EIDSCH DAGBLAD. N°. 7o4S. Donderdag 25 September. A0. 1884. - PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per S maanden.1A0 Franco per post1.40 Afzonderlijke Nommers.0.05 4 Voor de Inteekenaren daarop behooreri bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 143 tot 146 der Ingekomen Stuliker van den Gemeenteraad. Ofllcïëele Henuisgeringen. Tergadcriog Tan den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag '25 September 1884, des namiddags te 2 uren. Punten t«r behandeling 1°. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van drie Zetters. (130 en 145) 2°. Verzoek van Dr. Jan Ten Brink om teruggave van schoolgeld. (143) 3°. Idem als voren van Harmsen. (144) 4°. Idem van het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart 5 tot plaatsing van een gebouw op het terrein. (146) L»UMEffv 24 September. Rij de Regeering bestaat het voornemen, in het natuurkundig kabinet der Leidsche universiteit eene inwendige vertimmeriDg uit te voereD, waar door de collegekamer in werkkamers zal worden gesplitst en een centrale gang gemaakt; zoodat sommige lokalen niet langer tot doorloop zullen dieoen, hetgeen thans voor de wetenschappelijke onderzoekingen uiterst hinderlijk is. Reeds sinds eenigen tijd werd geklaagd over ge brek aan ruimte in het academisch bibliotheekge bouw; ook daarin zal worden voorzien, waarmede 28,000 gemoeid zija. In de op Zaterdag a. s. te Amsterdam te houden buitengewone algemeen© vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-Maatschappij zal door de aandeelhouders '•beslist worden in zake twee voorstellen tot reor ganisatie der Maatschappij, respectievelijk gedaan ^door de commissie, op verzoek van het bestuur benoemd in do buitengewone algemeene vergadering van den 23sten Aug., en door den heer W. H. Kohier te Rotterdam. Het voorstel der commissie luidt aldus: lo. Over te gaan tot liquidatie der Maatschappij eu zulks ingevolge art. 47 van het Wetboek van Koophandel 2o. aan die liquidatie te verbinden de oprichting eener nieuwe Maatschappij met een kapitaal van 560,000. Aan de aandeelhouders het recht te geven hunne aandeden ad 25 pet. in de nieuwe Maatschappij in te brengeD, d. i. 800,000 ad 25 pet. 200,000 verder aan nieuwe aandeelen te plaatsen 360,000, te zamen 560,000. 3o. De alzoo verkregen 360,000 te doen strek ken a. tot aflossing der obligatie-schuld ad ƒ150,000 i b. tot aflossing der vlottende schuld ad ƒ30,000; c. tot vernieuwing van den weg en aansluiting aan het station der H. IJ. Sp.-Mij. te Haarlem ad 180,000, te zamen ƒ360,000. Het voorstel van den heer Kohier luidtDe „Noord- Zuid-Hollaudsche Stoomtramweg-Maatschappij" wor de geliquideerd en op 't zelfde oogenblik opgericht de „Stoomtramweg-Maatschappij HaarlemLeiden.'1 Kapitaal der nieuwe vennootschap800,000 ge wone aandeelen, 200,000 preferente aandeelen, en 150,000 obligatiën. De preferente aandeelen genieton 4 pet. dividend zoodra zulks na aftrek van alle lasten (ook die van de obligatie-leening) verdiend is; wat daarna over blijft, wordt gelijkelijk verdeeld over alle aandeelen. Aandeelhouders in do oude Maatschappij komen voor het volle bedrag hunner aandeelen in do nieuwe Maatschappij, mits zij zich verbinden voor elke 1000 oud aandeel 250 in geld te storten, waar- togen zij een preferent aandeel van gelijk bedrag ontvangen. Aandeelhouders, die daaraan niet vol doen, worden buitengesloten de daardoor vrij komende gewone eu preferente aandeelen worden bij voorkeur aan de deelhebbers in de nieuwe B6ze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Maatschappij ter inschrijving aangeboden en zulks in verhouding tot 't bedrag der aandeelen in hun bezit. Ons wordt gemeld dat het departement dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Voor schoten, op voorstel van den burgemeester aldaar, heeft besloten, het honderdjarig bestaan der Maat schappij te herdenken door aan alle schoolkinderen in die gemeente een feest te bereiden. Op Vrijdag 26 September a. s. zal te Delft de inauguratie plaats hebben der nieuwe leden vau het Delftsche Studentencorps's avonds optocht met fakkellicht door de stad en Zaterdag de gebruike lijke rijtoer naar Wijkerbrng, Den Haag enz. Men deelt aan het „Dbl. v. Z.-H." mede dat de overweging van het wetsontwerp betrekkelijk de wijziging van art. 198 der Grondwet, in de afdeelingen der Tweede Kamer, tot nogal uiteen - loopende beschouwingen aanleiding heeft gegeven. Er waren leden, die reeds dit wijzigingsvoorstel te voel achtten; deze vormen echter de minderheid. Ad deren hadden de herziening willen uitgebreid zien hetzij tot den geheelen tekst van art. 198, hetzij tot andere grondwetsbepalingen. Deze beden king zou voor sommigen wel een verkapt middel kunnen wezen om elke wijziging langs den weg van exceptie onmogelyk te maken. De eindindruk schijnt echter te zijn, dat het wetvoorstel ten slotte zal aangenomen worden zooals het daar ligt. Waar schijnlijk zal dadelijk een eindverslag worden uit gebracht. Nicolaas Beets betuigt io eene advertentie in het „Utrechtsch Dagblad" zijn dank aan allen, die hem den 13den dezer, op zijn 70steu verjaardag, hun vriendelijk hart hebben getoond. De heer Beets verklaart met dankbare ontroering terug te zien op den dag, waarop Koning en Volk, Landgenoot en Vreemde het er op toegelegd hadden hem cp allerlei wijze te vereeren, begiftigen en gelukkig te maken. Het laat zich begrijpen dat de heer Beets nog niet in staat is geweest, om elk die daartoe het zijne bijdroeg, afzonderlijk dank te betuiggn, waar behalve alwat hem op den feestdag zelf in het openbaar is ten deel gevallen en waarvoor hij in de gelegeuheid geweest is openlijk eenige erken telijke woorden te uiten, het aantal blijken van belangstelling, hem door post, telegraaf of op andere wijze toen en vervolgens toegekomen, het duizendtal nog met ettelijke honderden te boven gaat. Aan eene particuliere correspondentie, ge schreven ter reede van Oleh-leh aan boord van een van Zr. Ms. stoomschepen, dd. 10 Aug., ontleenen wij het volgende-: Wel is waar, is het hier vrede (Van Swieten heeft het gezegd) en onze Koning noemt hetgeen hier tusschenbeiden gebeurt slechts schermutselingen, maar ik vraag of dit nog schermutselingen zijn, wanneer van eene patrouille van 25 man or slechts 7 terugkeeren, of wanneer van eene sloep met 9 roeiers er 5 van worden in do pan gehakt. Is dat vrede? Eenige dagen geleden nog kwamon eonigo Inland- eche Hoofden (Rijksgrooten) don eed van getrouw heid aan het Hollandsche Gouvernement afleggen. Die eed werd op het graf van den sultan van Atjeh gedaan en voor oen Atjeher is dan zulk een eed een heilige eed. Maar vertrouw daar maar eens opVoorbeelden van het tegendeel zijn te over. Verleden ontving een onzer kapiteins der sol daten van een der posten even boven deze plaats (Oleh-leh) een brief van een der radjah's (koningen) van zoo een landschap aldaar met het verzoek ^f die kapitein wilde overkomen naar hom, of liever naar de Atjehers, met zooveel geweren als hij maar machtig kon worden. Hem zou eene goode behandeling ge geven worden en voor ieder geweer dat hij mede bracht, kreeg hij 300 dollars (één dollar is onge PR1JS DER ADVERTENTIES: Ysn 1—6 regels 1.06. tedere regel meer 0.174.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incuMtr ren huilen de stad wordt 0.10 berekend. veer 2.50, ook soms 2.25 a 2.30), en boven dien zou die kapitein ook nog eene vrouw krijgen. Wat een mooi aanbod nietwaar? Die kapitein is wel zoo wijs geweest en heeft het niet gedaan. Toch zijn er verscheidene kolonialen, ook wel onder officieren, die overloopen naar den vijand en ocb, ze zeggen maar dat ze maar ergens doodgeschoten kannen worden. Het is zelfs gebleken dat er Atjehers zijn geweest, die al jaren getrouw aan ons gouver nement waren en dat men toch nog hunne lijken later onder de vijandelijke troepen vondnatuurlijk hadden zij toen tegen ons gevochten. Hun geloof gebiedt hun dat ze aan den oorlog tegen ons deel moeten nemeD, want anders zijn ze niet heilig,, immers, dit is de groote heilige oorlog. Na is het weer eenige dagen rustig, want het is de poeassa of vastenmaand en ook de rijst wordt nn geplant. Als ze nn vochten, dan zonden ze later niet te eten hebben. Maar nu worden kleine stroop tochten door hen gedaan en alles buitgemaakt wat ze maar pakken kunnen. Door hot uitzenden van vele patrouilles van ons wordt dit echter zooveel mogelijk belet. Het raderstoomschip „Yalk," in dienst ter overvoer van HH. MM. naar Engeland, is thans zoodanig in conservatie gebracht, dat het binnen 24 aren na ontvangen bevel, in dienst kan gesteld worden. Uit het krijgsmansloven van den onlangs te Weesp overleden majoor De Bruyn, een zeer dapper officier der artillerie, deelt een ooggetuige aan de „Haarl. Crt." het volgende voorval mede: In 1830 werd De Bruyn als luitenant met eene sectie veld-artillerie bij de brug te Walhem opge steld, om den overtocht der vijandige infanterie te beletten, die, aan den overkant der brug in huizen geposteerd, de zoo gevaarlijk opgestelde artillerie beschoot. Nadat een aantal manschappen en paarden gedood waren, begon de luitenant De Bruyn de stukken eigenhandig te bedienen, en hij hield daar mede zelfs niet op toen één zijner epauletten van den schouder werd afgeschoten, en hij trok niet af voordat hij daartoe bet bevel ontving. De dappere officier had dan ook do Militaire Willemsorde, waarmede hij later versierd werd, ton volle verdiend. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en vertrok denzelfden dag; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te PortSaïd en zou denzelfden dag het Kanaal ingaan.' De luit. ter zee der 1ste kl. M. C. Yan Doorn wordt met 1 Nov. a. s. gedotacheerd te Willemsoord. Z. M. heeft, ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Tenom (Atjeh) in Jan. 11., benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den kapt.- luit. ter zee W. A. Arriens, terwijl voorts is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: a. van de zeemacht: de luits. ter zee 1ste kl. H. R. J. J. Thorbecko en J. A. H. Beckb. van de landmacht de kapt. van den generalen staf L. Swart, de kapt.-inteudant C. H. W. Boers en de lste luit.! der inf. S. Bonga; - D. G. Do Vries, veearts te Ciinge, benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, v/ien Dordrecht als standplaats is aangewezen. G©öaen^(i isï i q a w e. Bij vonnis der arrondissement b- rechtbank te 's-Gravenhage, dd. 7 April dezes jaars, werd P. D. wegens mishandeling en ver wonding veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Tot heden was do boete nog niefc betaald, zoodat het vonnis ten uitvoer moest worden gelegd, waartoe D. naar de gevangenis zou worden overgebracht. Hij zette het echter op een Ioopen, en gevolgd door twee zijner groote honden, vloog

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1