EIDSCH dÜSfi» DAGBLAD. N"\ 7379. Saterdag 1 november. A°. 1881. PRIJS DEZER COURANT: Tcor Leiden per 8 maandeB1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boiten de stad vrordt /0.10 berekend. LEIDEN. 31 October. Heden is aan de universiteit alhier de heer B. H. Stepban, geb. te Koog aan de ZaaD, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.„De theorie van het beven bij mul tiple sclerose." In de thaDB verschenen Handelingen van de „Maatschappij der Nederlandsehe Letterkunde to Leiden'' zijn de volgende levensberichten van afge storven leden opgenomen: mr. D. J. Scherer, door C. Sepp; J. H. Behrns, door mr. I. Telting; J. Yan Leeuwen, door J. G. FrederiksJ. E. H. Hooft Van Iddekinge, door mr. C. Vosmaermr. P. Mijer, door S. Yan Deventer Jszn.P. K. Drossaerfc, door P. J. Van Dijk van Matonesse; J. M. E. Derckseü, door D. F. Yan Heyst; G. J. Spoor, doorJ. Blan- kenaar; C. H. Dee, door R. Koopmans van Boe- keren; mr. S. C. J. W. Yan Masschenbroek, door dr. H. Kern. Bij den heer Sala, op de Breestraat, is ge- darende een paar dagen eene levensgroote afbeelding van wijlen den vorigen adjudant-onderofficier der schutterij, den beer J. Baer, geëxposeerd, vervaar digd door den heer J. Yerwey De Winter, lid der schut ter-onderofficierenvereenigiDg „Pugno pro Pa- tria", waarvan de overledene eene reeks van jaren president was. Dit portret zal, naar wij vernemen, weldra de vergaderzaal der onderofficieren op den alouden Burg versieren. Hedennamiddag ontvingen we per Nedcrland- sche mail, via Napels, de Indische bladen van 22 tot en met 26 September. Het provinciaal kerkbestuur te Groningen heeft tot de evangeliebediening toegelaten den heer Brinkerink, cand. te Leiden. Het Rijkstelegraaf kantoor te Katwijk aan Zee zal, voor het tijdvak van I November tot en met 31 Juli a. s., op werkdagen open zijn van 8 tot 11 uren 's voor- en van 2 tot 7 uren's namiddags. De dienst op Zon- en feestdagen is voortdurend vastgesteld op de uren van 8 tot 9 's voor- en van 4 tot 6 's namiddags. De 28ste Oct. 1884, de dag waarop zich vóór 25 jaren de heer A. C. Van Dorsten als geneesheer te Nieuw-Vennep vestigde, werd er feeste lijk herdacht. Aan blijken van belangstelling heeft het niet ontbroken. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der H. Willebrordus-kerk te 's-Gravcnhage den heer G. H. F. Stoffels; tot kapelaan van de H. Josephkerk te Delftshaven den heer G. F. G. M. Van Rijn, die kapelaan was te Alfentot kapelaan te Weesp den heer L. Stolk; tot kapelaan te Voor schoten den heer C. L. A. Dolfgaauw. De wegen, die ten gevolge van de grens regeling tu8schen Den Haag en Wassenaar onder het gebied der residentie gekomen zijn, ontvingen van B. en Ws. de namen: Wassenaarsche Weg, Waalsdorperweg, Pompstationsweg, Harstenboek- weg en Kweekerijweg. De 1ste luitenants Yan der Schroeff en Van Hoek, van het regiment grenadiers en jagers, worden bij dat corps belast mot het onderwijs in de optische telegraphic. De heer F. Bohn, op 21 dezer gekozen tot lid van den gemeenteraad van Haarlem, heeft thans voor dat lidmaatschap bedankt, nadat hij het vroeger reeds had aangenomen. Door den miaisior vaa bionenlandsche zaken zijn benoemd in de commissiëa, io 18S4 belast met het afnemen der examens in de Fransche en Eo- gelsche talen, voor de in November en December dezes jaars te houden examens voer het middelbaar onderwijs: in de commissie voor de Fransche taaltot leden: dr. M. A. Boosteo, leeraar aan het gymnasium te Maastricht; N. L. Yerlint, leeraar aan de Rijks H. B.-8chool te Utrecht; J. S. Piquet, leeraar aan de R. H. B.-school te Zwolle; N. L. Marie, leeraar aan hot gymnasium te Assen; A. Bourquin, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; H. C. P. Dirks, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te AmsterdamC. M. Robert, leeraar aan de 2de H. B.-school met 3-jarigen cursus te Amsterdam; E. J. Sornmer, leeraar aan het gym nasium te Groningen; tot leden-plaatsvervangers: H. W. F. Bonte, leeraar aan de R. H. B.-school en het pro-gymnasinm te Gouda; F. L. Faisely, leeraar aan het gymnasium en de H. B.-school te Nijmegen; in de commissie voor de Engelsche taaltot leden J. G. Sennett, leeraar aan de R. H. B.-school te Alkmaar; B. C. Brennan, leeraar aan de R. H. B.-school en het gymnasium te Zwolle; J. S. Robinson, leeraar aan de R. H. B.-school te Utrecht; C. J. Voortman, leeraar aan het gymnasium en de H. B.-school te Amersfoort; G. B. Van Kampen, leeraar aan de eerste H. B.-school met 3-jarigen cursus te Amsterdam; A. S. Kok, leeraar aan de R. H. B.-school te Tilburg: tot leden-plaatsvervan gers: J. K. Frederiks, leeraar aan het gymnasium te Deventer; S. Yan Braam, leeraar aan het gym nasium te Utrecht. Tot leden en voorzitters dier commissiën zijn benoemd: voor de commissie voor do Fransche taal dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymüasia te 's-Gravenhage; voor de commissie voor de Engelsche taal dr. W. G. Brill, oud-hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, te Utrecht. Het eindresultaat der verkiezingen is aldus: Gekozen zijn 37 liberalen (w. o. 4 nieuwe Kamer leden, de heeren Cremer, De Beaufort, Attema en Kielstra), 18 anti-revolutionairen (w. o. 1 nieuw kamerlid, baron Van Pallandt), 17 katholieken en 1 conservatief. De liberalen verliezen één zeteln!. Tiel. Voor zes liberale zetels is horstemming: één te Brielle, één te Almeloo, één te Zutfen, één te Utrecht, één te Alkmaar en één te Middelburg. Vorder brengen do liberalen vijf nieuwe man nen in herstemming voor zetels tegenwoordig door anti-liberalen ingenomenéén te 's-Gravenhage, twee te Delft, één te Arnhem en één te Almeloo. Voor Zevenbergen komen twee anti-liberalen met elkander in herstemming, voor een zetel te Haar lem twee liberalen. In het geheel komen in herstemming: 13 libe ralen, 7 anti-revolutionairen, 4 katholieken en 2 conservatieven. Van de Kappeynianen zijn niet herkozen de heeren Tak, Wichers en Van Heeckeren, Rom- bach en Bergsma, terwijl de heeren De Meijier en De Bruyn Kops zich aan herstemming moeten onderwerpen. Over 't geheel zijn in de twijfelachtige distric ten do anti-liberalea niet, de liberalen wel in stemmental vooruitgegaan. In den gemeenteraad van Amsterdam zijn gisteren de beraadslagingen over de gemeente-be grooting voor 1885 voortgezet, en wel in de eerste plaats over het hoofdstuk ouderwijs. Bij den post voor schoolbeboeften voor het lager onderwijs is aangenomen een amendement van den heer De Koning, om, overeenkomstig het adres van de hoofden der scholen, die som te verhoogen. Zij werd nu vastgesteld op 56,800, zijnde 2000 meer dan door B. en Ws. was voorgesteld. Bij den post „Subsidie van 2000" voor de Toonselscbool ontspon zich eeoe belangrijke discussie. De heer Hovy stelde weglating van dien po6t en de heer Van Lennep vermindering met 1000 vcor. Ten slotte werd de -voorgedragen som met 20 tegen 12 stem men gehandhaafd. - Hoofdstuk VI: „Onderwijs", werd va3tgosfceld op 1,781,467. Gisteravond zijn de buitengewone uitgaven van allerlei aard behandeld. Goedgekeurd werden de volgende posten Kade Oosterdoksdyk 400,000; abattoir 1,000,000; reinigingsdienst 610,000; doortrekken van de Brouwersgracht 60,000; aanleg van riolen in de oude 6tad 150,000. Aan gaande de nieuwe Petroleumhaven zal eerst eene nieuwe voordracht worden ingediend. Voorloopig is de post van vijf ton uit dit hoofdstuk geschrapt. Eveneens voorloopig - nl. totdat de Duinwater- Mij. de concessie zal hebben aanvaard - is 't bedrag der opcenten op het personeel op 85 pet. vastgesteld. De inkomsten-belasting is wederom op twee en driekwart pet. bepaald. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Tarifade „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Southamptondo „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok dien dag van South ampton. Z. M. heeft den Rijksontvanger D. W. C. Veldhorst te Tiel, met intrekking zijner benoeming te Gouda, benoemd tot Rijksontvanger te Dordrecht en jhr. P. A. Van Holtbe, thans Rijksontvanger te Bergen-op-Zoom c. a., als zoodanig benoemd te Gouda; - benoemd tot Rijksontvanger: te Kaats heuvel c. a., J. H. Becking, thans te Assen c. a. te Ossendrecht c. a., J. M. Becude, thans teVeere c. a.te Groote Gast c. a., P. De Haan, thans te Nieuwe Sluis c. a.; te Sexbierum c. a., G. J. Van Soest, thans adj act-com mies bij het departement van financiën- benoemd bij het wapen der infan terie: bij het 1ste regiment, tot kapitein, den lsten luitenant-adjudant E. J. Aenmey; tot laten luit., den 2den luit. D. H. Gerdessen, beiden van het 4de reg.bij het 5de reg., tot kapt., den lsten luit. J. A. Arde8ch Van Hamel, van het reg. gre nadiers en jagersbij het 6de rog., tot lsten luit., den 2den luit. J. Rogier, van het corps; - den kapt.-lnit. ter zee A. De Bruyne, met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zee-officieren der Nederlandsche marine en hem lo. November daaraanvolgende bepaaldelijk opgedragen de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlich ting in het 4de en 5de district te Rotterdam; - benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Har- lingen, mr. A. Potma, thans kantonr.-plaatsvervanger n het kanten Harlingen en cand.-notaris te Har- lingen; - benoemd: tot officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Zwolle, mr. I. De Greve, thans off. van just, bij de arr.-rechtb. te Heerenveen; tot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Heerenveen, jhr. mr. F. Van Panhuys, thans subst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Zwolle; - aan W. J. Fortuyn Droog- leever, op zijn verzoek, met 1 Dec. a. 8., eervol ontslag verleend als notaris te Gouda; - benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats de gemeente Ossendrecht, J. A. Sperma Weiland, thans notaris te Bodegrave; - den duur der dota- cheering bij het leger in Ned.-Indië van den sedert tot lsteu luit. bevorderden 2den luit. G. N. A. De Vree, van het wapen der inf. hier te lande, ver lengd met drie jaren- aan dr. W. C. L Van Schaïk, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Koninkl. vMilitaire Academie te Breda, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend met 1 Dec. a. s.; - aan den reserve officier van gezondheid 2de kl. dr. E. Wintgons, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, op zijn verzoek, met 1 November 1884, eervol ontslag verleend uit ge noemde betrekking; - den 2den luit. J. H. Van Waveren, van het 5de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dit pensioen bepaald op 800- den teekenaar 2de kl. J. Scherpenseel, met 1 Nov. a. 8., benoemd tot teekenaar 1ste kl. bij 's Rijks werf te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1