LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 31 October. N°. 7578. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: 'tar Ltidea per 8 nmnadea1.10, Fnaco per poet1.40. Aftaderifjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES t Tu 16 regel, 1.0». leden r.g.l meer 0.17^ Grooure l.lttn lui pUMmimu. Voer k«l iatuH. na buiten d. stad wordt 0.10 bereknd. Geiaeagd Nieuww. Gistermorgen is te Scheveningen in de Nieuwstraat eene juffrouw door het instorten van een gewelf in een kelder geheel opgesloten geworden. Na een kwartier lang in dezen toestand te hebben doorgebracht, hoorden een paar voorbij gangers haar hulpgesohreeuw en wisten haar uit hare gevangenis te bevrijden. In de laatste twee dage n> liep te Delft het gerucht dat eene vrouw, die zeer schielijk was overleden, door haar man vergiftigd zou zijn. Het lijk is om die reden door twee deskondigen in- en uitwendig onderzocht, waaruit is gebleken dat zy aan buikvlies-ontsteking is bezweken en dat er alzoo van vergiftiging geen sprake is. (F.) Het gerechtshof te Amsterdam heeft den gewezen commissionair in effecten Wijtman tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Kinderdijk schrikte een jong paard van den broodbakker A. Vogelenzang, voor een broodwagen gespannen, eensklaps, ten gevolge waarvan het paard op zijde sprong en van den hoogen dijk met den wagen achter zich in de rivier viel. Op do kar bevonden zicb, behalve do eigenaar, nog drie personen, die allen nog bijtijds er afkon den springen. Het paard is verdronken en is des middags te Slikkerveer met de kar aan komen drijven. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Schoonhoven een vrij belangrijke diefstal plaats gehad. Bij den koopman in gouden en zil veren werken A. K. zijn acht horloges en eenige andere gouden en zilveren voorwerpen, eene totale inkoopwaarde van ruim ƒ200 vertegenwoordigende, gestolen. Door verbreking eenor glasruit, die men vooraf behendig door een met zeep besmeerd papier had bedekt, heeft men de voorwerpen, die voor het raam uitgestald waren, weteu te bereiken. De politie doet ijverig onderzoek, maar men is den dader of de daders nog niet op het spoor. Bij do in aanbouw zijnde cellulaire ge vangenis te Breda viel, terwijl bij lamplicht werd gewerkt, een timmerman van do 4de cellengalerij. Daar hij op het hoofd terechtkwam, was hij bijna onmiddellijk dood. Hij was een braaf huisvader en laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Te Kruiningen is een wissel wachter door een trein overreden. De man laat een groot gezin achter. In de gemeente Zwolle zijn inden afgeloopen nacht ten gevolge van broeiing twee hooimijten verbrand. De aangrenzende hooimijten en boerderij werden door spoedige hulp der brand weer behouden. Te Heeze ontstond gistermorgen een hevige brand bij den landbouwer G. Van Pop pel. Huis, inboedel en al de lovende have werden eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Gistermorgen liep de kolontrein van Venloo naar Feijenoord op laatstgenoemd station tegen eenige wagens, welke geheel verbrijzelden; ook de locomotief heeft veel schade geleden. Per soonlijke ongelukkon hadden geen plaats. De dienstbode van de gravin De L. te Arnhem woonachtig, die bij laatstgenoemde als noodhulp in dienst was getreden, stond gisteren voor de rechtbank aldaar terecht. Gedurende de weinige dageD, die zij bij hars meesteresse in dienst was, had zij naar de „Arnh. Crt." meldt, ruira f 400 aan geld, benevens andere, meerendeels waardolooze voorwerpen ontvreemd. Bij een cado-r onderzoek door de politie ingesteld, werd het roeerendcel dor ontvreemde voorwerpen terugge vonden in den keffer der dienstbode, die zich in bet doorgangshuis te Arnhem bevond, waar zij in middels, na haar dienst verlaten te hebben, weder was opgenomenhet ontvreemde bankpapier werd niet teruggevonden. Ter zake van een en ander werd door het O. M. eene celstraf voor den tjjd van 18 maanden geëischt; de rechtbank zal in deze zaak Dinsdag a. s. uitspraak doen. Een Dnit8cher to Brooklyn (Nieuw- York) moet bet gelukt zijn petroleum en andere oliën in volkomen drogen staat te brengen, zoodat ze gemakkelijk, goedkoop en zonder gevaar vervoerd kunnen worden. Door doze nieuwe vinding worden ook de waardelooze onbrandbare deelen uit de olie verwijderd, en de vaste petroleum kaD, naar men zegt, onmiddellijk in lampen gebrand en ook tot het maken van kaarsen gebruikt worden. Volgens een bericht uit Catanië van 24 dezer, braakt de Etna slijk uit, hetwelk zich over eene grooto oppervlakte verspreidt. De door snede der uitgebraakte slijkmasBa wordt op 500 meters geschat. Te Luik viel dezer dagen een jongetje van twee jaar van de tweede verdieping zijner woning. Hij kwam neer op den rag van een meisje, dat op de binnenplaats linnen zat te wasschen. Geen van beiden ondervond eenig letsel. Te Wieden, bij Weenen, is dezerdagen een gewezen officier, Kö3tler geheeten, in zijne woning vermoord gevonden, terwijl de kasten open gebroken en doorzocht wareD. De moordenaar, dien de politie nog tevergeefs zoekt, heeft echter niet veel van waarde medegenomen. Deze misdaad trekt te meer de aandacht omdat in dezelfde plaats eene week te voren ook een moordaanslag gepleegd is, welks dader nog onbekend bleef. Te Nantes is zekere Tartuffe in hech tenis genomen, die getracht had, verwonderlijk fraai nagemaakte coupons der 3-pcts. Fransche staats schuld te gelde te maken. Hij bekende die zelf te hebben vervaardigd en reeds voor 500,000 fr. aan den man te hebben gebracht, waarvan voor 300,000 fr. te Parijs. Op den 27sten Sept. schoot de 22-jarige Rose te Wilney zijn vader dood. Deze was aan den drank geraakt en had op dien dag gedreigd zijne vrouw den hals af te snijden. Op het gegil schoot de zoon toe; hij had eene revolver bij zich en schoot daarmede zijn vader dood. De jury van het hof van assises van Oxford sprak den vadermoor denaar vrij op grond dat hij gegronde redenen had het leven van zjjae moeder in gevaar te achten. Zelfmoord onder de dieren. - Wij hadden, zoo schrijft een inzender in het Zweedsche tijdschrift „Djurviioneu", eene tamme kraai, welke wij als jong in het bosch gevaDgen en mee naar huis genomen hadden. Een tijd lang scheen zij het bij ons zeer wel naar haar zin te hebben, volgde ons als een hond in huis en hof en wist zeer goed waar de keuken was en wie haar de lekkerste beetjes gaf. Daarna werd zij om doze of gene reden zwaarmoedig. Of zij om hare verloren vrijheid treurde of eenig geheim verdriet had, weet ik Diet, maar zij wilde niet langer eten en zat onverschillig met opstaande veeren in een hoek van den tuiD. Op zekeren morgen sproDg zij plotseling in de kom der fontein, stak den kop onder water en deed niet de minste moeite om zich te redden, hetgeen zij toch ongetwijfeld zou gedaan hebben, indien zij uit ouvoorzichtighoid ia het water gevallen was. Een mijner broeders, die zag wat er gebeurde, snelde toe en redde haar, maar twee dagen later sprong zij wederom in 'het water en uit alle macht met hare vleugels slaande, schoot zij zoo snel onder een tufsteenen grot, die zich aan den eeaen kant der kom bevond, dat de hulp, die zich geen oogoc- blik liet wachten, nu tooh to Iaat kwam en do arme, zwaarmoedige krasi dood tusschen riet en andere waterplanten uitgehaald werd. Een ander geval had bij dezelfde waterkom plaats, maar liep gelukkig minder tragisch af. Wij haddon twee paar duiven in een slag, van welke de eene doffer stierf. Do jonge, mooie weduwe werd spoedig door een nieuwen vrijer bezocht, die alle moeite deed om haro gunst te winnen. Hetzij nu, dat het hart der echoone te zeer aan den overledene hing, hetzij het andere duivonpaar zich tegen eene nieuwe verbintenis verzette, - de vrijer had goen succes, hoe deftig bij ook voor de jonge weduwe stond te buigen en te kirren, hij werd met scherpe snavolhouwen ontvangen. Op zekeren Zondag-mor gen beproefde hij nogmaals zijn geluk. Ik stond aan het venster en zag hem in den duivenslag gaan. Maar reeds na ettelijke minuten werd hij buiten de deur gezetdeze behandeling kon hij blijkbaar niet verkroppen, want hij vloog rechtstreeks op de waterkom toe, waarin hij weldra met uitgespreide vleugels geheel onbeweeglijk lag. Natuurlijk ving ik dadelijk bet arme dier op en zocht het zoogoed mogelijk te drogen. Om te voorkomen dat hij zijne poging tot zelf moord herhaalde en om, zoo mogelijk, het hart der scboone te verteederen door den aanblik van den natten en trillenden ongelukkigen minnaar, zette ik hem in den duivenslag. En zie - wat zijne gloeiende liefde niet had kunnen bewerken, dat vermocht zijne poging om zich te verdrinkende jonge weduwe schonk hem heur hart en tot op den huidigon dag leven zij samen in liefde en eendracht. BUITENLAND. ÏPs-SLJBlor|p£. De „Figaro" vertelt dat Ferry, die Grévy te Rambouillot op do jacht vergezelde, bij ongeluk bij het schieten op eene ree twee personen raakte, den een aan de dij, den ander aan den duim. Grévy zond hun 60 fr. De Engelsche „Morning Post" beweert uit betrouwbare bron te weten dat de geheime clausule door Frankrijk en Duitschland aan de prelimiuairen van het Congo-tractaat toegevoegd, eene volledige conventie zou zijn omtrent de handelsbetrekkingen der tw69 Staten wat hunne koloniën betreft. Eerst na het sluiten van de Berlijnsche conferentie zon dit stuk aan de vertegenwoordiging in de beide lan den medegedeeld worden. Te Parijs werden Zondag in de grooto feest zaal van het Trocadéro-gebouw de bolooningen aan do scherpschutters uitgereikt. Paul Deroulèïo hield daarbij eene rede, waarin hij verklaarde dat, schoon Frankrijks politiek van het oogenblik hem het stil zwijgen gebood, hij nooit zou nalaten tegen het ver lies van twee provinciën te protesteeren. „Zij het ook thansniets tegen Duitschland, - bet blijvo niets met Duitschland!" Baron Reille, de rapporteur der commissie uit do Kamer, aan wien het onderzoek van het regeeringsontwerp betreffende het kolonialeleger is opgedragen, heeft gisteren een onderhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Campenon, om aan dezen do bedenkingen van de commissie tegen het ontwerp mede te deolon. Heden zou de heer Reille aan zijne medeleden van de commissie verslag doen van zijn onderhoud met den minister. De commissie voor de Tonkin-kredieten heeft een aantal bescheiden aan den minister van marine, admriaal Poyron, teruggezonden, ten einde te vor- nemen welke daaronder van vertrouwelijken aard waren en welke niet. De regeering heeft geant woord dat de stukken goheim moesten blijven en de beraadslaging der commissie eveneens, zoodafc het rapport ook niet ter griffie mag worden gede poneerd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1