L-11 1WB den 18den Ang. jl. van Scheveningen uitgezeild, rapporteert het volgende: „Op den 2Uten Aug. nm. te 1.43 vischten wij dezen Zee-Boodschapper op, op de hoogte van 52— 43 noorderbreedte en 3-45 westerlengte, wind N.-O. flauwe koelte. Opmerkzaam gemaakt door het woord „open" op de kleine bus, hebben wij die met de grootste voorzichtigheid en uiterste nauwkeurigheid geopend, waarin wij een brief vonden opgerold, met een koperdraad vastgebonden, een weinigje bescha digd door het rollen en misschien wat doorsijpelen van het water, welks inhoud ons bekend maakte met de plaats waar wij hem moesten terugbezorgen." Deze „Sea-Messenger" heeft alzoo 16 dagen op de Noordzee rondgezwalkt en werd toen 35 dagen op voornoemde bomschuit bewaard. Zoowel de toe stel als de schriftnnr, in de brievenbus gesloten, zijn volkomen gaaf gebleven. Uitwendig alleen draagt de toestel kenmerken van eene lange reis in het water doorstaan te hebben. De „Sea-Hessenger" met daarbij behoorende documenten is in het Mnseum Prins Hendrik te 's-Hage voor het belangstellend pnbliek ter bezichtiging gesteld. Een meisje uit Haarlem heeft zich Zaterdag naar Zandvoort begeven en keerde niet weder. Men vond haar hoed een eindweegs ten zuiden van het dorp op het strand en verdiept zich thans in gissingen, waarbij ongerustheid over haar lot den boventoon heeft. Yerleden week werd aan den burger lijken stand te Utrecht door een echtgenoot aan gifte gedaan van zijn 25sten kind; onder de 25 zijn 6 tweelingen. De gelukkige vader is tweemalen gehnwd en 62 jaren oud. Eenigen tijd geleden vond de zoon van zekeren N., veehouder te Wormor, een ijzeren bal in het land, dien hij naar huis bracht en op den zolder bewaarde. Aan den bal was niet meer ge dacht tot op zekeren dag een koopman hem onder de oogen kreeg. Deze vertelde den jongen, dat het een bom was en dat er kruit in zat. De jongen moest dit natuurlijk eens onderzoeken, haalde hamer en spijker en sloeg den laatste in een klein gaatje dat in den bal was. Nauwelijks had hij den eersten slag gegeven of de bal ontplofte, met het treurig gevolg dat de rechterhand van den jongen ver brijzeld werd. Te Deurne ging voor eenige dagen een persoon met zijn geweer op een strooptocht uit. Op den weg zag bij iemand naderen en meende daarin een oppasser te herkennen, waarop hij zijn wapen wilde verbergen en met den tromp onder den arm plaatste, met het noodlottig gevolg dat het schot afging en zijn schouder verbrijzelde, terwijl hij aan de borst zware kneuzingen bekwam. Naar men ver neemt is zijn toestand zorgwekkend. Volgens opgave van 't „Bureau Veri tas" zijn in de maand Aug. 1 Nederlandsch stoom schip en 1 Nederlandsch zeilschip verongelukt. Een houthakker uit Canada, te Liver pool aangekomen, werd dezer dagen door een paar lieden, met wie hij de reis gemaakt had, in eene kroeg van al zijn geld beroofd. Hij kende niemand, wandelde de stad uit en ging te Standish in de boBschen zwerven, waar hij eindelijk uitgeput en met de koorts op het lijf onder een boom nederviel. Hij bleef daar vier dagen liggen en was te zwak geworden om zich te bewegen. Eindelijk kwam iemand daar voorbij en hij smeekte dezen om een dronk waters uit de beek, die niet ver van daar stroomde. Die persoon sloeg echter geen acht op hom. Na vijf dagen kwam er eene vrouw op dio plek, gelukkiger medelijdender van natuur; zij haalde eenig voedsel en wat drinken voor hem en bewoog eenige buren, hem naar het dorp te brengen, waar hij, in weerwil van de door hem zonder spijs en drank doorge brachte tien dagen, langzamerhand geheel herstelde. Bijna te gelijk met de mededeeling van prof. Finkler uit Bonn, betreffende het voor komen van den komma-bacillus, dien dr. Kooh bij gevallen van „cholera asiatica" ontdekt had, ook in gevallen van „cholera nostras", komt het Engel- 8che geneeskundige tijdschrift „Lancet" met eene ontdekking van prof. Lewis, volgens wien de komma- bacillns in het speeksel zelfs van gezonde personen een gewoon verschijnsel is. Hij meent dat die bacil los by choleralyders alleen hierom zoo veelvuldig in het darmkanaal voorkomt, omdat de toestand van hun darmkanaal bijzonder gunstig is voor de vermeerdering van die bacillen. Het is nu nog wel niet uitgemaakt, of de komma bacillen van prof. Lewis geheel en al gelijk zijn met die van prof. Finkler, en evenmin, of beiden misschien slechts variëteiten zijn van die, welke dr. Koch ontdekte, en niet volkomen daaraan gelijk en gelijkvormig. Maar in elk geval meenen de mannen van het vak nu reeds te kunnen zeggen, dat de hoop om in den komma-bacillus een middel te vinden tot het onder scheiden van de „cholera asiatica" gebleken is ijdel te zijn. BUITENLAND. JSVaaakdryii* In Tonkin hebben volgens de laatste berichten met goed gevolg twee expeditiën tegen de rivier- roovers plaats gehad, onder de kolonels Berger en De Maussion. De eerste was opgerukt tegen Phu-Ny, aan den rechteroever van de Day, aan den voet van de bergen, welke de grens uitmaken. De tweede richtte zich tegen My-Luong, op eenige mijlen afstands van Phu-Ny en aan denzelfden oever van de Day. Eene depeche nit Hanoï van verleden Zaterdag meldt dat beide expeditiën volkomen ge slaagd zijn. De door de Franschen vervolgde benden bestonden uit Anamieten en Chineezen, overblijfselen van de te Bac-Ninh en Hong-Hoa uiteengedreven troepenmacht. Zij zijn grootondeels vernield en langs de geheele Day is alles rustig. Grroot-Britanntë. De heer Gladstone is van zijne reis door Schot land teruggekeerd op zijn buitenverblijf Hawarden Castle. De redevoeringen, die hij sedert vier weken gehouden heeft, hebben zijne zeggingskracht niet uitgeput; aan alle stations waar de trein een paar minuten kon ophouden, heeft hy gespeecht. Te Carlisle was het weder eene lange politieke rede voering, die hij hield, en waarin hy het Huis der Lords bedreigde. Men meent in zijne laatste rede voeringen steeds meer deze wending te hebben opgemerkt. Volgens berichten uit de Kaapstad hebben de Zoeloes aan de Boeren die hen geholpen hadden om Zibeboe te bedwingen, een gebied van 23/4 millioen hectare afgestaan. Dinizoeloe (de zoon en erfgenaam van Cetewayo) heeft eene overeenkomst daaromtrent geteekend. Zulk eeue overeenkomst be hoeft echter de goedkeuring der Britsche regeering, tenzij partyen goedvinden om deze te ontberen. Gedurende de laatste 7 jaren is de bevolking der gevangenissen in Engeland en "Wales steeds aan het afnemen. In 188384 was die bevolking 17,194, dat is minder dan ooit sedert 1861. Maar toen was de bevolking van het laud 20 millioen, thans is die 263/4 millioen. Generaal Wolseley zal vóór den l6ten Novem ber niet verder dan Wady-Haifa optrekken. Eirypte- By het ministerie van financiën is tot dusver 60,000 pd. st. gestort van de inkomsten, welke be paaldelijk voor den dienst der publieke schuld zijn aangewezen. Men berekent dat het totaal bedrag der inkasseeringen uit die bronnen, tot 25 Octo ber a. 8. 350,000 pd. st. zal bedragen. Uit Cairo wordt bericht dat een soldaat, in dienst van kolonel Colville, bij den Sarasswaterval door een krokodil is gedood. ,X,©ï©55'5Pa.iïa23aeja< PARIJS, 29 September. Gisteren zyn aan cholera overleden: in de Oostelijke Pyreneeën 2, te Rome 1, in Ariege 4; in Italië 200 personen, waarvan 67 te Napels, 26 te Genua en 6 te Spezzia. Een verdacht sterfgeval had men te Rome en 6 gevallen kwamen voor in Spanje, waarvan twee in de om streken van Barcelona. MEXICO, 29 September. Eene waterhoos, die den 27sten September over Pachmra losbarstte, ver woestte aldaar eene amalgameerfabriek. Eene aan zienlijke hoeveelheid zilver ging verloren. Naar men zegt zijn er dertig personen by omgekomen. CAIRO, 30 September. Men meent dat lord Northbrook zyne zending tegen het einde van October vervuld moet hebben en dan naar Engeland zal terugkeeren. LONDEN, 30 September. De „Daily News" verneemt dat in de volgende week te Londen eene conferentie zal gehouden worden om te beraadslagen over de moeilijke toestanden in Zuid-Afrika, vooral met het oog op de invallen der vrijbuiters uit de Transvaal in Bechuana-land. LEIDEN, 30 September. De verwachting voor morgen is: vrij goed weer. De lste lnit. P. L. H. Mansvelt, op 1 Oct. van het instr. bat. te Kampen bij het 4de reg. inf. te Leiden overgeplaatst, wordt aldaar ingedeeld by de 3de comp. van het 4do bataljon. II I ggggS De lste luit. G. P. Cherieux, van het 4de rog. tijdelijk gedetacheerd geweest bij het 2de reg. veld art. te 's-Hago, keert op heden naar zyn corps terug en wordt aldaar als adjudant ingedeeld bij het 5de bat. te Gouda. Drie in Den Haag aangelegde straten aan den Schenkweg hebben van burgemeester en wet houders den naam ontvangen van Ternootstraat, Binckhorststraat en Schenkstraat. Plan en bestek voor de waterverversching te 's-Hage, opgemaakt door den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, den heer J. Yan der Yegt, zyn gereedgekomen en aan den gemeenteraad verzonden. - Men verneemt dat de laatstelijk voor die gemeente vastgestelde alge- meene politieverordening door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd. Tegen de ver ordening botreffende de bouwpolitie heeft het college enkele bedenkingen geopperd. Ridder Huyssen Yan Kattendyke heeft de benoeming als lid van den Haagschen gemeenteraad aangenomen. De Russische gezant by ons hof, graaf Kap- nist, is voor vier weken naar Amsterdam vertrokken. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad kwam o. a. in behandeling de cassatievoor ziening in zake den onlangs te Amsterdam ge- pleegden katoendiefstal. De voorziening betrof een vijftal veroordeelden, nl. D. N. en G. C. v. K., die tot 2 jaren, D. R. K. en H. K., die tot ljaar en 3 maanden, en H. J. v. S., die door het ge rechtshof te Amsterdam tot 1 jaar celstraf werd veroordeeld. Yoor twe9 hunner, D. R. K. en H. K., werd het beroep togen 's Hofs arrest by pleidooi toegelicht, voor den eersten door mr. S. Katz en voor den tweeden door mr. D. Simons, beiden advo caat te Amsterdam. Na ontwikkeling van enkele middelen concludeerden de verdedigers tot vernieti ging van het veroordeelend arrest. Den 6den October zal het Openb. Min. in deze zaak conclusie nemen. Men seint uit Wageningen dat aldaar heden middag een hevige brand heeft gewoed in de boer derij toebehoorende aan mevr. Kuyk te Arnhem. Een schuur en een hooiberg met honderden vimmen koren en duizenden kilo's hooi zyn verbrand. Het stoomschip „Amsterdam" is gisteren van Java naar Amsterdam vertrokken. INGEZONDEN. De Gedenknaald van Leidens Ramp. De Nederlandsche Spectator van 27 Sept. 11. geeft eene keurige beschrijving van eene plechtigheid, die op 12 Januari 1808 op de Ruïne te Leiden plaats had, naar aanleiding van de plechtigheid die op Vrijdag e. k. daar zal plaats hebben. Ik bedoel het leggen van den eersten steen voor het gedenkteekon aan Lei- dens ramp. De Spectator had blijkbaar van „dien ouden steen, dien officiëelen steen, ja van dat gedenkteeken" nooit gehoord, trekt de zaak bijna in twijfel, en wilde een onderzoek ingesteld zien naar dat onloo chenbaar bewijs van wat onze vaderen op de Ruïne hebben willen stichten blijkens een gedicht in de Leydsche Courant van 18 Januari 1808. De vraag „wie herinnert zich de steenlegging?" is moeilijk te beantwoorden, maar daarom behoeft de zaak niet betwijfeld te worden. De ouden van dagen die nu 76 jaren geleden daarbij tegenwoordig waren, zou ik bezwaarlijk kunnen opzoeken of op hunne geloofwaardige herinnering een beroep doen. Liever wil ik in het Leidsch Dagblad mededeelen, dat door de heeren J. Van Westenhout, J. T. Thi- bault en A. Van der Hart, leden van het Konink lijk Instituut, de noodige ontwerpen zijn vervaar digd in 1809 voor de te Leiden op het Ruïueplein te bouwen Koninklijke Academie volgens ministeriëel Besluit van 5 Mei en 13 Juni 1807. Die teekenin- gen waren in het bezit van mr. J. T. Bodel Nijen- huis, en zijn met zijne verzameling kaarten aan de Leidsche Bibliotheek vermaakt, terwijl er een in de stedelijke verzameling was, zie Catalogus der Histo rieprenten van het Stedelijk Museum afd. K, Bode wijk Napoleon. Ik heb de voornaamste van die teekeningen op de Universiteits-bibliotheek voor de belangstellenden opgehangen ter bezichtiging (van 10 tot 4 uren, doch niet op 3 October). Het is toch met hot oog op hetgeen wij eindelijk op het Ruïneplein zagen verrijzen, niet ongepast eens te zien wat men in 1808 en 1809 voornemens was daar op te richten. Het was een Academiegebouw van 240 voet diep en 200 voet breed van twee verdiepingen, in den toen in zwang zijnden ernstigen klassieken stijl,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2