LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7543. Vrijdag 19 September. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: T»ar L«iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.G5. Officiëele Kennisgeving-en. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepitenteerden, wonende in wijk VI, over het dienstjaar 1384/85, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Donderdag 18 tot en met Zaterdag 20 Sep tember a. S.j terwijl na het verstrijken van dientermijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Sept. 1884. DE KANTER. PATENTBLADEN. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffiehuishouders, slijters en tappersdiens' 1SS4/S5, voor de wijken V, VI, VII, VIII en IX, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waaruit ingevolge art. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September a. S., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Sept. 1884. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de Beestenmarkt en de Kaasmarkt, dio op Vrijdag 3 October a. s., den gedenkdag van Leidens Ontzet, zouden moeten plaats hebben, dit jaar zullen worden ge houden op Woensdag 1 October te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Sept. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 September. Hedeonamiddag ontvingen we via Napels do Indische bladen van 11 tot en met 15 Augustus. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden- gevraagd tot 777/s P°L on aangeboden tot 80 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 85 pet. en aangeboden tot 90 pet.de aandeelen Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb. de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappjj noch aangeboden of gevraagd; de obligatiëa Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij niet gevraagd, doch aangeboden tot 95 pet.; de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden aangeboden tot 90 pet.; de obligatiën der goldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiëa ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. H. K. H. prinses Hendrik ontving heden den aartshertog van Oostenrijk te dejeuneeren. Naar men verneemt, heeft Z. M. benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorde tegenwoordige zitting, mr. E. J. J. B. Cremers. Gisteren werd te Rotterdam eene vergadering gehouden van de aldaar gevestigde afdeeliog der vereeniging voor lijkverbranding. Hoofdzakelijk werden daarin behandeld de punten van de beschrijving voor de op 27 dezer te houden algemeene vergadering te Leidenals afgevaardigde daarvoor werd benoemd mr. M. W. C. Melchers en ak zijn plaatsvervanger de heer H. P. Maronier. Ook kwam ter sprake het houden van eene publieke veordracht oyer lijkenen# ea de wjjzq van Deze Courant wordt dagelijVj", met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER i.DVERTENTIENt Van 16 regels 1.05. Iedara regel meer 0.1 Ti.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet iucueet- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. verbranding, maar men meende dit, na hetgeen daarover op het Hygiënisch Congres is gezegd, nog wel eenigen tijd te kunnen uit? ellen. Bij den boekbandelaar Couvée, Longe Poten te 's-Hage, ligt een ljjst ter te kening, inhoudende een verzoek aan den Gemeenteraad, om een 4de débuut toe te staan aan de heeren Artières en Boussa - de afgewezen 2de baryton en bas van de Fransche opera. Het verzoek is hierop gegrond, dat het uitge-, sproken veto naar veler meenicg niet uitdrukt het gevoelen der meerderheid van de opera-bezoekers, zelfs niet van de vereischte meerderheid der abonDÓs, daar verscheidenen verzuimden te stemmen, omdat zij do aanneming verzekerd achtten. De hoogleeraar dr. A. Pierson te Amsterdam hield bij gelegenheid van het overdragen van het rectoraat der Amsterdamsche universiteit aan zijn opvolger, prof. De Hoop Scheller, eene geestige rode, welke de redenaar, met toespeling op het geheele gemis van gebeurtenissen van eeeig gewicht gedurende het afgeloopen universiteitsjaar, evenals Jacob Yan Lennep eenmaal eere zijner voordrachten deed, tot titel meende te kuonen geven: „Geen stof". Na do overdracht van het rectoraat werden de gouden eerepenningon uitgereikt, toegekend voor het beantwoorden van prijsvragen door de natuur kundige faculteit aan den heer P. E. W. Feltkamp, student te Amsterdam, en door de rechtsgeleerde faculteit aan den heer Tichelaar, student te Utrecht. Naar het „D. v. N." met zekerheid zegt te vernemen, is dt't oud-mlnk^r ^dderman. behoudens eene onbeduidende wond aan het been, volkomen gezond. Bijna dagelijks bezoekt hij per tram Scheveningen. Met zekerheid vernemen wij, schrijft het „U. Dbl.", dat de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij bij deurwaarders-exploit aan de Neder- landsche Centraal-Spoorwegmaatschappij heeft be- teekend dat zij het door haar gedaan voorstel tot overneming der exploitatie van den Nederlandschen Centraalspoorweg intrekt. Ia November a. s. zal, gelijk reeds vroeger is gemeld, ^een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Oct a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minister van waterstaat te wenden. Prof. H. J. Yan Ankum, de aftredende rector- magnificus aan de Rijks-universiteit te Groningen, hield bij deze gelegenheid eene rede in het Groot Auditorium over „de wetenschappelijke waarde der onderzoekingen van de diepte der zee", en droeg toen, na het uitbrengen van een verslag over de lotgevallen der hoogeschool in het afgeloopen stu diejaar, zijn ambt over aan zijn door den Koning benoemden opvolger, prof. H. A. Kooyker. Bij kon. besluit is, met ingang van I October 1884, de gemeente Schayk afgescheiden van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Grave c. a., en toegevoegd aan dat der directe belastingen en accijnzen te Ravestein c. a. Dientengevolge wordt de vermoedelijke belooning van het vacante kantoor Grave c. a. geraamd op f 2287 'sjaars, terwijl de kosten van beheer (waar onder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Zee land), op f 363 zijn te stellen. Krachtens kon. besluit van 20 Mei 1869 is ge noemd kantoor dus gerajgschikt in de zevende klasse, terwijl dat te Ravestein c. a. in diezelfde klasse blijft ingedeeld. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zwolle C. J. De Bruyn Kops te Deventer, met machtiging om, gelijktijdig met voor meld ambt, dat van leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerscholen te Deventer te bekleeden; - aan H. J. Kremer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur vaD het postkantoor te Olst- aan A. Nieuwenhuis, op s-jn verzoek, eervol ontslag verleend als telegraphist 2de kl. bij de Rijks-tele- graaf; - aan de artsen Karl Jenzsch, geboren te Buschmuck; Theodor Kasper, geboren te Crossen aan den Oder; Gnstav Niemann, geboren te Rheine, en Friedrich Albrecht Zahn, geboren te Bückeburg, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Gemengd Nieuws. In den avond van Maandag den 15den dezer, tusschen 10 uren en halfelf, is in het Galge water, nabij de houtkooperij van den heer Noord man, omgeslagen een roeibootje, waarin drie stu denten gezeten waren. Eén hunner schijnt bij die gelegenheid verdronken te zijn, daar hij sedert niet meer gezien is. Zijn signalement is als volgt: Lengte middelmatig, leeftijd 22 jaar, gekleed met zwarte pantalon, waarvan in een der zakken een groen zijden beurs met zilveren ringen, donker blauw vest, lage schoenen met laken, flanellen hemd, wit onderhemd, dito onderbroek en dito kousen, alles ongemerkt, terwijl hij bij zich droeg een gouden horloge met ketting van oxide. Bij vinding vaa het lijk, waarop f 50 wordt toegezegd, verzoekt de commissaris van politie te Leiden onmiddellijk bericht. Gisteravond omstreeks halfacht is een schipper van zijn vaartuig in de Oude Vest te water geraakt, doch werd gelukkig door twee personen nog tijdig genoeg op het droge gebracht. Even over twaalven ontstond dezen nacht op een tweede bovenhuis te Nieuwer-Amstel een hevige uitslaande brand, die dadelijk de daarboven gelegen verdieping aantastte. Van nit deze derde verdieping is eene oude dame, de ruim 60-jarige weduwe De B., door den angst gedreven, op de straat gesprongen, met het treurig gevolg dat zij met een hevige schedelbreuk op de plaats dood bleef. Haar kleinzoontje, dat met haar naar beneden sprong, kwam er behalve met eenige lichtere kwetsuren, met een gebroken been af, en wordt in de buurt verpleegd. Twee kinderen, uit eene lagere verdieping gewor pen en opgevangen, zijn zeer ernstig gekwetst, ter wijl nog een derde vele brandwonden kreeg. Eene vrouw, welke van die verdieping aan de achterzijde van het huis in een tuin sprong, is wel gekwetst en wordt in het gasthuis verpleegd, doch haar toestand boezemt geen zorgen in. De brandweer van Nieuwer-Amstel kweet zich mot iivor van haar taak. De oorzaak van den brand is onbekend. Van het verbrande was zoo goed als niets verzekerd. Gisternamiddag zijn twee knapen hei melijk bij den coDfiseur B. op de Leliegracht te Amsterdam naar binnen geslopen. Zij maakten zich daar meester van een flacon ingelegde truffels, doch werden achterhaald en aan de politie overgegeven, ofschoon er een nog getracht heeft zich door de vlucht te redden. Gisternacht heoft een politieagent te Amsterdam de haüd gelegd op twee spoorwegar beiders, aan het Centraalstation aldaar werkzaam. Zij zaten op een stoep aan den Singel den inhoud te vordeelen van eene kist sigaren, uit de goederenloods door hen gestolen. - Eene vrouw aldaar werd gister morgen naar de colgevangenis gebracht, omdat zij bij afwezigheid van een harer geburen eenig goed van

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1