Door een gisteren van Arnhem ko menden trein werd, nabij de lunetten te Utrecht, een ongeveer 60-jarig werkman overreden, die bijna onmiddellijk den geest gaf. Omtrent den te Sittard gepleegden moord schrijft men aan het „D. v. N." en de „N. R.C." nader het volgende: In eene leemgroeve, gelegen aan den weg, lei dende van de stad naar het gehucht Overhoven, lag in een hoek het lijk van een onbekend mans persoon op afschuwelijke wijze vermoord. De hals was als met vijf messoeden doorgehakt, de neus lag naast het lijk, dat van een bloedplas omgeven was. De vermoorde is naar gissing 35 a 36 jaar oud, heeft zwart, kort geknipt haar, ringbaard en kne vel zijne kleeding bestaat uit zwarte jas, grijze broek en vest, wit boven- en flanellen onderhemd, zwarten das, waarover nog een gestreepten foulard, en manchetten met fantasieknoopen, waarin de on heilspellende woorden „la mauvaise journée" gegra veerd waren. Roofzucht schijnt de drijfveer tot den moord te zijn geweest, althans het lijk was van horlogo en geld (op 2 vijfcentimenstukkon na) beroofd. De zakken waren het binnenste buiten gekeerd. Op het lijk vond men verder eene kaart, waarop een persoonsnaam ontbreekt en alleen de woorden „Rue de la blanchisseuse Bruxelles" te lezen staan; eindelijk nog een sigarenkoker, pijpe- vrroeter, horlogesleutel en eenige lucifers. Yier halsboordjes lagen bij het lijk. De rechterhand hield een mes omklemd, hoewel naar de verklaring van den geneesheer, die de lijkschouwing hield, hier volstrekt niet aan zelfmoord te denken viel. De justitie van Maastricht heeft een onderzoek in loco ingesteld. Yan den dader of de daders is tot dusver geen spoor ontdekt. Een jonge man, dus vertelt de „Petersb. Listok," die eerst kort geleden eene betrekking op een koopmanskantoor had aanvaard en zich met een klein salaris moest behelpen, vond een tweetal maanden geleden, toen hij des avonds op zijne kamer kwam, een briefje van eene hem onbekende dame, waarin zij hem dringend verzocht den vol genden dag ten harent te willen komen. Slechts aarzelende voldeed hij aan het verlangen en was niet weinig verbaasd toen de dame hem vroeg of zijn hart nog vrij was. De man was ten zeerste verlegen, maar de dame wist hem weldra de bekentenis te ontlokken dat hij nog volstrekt niet verliefd was. „Ik heb een eenig kind", zeide zij daarop, „eene doohter die ik innig liefheb, en het meisje is verliefd op u gewordenzij ziet u eiken morgen naar uw kantoor gaan, is uw naam te weten ge komen, weet hoe uwe vrienden over u donken en heeft u thans, zij heeft het mij zelve bekend, op recht lief." Na deze woorden stelde de moeder hare dochter aan den jongen man voor, hij vond het meisje aller beminnelijkst en denzelfden dag was het paartje geëngageerd. Dezer dagen had het huwelijk plaats en de jonge man is thans niet enkel een gelukkig echtgenoot, maar zit er ook finantiëel heel aardig in. Bij Carcassonne (Frankrijk) zijn twee knapen van negen jaren in hechtenis genomen, die tweemaal bijna gelukte pogingen hadden gedaan om een trein te doen derailleeren. Daartoe hadden zij o. a. door middel van steenen de wissels onklaar gemaakt. De jongens verklaarden, het alleen gedaan te hebben omdat zij zoo gaarne een déraillement zouden bijwonen. Ook bekenden zij met andere kameraden reeds meer dergelijke pogingen te hebben aangewend, welke steeds door de waakzaamheid der beambten verijdeld waren. Wegens het opnieuw toenemen der cholera te Napels is het berooken der meest be smette wijken met zwavel weer hervat; de koffie huizen zijn gesloten. De president van het handels gerechtshof werd door de cholera aangetast en be zweek binnen 6 uren. Onder de laatste slachtoffers bevond zich eene vrouw welke den leeftijd bereikt had van 103 jaren. Zes personen kwamen om bij de aan varing op de Clyde van twee stoomschepen, de „Roseville" en de „Europa." Te Mandala y, de hoofdstad van Birmah, zijn een groot aantal gevangenen door sol daten op last des konings omgebracht. Men zegt dat dit geschied is omdat sommige ministers ont hullingen der gevangenen vreesden; zij zouden daarom de gevangenen van een ontsnappingsplan on van oproerigheid beticht hebben. De gevangenis werd door de soldaten omsingeld, die op de geweld dadigste wijze alles neervelden. De lijken werden verminkt, de afgehouwen hoofden tentoongesteld. De koniDg en zijne ministers vierden intusschen feest en beloonden de moordenaars rijkelijk. Te Rangoon, in Britsch-Indië, is daarop eene groote bijeenkomst van 8000 personen gehonden, waarop motiëa werden aangenomen, waarin naar aanleiding van doze gruweldaad aaDgedroDgen werd op annexatie van Birmah of althans op afzetting van koniDg Theebau. BUITENLAND. STa-ojilaariSl*. In de gisteren door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting werd door den heer Peyron een voorstel ingediend, waarbij een krediet van 11 millioen voor Tonkin gevraagd wordt. Het werd naar eene bijzondere commissie verzonden. De heer Campenon bood een voorstel aan, strek kende tot organisatie eener koloniale troepenmacht, en de heer Méline een ontwerp betreffende beloo ningen aan de inzenders ter Amsterdamsche ten toonstelling. De beraadslaging over de interpellatie van den heer Desroys, aangaande de economische politiek der regeering, is op aanstaanden Zaterdag bepaald. Het Gele Boek «onstateert volkomen overeen stemming tusschen Frankrijk en Duitschland, in zake de Congo- en Niger-aangelegenheden. Beide landen stellen voor, de zwarigheden op te lossen volgens de beginselen eertijds op het Congres te Weenen over de Donau-quaestie gevolgd. Beide landen hebben vooral op het oog de vrijheid van handel op die stroomen te verzekeren. Duitschland. Het bevestigt zich dat keizer Wilhelm aan den koning van Portugal een eigenhandigen brief zond over de Congo-quaestie. Daarin wordt echter het conflict tusschen Portugal en do „Association afri- eaine' niet aangeroerd. Te Berlijn is door het Kammergericht in hooger beroep eene uitspraak gedaaD, welke voor de pers van belaDg is. Het gold een proces tegen de „Germa- nia". De rechtbank had eene „interpretatie" te geven van paragraaf 11 der drukperswet, hande lende over „verbetering van berichten." Zij sprak als hare meening uit, dat wanneer aan een dag blad eene verbetering van eene onjuistheid ter opname wordt aangeboden, maar aan deze ver betering redenoeriDgen zijn vastgeknoopt, het dag blad gerechtigd is, wegens de rodeneeringen ook het goheele bericht te weigereD, en Diet gedwongen kan worden alleen do verbetering af te drukken. In denzelfden zin hadden ook de beide vorige instantiën beslist, maar het openbaar ministerie was telkens in hooger beroep gekomen. Groot-JSritannië. De Engelsche regeoring is nog niet toegetreden tot de nitnoodigiug van Duitschland, betreffende eene conferentie over de West-Afrikaansche aange legenheden. Waarschijnlijk zal het antwoord, waarbij de uitnoodiging wordt aangenomen, over eenige dagen naar Berlijn gezonden worden. Het Londensche comité dor internationale Vereeniging, welke zich ten doel stelt om alle ge schillen scheidsrechterlijk te beslissen, heeft den president der Transvaal ophelderingen gevraagd over de vermeende schending van hot Londensche tractaat. Zij ontviDg van den heer Krüger ten antwoord dat er geene schending van het tractaat had plaats gehad, en de voorloopige proclamatie was ingetrokken. De gemeenteraad van Dublin heeft het besluit genomen om aan alle straten van die stad, die Engelsche namen dragen, Iersche namen te geven. Als beweegreden werd opgegeven dat geen Ier dan langer genoodzaakt zou zijn, telkens gehate namen onder de oogen te krijgen. Tele^rasnmen. BRUSSEL, 14 October. De directeur der „Indé- pendance Beige" is herhaaldelijk door de Brussel- sche „National" beleedigd. Kort geleden beweerde de „National" dat Berardi indertijd op het oude theatre Beaumarchais, te Parijs, clowDsrolIen ge speeld had. Berardi heeft den president van de rechtbank verlof gevraagd den schrijver van het artikel, Wilmart, voor de rechtbank te dagen; de zaak zal morgen behandeld worden. Do heer Berardi zal vorderen dat Wilmart voor de rechtbauk zijne beweringen bewjjst. BRUSSEL, 15 October. Na eenige pogingen, door do leiders der radicalen bij de werkliedenbonden aangewend, hebben deze besloteD, van den strijd bij de verkiezingen op 19 October af te zien. Geene werklieden-candidatuur 3al dus op de lijst der Association libérale" voorkomen. BURGERLIJKE STAND YAN LEUffiN, van 9 Oct. tot en met 15 Oct. BEVALLEN H. Hop geb. Sas D. J. Lipse geb. De Vroede D. J. Boom geb. v. d. Tain Z. S. Koet geb. Dirkzwager [D. M. Klein geb. v. d. Laken Z. J. Lancel geb. Kooreman Z. A. M. S. Noest geb. Brokaar Z. J. C. v. d. Zetnw geb. Alt Z. J. J. v. Erkel geb. Horst man Z. M. Mastenbroek geb. Dragt Z. M. E. Roo9 geb. Schapes Z. A. Leune geb. v. Gaaien D. W. J. Walle geb. Blom D. J. G. v. Ovost geb. Kasteelen D. A. C. Woudenberg geb. v. Ovost Z. M. C. Smits geb. Kok D. K. J. v. Leen wen geb. Michel Z. J. Heymans geb. Kors Z. H. De Wolf geb. Den Hoed Z. J. C. De Haas geb. Sam- pion Z. L. F. M. Sierat geb. v. d. Pompe D. C. Znnr- deeg geb. Coppij D. G. Stafleu geb. Hageman D. J. Martijn geb. Leugering D. N. Vom Hofe geb. Demmenie D. G. Tnkker geb. Swinkels Z. P. C. Raaphorst geb. De Bolster Z. GEHUWDA. Dirkzwager jm. en M. J. Kuyper jd. H. Stikkelornm jm. en E. Nieuwenhnyzen jd. J. Ververjm. en M. Van den Berg jd. A. Van Stzden wedr. en M. Ar- noldus wed. C. J. Van Veen jm. en T. M. Clement jd. B. W. Kiewe jm. en S. C. Paddenburg jd. OVERLEDEN: N. Selier geb. Laterveer V. 24j. J.Som- meling M. 69 j. P. Thomassen Z. 6 j. H. Van Leeu wen Z. 3 w. J. C. Van Tol M. 61 j. M. J, VanGolde D. 4 d. H. C. Day verman D. 11 j. M, Van Rossen D. 3 m. W. A. Zandbergen geb. Tombrink V. 28 j. S. J. Tainhof De Moed D. 2 j. A. D. Van de Laar geb. Schletto V. 41 j. S. D. Van Egmond D. 3 m. C. De Zwijger geb. Malder Z. levenl. J. Delmeer geb. Van der Laan W. 80 j. M. Waarsenburg geb. Kalmeyer Z. levenl. L. Brokkaar D. 2 m. M. H. Smit D. 3 m. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun ons een woordje tot onze stadgenooten te richten, want ons hart is vol. Eenige dagen hebben wij aaDgezien, of wellicht iemaDd met eene goed versneden pen deze taak op zich zou nemen, doch dit niet zoo zijnde, zullen wij ons hart op onze wijs uitstorten. Wij beginnen dan, Mijnheer de Redacteur, met de veelbeteekendeu mededeeling dat hot feest ter onthulling van Vader Yan der Werff's stand beeld een echt nationaal karakter had, waarbij elke secte-geest was uitgesloten. Zoowel onder de gekostumeerden als het opsluitend gelid waren alle 6chakeeringen op godsdienstig en staatkundig gebied vertegenwoordigdallen vierden feest mede. Het deed ons werkelijk goed, allen zonder onder scheid zich te zien beijvereD, aan het geheel een goed figuur te geven, en zich stipt te houden aan de bevelen, laat ons liever zeggen aan de wenken, van den geachten heer Goedeljeo. Op geschiedkundig gebied voorgelicht door de heeren dr. W. Pleyte en mr. P. Du Rien, wist de commandant Goedeljee tot stand te bron gen wat wij hebben gezien en nooit zullen vergeten. Als een ervaren generaal was bij bedacht op alios, zelfs de kleinste kleinigheden. Geene moeite was hem te groot, geene inspanning achtte hij boven zijne krachten. Allen wist hij te bezielen met één geest, één wil, en dien wil vertegenwoordigde hij. Geen wonder dat hij zoodoende zich een krans vlocht, even onverwelkbaar als de roem onvergan kelijk is, dien hij zich in 1874 wist te verwerven. Hartelijk dank, geachte heer Goedeljee! Maar ook hartelijk dank aan onzen waarden Burger vader, die den commandant van den optocht in al zijne plannen met de meeste welwillendheid onder steunde. Eenige inwoners, mede-feestvierenden Leiden, 15 Oct. 1884. Zaterdag 11. werd in het lokaal „Efraïm" het tienjarig bestaan gevierd van de Leidsche fabriek arbeiders-vereeniging onder de zinspreuk „Eendracht maakt Macht." Die bijeenkomst, uit ongeveer 300 personen be staande, werd met een hartelijk welkom en een opwekkend woord door den voorzitter geopend. Allereerst kweten een zestal muzikanten zich uit stekend van hunne taak, waarna mej. Rosalie op trad, die met hare wegslepende stem ieders aan dacht boeide, begeleid door het kunstig pianospel van den heer Blazer, mede behoorende tot het ge zelschap van den heer Soesman uit Rotterdam, en toen deze, de heer Soesman namelijk, optrad, wer den de lachspieren al dadelijk gaande gemaakt door de wijze, waarop hij op het tooneel verscheen. Nauwelijks was men eenigszins tot bedaren of daar vertoonde zich de op het programma vermelde heer „Marino", bijgenaamd „de slang der woestijn." On gelooflijke kunsten werden door dezen op het gebied

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2