glasruiten. - Eene vrouw die dien nacht in de Doklaan liep, werd door een haar onbekend persoon met een mes zwaar verwond. De politie heeft haar opgenomen en naar het gasthuis gebracht. Men is den dader niet cp het spoor. Te Koegras woedde Zaterdag een felle brand in de boerenhofstede, bewoond door W. Haven. Met de aanwezige en later ook van Helder ontboden brandbluschmiddelen vermocht men niet de vlammen meester te worden, zoodat huis en inboedel, benevens de geheele voorraad graan ver brandden. Verleden week 's nachts hoorde zekere L. te Weststellingwerf in de nabijheid van zijn huis een vreeselijk gekerm. Dadelijk 6prong hij van het bed, en toen hij buiten kwam, zag hij zijn zoon op den weg liggen, die niets deed dan jammeren. Ha onderzoek bleek het, dat de zoon door twee personen was aangevallen, die hem met messen onderscheiden wonden hadden toegebracht. Er is met den meesten spoed geneeskundige hulp verleend. De zaak is reeds in handen der politie, die twee verdachten, bekend staande als woestaards, in ver hoor heeft genomen. Dezer dagen kwam op een der sta tions in Noord-Brabant, toen de trein reeds afge- luid was, een werkman aauloopen om met den trein te vertrekken. In de meening dat hij voorzien was van een geldig plaatsbewys, springt hij op een der rijtuigen en kruipt in een remkastje. De conducteur liet hem op het volgende station uitstappen, vroeg zijn kaartje en ziet.de man heeft niets bij zich dan een paspoort van den militairen dienst, waarop hij meende te kunnen reizen, ingevolge de bepaling onderaan: „Alle burgerlijke en militaire autoriteiten worden verzocht, genoemden gepasporteerde vrij en ongehinderd te laten passeeren" enz. Nadat hem aan zijn verstand was gebracht dat hij om verder te reizen nog een ander biljet noodig had, bleek nog dat het paspoort niet van hem was, maar aan den eersten man zijner tegenwoordige vrouw had behoord Volgens een Fransch blad is een van de gebroeders Peltzer in de gevangenis overleden. De wisselagent Pécoud te Nizzais gearresteerd. Hij heeft een passief van 800,000 fr. Het artikel bejaarde lieden behoort tot die, welke met recht onuitputtelijk mogen heeten. Vooral Frankrijk schijnt een groot aantal van die stokoude menschen rijk te wezen. Zoo wordt than3 weer melding gemaakt van eene vrouw te St.-Just- de Clair, die in Mei 1761 werd geboren en dus 123 jaren oud zou zijn. Zij weet nog te vertellen, dat zij tweemaal gehuwd was en twee kinderen had, beiden thans overleden. Haar tweeden man, een soldaat, vergezelde zij op zee. Het oude vrouwtje, dat van liefdegiften en de gaven harer bezoekers leeft, staat met hot aanbreken van den dag op en gaat met het vallen van den avond naar bed. Voor het ontbijt gebruikt zij eene goede hoeveelheid melk met veel brandewijn en eet voorts tweemaal daags soep. De sneltrein van Salzburg kreeg dezer dagen te Neukirchen van den baanwachter het signaal van stoppon. De machinist dacht aan eene versperring van den wegde passagiers ijlden aan de vensters, niet anders denkende of er zou in 't volgende oogenblik eene botsing volgenmaar niemand zag iets en tooh bleef de baanwachter voortdurend maar teekons geven. Toen de sneltrein stilstond en den wachter naar de reden was ge vraagd, antwoordde dezd„wel, ik dacht dat het de bommeltrein was en mijne vrouw moet mede naar Wels!" Nabij de Belgische gemeente Kern- mei heeft eene ontmoeting plaats gehad tQsschen twee particuliere boschwachters en een viertal wild- stroopers. Deze hebben een der boschwachters, nadat hij reeds een schotwond had bekomen, met de kolven hunner geweren afgemaakt. Drie der wetsovertreders werden door de gendarmerie in hechtenis genomende vierde was nog voortvluchtig. BUITENLAND. Frankrifk. Het rapport over de werklieden-enquête in Frank rijk is door den president der commissie, den heer Spuller, opgemaakt, en zal terstond na de opening aan de Kamer worden aangebodeo. Het is een zeer uitgewerkt en doorwerkt stuk, en zal voor de studie der sociale quaestie veel waarde hebbeD. Omtrent de wenschen der werklieden zeiven bevat het de uit komst dat slechts een klein gedeolte collectivisten zijn; in slechts zeer weinige verhooren ook werd eene sociale revolutie goviaagd. De meeste werk lieden meenden hun heil te moeten zien in tusschen- komst van den staat tusschen kapitaal en arbeid, in tarieven van werkloonen, afschaffiog der inter nationale, en overvloedig kosteloos technisch onder wijs; zeer velen ook in hooge invoerrechten, brood zettingen en staatsfabrieken. Dultsehland. De regeeringsprosident van Gumbinen heefteen decreet uitgevaardigd, waarbij de invoer van varkens uit Rusland over de geheele grens van het district wordt verboden, te beginnen met 1 October. Bij de Rijn-manoeuvres zijn ongeveer 20 nieuwsgierigen bij een cavalerie-aanval overreden, en, naar men zegt, 2 daarvan zoo ernstig gekwetst, dat zij overleden zijn. Een heer en eene dame met drie kinderen werden tegen don grond geworpen de dame ontving eene wonde aan het hoofd. Het comité voor de wedrennen te Baden heeft, naar men verneemt, besloten, voor het volgend jaar een prijs van f 100,000 uit te loven. Het is de grootste Bom, die op het vasteland van Europa tot nu toe uitgeloofd is. België. De „Meu6e" van Luik meldt dat in eene bijeen komst van de voornaamste chefs der burgerwacht zou besloten zijn, om op den dag dat de nieuwe schoolwet in de „Moniteur" wordt afgekondigd, de geheele burgerwacht op te roepen tot handhaving der orde. Zoodra echter de militaire macht tusschen- beiden komt, zou de burgerwacht onmiddellijk bevel ontvangen, zich terug te trekken. Egypte. Volgens bericht uit Cairo seint de goeverneur van Dongola het volgendeEen boodschapper van generaal Gordon heeft het bericht aangebracht, dat de emir van Abukhanga en oen van Kordofan gekomen legermacht, op 2é Juli door Gordon vol komen verslagen zijn, met groot verlies voor den vijand. Op 30 Aug. werd een ander gevecht gele verd, dat de opheffing van het beleg van Khartoem ten gevolge had. De sjeik Sidi, zijn zoon en ver scheidene zijner aanhangers werden gedood. Dit bericht wordt bevestigd door een brief uit Khar toem aan den bey, die Halfijeh met Egyptische troepen bezet houdt. Over het algemeen koert het land tot zijne rust terug. Do hoofden van den stam der Sheygieh hebben hunne onderwerping aangeboden en op den koran gozworen, den „valschen profeet" niet lauger te zullen volgen. De vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk zijn uitgenoodigd, om in eene gemeenschappelijke gota bij Nubarpacha in verzet te komen tegen het besluit, betreffende de schorsing vau het liquidatie-fonds. De Franeche vertegenwoordiger protesteerde reeds persoonlijk. Groot=Brltaimië. Volgens de „Pali Mall Gazette" heeft de regeering eene depeche van sir Evelyn Baring ontvangen, waarin op gezag eener mededeeling van den gou verneur van Dongola gemeld wordt, dat generaal Gordon twee groote overwinningen op de rebellen heeft behaald, en het beleg van Khartoem den 30sten Augustus was opgeheven. Uit Brussel wordt aan de „Standard" gemeld dat de Fenians en anarchisten op het vasteland weder nieuwe plaDnen tegen de veiligheid van Londen beramen. De aanslagen zouden in mas3a worden uitgevoerd tegen den tijd, dat de Londeusche mist weer begint. Pogingen tot moord zouden beproefd worden op de leden der koninklijke familie en de hoogste politieke personen des lands; met dit doel worden in Londen zelf bommen vervaardigd door een bekwaam ingenieur die in vroeger tijd met succes voor de nihilisten gewerkt heeft. Ook zal men beproeven een a&Dtal openbare gebouwen, onder welke de politiebureelen, in de lucht te doen vliegen. O'Donovan Rosea heeft eene prijsvraag uitgeschre ven voor de beste wijze om het Parlementsgebouw gedurende eene zitting in de lucht te doen vliegen. De tot heden ingekomen plannen bleken echter onuitvoerbaar of onvolledig. Nog niet pepaald was of de aanslagen te Londen, Dublin en Manchester gelijktijdig of achtereenvolgens zouden plaats hebben. De „Standard" is zeker te benijden wegens het bezit van zoo goed ingelichte correspondenten, te meer daar dergelijk soort van paniekberichten het blad in zijne campagne tegen het Kabinet thans zeer goed te stade komen. Northcote ontving te Edinburg eene deputatie van de verceniging voor het stemrecht der vrouwen. Hij zeide dat hij het altijd onbillijk had gevonden de vrouwen uit te sluiten van het stemrecht in gevallen, waarin men, zoo ze geen vrouwen waren, dat recht wel zou hebben toegekend. Maar hij wilde zich niet verbinden eene motie ten gunste van het stemrecht der vrouwen in het Lagerhuis in te die nen, zooals de deputatie weDschto. De „Times" verneemt uit Durban: DeKaap- 8cho minister-president heeft op een feestmaal eene rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de Kaap- sche regeering herhaaldelijk bij het Britsche kabinet op de handhaving van Eügelands souvereine rechten aan de westkust had aangedrongen, doch tevergeefs. Het bepaalde zich tot het verzoek aan de Kaapsche regeeriDg om eene kleine gewapende macht naar Bechuanaland to zendon en Engelands bescherm heerschap te handhaven, doch aangezien dit slechts tot nieuwe twisten bij en met de volksstammen kon leidon, was daaraan door het Kaapsche gouver nement geen gevolg gegeven. Montsioa verklaart dat zijne onderwerping hem door de Boeren is afgedwongen, en dat zoolang de door Engeland beloofde bescherming achterwege blijft, hij zich machteloos gevoelt. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Augustus. Van Bojolali wordt op 5 Augustus jl. door den assistent-resident aldaar, omtrent den vulkaan Morapi gerapporteerd als volgt „Den 2den dezer heeft de krator zwaar gerookt. Niet echter met kennelijk geweld werd de rook nifcgestooton, maar kalm en statig steeg de rook zuil op." „Sedert den 3den is dit weer veel minder." (J.-C.) Bij vonnis van den R. v. J. te Batavia dd. heden werd de Chineos Lim Hoean uit Palembang die terecht gestaan heeft wegens opium delict en in hooger beroep is gekomen van het vonüis van den Landraad aldaar, tot drie maanden dwang arbeid en f 1000 boete veroordeeld. De luit.-kol. N. Van Marion en de maj. D. M. Kaakebeen, beiden van het wapen dor inf., hebben ontslag uit den dienst met pensioen aan gevraagd. Met leedwezen ontvingen wij het bericht, schrijft het „D. v. N.-I.", dat de majoor der inf. J. A. De Visch Eybergen van het garnizoen te Magalang overleden is. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen geoomen Civiel Departement. Benoemd: Tot controleur 2de kl. bij het binncnl. bestuur op Java en Madura, L. Th. Schneider. Bij het bestuur over bet weduwen- en weezenfonds van burger lijke ambtenaren in Nederlandsch-Indië, tot lid G. P. H. H. Gonggrijp. Bij dc kamer vau koophandel en nijverheid te Batavia, tot lid J. C. L. B. Falk, cbef der firma J. F. Van Leeuwen en Co. te Batavia, en H. P. Van Heukelora, hoofdagent van de Ned.- Ind. HaDdtlshank te Batavia. Tot onderwijzer 3de kl. Th. A. Den Daa9, tot hulponderwij- zere9 J. A. G. Arndt. Overgeplaatst: Van de op. lagere school te Meester- Cornelis, naar de op. 2de lagere school te Batavia, de tijdelijke hulponderwijzers M. C. Frölich. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lagere schoei te Meester-Corneli8 de herbenoemde onderwijzer 3de kl. Th. A. Den Daas. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De 2de luit. der iüf. G. W. L. Hollenbach bij het lSde bat. te Buitenzorg. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de gewezen machinist 2de kl. hij de gouvernements-marinc F. G. Van ITaastert. TelegrazMïaeB. ROME, 20 September. Gisteren zijn in Italië 550 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan 385 te Napels. Het aantal sterfgevallen was 312, waarvan 226 te Napels. Te Rome werd geen eukel geval bekend. BRUSSEL, 21 September. De schoolwet is inde „Moniteur" verschenen, bekrachtigd door de konink lijke goedkeuring en gecontrasigneerd door de minis ters van binnenlandsche zaken en van justitie. Op den tekst der wet volgt het reglement tot uitvoeriBg der wet. KONSTANTINOPEL, 21 September. Er zijn spo ren van eene toenadering tusschen Rusland en Turkije. Men verzekert dat een speciaal Russisch gezantschap den sultan eene Russische decoratio zal komen overhandigen, een tot nog toe ongehoord feit. CAIRO, 21 September. De leden van het bestuur der „Caisse de la dette publique" hebben gisteren een protest ingediend tegen de schending der liqui- datïewet. De consuls-generaal, waarvan verscheidenen nadere instructies wachten, hebben nog niet gepro testeerd. BRUSSEL, 22 September. Eene bekendmaking van den burgemeester zegt dat hot de plicht van ieder goed burger is, de sohoolwet te gehoorzamen. Manifestation op straat zouden gevaarlijk zijn voor de openbare rust; zij zijn tot nader order verboden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2