DAGBLAD. Donderdag 2 October. N°. 7554. A0. 1884. Eerste Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COUR AST: V*or Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afconderlijke Nommers.0.05. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Ofüciëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Leiden, van den 6den November 1879 (Ge meenteblad No. 9); Bepaalt: dat. ter gelegenheid van de plechtige onthulling van het Gedenkteeken Tan Leidens Ontzet, op Vrijdag den 3den October e. k., 1°. Gedurende den gekostumeerden optocht, van des voormiddags hal/twaalf tot des namiddags vier uren, langs den weg dien de trein volgt, geene rijtuigen of paarden mogen stilstaan, terwijl rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen 2°. Van des voormiddags elf uren tot na afloop der ont hullingsplechtigheid en van 's avonds half zeven tot na afloop van het vuurwerk, de Steenschuur van af de Breestraat tot aan de Nieuwsteegsbrug niet mag bereden worden. Wijders noodigt de burgemeester het publiek dringend uit, rnel den optocht niet mede te gaan, maar bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven en verder alle aan den optocht hinderlijke be lemmeringen uit den weg te ruimen, om zoodoende tot den geregelden en ongestoorden afloop der feestviering, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Sept. 1884. DE KANTER. Onthulling Tan het Gcdcnkteeken van Leidens Ontzet op Vrijdag 3 Oct. 1§§4. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algerneene kennis dat de toegang tot het afgesloten terrein op de Ruïne aan de zijde van Garen- markt bij de Groenebrug is bestemd voor de houders van Oranjekaarten (gereserveerde tribune), het kinderkoor, Leidens Mannenkoor en de deputaïien der verschillende veresnigingende toegang aan de zijde van de Doeza- straat bij de Nieuwsteegsbrug voor de houders van de andere kaarten, en de toegang aan de achterzijde voor de deelnemers aan den optocht. De onthullingsplechtigheid vangt aan te halféénterwijl vóór elf uren niemand tot het afgesloten terrein wordt toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter i algemeene kennis dat het Bureel van <len Burgerlijken :l Stand op aanstaanden Vrijdag den 3den October uit sluitend geopend zal zijn van tien tot elf uren des voor middags. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Oct. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 1 October. Op Vrijdag 3 October, bij gelegenheid van den herdenkdag van Leidens ontzet, zal ook in de Israëlietische kerk alhier des morgens een buiten- gewone dienst plaats hebben. Des avonds kwart vóór twaalven zal een extra- trein naar Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam j en tnsschenstations vertrekken, en om halftwaalf naar Amsterdam, mede stoppende aan alle tusschen- stations. Het Leidsch Studentencorps zal, ingevolge een besluit in de corpsvergadering genomen, den 3den October bet sociëteitsgebouw „Minerva" verlicbten en een krans hechten aan het vaandel. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is W. Massink, civiel-ingenienr te Zutfen, voor het tijdvak van 1 Oct. 1884 tot en met 31 Dec. 1885, benoemd tot adsistent voor de sterrenwacht aan'do Rijks-universiteit te Leiden. Onder de bevelen van de luitenants ter zee 2de klasse C. cT. O. De Booy en L. Roosenburg vertrokken hedenmorgen 152 jongens van de Kweek school voor Zeevaart naar Rotterdam en Amsterdam, om aldaar geplaatst te worden aan boord der op leidingeschepen „Anna Paulowca" en „Admiraal Van Wasi^enaer." Er blijven thans nog 125 jongens op de Kweek school achter, waarmede de wintercursus heden een aanvang neemt. Gisteren was de begraafplaats aan de Groene- 4 steeg getuige van eene eenvoudige, maar aandoenlijke Deze Coürant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PEWS BEB ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ren buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. plechtigheid. Het stoffelijk overschot van den heer H. F. Schlette, die gedurende eene reeks van jaren als diaken en regent de belangen der Luthersche armen en van het weeshuis behartigd had, werd grafwaarts gebracht. Rondom de groeve hadden zich de regenten en verpleegden van het gesticht geschaard. Namens de dames regentessen werd door den heer C. J. Heintz de lijkbaar met een fraaten krans gesierd. Ds. Rümke nam toen het woord en schetste den overledene voornamelijk in zijne liefde voor het aan zijne zorgen toevertrouwde wees- en oudeliedenhuis. Het was een treffend ge zicht, toen daarna de weezen en ouden van dagen bloemen strooiden op de inmiddels in het graf neergedaalde kist. Een der aanwezige zonen dankte voor de eer aan den overledene bewezen. Gedurende het derde kwartaal dezes jaars is 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier bezocht geworden door 3097 personen. Hedenochtend te S uren is de Koninklijke familie met een extra-trein van Het Loo naar Luxemburg vertrokken. Vóór zijn vertrek heeft Z. M. mr. C. J. Sickesz beëedigd als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, zoodat de nieuwbenoemde nog in de ge legenheid is de aanstaande vergadering van de Kamer bij te wonen. Na '6 Konings afreis naar Luxemburg zijn dezen middag de paarden en rijtuigen, alsmede het perso neel van het koninklijk staldepartement op Het Loo aanwezig, te 's-Hage teruggekeerd. Heden, 1 Oct., viel aan een der gemeente ambtenaren te 's-Hage het voorrecht te beurt zijn gouden ambtsfeest te mogen gedenken. Het is de heer J. D. Beek, boekhouder ten kantore der ge meentebelastingen, die vijftig jaren de gemeente trouw gediend heeft en steeds met ijver werkzaam was. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van waardeering. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van Den Helder, den heer H. W. Klauwers tot pastoor van Schoonhoven, don heer P. Van den Berg, tot pastoor te Ursem, den heer G. J. Wieg man; tot deservitor te Wijk aan Zee, den heer A. Driessen; tot kapelaan te Oudetonge, den heer T. H. J. Abels; tot kapelaan van Vlaardingen, den heer W. N. A. A. Ten Brink; tot kapelaan van Volendam, den heer J. J. A. M. Fernantzen; tot kapelaan van de parochie van den H. Johannes den Dooper te Haarlemmermeer, den heer C. A. Hammer; tot kapelaan van Schagen, den heer A. H. Hulsker; tot kapelaan van Hazerswoude, den heer H. W. Strijthout; tot kapelaan te Noot dorp, den heer L. H. Voortmans. In de gisteren gehouden zïttiog van den gemeenteraad te 's-Hage kwam o. a. aan de orde de vraag, waarop het antwoord ook in andere gemeenten ongetwijfeld met belangstelling wordt vernomen, of rechtspersonen of zedelijke lichamen voor den boofdelijken omslag geene belastingschul digen zijn, maar alleen natuurlijke personen. Aan leiding tot het stellen dezer quaestie gaf het geschil of de directeur-boekhouder der Coöperatieve Vleesch- houwerij „Eigen Hulp," dan wel de Vereeniging voor het perceel in de Kettingstraat, bij haar in gebruik, in den hoofdelijken omslag had moeten zijn aangeslagen. De directeur was aangeslagen, maar reclameerde omdat hij te zijnen woonhuize mede voor de plaatselijke belasting was aange sproken. B. en Ws., de vraag, of een erkend zedelijk lichaam in den zin der gemeentewet belasting schuldig is, ontkennend beantwoordende, stelden den Raad voor oai op den aanslag terug te komen en daarop ontheffing toe te staan. Met stilzwijgen legde de Raad zich bij die interpretatie en dat voorstel neder. Mr. J. Domela Nieuwenhuis, die heden voor het laatst als leeraar in het handelsrecht en de staatswetenschappen aan de Handelsschool te Am sterdam optrad, ontving van zijne leerlingen, als blijk van dankbaarheid en genegenheid, twee ver guld koperen gedreven bekers. Het geschenk werd hem overhandigd met eene toespraak door den leer ling Van Lennep. Door den minister van oorlog is bepaald dat de officieren en mindere militairen, die, in staat van krankzinnigheid verkeerende, voor 's Rijks rekening moeten worden verpleegd, worden opgenomen in het Rijksgesticht ter verpleging van krankzinnigen te Medemblik. Mocht worden verlangd dat een officier in een ander krankzinnigengesticht worde verpleegd, dan kan dit geschieden, doch dan komen de kosten der verpleging niet ten laste van het Rijk. Is de toestand van een in het Rijksgesticht te Medemblik verpleegd wordend militair beneden den raDg van officier, van dien aard dat hij voor den actieven dienst niet meer geschikt wordt geacht, dan zal deze uit den militairen dienst moeten worden ontslagen, doch niet dan nadat te voren in zijn lot voor de toekomst is voorzien. Door mr. J. A. Kramer, secretaris-generaal bij het ministerie van oorlog, zijn, ten behoeve van het Nederlandsch Museum van geschiedenis en kunst, ten geschenke aangeboden: lste een omlijst portret in olieverf, voorstellende Koning Karei XII van Zweden, en 2de een jachtgeweer uit het begin dezer eeuw. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. [St.-CrtJ. Het stoomschip „Conrad" van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness; de „Macassar," van Amsterdam naar Java, arri veerde en vertrok gisteren van Suezde „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, ver trok gisteren van Nisida (de quarantaine plaats voor Napels). De aadientie van den minister van binnen- landsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Tessel, G. J. O. D. Dikkers, candidaat-notaris te Winkel- bij het wapen der cavalerie en wel bij het 2de regiment hnzaren, benoemd tot ritmeester den lsten luit. J. K. J. Van Son, van het lste reg. huzaren- benoemd: met 11 Oct., tot burgemeester van Oter- leek, P. Glijnis Pz., secretaris dier gemeente, en tot burgemeester van Weststellingwerf, S. Slees- wijk; met 22 Oct., tot burgemeester van Vreeswijk, R. A. Verploegh Chassé, secretaris dier gemeente- aan J. W. Post, ingenieur der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de Kroonorde éde kl., hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Praisen, geschonken. Hedenmiddag is verschenen hot algemeen ver slag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp begroting dor gemeente Leiden, voor 1885. Bij de algemeene beschouwingen vestigde in eene sectie één lid er de aandacht op dat niettegen staande in ontvangst werden gebracht een batig saldo van f 30,000, de winst der Gasfabriek en het belangrijk bedrag van f 13,000 wegens „Vergun, ningsrecht," toch de plaatselijke belasting niet aanzienlijk lager kon worden uitgetrokken. Hij betreurde dit feit en schreef het toe aan de dure huishouding der gemeente, die velerlei zaken had ondernomen en velerlei instellingen had opge richt, die groote uitgaven veroorzaakten, zonder dat noemenswaardige ontvangsten daar tegenover stonden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1