LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Maandag £9 September. A°. 1884. Tweede Blad. V-o flVV PRIJS DEZER COURANT t f«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTESTIENs Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incueee* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEI DENT, 27 September. Het alhier gevestigde departement der Maat schappij tot Nnt van 't Algemeen heeft besloteD, het 100-jarig bestaan der Maatschappij ook in deze gemeente te vieren, op nader te bepalen datum van de maand November, in de Stadszaal. Bij die gelegenheid zal eene feestrede worden gehouden door den hoogleeraar mr. J. T. Buys en eene mu ziekuitvoering plaats hebben door koor en orkest van de zangvereeniging der Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, waarbij o. a. ten gehoore zal worden gebracht de Cantate van Dan. De Lange, die ook te Amsterdam werd uitgevoerd en daar zooveel bijval vond. De toe gang zal alléén voor leden van net Nut met dames openstaan. De Koningin, die gisteravond uit 's-Hage naar het Loo terugkeerde, zal vóór haar vertrek naar Luxemburg een afscheidsbezoek brengen aan hare zuster, do gravin van Bentheim, te Benthoim, en wel op aanstaanden Maandag. De heen- en terug reis van en naar het Loo zijn op dien eenen dag vastgesteld. De minister van koloniën heefc aan de Tweede Kamer de gevraagde inlichtingen verstrekt betref fende het adres van don heer "W. K. E. Huygen De Raat, landeigenaar te Salatiga (Samarang), waarbij hij zich beklaagt over verkorting van zijn eigendomsrecht op het landgoed Gemoelak, ook ge naamd Batoe, ten gevolge van de plaatsing op dat terrein van een opiumkit. Met de verstrekte inlichtingen hoopt de minister de Kamer het overtuigend bewijs te hebben gele verd, dat niet dan na nauwgezette overweging de kit op het land Gemoelak is gehandhaafd en dat de in art. 5 van de ordonnantie van 8 Aug. 1880 opgenomen bepaling geenszins de strekking heeft om beschikking over grond te geven, terwijl er ook nooit gebruik van is gemaakt om beschikking over grond te krijgeD. Ten gevolge van eene vermindering met f 190,000 van het aandeel der Ned. Indische geld middelen in de uitgaven wegens uitgifte op belee- ning van bewijzen van vlottende schuld en rente vergoeding over de voorschotten uit 's Rijks schat kist in 1885, wordt het totaal van de raming der middelen voor het volgend jaar 120,764,176, ter wijl het thans is 120,954,176. In de laatste helft der maand Oct. a. s. zal bij de Algemeene Rekenkamec een vergelijkend onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheden van hen die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming van een tweeden klerk bij het college, aanvankelijk op eene bezoldiging van 400 'sjaars. Tot het examen worden toegelaten zij die op 1 Jan. 1884 hun 18de jaar zijn ingetreden en hun 30ste niet hebben vervuld. De officier van gezondheid der 1ste kl. van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de zee macht, W. N. De Graaf, wordt met 27 dezer ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft bij het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië in zijn rang overgeplaatst den lsten luit. F. W. A. Neeteson, van het 2de reg. veBt.-arf.- aan J. Eemten, met ingang van 1 Oct. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dwingeloo; - aan de heeren E. L. Leyba, vice-consul der Nederlan den te Coro, en A. J. Bauduin, consul van Japan alhier, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen, respectievelijk van ridder 4de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, en van ridder 4de kl. der orde van de Rijzende Zon, hun geschonken door den president der Vereenigde Staten van Venezuela en door den keizer van Japan. Geoaenffd Nies wa Gedurende deze week zijn hier ter stede aangegeven 1 geval van pokken en 1 geval van febris typhoïdea. Een lijder aan typhus overleed. Deze week werden o p „R h y n z i g t" g e- nomen 278 zwembaden door heeren en 12 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 17° Celsius. Ter gedachtenis van den 3den Octo- ber zal de Vereeniging „Uit Liefde" in het begin der volgende week 1800 bons voor brood en haring uitdeelen, welke op den feestdag, des morgens tns- schen 7 en 9 uren, aan de Stadswaag ieder voor een heel brood en 2 haringen kunnen ingewisseld worden. Allerwegen begint men meer toebereidselen of plannen voor het feest te maken. Zoo zal de Haar lemmerstraat van de Paardensteeg tot de Harte- brug piafondsgowijze met lampions worden verlicht en met groen worden versierd. In het midden dier straat zullen bovendien twee pyramieden en aan de beide uiteinden eerepoorten worden opgericht. Een en ander gaat uit niet van al de bewoners dier straat, maar van die der gebuurten 24 en 25. Op de Ruïne zullen des avonds zich twee mu ziekcorpsen (en dus niet één) doen hooren, nl. die der infanterie en huzaren. Op de Beestenmarkt spelen de jagers. Gisteravond heeft een droevig on geluk plaats gehad. Zekere A. "Wildenburg nl., die bezig was schapen in de weide te jagen tusschen Katwijk-binnen en Zee, werd, omdat hij op eene verkeerde zij van den tramweg stond en alzoo door den machinist niet gezien kon wordeD, zoodanig door den tram aangereden, dat hij vijf minuten later overleed. De naam endewoonplaats van den prijswinnaar bij de harddraverij te Baambrugge, zijn niet P. Lankhout te Woubrugge, maar G. M. Langhout te Hazerswoude. Aan de gemeente Haarlem is voor hare verzamelingen ten geschenke aangeboden een ijzeren kogel, ter zwaarte van 20 KG., gevonden bij het wegbreken van een mnur in de garnizoens-infir merie, alsmede twee oude aarden kannetjes, gevonden bij het graven van eene sloot op het terrein van de nisuwe kazerne. Deze voorwerpen zijn hoogst waarschijnlijk uit den tijd van het Spaansche beleg. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een voormalig kantoorbediende van eene te dier stede bestaande fabriek, die ten bureele van Heineken's Bierbrouwerij-Maatschappij eene valsche quitantie ten bedrage van ruim ƒ950 had aangeboden en het daarvoor ontvangen geld ten eigen bate had aangewend. Op den hoek van de Korte Kamper straat en Ossenmarkt te Zwolle doet zich, naar de „Zw. Crt." bericht, het curieuze geval voor dat een huis voor amotie bestemd, bijna is afgebroken en toch nog bewoond wordt. Onder de dakgoot woont eene bejaarde vrouw, die, gewapend met een contract van den vorigen eigenaar om nog tot Dec. te mogen wonea, niet uit haar vesting te verdrijven is. Toch is links en rechts, beneden en boven haar - op de trap en den zolder na - alles weggebroken. Alleen de zijmuren zijn blijven staan. Een zeer steile trap (de muren aan weerszijden zijn opge ruimd) geeft haar do gelegenheid haar dakkamertje te verlaten. Hoe gevaarlijk deze weg ook is, - er bevindt zich ten overvloede nog een diepe kelder onder, - de vrouw is niet te bewegen, ook niet tegen schadeloosstelling, haar kamertje voor den bedongen termijn te ontruimen. Indien ze niet van gedachten mocht veranderen, zal de eigenaar van het huis hierin moeten berusten en, hoenoodeook, zijne bouwplannen tot later moeten uitstellen. Voor een paar dagen heeft indebuurt schap Linteloo, onder Aalten, het volgende plaats gehad. Een te goeder naam en faam bekend staand laDdbouwer bracht, na afloop eener bruiloftspartij, eenige gasten naar hunne woning, welke in Pruisen gelegen was. 's Nachts terugkeerende, werd hij op meer dan een uur afstands van de grenzen, door eenige mannen, die later bleken commiezen te zijn, aangeroepen halt te houden, waaraan hij niet vol deed. Of hij dit niet gehoord had, dan wel of hij zich angstig maakte, dit is niet uitgemaakt, maar wel, dat de voornoemde commiezen eenige pistool- of karabijnschoten in de richting der kar hebben gelost, waardoor de landbouwer in zijne beenen werd verwond. Den volgenden dag heeft hij door de bevoegde autoriteit in Aalten proces-verbaal van het gebeurde doen opmaken. Een grondig onderzoek der politie zal deze zaak, waarover allerlei verwarde verhalen de ronde doen, wel tot klaarheid brengen. Volgens een schrijven van de Engel- sche admiraliteit aan de redactie van de „Merchant- Shipp-Gazette Lloyd List" stootte de stoom- kanonneerboot „"Wasp" Maandag-ochtend te 3.45 op het noordwesteinde van Tory-Island, terwijl zij trachtte er boven langs te loopen. Het schip had destijds alle zeilen bij en had de vuren opgebankt.' De wind was matig en het weder helder. Hot wrak is geheel verdwenen. Het is waar schijnlijk in diep water gezonken. Lijken waren tot dus verre niet aangespoeld. Voorts bevat het bericht de Damen der verongelakle scheepsofficieren en van de zes geredde manschappen. Een Elzasser dokter kwam dezer dagen te Parijs aan en werd aan het station aan gesproken door een net gekleed heer, die verklaarde de directeur van een hotel te zijn. Nadat men het over den prijs eens geworden was, reed men naar een hotel in de rue Saint-Honoré. De beweerde directeur betaalde het rijtuig en was zelfs zoo be leefd, den dokter op diens kamer bij het eten gezel schap te houden, waarbij menig fleschje wijn geknapt werd. Toen de dokter met een zwaar hoofd naar bed ging, waarschuwde hem de ander dat hij niet schrikken moest als te middernacht iemand in zijne kamer kwam, want dat was een waker die de ronde deed. Te middernacht kwam dan ook die waker, maar in de gedaante van den gewaanden directeur, die weder verdween met het gouden horloge en ketting van 800 fr. waarde en eene portefeuille met 15,000 fr., alles toebehoorende aan den naïeven logeergast. Later bleek dat de dief ook nog de pendule meegenomen had. Bij het8tationSigneulx, aan del ij n van Athns naar de Maas (België), is een goederen trein op een personentrein geloopen. De schok was zoo hevig, dat van de twee locomotieven de stokers en machinisten werden afgeworpen. De personen trein, jnist in gang, stoomde zonder machinist in volle vaart door. De grootste ongelukken zouden hebben plaats gehad, indien de hoofdconducteur, ofschoon zwaar gewond, er niet in geslaagd was de locomotief te bereiken en den trein tot staan te brengen. Van de reizigers waren een tiental licht gekwetst. De trein No. 8 van Brussel naar Pa- rijs kwam gisteren in botsing met een anderen trein bij Creil (Oise). Drie rijtuigen werden ver brijzeld, doch daarin bevonden zich gelukkig geen passagiers. De stoker is ernstig gekwetst; van de passagiers in de andere wagens hebben er acht kneuzingen bekomenzij konden echter hunne reis voortzetten. De trein kwam drie uren later dan gewoonlijk te Parijs aan. Te Gulleghem nabij T o n rcoin g, heeft men de echtelieden Helvoet vermoord in bed ge vonden. Diefstal is de oorzaak van die misdaad geweest.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1