd werd, zou zijn overleden ten gevolge van een slag, haar door een onderwijzer toegebracht. Dit gerechtelijk onderzoek was opgedragen aan de doctoren Kros en Tresling. De „Zw. Crt." weoscht ter voorkoming van onjuiste geruchten, reeds verspreid, en van verkeerde gevolgtrekkingen, het feit mede te deelen gelijk het zich heeft toegedragen Het meisje, Hermina Yan Keulen, was op de bijzondere school van den heer Wijnbeek alhier. Haar zijn door den onderwijzer A. v. D. twee klap pen tegen het hoofd gegeven, die echter niet zoo hard zijn geweest dat het kind is gaan schreien. Toen zij thuis kwam klaagde zij echter over hoofd pijn en misselijkheid en gaf te kennen, dat dit mis schien het gevolg zou zijn van de klappen, die de meester haar gegeven had. Hoofdpijn en misselijk heid bleven voortduren; Zaterdag werd het kind thuis gehouden en Dinsdag onder behandeling van dr. Tresling gesteld, die hersenonteteking waarnam, zonder nochtans te kunnen verklaren dat de be wuste klappen als onmiddellijke oorzaak daarvan moesten worden aangenomen. Maandag d. a. v. is het kind gestorven. Bij de mannen van het vak - zoo schrijft men aan bet „D. v. N.v uit Zürich - wekken de schietproeven met het Rubin-geweer van klein kaliber groote belangstelling. In de schietschool van Wallenstadt hadden de daarmede, in tegenwoordig heid van eene commissie uit den Nationaleu Raad, genomen proeven schitterende resultaten. Op schij ven, voor een bataljon in colonnenfront geplaatst, raakten op een afstand van 1600 meter 60 van de honderd schoten; op schijven voor eene optrekkende batterij 50 van de 100 schoten. De projectielen van dit nieuwe geweer, dat door den instructeur bij de infanterie Rubin is uitgevonden, zijn zeer lang en hebben stalen punten. Men is van plan nog meerdere proeven met dit geweer te nemen, dat elk ander systeem in ver schillende opzichten overtreft. De lading bestaat uit naar eigen vinding gestampt kruit. Der zake kundigen voorspellen aan het Rubin-geweer eene groote toekomst, bij hetwolk cok het repeteer- systeem is toegepast. Yolgens opgaaf van „Veritas" zijn in September 66 zeilschepen en 17 stoomschepen verongelukt. Daaronder waren geen Nederlandsche. Een wachter der gevangenis te Altona, bij Hamburg, ontving dezer dagen uit Amerika het bericht dat hem 1500 dollars vermaakt waren door een in Minnesota overleden pachter. Deze had jaren geloden te Altoca drie jaren in het tuchthuis doorgebracht en wilde op die wijze zijne dankbaarheid doen blijken voor de welwillende behandeling, van den wachter oodervonden. BUITENLAND. Eene depecho van generaal Briere uit Hanoï van den 29sten dezer meldt dat het garnizoen van Tuyenaquam van den 14den tot den 19den ver schillende aanvallen van den vijand afsloeg, zonder eenig verlies te lijden. De vijand werd daardoor ontmoedigd en trok zich terug op de Roode Rivier. De vijand wordt op ongeveer 4000 man geschat. Yoor Chu zijn oogenschijnlijk geen vijanden meer. De landstreek in de nabijheid van Yentre wordt door de Fransche troepen afgeloopen. Met Negrier gaat het beter. Iu do wijk Saint-Didier te Avignon is togen middernacht van Maandag jl. alles in opschudding gebracht door eene ontploffing. Eene mot buskruit, spijkers en ijzorvijlzel gevulde metalen doos was nedergelegd op eene vensterback van de woning des heeren Demaine, oud afgevaardigde en gewezen burgemeester der stad. De straat en ook het huis waren ledig, zoodat alleen materieë'e schade werd aangericht. 3D ultachiand. Yan de verkiezingen voor den Rijksdag is de uitslag in 353 districten bekend; buitendien moeten tot dusver 78 herstemmingen gehouden worden en 44 districten ontbreken nog. Gekozen zijn 53 conser vatieven, 54 van de gematigde middelpartijen, 30 van de liberale oppositie, 94 van het centrum, 13 Polen, 14 Elzassers. In de nog ontbrekende districten zullen slechts weinig liberaleD de zege bshalen. Eene zware nederlaag der liberale oppositie (Duitsch- vrijzinnig) is zeker. Aan de „Politische Correspondenz" is uit Parijs bericht dat Engeland, Frankrijk en Duitsch- land het over de Congo-quaestie eens zijn geworden, en dat de twee laatstgenoemde mogendheden erin hebben toegestemd het vraagstuk van den Niger niet ter sprake te brengen op de conferentie te Berlijn, tot wior opening de dag nog niet is vast gesteld. Groot-Britannië. Uit Durban wordt aan de „Times" gesoind, dat er te Paarl, het centrum der Hollandsche patriot ten-partij, groote opgewondenheid heerscht ten ge volge van de houding der Eogelschen tegenover de Bechuanaland-qnaestie. Men onderteekent een verzoekschrift tot de kolo niale regeering om tusschenboide to komen en het voor Zuid-Afrika zoo dreigende gevaar af te wen den, dat zou gelegen zijn in eene Engelsche inter ventie. Ramsgate heeft geducht feest gevierd ter eere van Montefiore. Er waren eorebogen opgericht, overal staken vlaggen uit en talrijk waren de toepasselijke motto's. In de haven waren alle schepen sierlijk opgetuigd. De burgemeester begaf zich met eene kleine deputatie tot den jubilaris, wien een fraai versierd adres werd aangeboden, dat werd voorge lezen. Montefiore kon dit staande aanhooren en antwoordde zelf, waarna hij den burgemeester een fraaien gouden ketting aanbood, 's Avonds gaf deze een feestmaal voor ongeveer 150 gasten, waar het natuurlijk niet aan toosten op Montifiore ontbrak. Volgens de laatste rapporten, door den Eogel schen „Privy-Council" ontvangen, is Groot-Britannië (Engeland, Schotland en Wales) thans voor de eerste maal sedert vier jaren geheel en al vrij van mond en klauwzeer. De ziekte heorschte het laatst in de graafschappen Essex, Hants, Lincoln en Leicester. Daarentegen woeden besmettelijke longziekte en varkenskoorts. In het tweede kwartaal van 1S84 werden in Groot-Britannië 2356 varkens door laatst- gemelde ziekte aangetast, waaraan er 553 stierven. Door longziekte werden in de maand Juli 90 stuks vee op 32 verschillende plaatsen aangetast. Spanje. De Spaansche regeering wendt met bezorgdheid de oogen naar Cuba, dat in hachelijken toestand verkeert. De nieuwbenoemde gouverneur mishaagt aan de regeeringspartij te Havanade Creolen, die naar Amerika uitgeweken zijn, agiteeren en steunen de ontevredenen meer dan ooit; de vroegere aan voerder Maceo is uit Spanje ontvlucht; de koloniale schatkist is ledig eu Spanje kan niet bijspringen. Men denkt dat onder deze omstandigheden de Spaansche regeoring aan de kolonie een harer lang gekoesterde wenschen zal toestaan: een handelsver drag met de Yereenigde Staten. Hot opheffen van het sanitair cordon op de Fransch-Spaansche grens is door de bevolking fees telijk gevierd. De lieden van Puycerda zijn de Pyreneeën afgedaald naar Bourg-Madame op Fransch gebied, met een muziekcorps dat de „Marseillaise" speelde, eu hebben aan de Fransche autoriteiten eene serenade met fakkellicht gebracht. Een feest maal is daarop gevolgd, waar toosten ter eere van Frankrijk en Spanje zijn uitgebracht. Rusland. Yan verschillende zijden wordt gemeld dat do politie oen nieuwen mhilistischen aanslag heeft weten te voorkomen en verscheidene personen in hechtenis genomen heeft. Van welken aard die aanslag ge weest zou zijn, is nog onbekend, maar men ver wachtte de laatste dagen een teeken van loven der terroristische partij, die door het ophangen der twee veroordeelde officieren in de vorige week zich uit gedaagd gevoelde. De zes tot den strop veroordeelde officieren hadden allen geweigerd gratie te vragen, maar niettemin heeft de czaar die aan vier hunner verleend. Eén der twee ter dood gebrachten, baron Stromborg, was eerst 25 jaren oud en schijnt door de vrouwelijke leden der nihilistische partij overge haald te zijn tot deelneming aan do misdrijven, die hom het leven gekost hebben. Dat is trouwens niet het eerste geval van dien aardreeds meer malen is gebleken dat de vrouwelijke nihilisten, meestal jong en van innemend uiterlijk, door het comité gebruikt worden om propaganda voor zijue partij te maken, vooral onder het leger. i •■ie«ira wa «r« LONDEN, 30 October (Part. TelA.). Heden avond is een Blauwboek over Transvaalsche zaken uitgegeven. Den 6den September seinde de Transvaalsche Staats-secretaris aan lord Derby: „Indien de ver antwoordelijkheid der koningin aan ons wordt over gedragen, zullen spoedig krachtige maatregelen worden genomen tot het handhaven van een duur- zamen vrede." Den 17den seinde de Transvaalsche Regeering wederom„Op de smeekbeden van Montsioa's Rogeering namen wij hem onder onze bescherming." Toen geen antwoord van lord Derby werd ont vangen, seinde de president der Transvaal den l8ten October: „Wij hebben eene proclamatie uit gevaardigd om bloedvergieten en de vernietiging van Montsioa's volk te voorkomen. Het werd gedaan tot handhaving van den vrede, zonder eenig plan op den handelsweg. Op al deze telegrammen antwoordde lord Derby „Regeeringscommissaris (High Commissioner) zal met u onderhandelen." De uitslag was, dat den 13den de proclamatie werd ingetrokken. BRUSSEL, 30 October. De Nationale Bank heeft den koers van haar disconto met 1 pet. verhoogd. KOPENHAGEN, 31 October. Het stoomschip „Bessel" (van Bremen), kapt. Wiegand, is vijf mijlen van Lemvig gezonken. Van de equipage zijn elf man verdronken en twee gered. BERLIJN, 31 October. (If) Italië zendt twee oorlogsschepen naar den mond der Congo-rivïer. LEIDKN, 31 October. Do verwachting voor morgen iszuidwestenwind.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2