DAGBLAD. N°. 7553. A0. 1884. Woensdag 1 October- LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ?«or LeideD per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.03. 1L5B3IDE1S, 30 September. Twee jonge vrouwtjes zijn het samen oneens over de mannen. De eerste beweert dat ze volkomen te vertrouwen zijn, de tweede meent dat dit in het geheel het geval niet is, en om elkander te overtuigen wordt afgesproken dat men de respec tieve echtgenooten zal nitnoodigen op een bal masqué te komen. Dan zou het echte bewijs geleverd worden! De invitaties worden geschreven door de kamenier, die echter de verleiding niet kan weerstaan en eveneens een cavalier uitnoodigt: - zoodoende ontmoet men alle personen, zonder dat deze van elkander iets weten, op het bewuste bal. Het toeval breDgt nu echter do twee echtgenooten achtereenvolgens op een goed oogenblik in gezel schap met de kamenier en nu is de verwarring algemeen, welke zich later natuurlijk wodor oplost. Dit is in hoofdtrekken de inhoud van „Rose Domino's", gisteravond door do Nieuwe Rotterdam- sche Schouwburg-Maatschappij alhier gegeven. Wij kunnen niet anders dan hulde brengen aan de wijze, waarop allen zich van hunne taak kweten. De heer Willem Van Zuylen was als Beaubuisson onverbeterlijk en speelde zijne rol zóó uitstekend dat het publiek zich voortdurend met hem amu seerde. Letten wij ditmaal eens niet op enkele Fransche toestanden, die toch zooveel mogelijk vermeden waren, en dit gedeelte van den avond kan als goed geslaagd beschouwd worden. Hot nastukje bezat niet de minste aantrekkelijk heid. Zelfs Van Zuylen, anders in staat een dergelijk stukje boeiend te maken, kou nu niet verhinderen dat do eerste goede indruk eenigszins werd weg genomen. De opkomst was beter, maar volstrekt nog niet schitterend. Wederom is het getal der oud-strijders van 1830 en '31 met een verminderd. De heer F. T. J. Hesselberg overleed in den ouderdom vauTljarou. Hij was bovendien de secretaris der hier gevestigde afdeeling van de Vereeniging het Metalen Kruis. De detacheering van den luit. ter zee der 2de klasse C. E. Hummel, met den lsten Oct. bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is ingetrokken. De Koning heeft, naar het „Vad." meldt; tot gedelegeerden der Nederlandsche Regeering bij de op 8 Oct. a. s. te openen internationale conferentie ter beraming van middelen tot beteugeling van den drankverkoop op de Noordzee bonoemd mr. E. N. Ra- husen te Arasterdam, prof. mr. J. T. Buys te Leiden, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Col lege voor de Zeevisscherijen, en mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der administratie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen enz. aan het dep. van financiën. Zooals men zich herinnert, hadden de heeren Rahnsen en Buys ook in de vorige visscherij con ferentie zitting en werd de eerste als voorzitter gekozen. Vermoedelijk zal ook nu woder de heer E. R. Van Weideren baron Rengers, commies bij het departement van waterstaat, als secretaris dor con ferentie optreden. De meeste gedelegeerden van de vreemde mogend heden, die de vorige conferentie bijwoonden, zullen waarschijnlijk ook thans hunne regeoringen vertegen woordigen. Het tijdelijk telegraafkantoor te Wijk-aan-Zee wordt heden, bij het eindigen van den dienst, gesloten. VolgeDS de 20ste lijst in „De Standaard" was de opbrengst der Cue jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel van 500 locale comité's ƒ102,394.845, zijnde ongeveer 2000 meer dan het bedrag dier- zelfde comité's in 1883. Vermoedelijk zullen er nog zeven lijsten volgen. Gedurende Augustus is in de Postspaarbank f 120,974 meer iDgelegd dan teruggehaald. De som der inlagen bedroeg 1 Sept. 4,181,993. —PP» De?s Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatiraimte. Voor het iocisM*» ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. Het tijdelijke telegraafkantoor in het badhuis Ie Scheveningen wordt op 1 Oct. a. s., na afloop van den dienst, gesloten. Binnen weinige dagen zal het dessert-servies, dat de Luxemburgsche dames tot geschenk voor II. M. bestemd hebben, H. M. worden aangeboden. Het bestaat uit 7 vruchtenschalen, 12 andere schaal- tjes en 72 borden. Elk stuk is beschilderd met een gezicht uit Luxemburg. Hot geheel heeft eene waarde van ODgeveer 7000. De uitslag van het in de vorige week ge houden notariëel examen is aldus: Geslaagd zijn voor het lste gedeelte: A. Van Weel te Zuidland, F. Van Bakel te Geifen, J. W. Van Holten te Eist bij Arnhem, A. J. M. Schermer te 's-Graven- bage; 2de gedeelte A. J. L. E. Fock te Hoorn, G. Vrijburg te Roosendaal, W. Van Campen te Leiden, H. L. Daems te Steonwijk; 3de gedeelte II. A. Luyten te Gouda, F. De Wit te Bolsward, C. Van Doorne te Buren en W. H. Voskuil lo Amsterdam. Naar de „Delftsche Crt." uit goede bron zegt te vernemen, moet de toestand van den Koning verre van gunstig zijn. De aanvallen, waaraan Z. M. onderhevig is, hebben zich in de laatste dagen bij kortere tusschenpoozen herhaald, zoodat men in welonderrichte kringen de toekomst niet zonder vrees (ogemoet ziet. De graaf Van Lijnden Van Sandenburg is volgens het „H. Dbl." door den Koning met eene zendiDg bij den Hertog van Nassau belast geweest, en 11. Vrijdag uit hot buitenland op Het Loo aan gekomen. Dr. A. G. Van Hamel, de nieuwbenoemde hoogleeraar in de Fransche taal- en letterkunde en de RomaaDsche philologie aan de hoogeschool te Groningen, aanvaardde gisternamiddag te twee uren zijn ambt met eene redevoering in de Fransche taal. Na in korte trekken de geschiedenis der oprichting van genoemden leerstoel in do herinnering zijner toehoorders te hebben teruggeroepen, sprak dr. Van Hamel over de geschiedenis van de wetenschap, die hij geroepen was te onderwijzen. Een zeer talrijk gehoor, waaronder vele dames, woonde deze plech tigheid bij. De Algemeen© Rekenkamer heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd: tot l6ten klerk P. L. Van Eek, thans 2den klerk, en tot 2den klerk W. F. Beek, thans 2den klerk bij het departement van waterstaat. Bij beschikking van den minister van water staat is de rijksopziener op de spoorwegdiensten J. Van Leeuwen Jr. te Zutfen, tijdelijk belast met het dagelijksch toezicht op den dienst van de locaalspoorwegen WinterswijkNeed© en Ruurloo- Hengeloo, met ingang van den dag waarop die spoorwegen voor den openbaren dienst zullen worden geopend. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrjjdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Malta; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton: de „Prinses Wilhelmina", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren teNisida(oo quarantaineplaats voor Napels) en zou heden ver trekken; do „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft H. J. C'alkoen, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Purmerend; - bij het wapen der infanterie benoemd tot lsten luit. bij hun tegen woordig c^rps, de 2de luits. E. K. Blokzijl, van het lste, en H. Spruyt van het 3de regiment infan terie; - met ingang van 1 Oct. a. 8., aan mr. F. M. C. Pels Rjjeken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Arnhem, met dank betuiging voor de vele diensten, door hem in ver schillende betrekkingen aan den lande bewezen; - J. Altema, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Drnten c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Spanbroek c. a. <G- ca e e: Nieuws». Vaderlandsche gedenkdagen brengen meer dan anders niet alleen peD, maar ook teeken- stift in beweging. De heer P. J. Mulder alhier geeft hiervan weder het bewijs. Reeds nu hoeft hij eene plaat vervaardigd van den historischen optocht, welke eerst a. s. Vrijdag zal worden gehouden. De prijs er van is zeer gering, slechts tien cents, doch de uitvoering is net en, naar men mag veronder stellen, ook getrouw naar hetgeen te zien gegeven zal worden, want den lithograaf worden door een deskundig stadgenoot, die zich met de regeling van den optocht zeer interesseerde, vooraf allo noodige inlichtingen verstrekt: hij werkte dus volgens een aangegeven bestaand plan. Uit achter8taando advertentieder Leidsche Tramway-Maatschappij blijkt dat met goed keuring van burgemeester en wethouders besloten is op 3 October a. s., van dos morgens 8 u. 28 m. tot halftwaalf, om de acht minuten een tram te laten rijden van beide richtingen; van dien tijd tot vijf aren 's namiddags den dienst te staken en daarna weder geregeld voort te laten gaan. Naar men verneemt, zullen ook de armen dor Evang.-Luthersche gemeente Donderdag avond met het oog op den 3den October extra onthaald worden op haring en wittebrood. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 22 tot 27 dezer zijn alhier 9 bomschuiten aan gekomen, te zamon met 1800 kantjes pekel- en 132,800 stuks steurharing. Voor volle steurharing werd besteed van 8 tot 16 per ton, in tonnen, steurharing buiten de tonnen 9.50 per ton, voor ijle steurharing 7.75 a 8.50 per 1000. De pekelharing werd in den afslag opgehouden voor 14.20 per ton. Schipper J. Van Duivenbode, reeder D. D. Oawe- hand, kwam met 280 kant- en 25,000 stuks stear baring en schipper H. Ouwehand, reederes wed. P. C. Guyt, met 180 kant- en 20,000 stuks steur haring te IJmuiden binnen. De schuit ter versch- visscherij besomde 125 in de 5 dagen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat in den tuin van den heer Meyne te Sassenheim een pruimeboora, voor do tweede maal in dit jaar, met rijpe vruchten is beladen. Op d© gisteren gehouden wedloopen te 's-Gravenhage is bij de Loosduinen-stakes de prijs van 1200 behaald door „Enchanter", van luit. Metelerkamp en bereden door den jeugdigen jockey Whelan. Hedenmorgen om halfolf is eene welgekleed© vrouw van middelbaren leeftijd over de balie van de brag bij den Dierentuin te 's-Hage gesprongen. De meesterknecht van den heer Slot boom, de heer Zwenuis, sprong in de gracht om de vrouw te redden, doch deze verzette zich met geweld tegen de pogingen en niet dan na veel moeite gelakte het den heer Z., met behulp van aangebrachte ladders, de vrouw op het droge to krijgen. Zij werd in hare natte kleeren, ondersteund door twee politie-agenten, naar het commissariaat overgebracht. Den 268ten September j 1. werd door stuurman P.Verhijo, van de Sc'noveningsche bomschuit „Cornelia Carolina", No. 118, bij de strandvonderij te Scheveningen aangebracht de Zee-Boodschapper, die bij de proefnemingen op 6 Aug. jl. door den heer L. J. Lefèbre op de Noordzee voor Scheve ningen, over boord was gezet. Die stuurman, op

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1