zich vóór aan den wagen bevindt, geheel en al in een der zijden van het paard drong, zoodat het dier dadelijk bezweken was. Het hont was zoover en vast in het lichaam gedrongen, dat men het er uit moest snijden. De berijder bleef ongedeerd. Een meisje van driejaren, wonende te Antwerpen, was in den tuin aan het spelen. Hoewel haar verboden was bij den vijver te komen, was de kleine toch ongehoorzaam geweest en had zich achter in den tnin naar de gevaarlijke plaats begeven. Toen de moeder haar kind niet zag, liep zij den tuin door en eensklaps stond zij vlak bij het meisje, dat dicht bij het water zat en ieder oogenblik er in zou kunnen vallen. Een kreet van angst ontsnapte aan hare lippen, en het meisje, dat hierdoor schrikte, keek haastig op, verloor het evenwicht en stortte in de diepte. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de wanhopige moeder haar lieveling na, doch helaas, zij mocht haar niet in de diepte terugvinden. Een tweeden keer waagde zij den sprong, thans met het ongelukkig gevolg dat ook zij verdronk. De lijken van moeder en kind werden eerst des anderen daags opgehaald. De stroom had ze een eind weggevoerd, zoodat ze moeilijk te vinden waren. BUITENLAND. irvazUü'fli*. Luiden8 bericht uit Hanoi deed generaal Négrier Woensdag een aanval op 6000 Chineezen, die zich in het dorp Kep hadden verschanst. Het gevecht duurde van 9 uren des morgens tot 2 uren des namiddags. De generaal sneed hun den terugtocht af, en zij vloden daarop naar Drogan. Het dorp werd, na een heftigen tegenstand, stormenderhand ingenomen; 600 Chineezen zijn gesneuveld, het geheele materiëel is door den vijand op het slag veld achtergelaten. Het verlies der Franschen is: 21 man gedood en 58 gekwetst. De generaal Né- grier is licht gewond. De generaal Brière is naar het tooneel der krijgsverrichtingen vertrokken. De uit België verbannen redacteur der „Nati onal Beige", de heer Marchi, heeft in do „Intran- sigeant" een artikel openbaar gemaakt, waarin hij zich tot koning Leopold richt en dezen herinnert, hoe de revolutie van 1793 het hoofd van Lode- wijk Capet deed vallen. „Het vrije België", schrijft hij, „in koortsgloed ontstoken, zou op zijne beurt even goed den volkeren hetzelfde schouwspel op een nieuw revolutieplein kunnen aanbieden." Dultschland. De „Norddeut8che Allgemeine Zeitung" meldt dat tie nieuwe Rijksdag zich bezig te houden zal heb ben met ontwerpen van wet tot uitbreiding der wet op de verzekering van werklieden tegen onge lukken. Die verzekering zal nu uitgebreid moeten worden tot de werklieden bij vervoermiddelen, bosch wezen en landbouw. Men zal zich herinneren dat de meeste partijen die uitbreiding reeds verlaDgd hadden bij de behandeling der wet en toen slechts noode hadden berust in de verklaring der regeering dat eerst moest worden afgewacht hoe de verzeke ring in kleineren omvang werkte. Het lijdt dus geen twijfel, of deze wetsontwerpen zullen door den Rijksdag worden aangenomen, tenzij de regeling der bijzonderheden aanmerkingen en bedenkingen uitlokken mocht. De Duitsche consul te Rotterdam heeft den Rijkskanselier opnieuw eene mededeeling gezonden, betreffende de bevordering van den Duitschen steen kool-uitvoer over Nederlandsche havens. De consul beveelt dringend den Duitschen kolen-producenten aan, om van de gunstige verhouding in Nederland sche havens gebruik te maken, en vooral den uitvoer van daar naar de Oostzee-havens te bevorderen. Volgens te Brunswijk ontvangen berichten uit Lybillenort moet de hertog ziek zijn. Over den toestand, waarin de hertog verkeert, wordt nader het volgende bericht: De rheumatische zenuwpijn, waaraan de hertog reeds lang lijdt, is niet zonder terugwerking op den algemeenen toe stand gebleven. De hertog heeft behoefte aan rust en moet zich zeer in acht nemen; derhalve is de terugkeer naar Brunswijk uitgesteld. België. •e gedelegeerden der „Association libérale" te Brussel zijn gisteren naar den heer Janson, den chef der radicalen, gegaan, om hem te verzoeken zijne camdidatuur voor de gemeenteverkiezingen in te trekken. De heer Janson heeft geweigerd. Op de algemeene vergadering der „Association" was het vrij onstuimig, maar niettemin hebben de liberalen eenige hoop dat, ondanks de handhaving der candidatuur van den heer Janson, geene scheu ring in den boezem der Vereeniging zal ontstaan, en belangrijke groepen van werklieden voor de libe ralen zullen stemmen. De werkliedenverenigingen waren eerst voornemens hunne eigen candidaten te stellen. In zijn nommer van gisteravond uit de „National" de hoop dat de polemiek met de „Indépendance beige" geen verdere gevolgen moge hebben. De badplaats Ostende werd dezen zomer door 30,978 personen bezocht: 15,048 uit België, 5257 uit Frankrijk, 4018 uit Engeland, 3978 uit Duitsch- land, 677 uit Rusland, 562 uit Amerika, 478 uit Oostenrijk, 474 uit Nederland. Het „Groot-Oosten" in België zal eene open bare inschrijving openstellen ten voordeele van de onderwijzers en de onderwijzeressen, die, ten ge volge van de invoering der nieuwe schoolwet in dat land, uit hunne betrekkingen ontslagen zijn. Te Namen zijn 45 geestelijke heeren aangekomen, te Arlon 66 geestelijke zusters. lederen dag vindt men talrijke opgaven van gemeenten waar de staats school is afgeschaft. Te Thieten, bij Turnhout, had de onderwijzer getracht twintig huisvaders een adres te doen teekenen om zijne school te behouden, en is bij zijn vruchteloos bezoek bij een der boeren dood neergevallen. Groot-Britannië. De „Times" bevat de bevestiging van het bericht dat in den ministerraad op Maandag en Dinsdag jl. over de Transvaalsche qnaestie is gehandeld. Het blad voegt er bij dat geene expeditie zal worden uitgerust, vóór dat alle plaatselijke middelen uitge put zijn. Engeland en de Kaapkolonie zouden ge zamenlijk eene sterke grenspolitie in Bechuanaland oprichten. De „Times" is het overigens oneens met de verklaring van den hoor Courtney, in eene eer gisteren te Liskeard gehouden vergadering, dat bevestiging behoort afgewacht te worden van de berichten uit Zuid-Afrika, en kan zich ook niet vereenigen met de bewering van dien spreker, dat de Transvaalsche regeering de conventie niet heeft geschonden. In eene gisteren te Londen gehouden vergadering, welke belegd was ook ter bespreking der Z.-Afrikaan- sche aangelegenheden, werd eene motie aangenomen, houdende verzoek om onverwijld over te gaan tot het nemen van maatregelen tot horstel van do wet en de orde in die streken op de westelijke en ooste lijke grenzen van de Transvaal, die onder het pro tectoraat van Engeland staan. Tevens werd daarin aangedrongen op het ver krijgen der uitvoering van de bepalingen der con ventie met de Transvaal. X' <3 1 K" cfc iïi KI e IJ» PARIJS, 9 October. De verontrustende geruchten, door verschillende bladen over den gezondheids toestand van den koning van Spanje verspreid, zijn volgens hier ontvangen berichten ongegrond. Aan cholera stierven gisteren: in de provincie Alicante 2, in Italië 80 personen (15 te Napels en 10 te Genua). Een hevige cycloon heeft gisteren te Catania (Sicilië) gewoed; 27 lijken zijn tot dusver gevonden 350 personen zijn gekwetst. De schade wordt op 5 millioen geschat. ALEXANDRIE, 9 October. Het blad „Le Phare d'Alexandrie" is voor den tijd van drie maanden geschorst, naar aanleiding van een hoofdartikel ten gunste van het herstel van den ex-khedive Ismail in zijne vroegere waardigheid. BRUSSEL, 10 October. Vóór hun vertrek hebben de hoofden der missie naar Afrika, luitenant Baker en Molleur, in den vorm van een gesprek eenige inlichtingen verstrekt aangaande het doel hunner reis en het gewest, dat door hen onderzocht zal worden. PARIJS, 10 October. Het rapport van generaal Brière de l'Isle bevestigt de bijzonderheden, door „Havas" gegeven, omtrent het gevecht van Lang- Kep. Het deelt mede dat in het dorp alleen 640 lijken van Chineezen gevonden zijn. Generaal Négrier werd aan het been gekwetst. ATHENE, 10 October. De Kamers zijn tegen 8 November bijeengeroepen. LKIDKN, ÏO October. De verwachting voor morgen isruimende wind van zuidwest tot noodwest, veranderlijk weer. De Koning wordt in de holfc van November voor korten tijd uit Luxemburg in de residentie verwacht. Naar men verneemt, zal prins Leopold van Pruisen, broeder van Prinses Hendrik, den 17den October te 's-Hage aankomen teneinde eenïgen tijd ten paleize zijner zuster te logeereu. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde hedenvoormiddag Dover. De wegvoering van een minderjarige. Bij de voortzetting der behandeling voor het ge rechtshof te 's-Hage der zaak van mevrouw Bulkley, die haar kleinzoontje, den zoon van mr. Hoek, met zich had genomen naar Engeland, stelde het verdere getuigengehoor meer in 't bijzonder de omstandig heden in het licht, die als aanleiding tot de ge pleegde ontvoering kunnen worden beschouwd, hoe wel nog over enkele punten van teederen aard een sluier gespreid bleef. Het bleek dat de kleine Henry, die een flinke jongen was zonder streken, nimmer op een leugen was betrapt en veel van zijne groot moeder hield, maar toch door haar niet was bedorven. Door de overige getuigen van de zijde der ver dediging werd medegedeeld dat de kleine Heniy door zijn vader tegen zijne grootmoeder werd opge zet, eone belooniEg ontving wanneer hij haar on vriendelijk had toegesproken, maar eene bestraffing als hij zich liever tegenover haar gehouden had. Een treffend oogenblik was 't toen de dochter van mevr. B., de 27-jarige mevr. S. uit Arnhem, voor het Hof kwam. Op dit oogenblik - maar ook toen voor 't eerst - weende mevr. B. In zenuwachtige aandoening, met don blik op haar moeder gericht, legde de dochter een getuigenis af, dat zij gaarne had willen beëedigen, als de wet 't haar veroorloofd had. Zij zeide dat haar mama beide dochters even liefhad„er heeft nooit eene betere moeder bestaan", sprak zij: mr. H. had haar zuster echter tegen de moeder opgezet; haar zuster was niet gelukkig; H. was ruw, onhebbelijk en zijne vrouw bad er zich zeer over beklaagd aan get. Mevr. B. hield van al de kleinkinderen even veel. Na den dood van haar zuster Mary had mr. H. zich tegenover get. er over beklaagd dat zijne vrouw geen beschikking had ge nomen over de kinderen, met wie hij geen raad wist. De getuige gaf ten slotte de reden op waarom aan het getuigenis van den heer en mevr. v. G. (als getuigen charge gehoord) geen waarde was te hechten, omdat de heer v. G. vroeger een leelijke rol tegenover Mary had gespeeld en deswege met j mevr. B. op een zeer gespannen voet was. Toen j de getuige, bleek en aangedaan, de zitplaats van de beschuldigde passeerde om naar de getuigenbank terug te keeren, streelde zij haar weenende moeder. Menigeen onder de toeschouwers voelde een traan aan het oog ontglippen. De toeziende voogd der kinderen van mr. H., de heer A. F. De Bas, gaf een schets van het liefdadig en vredelievend karakter van mevr. B.wel te doen j was haar eenige eerzucht en mr. H. zelf had daar van een zeer ruim gebruik gemaakt. Mr. H. had j haar nochtans op onmenschelijke wijze bejegend, haar als eene dienstbode die gestolen had, uit zijne woniüg gezet en velerlei andere grievende hande lingen gepleegd, vooral ten doel hebbende haar te beletten haar kleinkinderen te zieD. Ookmr. De Da9 verzekerde, dat de verhouding tusschen Mary en mevr. B. zeer goed was en hij had meermalen ondervonden, dat mr. H. onwaarheden had gebezigd om zijne houding te rechtvaardigen, terwijl hij (mr. H.) o. a. ook ten onrechte beweerde, dat de verhouding 1 tusschen de dochters van mevr. B. en de moeder ongunstig was. Op het oogenblik dat mr. H. mevr. B. het huis ontzegde had hij ongeveer f 100,000 aan effecten van zijne schoonmoeder te leen ontvangen. Na afloop van het getuigenverhoor - te halfvier - nam de voorzitter nogmaals het woord om de besch. te vragen: of zij niet erkennen moest dat zij hen, 1 die het toezicht op het kind hadden, heeft misleid om haar plan te volvoeren? Zij erkende dit tot zekere hoogte. De proc.-gen. nam nu het woord om, alvore» zijn requisitoir te nemen, rekenschap te geven van de vertraging die de behandeling der zaak had ondervonden. Vooreerst had hij zelf, door verwik seling van personeel bij de instructie, getuigen moeten opsporenten tweede wilde hij door den tijd den laster doen ophouden tegen mr. H. over diens verhouding tot zijne huishoudster. De spreker zette nu voorop dat hij alleen op eenige excentriciteiten van besch. zou kunnen wjjzen I doch dat was zelfs overbodig. Hoofdzaak was hier j te toonen dat mr. H. reden had om als vader voor I het belang van zijn kind te waken. Deed hij dat i ondanks groote weldaden, dan verdient zijn plicht- j besef als vader hulde. "Wat was het geval? In dit

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2