LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 7546. Dinsdag 23 September, A0. 1884. PP.ÏJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maonden1.10. Franco per post1.40. Afronderlijke Nommers0.05. ILÏEBZBEHÏ, 22 September. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 27sten Sept. a. s., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.16 uren bezorgd zijn. Evenals vorige jaren, opent de heer J. J. Groenewoud alhier weder een daDscursus, terwijl met 1 October tevens een nieuw kwartaal -voor gymnastiek- en schermonderwijs aanvangt. Nadere bijzonderheden worden in eene hierachter voor komende advertentie medegedeeld. Hedenmiddag ontvingen we per Eogelscho mail do Indische bladen alleen van 16 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ17.50, ƒ3.70 en 1.85; de laagste 35, ƒ17.50, ƒ3.60 en 1.85. Beroepen is als predikant der Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen ds. L. Wagenaar te Wons (Friesland). Ds. A. Knoll, predikaut te Ter Aar, heeft bedankt voor het beroep naar Dinteloord en Prinseland. Na een langdurig lijden, dat in den laatsten tijd aau de hoop op herstel niet geheel den bodem insloeg, ontsliep te 'a-Huge in den vroegen ochtend van gisteren de hoogeerw. heer J. J. Riocho, kanun nik, deken en pastoor van de nieuwe St.-Jacobs- kerk in de Parkstraat aldaar. Zijn verschoidon is voor de Roomsch Katholieke gemeente in do residentie een gevoelig verlies, be mind als de overledene onder zijne parochianen was wegens zijn edel karakter, zijne vrome en humane beginselen en zijne toewijding aan degenen wier geestelijke verzorger hij was. Niet alleen stond pastoor Rioche bij de gemeen tenaren hoog in aanzien, doch de geest van ver draagzaamheid, welke dezen priester in zijn veelvul- digon omgang ook mot andersdenkenden kenmerkte, verzekerde hem de achting en genegenheid van zijne stadgonooteD, belijders van andere godsdienstige richtingen, die hem even gaarne in hun midden zagen. De overledene voerde den titel van Huisprelaat van den Paus. Zijne begrafenis is op a. s. Woens dag gesteld. Tegen 4 November a. s. zullen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden ge plaatst. Van de op dien datum openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bij drage van 50. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de aanvraag daartoe, bij een op gezegeld papier geschreven request, vóór of uiterlijk op den 18den Oct. a. s. te richten aau den minister van oorlog. Verzoeken na dat tijdstip gedaan, komen niet in aanmerking. Het schijnt thans door den minister van oorlog ten strengste verboden te zijn bet bijna vol tooide fort op de Uarssens te Nieuwediep te laten bezichtigen. Althans zelfs aan officieren van ods leger wordt geen toegang meer verstrekt. (Pad.) Door de gezamenlijke zeeofficieren te Nieuwe diep zal op hot graf van wijlen den vice-admiraal De Haes een kraDS worden gelegd. Do minister van binnenlandsche zaken boc-ft ingetrokken do benoeming van den schoolopziener in hot an. Gorkum tot lid der commissie, die in het najaar van 1884 in Zuid-Holland zitting zal houden tot het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a. van voorschreven Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- on FeeEtdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17A Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het iocuM»> ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. •vet, en heefc benoemd tot lid dier commissie den tchoolopziener in het arrondissement Dordrecht. Do schroefstoomschepen Atjoh" en „Tromp" worden gereed gemaakt om in het najaar een nieu wen oefeniDgstocht te ondernomen. De minister van financiën heeft vastgesteld l ot plan voor de 317de Staatsloterij. De collecte zal worden geopend den 5den Nov. en gesloten den 15den Nov. De trekking der oerste klasse zal aan vangen den lsten December a. 8. De werkzaamheden der commissie die onder vooizitterschap van den luit.-kol. Boellaard te Kam pen met het afnemen van het toelatingsexamen tot de hoofdcursussen is bolast geweest, zijn dezer dagen geëindigd. In verband daarmodo zullen 1 Oct. a. s. de bier volgende onderofficieren worden toegelaten a. tot een der beide hoofdcursussen voor do infanterie de sergeanten: Jorisson (5dereg.),Burton (I. B.), Jackson (8ste reg.), Iiesselink (6de reg.), Van de Kasteele (6de reg.), Thomas (I.-B.), Swart (8ste reg.), Rink (6de reg.), Schiilt (Gren. en Jag.), Rovers (2do reg.), Vintges, (I.-B.), BueniDck (I.-B.), Wilhelm (7de reg.), Roinders (3de reg.), Kraake (I.-B.), Mennïngh (4de rog.), Muskeijn (5de rog.), Op3telten (l&to reg.), Donleben (6de reg.), Hage (I.-B.), Kalfsterman (6de reg.), v. Huls (6de reg.), Woijerman (Gren. en Ja^.), baron v. Utenhove (lste reg.), v. d. Haas (I.-B.), Filot (I.-B.), Hagoort (6de reg.), Snijders (5de reg.), Cornets De Groot (7de reg.), Hillebrandt (Gren, cn Jag.), Riukes (I.-B.), Pander Maat (8ste reg.) b. tot den hoofdcursus voor de mil. administratie, h. t. de sergeanten: Nijhoff (3de reg.), De Blauw (4de reg.), Verwey (lste reg.), Bedding (3de rog. vest.-art.), Stroeve (lste reg.) c. tot den hoofdcursus voor de mil. administratie O.-I., de sergeanten: De Wilde (I.-B.), Kraal (I.-B.), Goldman (gren. en jag.), Faubel (I.-B.), v. Heycop ten Ham (7de rog.), Roeder (I.-B.), v. BeDnekom (5de reg.) Bovendien heeft de sergt.-schrijver Bakker bij het corps mariniers, die voor de betrekking van kwar tiermeester bij dat corps wenscht te worden opge leid, met gunstigen uitslag aan het toelatingsexamen voor den hoofdcursus der militaire administratie deel genomen. Het schriftelijk gedeelte van het aanstaande offi ciersexamen zal den 23sten dezer te Kampen, 's-Her- togenbosch en Delft een aanvaDg nemen, onder toezicht der daarvoor aangewezen commissiën. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hoogwoud den heer H. A. A. Danc- kaarts; tot idem te Nibbikswoud den heer C. J. Bouwman; tot adsistent te Wervershoef, deo heer W. H. J. Willemantot idem te Helder, den heer C. II. Bramlage. Voorts is dr. A. H. L. Heosen benoemd tot adsisteDt te Maassluis. Volgens het „N. v. d. D." zijn de finantiëele resultaten der internationale landbouwtentoonstelling niet zoo ongunstig als men aanvankelijk vreesde. Het hangt zelfs nog van verschillende omstandig heden, o. a. de bijrekening van den aannemer en de opbrengst van het hoofdgebouw, af, of er wel eens een deficit zal zijn. Zooveel is zeker, dat nu reeds alle ten laste van de tentoonstelling ingekomen rekeningen voldaan werden, en de oproeping in de couranten alleen de strekking heeft om terpen of or nog achterblijvers zijn. De gewone audiëntie van den minister van just"tie zal morgen, Dinsdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok denzelfden dag van Port-Saïd (rechtstreeks naar Genua); de „Utrecht" is dien dag van Batavia naar Rotterdam vertrokken de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padang; de „Conrad", van Batavia naar Amster dam, vertrok gisteren van Genua; de „Limburg", v m Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Suez; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Aden; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Southampton. Qoanengd Nieuw». Het uitrakken der brandspuit van de Gereformeerde weesburgers gaf gistermorgen aanleiding tot het zich verzamelen van een groot aantal personen in do Donkersteeg. Bij den heer N., in die straat, moest een begin van brand zijn ontstaan, doch vóór dat men er met de spuit was, wa3 alles weder rustig in huis en konden de wees jongens gelukkig onverrichter zake huiswaarts keeren. Een rijtuig, waarin een twaalftal per sonen, waaronder vrouwen en kinderen gezeten wa- reD, kantelde gisteravond omstroeks halfnogen het onderste boven doordien do koetsier, die zijn paard den Voorachootschen weg opstuurde, zijn draai te kort nam. In hot begin wa3 hot een vreeselijk gejammer, doch eenige oogenblikken later bleek het dat niemand kneuziugen had bekomen. Als eene b ij zonderheid kan worden gemeld dat in de gemeente Oeatgeeat, ongeveer eene bevolking hebbeude van 3000 zielen, sedert 20 Aug. 11. geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeo: Van 15 tot 20 dezer zjjn alhier 6 bomschuiten aan gekomen, to zamen met 1160 kantjes pekel- en 122,800 stuks steurharing. Voor eenige partijen pekelharing werd besteed 14.50 a 15, voor volle steurhariDg 10.50 a 13.50 en voor ijle steurharing 4.50 a f 9.15 per ton. Schippers T. Nijgh eu D. Nijgh, van den reeder W. Dubbel dam, kwamen te Vlaardingen binnen ieder met 300 kantjes pekel- en eenige 6teurharing, in 7 weken reis. Do kautvischschuit, door windstilte verhinderd, besomdo 50 in 5 dagen. Eene schuit van Zand- voort besomde 100. Eene vigilante, welke gisteravond den burgemeester van Loosduinen, jhr. mr. H. v. d. V., en echtgenoote van het Bezuidenhout te 's-Hage naar hunne woonplaats zou terugbrengen, werd bij het passeeren van den overweg bij de Rjjnstraat aangereden door een stoomtram, die met vrij snellen gang van de brughelling kwam. Door de hiernit ontstano botsing werd het rijtuig zeer beschadigd. Do koets werd in een oogwenk van lemoen, wielen en onderstel beroofd, terwijl de portierramen tot gruis werden verbrijzeld. Na don stoot stond alleen de bak van het rijtuig nog op straat. Als door een wonder kondon de heer en mevr. v. d. V. ongedeerd uit het rijtuig stijgen. Zij wer den in het buitenverblijf „Boschlust" ontvangen, ten einde zich van den schrik te herstellen. De koetsier had een bebloed gelaat. Het paard, dat bij de aanraking reeds buiten de rails was, bekwam geenerlei letsel. Het overblijfsel van de vigilante, die te Loos duinen thuis behoort, werd op het trottoir in de Rijnstraat gezet. Gisteravond heeft op de Groote Markt en Damstraat te Haarlem eene hevige vecht partij plaats gehad tusschen de politie en eenige poldergasten. De politie moest gebruik maken van de wapenen, zoodat een der belhamels meer dood dan levend naar het bureel van politie werd ge bracht. Het gerucht liep dat een der poldergasten overleden is. Door de recherche der Amsterdam- sche politie ziju gisternacht 2 jongens gearresteerd, die op het Rokin bezig waren met het inslaan van

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1