N°. 7361. Zaterdag 11 October A0. 1884. LEIDSCH rol? DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS fcor Leiden per 8 maanden....1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieele Kennisgevingen. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de .•ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens de restanten, over het dienstjaar 1884/85, bij he'. College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver- Ikrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag II October a. S., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cenü zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Oct. 1884. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 2Ssten Juni 1881 (Staats- blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JACOBA BAREN- DINA FEMMIETJE VAN DER KAAY, vrouw van ANTHONIE 11 HOFMAN alhier, een adres is ingediend, houdende ver- 11 zoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel j in sterken drank in het perceel Heerensteeg No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den loden 1871 (Gemeenteblad n°. 14); li 24sten Augustus Brengen ter algemeene kennis dat door hen is henoemd tot adjunct-lrandmeester aan de stadsspuit No. 7, F. G. ZIRKZEE, in de plaats van J. J. VAN OERLE, die over leden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO October. Een paar dagen geleden had te Delft een orgel concert plaats, dat de „üelftsche Crt." in menig opzicht herinnerde aan haren te vroeg ontslapen stadgenoot J. A. Klerkallereerst door de concert- gevers, v. Thienen, zijne leerlingen in wie zijne kunst voortleeft, daarna o. a. in de medewerking van zijn ouden kunstbroeder, den heer A. J. Wetrens uit Leiden, die met Klerk het Delftsche publiek reeds zoo menig genotvol uur verschafte. „Onze hulde, zegt genoemd blad, zij het eerst gebracht aan mej. Anna De Graaf, onderwijzeres in den solozang te Leiden, voor de wijze waarop zij zich in een tweetal Oratorium-aria's van Bach en van Handel en in het bekende „Gebet" van F. Hiller als eene geroutineerde zangeres deed ken nen. Kwam ons onder het aria uit de „Mattheus- Passion" haar geluid een weinig gevoileerd voor, in het met groote innigheid voorgedragen „Gebet", en niet minder in het aria uit do „Messias", deed mej. De Graaf dezen minder gnnstigen indruk niet alleen verdwijnen, maar genoten wij van haar fraai getimbreerd, vol, niet zeer hoog, sopraangeluid. De verdiensten van den heer Wetrens, als violist, schreef het blad voor eenige weken, zijn van alge meene bekendheiden dat is ook zoo. De avond van eergisteren bood hem dan ook slechts de ge legenheid een lauwer meer in zija kunstenaarskroon te vlechten. Het is of de jaren op zijn spel geen invloed hebben, - met zooveel gevoel, zoo fijn ge schakeerd en tevens met zulk een meesterschap droeg hij eene vioolsonate van Tartini en eene arioso van J. Ritz voor. Was niet de roep algemeen over zija krachtigcn, helderen toon, dien hij aan zijn instrument ontlokte en bewonderde niet ieder kenner in d6 Sonate zijne zuivere flageolet-tonen?" Men meldt aan de „N. R. C." uit Noord wijk dat door het subsidie van ƒ40,000 uit de gemeente kas het tot staudkomcu van den tramweg Leiden Noordwijk aan Zeo via Rijnsburg verzekerd is. Tot zetters der directe belastingen te Wou- brngge zijn door den commissaris des Konings be noemd de heeren W. Den Hertog en W. Van Egmond. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Door stemgerechtigde ingelanden van den Does- polder onder Wonbrngge is tot lid voor het bestuur gekozen de heer H. Yan Leeuwen, in de plaat.i van het overleden bestuurslid J. Zwetsloot. Gedeputeerde Staten der provinciën zijn door den minister van binnenlandsche zaken nitgenoodigd, voorstellen te doen ter voorbereiding eener even- tueele herziening der regeling van de bestemming en van de sterkte der schutterijen. In 1883 is in 107 gemeenten van ons land ten voordeele van de Nederlandache Zendingver- eeniging te Rotterdam weder eene stuivers-collecte gehouden, die de aanzienlijke som van 6761 heeft opgebracht. Daarvan bracht Rotterdam bijeen ƒ1652, Leiden 798, Amsterdam 465, Amersfoort 337, Arnhem 247 en YGravenhage 195. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Yereeniging voor de verpleging van weezen in het huisgezin werd het jaarverslag uit gebracht, waarin uitvoerig werd stilgestaan bij de gunstige werking der veree&iging. De fioantiëele resultaten waren echter minder bevredigend, daar de rekening van het afgeloopeu jaar weder met een tekort van 894 sluit, waardoor de gezamenlijke tekorten tot 4992 zijn gestegen. Voor de kapitaal vorming werd evenwel dit jaar 6097 ontvangen, waardoor het fonds steeg tot 30,468, waarvan 11,000 werd betaald op rekening van het door gangbuis. De directeur, de heer Scheltema, werd herkozen. De Koning heeft benoemd tot Hds. kamerheer in gewonen dienst J. W. F. ridder Huyssen Yan Kattendijke, ter vervanging van wijlen W. A. W. graaf Van Limburg Stirum. Met 19 October a. s. zal de tegenwoordige dienst des Konings tijdeus zjjn verblijf te Berg (Luxemburg) verwisselen en met ingang van dien dag zijn samengesteld uit: generaal-majoor graaf Dumonceau, adjudant; ridder Hoysson Van Katten dijke, nieuw benoemd kamerheer; ritmeester jhr. v. d. Pol, ordonnance-officier, en jhr. Gevers Deynoot, referendaris bij Zr. Ms. Kabinet. Naar het „D. v. N." verneemt, zal de com mandant der „Willem Barendsz", behalve de huid van een geschoten ijsbeer, waarvan hij in zijn brief uit Hammerfest spreekt, ook een levenden ijsbeer medebrengen, dien hij in genoemde haven erlangde en levend in Nederland hoopt te breDgen. Omtrent de ontworpen tabaksbelasting kan bet „N. v. d. D." thaüs als zeker melden, dat de minister wenscht voor te stellen een accijns van 12 de 100 kilogram, zoowel op inlandsche als op bnitenlandsche tabak. Het ODtwerp is echter nog bij de ambtenaren van het ministerie in studie en nog niet bij den Raad van State ingeleverd. Sollicitanten naar de met ingang van 1 Jan. 1885 openvallende betrekking van prosector bij het anatomisch instituut der rijks-universiteit te Utrecht 800 en vrije woning), worden nitge- Doodigd zich te wenden tot den minister van binnen landsche zaken, bij een op zegel geschreven adres, dat vóór 1 November bij mr. Baert, secretaris van curatoreD, moet worden ingezonden. Naast de vereischte technische bekwaamheid zal bedrevenheid in het vervaerdigen van eenvoudige tee- keningen Daar voorbeelden tot aanbeveling strekken. Het stoomschip „Jucatra", van Java naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te 9 uren te Amsterdam aan de Handelskade; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteren Lizard; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Snez en giDg terstond het Kanaal in. PRIJS DER ADYERTENTIEIf: Van 16 regels 1.05. Iedsra regel meer O.iTJu Groolere leiters naar plaai»ruimte. Voor bet iucsssMr ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuwi. Het is de gewoonte datbij het aan komen van nieuwe studenten sommige studenten gezelschappen tegen het eindigen van den groentijd (na a. s. Woensdag-avond om acht uren in de Stadszaal) onderlinge wedstrijden honden. Dit was b. v. hedenmorgen het geval met „Pro Patria" in Katwijks duinen, na afloop van welk schietconconrs door oude en nieuwe leden met muziek en het vaan del voorop van middag een wandeltocht door de stad werd gemaakt. Hedenavond om negen uren begint in het gym nastieklokaal op de Pieterskerkgracht een groenen- concour8 van „Arena Studiosorum", waartoe mede alle novitii zijn uitgenoodigd. Maandag a. s. heeft vanwege „Njord" op het Galgewater een dergelijke roeiwedstrijd plaats. Onder begunstiging van fraai wed er hadden gisteren in het Hoofddorp te Haarlemmer meer twee harddraverijen plaats. Aan de eerste, des voormiddags, met paarden uit de gemeente en gespannen voor tweewielige rijtuigen, namen 12 dravers deel. De prijs, bestaande in een prachtig theeservies van Russisch zilver, werd gewonnen door het paard „Pallowdy" van den heer H. A. Crommelin, de eerste premie, een zeer fraaie baro meter op voet, door den heer H. Schoo en de tweede premie, een olie- en azijnstel, door den heer A. N. Straathof. Aan de tweede harddraverij, des namiddags, met paarden van zessenklaar, mede voor tweewielige rijtuigen gespannen, werd door tien dravers deel genomen. De prijs, 100, werd gewonnen door „KoniDgin" van den heer D. J. Florijn van Rotter dam en de premie, 30, door „De Yogel", van den heer A. C. Yan den Akker te Hazerswoude. De baan was 350 meter lang. Bij den ambtenaar van den burger lijken stand te Woubrugge kwam deze week een landbouwer van Hoogmade de geboorte van zijn 14de kind aangeven. Alle veertien, van óóne moeder, verkeeren in blakenden welstand. Op het Buitenhof bij de Gevangen poort te 's-Hage ontstond gisteravond omstreeks zes uren eene hevige vechtpartij tusschen eenige koetsiers en een jager. De eersten mishandelden den laatste op vreeselijke wijze. De vechtenden kwamen ten laatste terecht in het onderhuis van den heer C. Deze heer, die het ergste vreesde en naar politie zocht, ging moord roepen. Toen de koetsiers dit hoorden, reden zij spoedig weg, zoodat de vogels gevlogen waren alvorens de politie kwam opdagen. De commissaris van politie te Sche- veningen heeft tegen eenige matrozen van de vis8cherij proces-verbaal opgemaakt ter zake van desertie. Van den veehouder Q. Hoinsbroek, te Kethel, zjjn 17 runderen als verdacht van long ziekte onteigend om te worden afgemaakt. Gisternacht werd in de Rozemarijngas te NijmegeD, eene der beruchtste stegen, bij een twist tusschen eenige varensgezellen en zekeren G. D. in die buurt woonachtig, laatstgenoemde met een mes zoodanig in do borst gestoken, dat onmid dellijk geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men verneemt, is het der politie, hoewel zij dadelijk Ier plaatse aanwezig was, nog niet mogen gelukken den dader te vatten. Het onderzoek duurt nog voort. Gistermorgen had nabij het veer voor Papendrecht te Dordrecht het volgende ongeluk plaats: Toen de landbouwer In 't Veld van Dub beldam met paard en wagen de pont op wilde gaan, schoot de wagen door het een of ander toeval toe, met het gevolg dat de kromme disselboom, welke

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1