LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7542. Donderdag 18 September. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT* Y*or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Abondedijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaseear ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieele fiennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de Beestenmarkt, die oj> Vrijdag 3 October a. s., den gedenkdag Tan Leideus Ontzet, zoude moeten plaats hebben, dit jaar zal worden gehouden op Woensdag 1 October tc yoren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1884. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepitenleerden, wonende in wijk VI, over het dienstjaar 1884/85, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Donderdag 18 tot en met Zaterdag 20 Sep tember a. S., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreikiug moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Sept. 1884. DE KANTER. LEÏU4CX, 17 September. Heden werd aan het departement van marine o. a. aanbesteed de levering van 40,000 kilogram witte zeep. Als minste inschrijvers kwamen hiervoor in aanmerking de lieeren Sanders Co. te Leiden, a f 29.85, f 30.60 en f 31.50. Gedurende do tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Yanker, H. W. "Wakker, Weerman, Amsterdam; Peters, Baardwijk; J. De Jong, wed. Jakops, Gouda; G. Yerhoog, mej. E. Yan Dijk, D. Meijer, mej. „Meerburglaan" No. 14(?), 's-Gravenhage; mej. Over- dijk, Nieuwediep; Anna Schmidt, mej. JanseD, mej. M. v. Koelen, Jakobs Zant vliet. Rotterdam; Mnt- saert, Tilburg. - Briefkaarten: D. Meijer, mej. Meijer, D. Meijer, mej. A. De Jong, 's-Gravenhage; Kom mer, mej. B. v. d. Heide, Leiden. Verzonden geweest naar België: D. Geyne, Ant werpen; Mme. Verlinden, Josephine De Vries, Brassel. - Daitschland: Hausman, Bonn; Franzo- sische Bazer, Elberfeld; L. Bogaard, Hamburg; F. Beyl, Jugenhoim. Volgens den schrijver der Haagscho kroniek in de „N. Gr. Crt." zullen de paleizen van wijlen Prins Alexander beide verkocht worden. Over het paleis van wijlen Prins Willem zijn nog eerst onder handelingen gevoerd met Prinses Sophia en men had er aanvankelijk de bestemming aan willen geven van paleis voor de Koningin-weduwe, doch men is daarvan ternggekomen. Alles wordt te gelde gemaakt. Hot meubilair der paleizen wordt verkocht, de kunstvoorwerpen blijven bewaard. De keuken gereedschappen en serviezen met al het zilver uit de beide kroonprinselijke paleizen :s naar het paleis in het Noordoinde gebracht en daar o^eborgen. Het werd door den Koniüg aan de vierjarige Kroon prinses als verjaargeschenk aangeboden. Ia het Amstel-Hotel te Amsterdam is aan gekomen grootvorstin Olga Feodorowna van Rusland, vergezeld van haar 18-jarigen zoon Alexander en zeer aanzienlijk gevolg; de grootvorst Michael, haar gemaal, wordt aanstaanden Zaterdag verwacht. Hij is een oom van den czaar. Het vorstelijk kwartier van het Amstel-Hotel is voor de hooge bezoekers in gereedheid gebracht. Do grootvorstin denkt eene maand te Amsterdam te vertoeven en stelt zich onder behandeling van dr. Mezger. Oader leiding van prof. J. J. Van Toorenen- bergen werd gisteren to Amsterdam de jaarverga dering gehouden van afgevaardigden van het Nederl. Bijbelgenootschap. Uit de ingediende verslagen bleek o. a., dat eene uitgaaf van het Nieuwe Testament aanhalingen op den kant in den loop dezes j tars het licht zal zien, waartoe de professoren J. J. Prins, J. I. Doedes en dr. W. Francken Az. hunne medewerking hebben verleend. Hot aantal afdee- lingen was hetzelfde gebleven, het ledental een weinig verminderd. Uit het magazijn werden 54,359 exemplaren afgeleverd. De ontvangsten bedragen f 73,514.48, de uitgaven f 62,238.33'/,. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren R. R. Toe Laer, J. Jurjans on J. Oester. Ten aanhoore van vele autoriteiten, studenten en belangstellenden droeg gisteren de rector magni ficus, mr. H. J. Hamaker, aan de hoogeschool te Utrecht, het rectoraat over aan den onlangs nieuw benoömden rector dr. N. W. Rauwenhof, met eene rede waarin spreker herdacht het verlies door het Vorstelijk Huis het vorig jaar geleden, waarna spreker de lotgevallen der universiteit naging, hulde bracht aan den oud-hoogleeraar Beets enz. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de betrekking van directeur bij de Nederlandsche Re geering van de Nederlandsch-Iadische Stoomboot maatschappij, laatstelijk bekleed door wijlen den heer Henny, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur, wederom opgedragen worden aan een ge wezen directeur vau binnenlandsch bestuur, als waardeering voor bewezen diensten. De benoeming zal evenwel eerst over één of twee maanden plaats hebben, daar de meeste leden van het bestuur, dat te Londen is gevestigd, thans op re'.s zijn. Dr. Mouton, president van de Vereeniging voor fabriek- en handwerknijverheid, heeft zijn ont slag genomen als lid van de Nederlandsche com missie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Naar het „Dbl. v. Z.-H." bericht, zullen op Het Loo de eerste jachtpartijen dezer dagen plaats hebben. Gisteravond te 9 uren kwam met den trein uit Duitschland te Vlissingen aan de groothertog van HessenDarmstadt, vergezeld door zijne dochter prinses Irene; zij vertrokken te halftien, met het Eng. koninklijk stoomjacht Osborne" naar Engeland. De prinsen Christian Victor en Albert van Sleeswijk-Holstein zullen morgenavond mot den trein uit Duitschland te Vlissingen aankomen en met het stoomschip „Willem Prins van Oranje" van de Maatschappij „Zeeland" naar Engeland vertrekken. Zondag zullen de Groninger studenten in gekostumeerden optocht naar het Heiligerlee-monu- ment optrokken. Te Winschoten is eene commissie gevormd om hen daar ook feestelijk te ontvangen, misschien ook hun een concert of bal aan te bieden. De officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korver, wordt met 1 October a. s. geplaatst bij hot hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft ter zake van hun verrichtingen bij verschillende ontmoetingen met den vijand in Atjeh gedurende de maanden April tot en met December 1883, den majoor der inf. (sedert bevor derd tot Init.-kolonel) F. R. P. ^an den Abeelen, den kapt. der inf. J. T. J. Van Rijen en de fuse liers H. V. Joostens en F. Nieuwenhuis benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde; aan den majoor der infanterie A. H. Van de Pol toegekond de eeresabel met het gebruikelijke op schrift; en bepaald dat do 2de luits. der infanterie F. W. G. C. L. Stenp en K. M. Leendertz, de sergeanten der iDf. J. 't Gilde, J. A. B. C. Thörig en P. M. H. Beens (de laatste sedert gegageerd), de korporaal der cavalerie A. J. Nlckisch, do fuselier (sedert bevorderd tot korporaal) D. H. Seeberger, de fuseliers J. J. Dijkhuis, P. J. Ducat, H. Boone en A. Barthelma, benevens de zieken oppasser J. E. Kreuwers, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Jjederland, eervol znllen worden vermeld, en dat als ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde in de registers van de Kanselarjj der beide orden zal worden ingeschreven de gesneu velde 2de luitenant der infanterie W. J. F. Van Bennekom. Gemengd Nieuw* Een concert van de complete Konink- lijke Militaire Kapel der grenadiers en jagers is voor Leiden eene van die zeldzame uitspanningen, dat men niet anders verwacht, dan dat ze, eenmaal aangeboden, niet ongebruikt zal worden voorbij gegaan. Dat zulk eene verwachting niet ongegrond is, bewees weder de avond van gisteren. Al vroeg was een gedeelte van don tuin van „Zomerzorg" bezet en toen eenmaal het concert onder begunsti ging van prachtig weer e9n aanvang nam, was de opkomst blijkbaar niet minder dan vorige keeren. Dat hot concert w6der in alle deelen voldeed is wel overbodig te zeggen. De aandacht die aan elk nummer geschonken werd en het applaus dat tel kenmale volgde, gaven er voldoende blijken van. De belangstelling in dit concert en de groote opkomst worden nu des te meer toegejuicht, nu de uitvoering geheel ten voordeele komt van het zieken en ondersteuningsfonds der kapel, wier leden dezen zomer weder aan Leidens ingezetenen zooveel genot verschaften. Gisteravond omstreeks 6 uren vieleen joügetje van omstreeks 7 jaren aan de Beesten- marktsbrng (Oude Vest) in het water tnsschen eene schuit en den wal. Een in de nabijheid werkend man, zekere M., mocht het genoegen smaken den dren keling, die reeds in zinkenden toestand was, te redden. Maandag-morgen, toen de 17-jarige zoon van de wed. L. Van der Zon te Haarlem mermeer, nabij hot Hoofddorp, in het land met een paard, bespannen voor een boerenwagen, aan het mennen was, ging het paard op hol, met het gevolg dat de voerman er af tuimelde en zijn schouder uit het lid viel. Eene dame, die dagelijks te Scheve- ningen bij het baden vrij ver in zee zwom en her haaldelijk door de badknechts was gewaarschuwd, heeft gistermorgen eens een lesje ontvangen. Onbe kend met den stroom, kwam zij ia een zoogenaamde „mui" terecht, waaruit zij zelfs met de grootste krachtsinspanning niet weder kon geraken. Toen haar krachten haar zonden begeven, was spoedig een badknecht te paard in haar nabijheid om haar behouden aan wal te brengen. Uit don Kinderhuissingel te Haarlem is opgehaald het lijk van den 21-jarigen huzaar Jansen, die sedert een paar dagen werd vermist. Een besteller van Van Gend Loos, wonende te Amsterdam, die zich door verduistering van vrachtgeld ten Dadeele van genoemde firma aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt, werd gistermorgen door twee beambten van den recherchedienst in arrest genomen en naar de cel gevangenis overgebracht. I>n een gering logement op het Dam* rak te Amsterdam hebben de rechercheurs eene goede vangst gedaan. Een Duitscher, die dezer dagen in het zoogonaamde „Te Huis" voor militairen te Harder wijk een vrij belangrijken diefstal in geld gepleegd on naar hier de wijk genomen had, werd daar gis termiddag in hechtenis genomeD, ofschoon de dief zich op het dab verscholen had gehouden. Langs de geheelo achterzijde van het gebouw der naamlooze vennootschap Handels kade, aan de Hïndehkade te Amsterdam, heeft eene verzakking plaats gehad onder den muur, die tot steun moet dienen aan het zoogenaamde perron; Die muur upstte niet op heipalen. Hij wordt thans geheel weggebroken en vervangen door houten stutten. De schade is vrij aanzienlijk*

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1