.V. 7577. Donderdag 3D October. A0. 1884. Eerste Blad. LEIDSOH DA GBLAD, PRIJS DEZER COURANT I ▼•or Leiden per 8 maandeB1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit noranier bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDEN, 29 October. Voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn nog opgekomen Koudekerk van de 59 kiesgerechtigden 54 Hazer8woude 154 126 Zevenhoven 51 40 Nieuwkoop 123 104 Door de alhier zittiüg houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden toegelaten tot het geneeskundig gedeelte deheeren Th. J. H. Snijders, doctorandus, en P. Weatra. candidaat arts. De tegen heden gelaste wapenschouwing over het bataljon der dd. schutterij alhier moest door den drassigen toestand van het Schuttersveld elders plaats hebbeu. Door den met het commando be lasten kapitein W. C. Zuurdeeg werd daartoe de Ruïne aangewezen. Te dén uur traden de man schappen op de Papengracht aan, en na gehouden appèl en indeeling marcheerden de divisiën onder geleide van een ontzaglijk publiek naar het groote Ruïneplein, waar de steeds aangroeiende menigte zóó opdrong, dat de wapenschouwing niet behoorlijk kon gehouden worden. Door het gejoel van het publiek, der straatjeugd enz. konden de commando's niet worden verstaan noch worden overgebracht, zoodat de manschappen moesten worden afgedankt. De houding der schutterij op zich zelve liet n»ts te wenschen over. Voor het afzetten der Ruïne waren drie agenten van politie tegenwoordig, die natuurlijk tegen de onwillige massa niets vermochten. De Indische mail per stoomschip „Sumatra" wordt 31 Oct. alhier verwacht. Gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1884 tot en met 31 Oct. 1885 zal de schadeloosstelling voor gemis van fourages, door de tot het houden van dienstpaarden gerechtigde opper-, hoofd- en verdere officieren te genieten, bij voortdurend of tijdelijk verblijf, per dag en per paard bedragen: Te Deventer en Haarlem f 0.61; te Amersfoort, Arnhem, 's-Gravenhage,'s-Herfcogenbosch en Leiden f 0.62; te Amsterdam, Bergen-op-Zoom en Utrecht f 0.63; te Breda f 0.64; te Roermond en Zutfen f 0.65; te Venloo f 0.67 en in alle andere plaat sen f 0.71. Bij de te 's-Hage gehouden akte-examens is toegelaten de heer G. Voskuilen, van Wad- dingsveen. De uitslag der verkiezing tot lid van den gemeenteraad te 's-Hage is als volgt: Ingekomen 2310 biljetten. Van onwaarde 26. Geldig 2284. Volstrekte meerderheid 1143. Herstemming tusschen mr. W. A. baron Van Verschuer die 1055, en A. J. C. baron Van Pallandt Van Neerijnen die 1054 stemmen bekwam. Jhr. L. C. Quarles Van Ufford verkreeg 131 6temraen. De Fransche gezant, de heer Legrand, wordt aan9t. Vrijdag van zijne buitenlandscke reis in de residentie terugverwacht. De onderofficieren van de 3de ploeg infanterie, herkomstig van den hoofdcursus te 's-Bosch, die te 's-Hage het examen voor den rang van 2den luit. hebben afgelegd, zijn allen in dat examen ge slaagd, t. w.de sergeanten: graaf Du Monceau, Scbütt, Van den Belt, Krugers, Mengel, Van Koets veld, Vau Ankeren, Schiiuikes, Groote en Storm De Grave. De heer A. K. Van der Garden, gepons. 1ste luit. te Gouda, noodigde onlangs in eene circulaire a'le officieren van het leger uit, om bij hem ver zekeringen op beurspolis tegen brand- en transport- schade te sluiten. I Hoewel mr. P. J. Snel, advocaat en procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden, zijne instem ming met de beschouwingen des heeren Van der Garden betuigt, en verklaart dat verzekeringen op beurspolis te verkiezen zijn boven verzekeringen op eigen polis, meende het dezer dagen verschenen militaire tijdschrift „De Revolver" zijne lezers tot voorzichtigheid te moeten aansporen en niet tot die onderneming toe te treden, alvorens do noodige waarborgen voor de soliditeit verkregen zijn. In eene circulaire aan de regiments-, bataljons-} corpscommaDdanten enz. geeft de heer Van der Garden daaromtrent eenige opheldering. Om redenen, welke hij mededeelt, dat beurspoliesen voor een verzekerde verre te verkiezen zijn boven die, welke rechtstreeks door de assurantie-maatschappijen of hunne agenten worden verstrekt, stelde hij aan de officieren voor, hunne goederen op beurspolis te as&ureeren. De verzekeringmaatschappij „De Oosterling", met een kapitaal van f 2,405,000, zond den heer Van der Garden volmacht om do polissen voor de offi cieren in haren naam te teekenen. Het risico voor brandgevaar wordt dus door die maatschappij geheel op zich genomen. Het risico voor transportgevaar wordt aangegaan door de „Noord- en Zuid-Holland- sche transport-verzekeriDgmaatschappij", gevestigd te Amsterdam en Rotterdam, die hem eveneens vol macht ter teekening zond. Met wijziging in zooverre van vroeger daar omtrent gegeven voorschriften heeft de minister van oorlog bepaald, dat alleen aan voor eigen nummer of in vervanging van een broeder opge treden lotelingen of wel aan zonder loting inge- lijfden, toestemming tot het aangaan van een huwelijk kau worden verleend tegen overlegging van een bewijs van onvermogen tot aanzuivering hunner schuld op het kleeding- en reparatiefonds. Milicien-plaatsvervangers ofnummerverwisselaars met groot verlof, die in het 2de, 3de of 4de dienst jaar zijn, moeten dus in elk geval het bedrag van bedoelde schuld c. q. op hunne rekening storten, alvorens bedoeld bewijs van toestemming aan hen kan worden afgegeven. Bp koninklijk besluit is tot 1 April 1885 geschorst het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, i. d. 23/27 Sept. 1884, waarbij zijn goedgekeurd eenige, door de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" gebrachte wyzigiügen en de keur op de dijken van dat hoogheemraadschap. De schorsing is gegrond op de overweging, dat de werking van dat besluit behoort gestuit te worden gedurende het onderzoek, ingesteld ter beoordeeling, of het met de wet of het algemeen belaDg strijdig is. De alphabetische lyst van aanbeveling voor de betrekking van rechter in de arrondissements rechtbank te Leeuwarden bevat: mr. P. Gratama, kantonrechter te Terborg; mr. F. N. Maclaine Pont, sub8t.-griffier bij de arr.-rechtb. te Groningen en mr. A. H. Roessingh, kantonrechter te Bolsward. De Raad van Groningen heeft uitzijn midden prof. Huizinga en den heer "Wouters aangewezen als leden van de gemengde commissie, die nogmaals zal trachten voor te bereiden de wijze, om tot ver betering en uitbreiding van het ziekenhuis aldaar te kunnen geraken. Te Lichtenvoorde en Groenloo circuleert een adres, houdende verzoek aan de Holl. IJzeren- Spoorweg-maat6chappy, dat voortaan des Zondags geen goederentreinen loopen, of, kan zulks voor eerst nog niet, die loop alsdan tot het meest nood zakelijke worde beperkt, liefst op uren die de Zon dagsrust het minst in den weg staan. De spoorbeambten, die thans nauwelijks één op de vier Zondagen rust hebben, zouden daardoor wellicht twee van de vier Zondagen vry krijgen. In verband met de aankomst van de sche pelingen der „Nisero" te Londen, op Maandag avond, zegt de Londensche correspondent der „N. R. Crt.", die een onderhoud had met do heeren Piokney, Sons Co., o. a. het volgende: „De Regeering heeft voor den overtocht der schepelingen naar hier betaald, doch vermoedelijk zullen zij nu eeuigen onderstand ontvangen uit de gelden van het hulpfonds, die nog onverdeeld ge bleven zijn, ook gedurende de nasporingeD, welke lord Fitz-Maurice (in Ierland) en de mayors van Suuderland eu Liverpool enz. in hunne steden wilden instellen naar de gezinnen der manschappen. Volgens het laatste bericht der commissie, onder voorzitterschap van den lord-mayor van Londen gevormd, was er 560 1150 van de ingezamelde pd. st. verbruikt. Vermoedelijk zal de commissie eerstdaags weder eene vergadering houden om nopens het saldo eene beslissing te nemen. Op de laatste werd op voorstel van lord Fitz-Maurice, een votum van dank uitgebracht aan de Nederl. natie voor hare mildheid en aan de heeren Hudig en Blokhnyzen te Rotterdam voor hnnue edelmoedige bemoeiingen in deze. De heeren vennooten ver zochten my ook uitdrukkelyk hun bijzonderen dank nogmaals aan het Nederlandsche publiek te willen overbrengen, voor zyn grootmoedigen by stand in een moeilijken tijd. Zij verzekerden mij dat zy de Hollanders hoogschatten en hun genegen zijn, en dat de brieven der firma, in de Engelsche pers over de „Nisero"-quaestie geschreven, niet gericht waren tegen de Nederlanders, onder wie zij vele vrienden tellen, maar tegen de Nederlandsche Re geering, wier Indische politiek zy geenszins konden goedkeuren, zoomin als het beleid der Britsche regeering in deze aangelegenheid." Aan de Londensche „Standard" is uit's-Gra venhage bericht dat de Nederlandsche Regeering zich op de CoDgo-coDferentie te Berlijn zal laten vertegenwoordigen door den heer Van der Hoeven, Zr. Ms. gevolmachtigd minister aldaar, en hem waarscbijnlyk zal worden toegevoegd do heer H. Muller, van Rotterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en voorzitter der Nieuw Neder- landsch-Afrikaaneche handelsvereeniging. Naar men verneemt, zal binnenkort te Lon den en te Nieuw-York het licht zien eene Engel sche vertaling van den onlangs by den uitgever H. L. Smits te 's-Gravenhage verschenen roman „Anna" door Marie Daal. De zeildag der schroefstoomschepen lste kl. „Atjeh" en „Tromp" is bepaald op 15 Nov. a. s. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Oct. van Colombo. De luit. ter zee 2de kl. L. J. Van der Mandelo, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh" wordt met 10 Nov. a. 8. op non-activiteit ge steld, en met 11 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. G. L. Goedhart, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft de heeren O. Dürler en C. L. E. Hagnauer erkend en toegelaten, respectievelijk als consul en vice-coD9ul van Zwitserland te Batavia;- aan J. H. Boshart, gewezen commandant der straf gevangenis voor jeugdige mannelyke veroordeelden naby Doetinchem, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 1364 'sjaars. Gemengd 1NT 1 e u w Dezer dagen werd in verschillende dagbladen molding gemaakt van een machinist, die zich voor het kantongerecht had te verantwoorden over het feit dat hij had doorgereden niettegen staande de weg door een boom was afgesloten, waar door de afsluitboom verbrijzeld werd, doch tot wiens verontschuldiging werd aangevoerd dq dienstregeling^

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1