LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7562. Maandag 13 October. A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEZEI! COURANT: fxr Leiden per 8 mMBdcaL10. huo per poet.1.40. AfModerüjke Nommere... B 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTIES ▼•a 16 regeli f L05. Ieder# regel meer 0.17fJ Grootere lettere near plaatsruimte. Toer hel VQCi*ee*r reu buiten de stad wordt 0.10 berekend. GS- 33?. ia Êg- <3 Niouw& De huisvrouw van K. De Mol, wonende te Katwijk aan Zee, achter het logement „de Zwaan," is gisteren bevallen van twee zoons en eene dochter. Kraamvrouw en kinderen bevinden zich vrij wel. Daar het huisgezin in behoeftige omstandigheden verkeert en de man op de grooto vaart is, zon eenige ondersteuning zeer wel besteed zijn. Op Woensdag 15 October zal te Hoofddorp (Haarlemmermeer) de gewone jaarlijksche vee- en paardenmarkt worden gehouden. Voor de correctionneele zitting der rechtbank te 's-Hage werd gisteren de zaak behan deld van C. W. v. V., van beroep makelaar, be schuldigd dat hij verschillende leveranciers tot leve ring had overgehaald, door het vertoonen eener lastgeving, welke afkomstig zou zijn van eene jonge dame, mej. v. V., die van goede, zelfs adellijke familie zou zijn. Op deze wijze had hij zich krediet verschaft. De subst.-officier van justitie, mr. Kar- seboom, achtte de bedrieglijke oplichting bewezen en requireerde eeno cellulaire gevangenisstraf van 2 jaar en f 25 boete. De verdediger, mr. S. Katz, concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uit spraak a. s. Vrijdag. Voor het paleis van den Koning in het Koordeinde te 's-Hage zijn een paar nieuw model 8childorhuizen geplaatst. Zij zijn sierlijker dan de oude. Te Delftshaven wordt uitdeouderlijke woning vermist Anna Lindemans, oud 5 jaren, tame lijk groot, aangezicht rond, oogen blauw, neus en mond klein, kin rond, haar blond en krullend, ge kleed in een bruin jurkje, bont schort, zwarten hoed met groen lint, hooge laarsjes waaronder hoefijzers. Inlichtingen worden bij den commissaris van politie te Delftshaven ingewacht. In de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam kreeg een kind van l1/, jaar een ketel kokende koffie over het lichaam. Het verkeert thans in levensgevaar door de vreeselijke brandwonden, die het daarbij bekwam. Er wordt gewaarschuwd tegen een persoon van 28 jaren, den naam eener geachte familie dragende, die door eigen schuld aan lager wal is geraakt. Hij zwerfc door het land, leent onder allerlei voorwendsels geld, pleegt oplichterijen en tracht vertrouwen te winnen door zich op familiebetrekkingen met aanzienlijke personen te beroepen. Hij draagt een ODderscheidingsteeken, waartoe hij niet gerechtigd is, en heeft op niet eervolle wijze de Nederlandsche marine verlaten. In den Ovortoomschen polder, ge meente Sloten, woedde gisternacht een hevige brand bij Van Wijk, tuin- en timmerman, wioüs perceel, benevens de daarby staande loods, eene prooi der vlammen werd. Ternauwernood konden de kinderen, die ter ruste lagen, worden gered. De vrijwillige brandweer der gemeente Nieuwer-Amstel verleende hulp met emmers water; spuiten waren er niet. Eene twintigjarige dochter uit Balk had voor eenijje dagen het ongeluk zich met een vork in de hand te steken. Op aanraden van andereD, moet zij toen o. a. koemest hebben aangewend om de zwelling, die ontstaan was, te verminderen. Dit had het ongelukkig gevolg dat de zwelling zoodanig vermeerderde, dat haar te Sneek de arm beuedon den schouder moe9t worden afgezet. Twee boertjes, hoogst bedaard, maar koppig, ontmoetten elkander op een smallen weg. Geen van beiden wil wijken of terugrijden. Eindelijk maakt de een de leidsels van den wagen vast, neemt eene courant uit den zak en leest ze van A totZ. De andere verloor echter zijn geduld nietintegen deel, op den meest bedaarden toon zeide hij„als je de courant gelezen hebt, mag ik ze dan van je hebben De „Société serinophile" te Parijs, welke ten doel heeft den ijver der liefhebbers van Hollandsche kanarievogels aan te moedigen, bestaat uit 50 leden. E!k van deze fokt jaarlijks gemiddeld 30 kanaries, d. i. 1500, bij welk aantal nog ge voegd moeten worden de vogels, die opgefokt worden door liefhebbers, die geen leden zijn en wier aantal zeer groot is. Er worden dus ongeveer 4000 Hol landsche kanarievogels te Parijs verkocht. Den 2den November zal eene tentoonstelling van dit gevogelte te Parijs geopend worden. Rijke weeuwtjes. - In Nienw-York wonen dertig weduwen, die ioder een vermogen van meer dan een millioen dollars bezitten. Mevrouw A. T. Stewart, de weduwe van den koning op han delsgebied, is de rijkste, maar do dames Stevens en Taylor hebben elk ook een vermogen van ongeveer dertig millioen dollars en een tiental der overige dames zijn ieder een kapitaal van meer dan vijf millioen rijk. De allerrijkste ongehuwde dame in Amerika is mejuffrouw Catherine L. "Wolfe, die een vermogen van twintig millioen dollars bezit. Eon ingenieur, de heer Nizza, door de Italiaansche regeering in dienst gesteld aan den nieuwen spoorweg van Rome naar Sulanova, die zijne woning te Cassali kort te voren verlaten had om eene tunnel in de nabijheid te inspec- teereD, is den 20sten dezer dood en van alles beroofd op den weg gevonden. Men had hem van achteren drie geweerschoten toegebracht. BUITENLAND. De „Figaro", de politieke zending besprekende van Graaf Herbert Yon Bismarck, gezant van den keizer van Duitschland bij het Nederlandsche hof, aan Londen en Parijs, beschrijft onzen nieuwen gezant aldus: „De oudste zoon van prins Von Bismarck is on geveer 35 jaren oud. Hij heeft eene zeer rijzige ge stalte; zijn krachtig voorkomen en militair aanzien roepen zijn vader voor den geest, maar hij lijkt op zijne moeder, een Puttkammer van geboorte, een der oudste féodale geslachten van den Pommerschen adel. „Hij is kapitein der dragonders in het Duitsche leger en heeft gestudeerd aan de universiteit te Bonn, waar ook de kroonprins van Duitschland en prins Wilhelm van Pruisen, de toekomstige keizers van Duitschland, zijn opgeleid. Hij heeft er uitge munt door ijverige studie en werd geroemd om zijne buitengewoon vriendschappelijke verhouding tot zijne medestudenten. „Yan een zeer ridderlijken en galanten aard, was van jongsaf de schoone sekse zeer op hem gesteld, welke hem ook den bijnaam gaf van „Don Jnan." Er is thans sprake van eene internationale tentoonstelling van mooie vrouwen te Parijs. Alleen dames tusschen 20 en 30 jaren zullen worden toe gelaten zo znllen eerst moeten worden gephotogra- pheerd. De eerste prijs zou zijn een stel diamanten. Aan de „Standard" wordt uit Hongkong ge meld dat de Chineezen eene uitdagende houding blijven aannemen, en zich door de overwinningen der Franschen niet laten ontmoedigen. Ook beweert de correspondent van kot blad dat de Franschen gebrek aan leeftocht hebben en de moeilijkheden voor hen toenemen. Men herinnert zich hoe mevrouw Cailhava te Parijs zich sterk maakte, met een tooverstaf onmetelijke schatten te ontdekken, die in de basiliek van Saint-Dénis begraven zouden liggeD. Het eenige wat de wichelroede haar opleverde was een proces tegen het ministerie van financiën, waarvan zij de kosten harer onderzoekingstochten terugeischte. De oude dame is dezer dagen arm gestorven, en de schatten zijn nog steeds niet op gegraven. Grévy heeft een besluit geteekend, waarbij 50,000 fr. worden verdeeld onder de behoeftige werklieden van Lyon. De „Times" verneemt uit Madagascar dat de Hovas zich op een wanhopig verzet tegen de Franschen voorbereiden. De uitdaging door kapitein Fournier in het algemeen gedaan, is door Rochefort in de „Intran- sigeant" zoo spottend opgenomen, dat Fournier zich genoodzaakt heeft gezien hom verklaringen te vragen. Rochefort heeft doen antwoorden dat hij geen ver klaringen gaf, maar de punt van zijn degen ter beschikking van kapitein Fournier stelde. België. De katholieken en onaf hankelijken te Brussel hebben gisteravond huDne gemeenschappelijke can- didaten voor de gemeentelijke verkiezingen te Brussel, op 19 dezer, benoemd. Dit is de eerste maal, dat de katholieken bij de bedoelde verkiezin gen met eene volledige lijst te voorschijn treden. De „Association libérale" heeft tien aftredende leden van don gemeenteraad te Brussel als candi- daten herkozen. Yoorts zijn zes nieuwe candidaten benoemd, onder wie de heer Janson, de aanvoerder der radicalen. Over één candidaat moet herstemd worden. Het werkliedenverbond en de „Association libé rale" zijn voor de gemeentelijke verkiezingen niet tot eenstemmigheid knnnen komen, zoodat de werk lieden nu hun eigen candidaten znllen stellen. Ook de „Etoile beige" heeft eene inschrijving geopend tot het verleenen van ondersteuning aan de onderwijzers en onderwijzeressen, die door de nieuwe schoolwet broodeloos geworden zijn. Op hare twee eerste lijsten is reeds voor 5000 franken ingeschreven. Het jongmensch, dat verleden Zondag bij de prijsuitdeeling te Brussel „a bas la calotte!" riep, blijkt een vreemdeling te zijn, die reeds den 15den Februari 1883 tot twee geldboeten veroordeeld is geweest wegens beleedigingen en nachtelijk rumoer. Het plan bestaat de tentoonstelling te Turijn den 31sten Oct. te sluiten, maar in Mei weder te openen. Te Antwerpen heeft men daartegen be zwaren, omdat in Mei aldaar de tentoonstelling wordt geopend. Groot-Britamüë. Uit Durban wordt bericht dat de Uitvoerende Raad van de Transvaal besloten heeft tot intrek king der proclamatie, waarbij het protectoraat over het gebied van Montsioa aanvaard wordt. De „Daily News" meldt van haren kant dat de Transvaalsche regeering aan sir Hercules Robinson geenerleï mededeeling heeft gedaan betreffende eene voorgenomen inlijving van Monteioa's gebied. Wel heeft zij rechtstreeks aan lord Derby een voorstel tot inlijving gezonden, waarop de Engelsche regee ring zou verklaard hebben hot verdrag met Montsioa niet te kunnen bekrachtigen, omdat het in strijd is met do Londensche Conventie, welke Engeland handhaven wil. Aan de „Times" wordt uit Durban gemeld dat de Transvaalsche Volksraad weigert de redenen der aftreding van Jonbert te openbaren. Toch is het volgens den correspondent van het blad zeker dat hij is afgetreden omdat hij zich door de inlijving van Montsioa's land tegenover Engeland gecompro mitteerd achtte. Ook zou hij weigeren naar Zoeloe- land te gaan. Mankoroane, een van de Bechnana-hoofden, heeft een langen brief naar de Kaapstad gezonden, waarin hij bitter klaagt dat de regeering hem in den steek liet, en aandringt op den terugkeer van Mackenzie.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1