S°. 7560. Vrijdag 10 October. A0. 1884. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t ftor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afronderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE UTIlHf: Van 16 regels 1.05. Itdara regel meer 0.17&.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet i ren buiten de «tad wordt ƒ0.10 berekend. Dit BOmmer bestaat uit TWEE BLADEN. GEDICHT VAN GEORG EBERS den te Leiden op 3 October 1884 verzamelden fcestgenooten toegezongen (Uit het Wageningsch Weekblad) Gij nooddet mij, maar, ik, ach, ik kan niet komen, Hoe gaarne ik mee in Leiden mij bevond; Een booze pijn, die 'k niet weet te betoomen, Belet mijn voet zelfs 'traken aan den grond. Toch doet nw feest het bloed mij sneller stroomen Bij 't denken aan den heiligen glorie8tond, Zoo dikwerf als met kleuren nit het leven Voor jaren door mijn moeder mij beschreven. Wat eens als knaap met tranen op de wangen Aan moeders knie ik indronk vol geneugt, Werd in mijn hart als zaadkorl opgevangen; En hoe heeft my de zwaai van 't lot verheugd, Toen 'k volgen kon mijn innig zielsverlangen En zien uw stad, geëerd om heldendeugd; Ook vorschte ik daar in uw historiebladen, Om later tolk te worden van nw daden. Hoe gaarne rust mijn oogblik op de helden, Wier fiere stoet voor recht en vrijheid streed; Die aan de zij zich van Oraüje stelden, Voor 'toffren van hun goed en bloed gereed. Geen loflied kan ooit naar waardij vermelden, Wat voor u Van der Werf en Douza deed, Toea zij, waar pest en hongersnood regeerden, De schande en smaad van SpaDjes dwaDgjuk keerdeD. Ik heb dien tijd met zielsgenot beschreven Bij 't schetsen van des Burgemeesters vrouw, De jeugdige, hem bij 't zich zeiven geven Door liefde en raad tot in het uiterst trouw; Meeleevend in zijn vast, volhardend streven Een deelgenot van al zijn angst en rouw. Heldinne, die ons dankbaar leert bedenken, Hoe 't vrouwenhart den man zijn moed kan schenken. Ja, heerlijk was uw gloriedag, o Leiden, En heerlijk is uw heldenmoed beloond! Wat 6chooner feest en zogoa kon u beiden Dan 't vesten van de leerschool, die u kroont, Waar tot den strijd des levens zich bereiden Een jeugd in wie de geest der vaadren woont. O moog door hen uw Alma mater bloeien Ed, geve 't God, uw oude roem steeds groeien. Naar t Hoogduitsch. C. S. A. v. S. Offioiëele Kennisgevingen. De Burgemeester van Leiden; Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van 18September 1884 A. N°. 1283 (4de afd.) betreffende de uilvoering der Wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen; Vestigt de aandacht der ingezetenen op de arft. 2, 3 en 26 der Wet van 27 April 1884 (Staatsblad No. 96) tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen, welke artikelen luiden als volgt: Art. 2. Het Staatstoezicht strekt zich uit over alle krank zinnigen, met uitzondering van hen die, zonder van hunne vrijheid te zijn beroofd, in hunne eigene woning of in die hunner ouders of echtgenooten worden verpleegd. Onverminderd het toezicht dat op krankzinnigengestichten in verband met hunnen oorsprong volgens de bestaande voorschriften wordt uitgeoefend door provinciale en plaat selijke besturen, zijn alle krankzinnigengestichten aan het Staatstoezicht onderworpen. Art. 3. Hij die een krankzinnige verpleegt over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, is gehouden hiervan aan gifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf binnen tweemaal vier en twintig uren na den aanvang dier verpleging. Binnen gelijk tijdsverloop geeft de Burgemeester van deze aangifte kennis aan den officier van justitie en aan een der inspecteurs. Art. 26. Wie iemand, die hier te lande woon- of ver blijfplaats heeft - of binnen de laatste zes maanden gehad heeft, in eene buitenlandsche inrichting voor krankzinnigen doet opnemen, is verplicht binnen acht dagen daarvan be richt te zenden aan den officier van just tie bij de Recht bank van het arrondissement, waarin de laatste woon- of verblijfplaats hier te lande van den in de inrichting opge nomen persoon gelegen i6 Bij het bericht is gevoegd eene uiterlijk drie weken vóór de opneming afgegeven, onderteekende en rnet redenen omkleede verklaring, waaruit blijkt dat de opneming wenschelijk was. Hij noodigt dientengevolge de ingezetenen uit om bij voorkomende gevallen overeenkomstig de bepalingen van de voren vermelde artikelen te bandelen, onder mede- deeling dat volgens art. 38 der boven aangehaalde Wet met geldboete vanvijftig cent tot drie honderd gnldeu wordt gestraft: „1°. hij die nalaat aan het bevoegd gezag met inacht neming van de wettelijke voorschriften te doen de in art. «3, eerste lid, voorgeschreven aangifte en het in art. 26 «voorgeschreven bericht )-2°. de geneeskundige verbonden aan een krankzinnigen gesticht die nalaat, met inachtneming van de wettelijke «voorschriften, de aanteekeningen te houden of te ver eenden of de verklaring op te maken bij deze wet voor- «geschreven." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Oct. 1884. DE KANTER. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens de restanten, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag 11 October a. S., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Oct. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 9 October. By de gehouden aanbesteding voor het maken van een uitspanningslokaal bij de Kweekschool voor Zeevaart waren 15 biljetten ingekomen. Het werk is gegund aan den heer L. Maas voor de som van 4898; de hoogste inschrijving bedroeg 5990. De bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde luitenants ter zee 2de kl. L. N. De Bruyne en J. W. Doyer zijn bestemd om met 1 April 1S85 geplaatst te worden aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal van Wassenaer" en „Anna Paulowna." Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen alleen van 6 September, zoodat die van den lsten tot en met den 5den dier maand nog ontbreken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.13 bezorgd zijn. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand September tnsschen Leiden en Katwijk 23,852 personen, met eene opbrengst van f 4503.65; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ365.68 op, totaal 4869.33. Van 1 Januari tot en met uit0. September 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 205,639, met eene opbrengst van f 37,629.57^ het goederenvervoer en diversen bracht 2208.22 op, totaal 39,837.79£, zijnde per dagkilometer f 16.78. Sarah Bernhardt heeft gisteravond haar kunst reis in Nederland aangevangen. De reeks „Macbeth"- voorstellingen werden in de Fransche Opera te 's-Hage geopend. Ondanks do hooge toegangsprijzen waren alle rangen zeer goed bezet. Prinses Hen drik vereerde de voorstelling met hare tegenwoor digheid. De vraag of „Macbeth" tot het geore vsd de kunstenares behoort, hield ook thans de gemoederen verdeeld. Verschillende tooneelen werden desniette min warm toegejuicht. Een korf met bloemen bij haar optreden en een lauwerkrans na de aangrij pende somnambule-scène vielen der artiste ten deel. Treffend schoon was het gesprek tusschen haar en haar kind, dat een fraaien bloemruiker ontving. De artisten die Sarah ter zijde staaD, zijn van goeden huize en de heer Laray als Macbeth zon nog meer indruk hebben gemaakt als zijne stem niet evenzeer als van zijne medespelers eenigszins bedekt was. Over het algemeen tronwens zetten allen hun stem orgaan wat te sterk nit. (HW.) Het was gisteren te Alkmaar feest; 8 Oct. 1573 werd er weder feestelijk herdacht. Vele vlaggen, wapperende van gemeente- en particuliere gebouwen, given aan de stad een vroolijk aanzien. Bij het Victoria-beeld werd een krans neergelegd. De ver- eeniging tot viering van dien dag, had zorg gedragen dat er volksspelen, opgeluisterd door het muziekcorps der stedelijke schutterij, konden plaats vinden, waar aan een paar honderd jongens hebben deelgenomen. Die volksspelen voldeden uitmuntend, te meer omdat gunstig weder die hebben in de hand gewerkt. Des avonds te negen uren werd de feestviering voort gezet een bal en een vuurwerkje besloten den dag. Volgens ontvangen particuliere mededeeling zou kolonel Demmeni eene conferentie gehad hebben met eenige hoofden der Atjehers, van welke bijeen komst men te Kotta-Radja goede verwachtingen schijnt te koesteren. De Staatscourant van heden behelst den tekst der door de wederzijdscho gevolmachtigden van Nederland en België den 9den Mei 1884 te Brussel onderteekende verklaring, tot vaststelling van een uniform tarief voor bergloon van vischnetten. BUITENLAND. Frankrifk. Uit Tien-Tsm wordt van gisteren gemeld dat de Chineesche regeering gelast heoft om 1000 man troepen van Kiron naar Peking te zenden. Li-Hung-Chang heeft aanbevolen, om de vermin dering van de soldij der soldaten nit te stellen. Uit Hanoi: Een corps van 600 Franschen heeft, met behulp van geschut en de medewerking van drie kanonneerbooten, de Chineezen op de Loehman volkomen verslagen, na een gevecht dat zes uren dnarde. Het verlies der Franschen is: vier man gedood (waaronder een kapitein) en 20 man ge kwetst (waaronder een luitenant). De Franschen zetten hunnen tocht voort. Groot-Britannië. De correspondent van de „Standard" te Cairo deelt verdere bijzonderheden mede omtrent het ver moorden van kolonel Stewart. Het schijnt dat, toen Stewarts schip vastliep, er drie inboorlingen aan boord kwamen en Stewart verzekerden dat hij ge makkelijk te voet het dorp Merawi kon bereikeD, waar hij alle hulp zou kunnen vinden. De argelooze Stewart, vergezeld van slechts twee soldaten, ging toen aan wal, doch werd onmiddellijk door eene troep, die in hinderlaag lag, aangevallen en met zijne metgezellen gedood. De inboorlingen vermees terden daarop de stoomboot en brachten de geheele bemanning op vier na om het leven. België. De heer Marchi, directear van de „National" en dezer dagen uit België gezet, heeft aau de „Indé- pendance beige" eene depeche gezonden, waarin hij zegt: „Ik beschouw den schrijver van het in de „Iodépendanee beige" opgenomen artikel als een lasteraar en een lafaard, en daag hem uit op een tweegevecht." De „Iodépendanee" namelijk schreef o. a. „Indien een Victor Hugo of een Charras, op het punt van aan een decroet van verwijdering der Belgische regeering te gehoorzamen, zich hadden veroorloofd, of zelf óf door bemiddeling van vrienden, eene demonstratie te organiseeren, als die waarmede de heer Marchi zijn heengaan heeft opgeluisterd, dan zou er geen minister zijn geweest, katholiek of liberaal, die hem niet door twee gendarmen had doen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1