LEIDSCH DAGBLAD. 3°. 7563. Dinsdag 14- October. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lei eten per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. A&ooderlQke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt ▼m 1—0 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.17f3 Grootere letters nair plaatsruimte. Voer het ren builen de stad wordt 0.10 berekend. OfHciëele Keimisgfevingen. Burgemeester en Weths. der gemeente Leiden brengen Lij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevoige art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de ver kiezing, (er vervulling der opengevallen plaatsen, ten ge volge van het vertrek uit de gemeente van den heer J. C. VAN DER ZWEEP, die in 1887, en van de heeren J. SCHELTEMA en S. DE CLERCQ Wz., die in 1885 moes ten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 21 sten October aanst., ran des morgens negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Oct. 1884 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 October. Naar aanleidiug van do plaats gehad hebbende onthulling van het gedenkteeken voor Leidens ont zet, schrijft de Nederl. Spectator van heden: „Wij hebben meer dan eens het monument besproken, het is thans voor ieder zichtbaar en wij zullen dus geen beschrijving geven. Kloek en schoon verrijdt het nu op zijne plaats, en wij behooren thans te erkennen dat de bezwaren tegen de plaatsing naar bet noorden een deel van hun gewicht verloren hebben. Althans met het licht dat op den 3den October schceD, bij eene grijze lucht, is het beeld vrij voldoende verlicht; ook zal hefc een deel van den dag uit het westen ter zijde genoeg verlicht worden. Het voetstuk, door Vogel in 6trengen stijl uitgevoerd, met zijne bas-reliefs en spreuken, werkt uitmuntend samen met het beeld. De hoofdliju gaat met schoone profielen en overgangen geleidelijk nar.r het beeld op, en dit bekroont op uitmuntende wijs het geheel. Laten wij hopen en bidden dat men door geen hek de overgangslijnen van den grond en het terras zal breken en bederven. Dat zou ook weer eene gelegenheid bieden om er projectielen over te werpen, iets waartoe elk hek do speelsche jeugd uittart. In de open lucht doet Koelmans beeld eene zeer schoone monumentale werking. De tot in kleine onderdeeleu zoo gewetensvol behandelde figuur ver liest hierdoor niets van hare kloekheid en grootheid, Het fraaie voetstuk, de beteekenisvolle bas-reliefs, de door prof. De Vries mot juisten smaak gekozen inschriften, ten deele ontleend aan liederen der 16de eeuw, de duidelijk uitgesproken beteekenis en fiere handeling van het beeld, de historische en aesthetische waarde van het geheel maken dit ge denkteeken tot het schoonste dat wij bezitten.*' Tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Rotterdam is benoemd de heer A. Donkers Jz. te Leiden. De Duitsclie keizer heeft te Leiden eene merkwaardige verzameling Arabische manuscripten aangekocht en aan de koninklijke bibliotheek te Berlijn ten geschenke gegeven. De collectie bestaat uit 1600 werken, in 1052 deelen vervat. Het oudste der handschriften dagteekent van 1058 n. C., mis schien van vroeger; het heet de „Kitab Elfelahe" of „boek van den landbouw", door den beroemden Ilenwakshije. De verzameling was door de firma Brill alhier verkregen van den Zweedschen oriën talist dr. Lnndberg, die in Syrië en Egypte gereisd had. De Duitsche regeering zond prof. Ahlwardt uit Greifswaldt, om de waarde der manuscripten te onderzoeken en de minister van fiuanciën ried naar zijn advies den keizer aan, de Berlijnsche biblio theek met dit gescheuk te verrijken. De gisternamiddag door ons via Napels ont vangen nog ontbrekende Indische bladen loopen van 1 tot en met 5 September. Het 100 jarig bestaan der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal ook in het departement Gouda feestelijk worden herdacht. De voorzitter, dr. D. Terpstra, zal op Dinsdag IS Nov. a. 8. eene feestrede uitspreken, de zangvereeniging Apollo" zal eenige muziekstukken doen hooren en den vol genden dag zal bij genoegzame deelneming een feestmaaltijd worden gehouden. Voldaan hebben aan hot examen voor tweeden laitenant bij de infanterie hier te lande de navol gende officieren van den hoofdcursus uit KampeD de sergeanten J. M. Mazel, L. W. H. Hofdijk, C. H. Do Veer, H. J. R. LanziDg, W. Van Druyneo en A. Copes Van Hasselt, terwijl de sergeant van het O.-I. leger L. A. Tergu6en heeft voldaan voor luitenant bij het O.-I. leger. Tot heden zijn aan de universiteit te Utrecht 72 nieuwe studenten aangekomen, van welke in de godgeleerdheid 31, in de geneeskunde 26, in de rechten 9, in de pharmacie 3, io de wi6- en Datuurknnde 1 en in de lettoren 2. Van dezen zij a 27 ingeschreven als novitii bij het studentencorps. Ons land heeft de uitnoodiging van Duitsch- land tot het bijwonen van eene conferentie over de We6t-AfrikaaDsche (Congo) quaestie reeds aange nomen. In die uitnoodiging wordt medegedeeld dat ze wordt gedaan ingevolge eene voorafgegane over eenstemming met Frankrijk. De dag ""der bijeen komst zal wordon vastgesteld zoodra de regeeringen de uitnoodiging zullen hebben aangenomen. Voor dien datum wordt gerekend op het laatst van October of het begin van November. De Staatscourant van heden bevat de wet van 7 dezer, tot wijziging en aanvulling der wot van 21 Juni 1881, houdende bepalingen omtrent de zcovisscherijenzoomede de wet van 7 dezer, hou dende wijziging van art. 1 der wet van 9 April 1877, tot vaststelling van de klassen en samenstel ling der arrondissemeuts-rechtbanken, van de jaar wedden der leden van en ambtenaren bij die recht banken, alsmede van de klassen der kantongerech ten en van de jaarwedden der kantonrechters en der ambtenaren bij de kantongerechten. Door den minister van waterstaat is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van hoofd stuk IX der Staatsbegrooting van 1884 om voor dat jaar 75,000 gulden beschikbaar te stellen voor de hoofdcommissie belast met de behartiging der Nederlandsche belaDgen op de tentoonstelling te Antwerpen. Gelijk bedrag wenscht de RogeeriDg ten laste van het dienstjaar 1885 te brengen, zoo dat, het geheele krediet voor deze zaak 150,000 gulden zon bedragen. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken i9 bepaald dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschten te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en bootseeren, voor 1884 zitting zal houden te Amsterdam, en zjjn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie, jhr. mr. V. E. L. De Stuers, referen daris bij het dep. van binnenl. zaken te 's Graven - hage; tot leden: W. B. G. Molkenboer, directeur der normaalschool voor teekenonderwijzers te Am sterdam; S. Altman, hoogleeraar aan do Rijks academie van beeldende kunsten te id,; C. P. Holst Gz., leeraar aan de normaalschool voor teekenonder wijzers te id.; F. Lz. Berghuis, directeur der Am bachtsschool te Arnhem; John F. Grol), architect opzichter bij 'a Iiijks Museumgebouwen te Amster dam; Bart Van Hove, leeraar aan de Quollinus- school te Amsterdam, en G. Sturm, leeraar aan de school voor kunstnijverheid te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van wuter- 6taat is bepaald dat de commies der posterijen 4de kl. F. T. M. Henrar zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Delft. Z. M. heeft den kapt. G. N. De Wendt, van het lste reg. inf., in zijn raDg overgeplaatst bij bet reg. grenadiers en jagers; - aan den heer C. M. G. A. M. Ecoraa Yerstege, gewezen resident van Banka, met verlof hier te lande, met 1 Oct. jl., I op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lauds dienst verleend, met toekenning van pensioen. Nieuwit De gouden penning, door den heer N. J; Van den Worm, afstammeliog van Yan der Werf, aan de stad Leiden geschonken, heeft den vorm van een langwerpig vierkant. Op de voorzijde tusschen het jaar 1574, onder eene kroon, staat de Holland- sche leeuw, staande op zijne achtorklauwen, houdende met de voorste een speer, waarop de hoed der vrij heid rust; binnen dit opschrift Haec 4- Libertatïs 4- Ergo aan de andere zijde leest men in den bui tenrand: Godt Behoede 4- Leijden, waarbinnen, rondom het Leidsch wapenschild deze letters: N* O. Y. L. S. G. I. P. A. C., hetgeen beteekent: Num- mus, Obses, Urb, LugduD, Sub, Gab, III, Prin, Aura, Cns. Hot schijnt dus het (door den Prins van Oranje aan den Loidschen burgemeester voor diens stand vastigheid geschonken) gonden afbeeldsel te zijn der hier toenmaals uitgegeven papieren noodmunt. Voor het gerechtshof te 's-Hage heeft het getuigenverhoor plaats gehad ten aanzien der reeds vermolde mishandeling, welke de bouw man C. B. te Ter Aar in den avond van 6 Juni jl. op zijn eigen erf had te verduren. De mishan delde verklaarde dat hij na een twist over hefc biljartspel in een koffiehuis te Woubrugge zich per rijtuig naar zijne woning had begeven, maar daar spoedig was achtervolgd door de personen met wie hij zich in het koffiehuis had bevonden. De eerste, zekere De J., had hem toen terstond een slag met een klomp op het hoofd toegebracht en de tweede, B. v. d. W. te Nieuwkoop, had hem mede op hefc hoofd geslagen, waardoor bloedstorting was veroor zaakt en hij gedureude drie dagen belet was ge worden zijn werk te verrichten. De vrouw en de gewezen dienstbode van B. bevestigden diens ver klaring, maar de beklaagde v. d. W., die met De J. door do Haagsche rcchtbauk tot dén maand celstraf was veroordeeld, doch alléén appel had aangetec- kend, ontkeude zich aan mishandeling te hebben schuldig gemaakt. Hij deed het voorkomen dat hij op het geroep der vrouwen niets anders had ge daan dan B. en De J. vau elkander gescheiden. Deze verdediging werd nader toegelicht door den alvocaat mr. Snel, die er voornamelijk op wees dat de vrouwen nu anders dan voor de rechtbank had den verklaard. Het kwam hem overigens voor dafc er bij v. d. W. die met B. steeds op zeer vriend» schappelijken voet had gestaaD, geen bedoeling had bestaan om eenigen moedwil te plegen, op grond waarvan hij tot vrijspraak of subsidiair tot opleg ging eener boete concludeerde. Adv.-gen. mr. Gregory meende dat geloof moest gehecht worden aan de verklaringen door de drie eerste getuigen nu afgelegd, waaruit bleek dat v. d. W. geweld heeft gepleegd 6n er niet aan eene kalme scheiding was te denken. Hij geloofde dat er alles zins termen waren om in deze gevangenisstraf op te leggen en eischfre mitsdien de handhaving der uitgesproken veroordeeling. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Op eene te Aar landor veen gehouden vergadoring lot bespreking der verbetering van hefc Zuid-Hollandscho veeslag was het gevoelen der meerderheid dat het wenschelijk zou zijn, dat eene vereen iging werd opgericht tot veredeling van hefc veeslag langs de Rijnstreek, welke vereen iging zon bestaan op zich zelve, zolder samenwerking der Landbouw-afdeelingen; alzoo zou een ieder lid van die vereeniging kunnen worden, zonder verplicht te zijn, ook lid te wezen van eeae landbouw-afdeeling. Verder werd het wenschelijk geacht dat de op te richten vereeniging zou werken lo. op de keuring en bekroning van stieren, waar van de kosten uit do kas der vereeniging behoorden betaald te worden

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1