Hedenavond wordt er eeno tweede voorstelling gegeven. Wij durven deze gerust een ieder aan bevelen. Ook morgenavond zal nog eene voorstelling plaats hebben, blijkens achterstaande advertentie op bij zonder voordeelige conditiën. Ieder kan dan een kind böneden de 14 jaren om niet meebrengen; voor meerderen moet echter halfgeld worden betaald. De a r r o n d i 8 s e m e n t s - r e c h t b a n k te 's-Hage heeft bij vonnis van heden den eiech toe gewezen van het gemeente Roomsch-Katholiek Arm bestuur te Leiden tegen de erfgenamen van wijlen den heer Yan Gils, gedaagden, en het R.-K. Paro chiaal Armbestuur, intervenient, tot afgifte van het legaat, groot f 5000, door den erflater vermaakt aan de Roomsch-Katholieke armen te Leiden. Zooals men weet beweerde het Parochiaal Armbestuur, in werking getreden eerst na den dood van den tes tateur, als Godvruchtige instelling van liefdadigheid éénig gerechtigde tot het legaat te zijn. Do ver liezende partij werd tevens veroordeeld tot betaling der kosten. Bij een nader onderzoek door de politie ingesteld omtrent de dienstbode, die zich ten nadeole harer juffrouw aan diefstal van geld heeft schuldig gemaakt, is nog gebleken dat zij ook vele kleeren en gouden voorwerpen heeft ontvreemd. Al die goederen waren in gesloten kasten geborgen en zij opende de sloten door een mede ton nadeele harer juffrouw ontvreemden bos sleutels. Voorts is gebleken dat niet alleen hare moeder, maar ook hare oudere zuster aan de zaak schuldig was, daar dezen in het gestolene deelden. Onder Lisse viel een wagen van A. v. d. V., welke beladen met riet was, om en kwam met zijne goheele lading in eene sloot terecht. Een man die op het voerriet gezeten wa9, viel in de sloot en werd onder het riet geheel bedolven. Zonder twijfel zou die persoon op allertreurigste wijze zijn omgekomen, zoo niet eenige personen, die in de nabijheid waren, met veel moeite den ongelukkige uit zijne benarde positie wisten te redden. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het slecht besturen van het voertuig. In plaats van de redders voor hunne hulp te beloonen, werden zij door den boer op minder aangename wijze bejegend. Donderdag-avond te halfzeven wer den de bewoners van het dorp Aalsmeer, per tele-* fonisch bericht van Hoofddorp, er opmerkzaam op gemaakt dat in die gemeente een felle brand woedde. Later werd meegedeeld dat de brand was bij D. Turkenburg in de Legmeer. Te Hazerswoude brak een brand uit in eene arbeiderswoning, welke met den inhoud in korten tijd geheel werd in asch gelegd. Alles was verzekerd. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage werden gisteren twee zaken behandeld. Vooreerst die van A. J. M. M., beschuldigd van vahchelijk eene schuldbekentenis van f 35 te hebben vervaardigd en die te hebben voorzien van den stempel van zekeren O. S., apothekersbediende in het gesticht Meerenberg, en vervolgens door mid del daarvan zich onder allerlei bedrieglijke voor- gevens on verhalen door de ouders van deze daarop eene som van f 20 te hebben doen afgeven. De advocaat-generaal mr. Gregory requireerde tegen dezen beschuldigde, die ter zake van oplichting reeds vroeger was veroordeeld, schuldigverklaring aan valschheid en veroordeeling tot 1 jaar celstraf en boete. De advocaat mr. Van Bell achtte het feit niet voldoende bewezen en vroeg vrijspraak. Na re en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak tegen het eind der terechtzitting. Vervolgens stonden terecht G. H. W., H. M. E. en J. F. M., beschuldigd, de eerste van eenige klee- dingstukken en eenig huisraad te hebben ontvreemd uit de bewoonde schuit van P. F. G. te Rotterdam, in twee achtereenvolgende nachten in het laatst van Juni dezes jaars, en de beide anderen oen jas, van den lsten diefstal afkomstig, te hebben geheeld. De adv.-gen. mr. Gregory roquireerde tegen den lsten besch. een gevangenisstraf van 3 jaren en tegen ieder der beide anderen een celstraf van 45 dagen. De advocaat mr. Van Rappard meende dat de schuld der beide laatste beschuldigden niet was be wezen en concludeerde tot hun vrijspraak, terwijl hij voor den lsten beschuldigde een zachtere straf vroeg. Na re- en dupliek bepaalde het Hof ook in deze zaak de uitspraak tegen het einde der zitting. A. J. M. M. werd alsnu veroordeeld tot eon cel straf van 2 jaren, terwijl G. H. W. tot een gevan genisstraf van 2 jareo en H. M, E, en J. F. M. ieder tot 45 dagen celstraf werden veroordeeld. In zijue daarna geopende correctioneele terecht zitting heeft het Hof uitspraak gedaan in de jl. Zaterdag behandelde zaak van B. v. d. W. to Nieuwkoop. Het Hof oordeeldo de den bekl. ten laste gelegde mishandeling vau C. B. te Ter Aar niet overtuigend bewezen en heeft hem, met vernieti ging van het vonnis der Haagsche rechtbank, alsnog vrijgesproken. Van de 5de haringreis is gisteren te Maassluis aangekomen„Inspecteur Caland", schip per Roest, met 84 ton pokel- en 182 ton steur- haring, en het bomschip „Hessel Cornells", schipper Voogt, thnis behoorendo te Katwijk aan Zee, met 168 ton haring. Gisteravond te ongeveer zesuren is een hevige brand uitgebroken in de vernisfabriek van Van der Hoop Faucbey Co., aan bet einde der Cool8che8traat te Rotterdam. De fabriek io geheel uitgebrand. Uit Osch wordt van den 16den ge meld Onder toeloop van bijna geheel onze ge meente had hedenmorgen de indrukwekkende be grafenis plaats van den ougelukkigen verelageno, den heer P. Croes. En indrukwekkend was de stoet, die zijn overschot grafwaarts leidde. Godragen door 16 jongelieden, waarvan de meesten zijne vriendeü, en gevolgd door zijn diepbedroefden vader, broeders, verwanten en tal van kennissen, toog men graf waarts, Dagevolgd door honderden, op wien het schouwspel een diepen indrnk maakte. Aan het graf sprak ds. Reede een treffend troost woord tot den ouden vader en dankte ten slotte de aanwezigen voor hunne belangstelling. Als men nu den moordenaar nog maar had, dit waren de woorden, welke van mond tot mond gingen na afloop van deze treurige plechtigheid, en daarbij wordt tevens te kennen gegeven dat men in de noodzakelijkheid zal komen zich te wapenen, om eigen leven te verzekeren. Indien deze moordenaar weer niet gevonden wordt, dan zal mon voortaan eiken Zondag een moord heb ben, zeggen velen, en waarlijk, er is zoo véél over drijving niet in deze uitspraak. Dinsdag is het gerecht hier geweest, om de voor naamste getuigen te hoorendaarna begaf het zich naar Heesch. Beide verhooren gaven echter niet de minste aanleiding om iemand te arresteeron- Heden komt het gerecht terug om verder te trachten uit te maken wie de moordenaar is. „Men" wijst hier den dader of de daders met de vingers aan, doch zoo lang het gerecht deze ongemoeid laat, mag ik alleen van dit feit meldiDg maken, zonder verder in bijzondorheden te treden. Dat is nu do dorde moord in 4 jaren, de tweede in 3 maauden en de tweede van welken de bedrijver onbekend blijft. Het is inderdaad voldoende om den schrik te rechtvaardigen, welke hier algemeen heerscht. Als eene kenmerkende bijzonderheid van desnij- proef te Lithooyen, wordt gemeld dat de snijders, twee gebroeders, bun slachtoffer op hun doode gemak hebben gekorven. Een hunner hield namelijk den ongelukkige vast, en de andere sneed toen met zijn mes het gelaat kort en klein. De getroffene heeft op het gezicht nauwelijks eene plek, welke niet met het mes doorploegd is. buitenland. Duitsohland De Congo-cocferentie zal in don aanvang van November bijeenkomen. Inmiddels heeft ook de Portugeesche regeering de uitnoodiging tot deel neming aangenomen. De uitnoodiging aan de Ver- eenigde Staten zal eerstdaags te Washington over handigd worden. De onderhandelingen met Enge land worden voortgezet. De groote mogendheden, niet rechtstreeks bij de zaak betrokken, zooals Italië, Rusland en Oostenrijk, zijn evengoed als de recht streeks betrokkene, reeds bij den aanvang van het conferentie-plan uitgenoodigd. De „Association afri- caine internationalo" zal niet vertegenwoordigd zijn. Het gisteren openbaar gemaakte bericht over den toestand van den hertog van Bronswijk luidt: „De zieke heeft een onrustigen naoht doorgebracht. De zwakte is toegenomen. De pols slaat, minder krachtig." Uit Berlijn wordt gemeld dat, hoewel Engeland in principe toegestemd heeft aan de conferentie deel te nemeD, het tegen het voorgestelde programma zoo groote bezwaren heeft, dat een nadere gedachten- wisseling tusschen Parijs, Berlijn en Lmden nood zakelijk is. Ook Italië heeft bezwareD, wenscht tot de hoofd conferentie te worden toegelaten en rekent daarbij op de ondersteuning van Engeland. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren slechts eene korte zitting gehouden. De interpel latie over Tonkin is verdaagd tot aan de discussie over het krediet voor Tonkin. In de couloirs der Kamer werd medegedeeld dat de heer Jules Ferry in de begrootingscommissio de onmogelijkheid heeft betoogd van eone nieuwe ver mindering op de begrootingen voor oorlog en marine. Hij ondersteunde bet stelsel van den heer Tirard. De meerderheid bestreed echter dat stelselzij was voor nieuwe bezuinigingen en handhaafde met 11 tegen 4 stemmen hare beslissing van den vorigen dag Groot-Brltannië. Ondanks de verklaring van president Kriiger zendt de Britsche regeericg twee regimenten en eene halve batterij reguliere-troepen uit Engeland naar Bechuanaland. Buitendien hebben de troepen aan de Kaap marsch-order gekregen. Naar men verneemt, zullen, ten gevolge van de joigste uit Brussel en Dover ontvangen berichten over dynamiet-complotten, de bewegingen van alle verdachte personen worden nagegaan, niet slechts in de Engelsche, maar ook (door Engelsche detec tives) in alle Belgische havens. Te Liverpool heeft de politie Woensdag-avond, bij de aankomst van de stoomboot „Lord Clive", van Philadelphia, een Hongaarsch passagier aange houden, in wiens reiskoffer l'/2 pond dynamiet ge vonden werd, in dertig pakjes verdeeld. X1 <s 1 ssr sr et m sza e zi. BRUSSEL, 16 October. De rechtbank heeft heden verklaard dat geene termen bestaan om de onder teekenaars van het republikeinsch manifest te vervolgen. CAIRO, 16 October. Nubar-pacha heeft aan de consuls-generaal kennis gegeven van de hervatting der betaling van de ontvangsten der spoorwegen en telegrafen aan do kas voor de publieke schuld. Hij deelde daarbij mede dat het cijfer daarvan reeds 10,000 pd. st. bedraagt. Northbrook is naar Cuïro teruggekeerd. Naar men zegt, heeft hij de overtuiging verkregen, dat een vermindering van belastingen voor Opper-Egypte onvermijdelijk is. De Italiaansche regoering zond aan den heer Baravelii, het Italiaansche lid der commissie voor de „Caisse de la Dette", de instructie zich te ont houden van verdere vervolgingen tegen het Egyp tisch gonvernement. LONDEN, 17 October. Dezen morgen is onder de tribune bij de wedrennen te Honghton-le-Spring (graafschap Durham) eene blikken doos ontdekt, welke zestien dynamiet-patronen bevatte. Aan eene daaraan bevestigde lont waren sporen merkbaar dat zij aangestoken geweest was. De „Times" ontvaügt uit Foo-Chow van 16 October een telegram, meldende dat bij Tam-Sui weder een gevecht te land heeft plaats gehad. Drie duizend Chineezen werden er gedood. De verliezen der Franscben zijn zeer gering. De „Times" verneemt ook dat de Engelsche regee ring aan Dnitschland heeft medegedeeld, dat zij in beginsel zich met de Afrikaansche Conferentie vereenigt. BERLIJN, 17 October. (Part. Tel) De beroemde schrijver Georg Ebers is lichamelijk zóó lijdende, dat hij na de voleindiging der werkzaamheden, welke hij op het oogeublik onderhanden heeft, voornemens is te Leipzig eene operatie te ondergaan, waarmede het leven kan gemoeid zijn. LEIDEN, 17 October. De verwachting voor morgen iswestelijke wind. Onze stadgenoot de heer D. D. Yetb, de leider van den Nederlandschen onderzoekingstocht door Zuid-Afrika, is na eene zeer voorspoedige reis in goeden welstand te Funchal (Madera) aan gekomen. Binnen tien dagen hoopte hij Monrovia, de hoofdstad van Liberia, te bereiken. De juweelen, behoorende tot de nalatenschap van den laatstelijk overleden Prins van Oranje zijn dezer dagen uit het paleis aan den Kneuterdijk naar 's Konings paleis overgebracht en in bewaring gegeven aan Zr. Ms. thesaurier. De schildwacht, die met het oog op de daarin geborgen kostbaar heden, des nachts do voormalige Prinselijke woning bewaakte, is sedert ingetrokken. Met 1 Nov. zal het gebouw ontraimd moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2