Adv.-gen. mr. Polis heeft vervolgens tot verwer ping geconcludeerd der voorzieningen van: lo. H. v. d. L., door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens geweld- dadigen en feitelijken wederstand jegens een be dienend beambte in functieen 2o. W. v. V., door het gerechtshof te VHertogenbosch veroordeeld tot 45 dagen celstraf en 2 boeten van 50. De uitspraak is bepaald op 13 October. Dezelfde ambtenaar van het Openb. Min. nam nog conclusie in de zaak van J. P. J. De R bouw kundig opzichter te Amsterdam, togen een arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij hij met vernietiging van een vonnis der rechtbank aldaar is veroordeeld tot 3 maanden celstraf cn 2 boeten één van f 8 en één van f 25, ter zake dat hij, als opzichter der in aanbouw zijnde R.-K. kerk te Vught, door onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg, oorzaak is geweest van het instorten van een steiger, waardoor 8 werklieden werden gedood, terwijl 2 zware kwetsuren bekwamen. Adv.-gen. meende dat voor elk feit eene boete had moeten zijn opgelegd en concludeerde tot vernietiging van het arrest voor zooveel de opgelegde boete betreft en veroordeeling van den requirant tot acht boeten van f 25 en twee van f 5. Ook in deze zaak is de uitspraak op 13 Oct. bepaald. Daarna kwam in behandeling het beroep van den stalhouder C. A. S. te 's-Hage, die door do recht bank aldaar werd veroordeeld in eene boete van f 6 wegens het als bestuurder van een rijtuig, bestemd tot vervoer van personen of goedoreD, daarmede stationneeren of eene vaste standplaats innemen onder de overkapping ten noorden van het Rhijnspoorwegstation, zonder vergunning van Burg. en Weth. te hebben verkregen. De kantonrechter te 's-Hage die in eersten aanleg over deze vervol ging oordeelde, boslistte dat het rijtuig van requi rant niet tot de stationneerende rijtuigen kon worden gerekend en sprak hem mitsdien vrij, doch de rechtbank was van eene andere meening en gaf de bovengemelde veroordeeling. Ten ondersteuning van het beroep ontwikkelde de advocaat mr. J. Yan Gigch één cassatiemiddel, luidende: verkeerde toepassing der artt. 103 en 123 der Algemeene Politieverordening van 's-Gra- venhago en schending van de artt. 206 en 211 van het Wetb. van Strafvord. in verband met artt. 253, 223, 427 en 1 van hetzelfde wetboek. Pleiter kon zich niet met het vonnis van den kantonrechter en nog veel minder met dat der rechtbank vereeni gen. Hij wenschte in het midden te laten of het niet reeds voldoende was dat requirant van de spoor wegmaatschappij vergunning had bekomen en of Burg. en Weths. wel de bevoegdheid hadden de hier bedoelde vergunning te geveD, maar hij be weerde dat het bij de dagvaarding ten laste ge legde feit niet als een strafbaar feit kon worden aangemerkt en concludeerde ten slotte tot ontslag van rechtsvervolging van den requirant. Het Openb. Min. zal den 22sten dezer conclusie nemen. Naar het „Vad." verneemt, zal de lste luit. P. J. S. van het 3de reg. inf. voor een raad van eer terechtstaan. Aan de „Arnh. C r t." wordt uit Does burg geschreven: Een aardig voorval had heden plaats met het prijsrichten van onze dd. schutterij der artillerie. De sergeant D. kreeg eenige schut ters tot bediening van een 9 cM. stak geschut;de eerste schoten gingen Hink van de hand, doch op eens weigerde het stuk vuur te geven. Deskundigen kwamen er bij, maar het stuk bleef weigeren voor de bekwame hand der schutters; elf maal was het geprobeerd en altijd wilde het schot er niet af. Een korporaal kwam op de gedachte het schot er af te trekken, om te zien wat de oorzaak washier werd gevolg aan gegeven en nu bleek de lading zaagmeel te zijn; niettegenstaande het toezicht van een sergeant, wist men niet hoe dit er in kwam Of de bediening van dat stuk voor het richten ook een prijs heeft gekregen, is tot nu toe niet bekend. Een verschrikkelijke brand heeft de stoomhoutzagery van den heer Kunst te Gro ningen geheel vernield. Aan blusschen viel niet te denken. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Een der verpleegden in de Rijks- gestichten te Yeenhuizen, zekere T., is naar het huis van arrest te Assen overgebracht, wegens het schrijven van een brandbrief aan den inspecteur van politie te Assen. De machinist van detf trein, die, van Tpulouso komende, Saiot-Gaudens was genaderd, werd, toen hij op de locomotief Btond, door een kogel doodelijk getroffen. De stoker liet den trein stoppen en men zocht den moordenaar, maar tever geefs. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De gedoode was geen Franschman. In Wisconsin hebben zware over- stroomingen geheerscht. De rivier Chippewa ver nielde vijf bruggen en vele gebouwen te Chippewa Falls, benevens tien bruggen van Eauclaire. De aangerichte schade wordt op 2 millioen dollars ge raamd. Te Eauclaire zijn bijna 300 huizen verwoest. Yerleden Vrijdag is het water begonnen te zakken. Van het park van Chalais, bij Parijs, is in tegenwoordigheid van den Franschen minister van oorlog, een nieuwe proeftocht gedaan met den bestuurbaren luchtballon van de heeren Renard en Krebs. Hij gelukte slechts ten deele, doordien op een bepaald oogenblik iets aan de electrische bat terij in het ongereede geraakte, zoodat de schroef weigerde. BUITENLAND. D ultschland. Eene deputatie van Engelsche arbeiders uit ver schillende vakken kwam gisteren te Berlijn aan, om opheffing van premiën op den uitvoer van suiker, en terzijdestelling van de internationale overeen komst betreffende de suikerbelasting te bewerken. De prijs der suiker is door de uitvoerpremie dik wijls lager dan de productiekostendaarin ligt eene ramp voor de arbeidende klasse. In Engeland zijn reeds vierhonderd vergaderingen over deze zaak gehouden. De heer Gladstone weigerde tot dusver zich in te lateu, voordat de Staten van het vasteland, waar de uitvoerpremie van kracht is, zich verklaard zullen hebben. Tot prins Yon Bismarck, wendde zich de deputatie om eene audiëntie, na zijn terug keer uit Polen. Verschillende staatslieden van de liberale partij zullen te Berlijn eene meeting beleggen, om de vordering te ondersteunen. De deputatie bracht het allereerst een bezoek aan het „Berliner Tageblatt", om de ondersteuning der liberale pers in te roepen. Zij zal zich voor namelijk in verbinding stellen met de werklieden van liberale vereenigingen. In de zitting van den Brusselschen gemeenteraad heeft de burgemeester gisteren een volledig over zicht gegeven van alle openbaargemaakte bescheiden, die met de ministers en den gouverneur zijn gewis seld, ea van alle maatregelen, die ten opzichte van de wanordelijkheden bij de manifestatiën waren ge nomen. In deze stukken tracht de burgemeester te be wijzen, dat met de genomen maatregelen en hoofd zakelijk met die welke voor 7 September waren vastgesteld, alles gedaan is wat mogelijk was om de orde te handhaven. Hij aarzelt evenwel niet te zeggen, dat de wanordelijkheden op 7 dezer betreu renswaardig zijn; doch de verantwoordelijkheid daarvoor rust niet enkel op de bevolking en de stedelijke politie. „De houding der katholieke mani festanten had de verontwaardiging der bevolking opgewekt; talrijke aanplakbiljetten waren beleedi- gendde katholieke pers lasterde de liberalen, terwijl de liberale pers tot bezadigdheid aanspoorde. Indien de genomen voorzorgsmaatregelen onvoldoende waren, bleef mij niets anders over dan de manifestatie te verbieden. „Geen enkele maatregel zou mij in staat gesteld hebben de spontane uitbarsting van de gevoelens der menigte te onderdrukken en ik wensch mij zeiven geluk dat ik de tusschenkomst der troepen, die niets aan de zaak zou hebben veranderd, heb geweigerd. Ik ben bescherming verschuldigd aan al mijne mede-inge zetenen, maar daarom behoef ik van mijne eigene opiniën geen afstand te doen. Ondanks alle kuipe rijen zal ik de gemeentelijke rechten weten te doen eerbiedigen." Ten slotte kwam hij nadrukkelijk op tegen de onwaardige verwijten, tot de burgerwacht gericht. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen dank gebracht aan den burgemeester, de burger wacht en de politie, die bij de laatste wanordelijk heden volkomen hun plicht hebben volbracht. De koning zal aanstaanden Woensdag de delegatie van 15 burgemeesters ontvangen, die het compromis der gemeenten hebben onderteekend. Onder hen bevindt zich de burgemeester van Brussel. Omtrent de schoolwet-agitatie in België schrijft een Brusselsche correspondent van het „D. v. N." dd. 13 September hot volgende: „In bijna alle gemeenten hebben gevechten plaat» tusschen katholieken en liberalen. "Voornamelijk op marktdagen zijn deze tooneelen waar te nemen. Het land is inderdaad in een staat van burgeroorlog. Heden heeft men te Antwerpen kolossale biljetten aangeplakt, met de nationale kleuren versierd en onderteekend door „een patriot van 1830." In dit stuk wordt op de heftigste wijze geprotesteerd tegen art. 9 der nieuwe wet, dat aan vreemdelingen, ten nadeele der Belgen, het recht toekent om in België onderwijs te geven. „Belgen!" - zegt het stuk - het lot onzer landgenooten is geene liberale en geene katholieke quaestie; het is eene nationale quaestie Eene regeering die de Belgen aan de vreemdelingen opoffert, kan het vertrouwen der natie niet bezitten Dit aanplakbiljet trekt zeer de aandacht; hon derden lezen hotde gemoederen worden er in sterke mate door geprikkeld, en er is slechts eene vonk noodig, om het kruit te doen ontvlammen. Gisteren zou in het Park een groot concert wor den gegeven door het „Orphéon", een der beste muziekverenigingen. Het scheen dat men bij die gelegenheid van liberale zijde den heer Buis eene luisterrijke ovatie wilde bereiden. Groot-Brïtannië. De „Pali Mall Gazette" bevat een artikel over Engelands betrekkingen met de Kaap. Zij zegt daarin o. a., dat, waarheen men ook in Zuid-Afrika den blik wendt, het er zeer donker uitziet; dat de Trans vaal sche regeering de grenzen niet heeft geëerbiedigd, dat de Boeren rechts en links hebben gestroopt en in het Zoeloeland eene roofrepubliek voor Joubert hebben gesticht; dat de Hollandsche partij in de Kaap de baas is en de terugroeping van den resident in het Bechuanaland Mackenzie bewerkte; dat de Transvaalsche regeering tegen Montsioa optrad, omdat deze zijn trouw aan Enge land bewaarde. De „Pall Mali" vraagt, hoe lang Zuid-Afrika Engelsch zal blijven, wanneer de Kaap volgens Hollandsche beginselen wordt bestuurd, en zegt, dat, wanneer de dingen zoo blijven Engeland» souvereiniteit weldra tot een kolenstation in Tafel baai zal worden beperkt. Het blijkt uit officiëele stukken dat het beweerde tekort van ruim 2500 pd. st. op de reïs-rekening van de Transvaalsche deputatie een verzinsel is van de Engelsche bladen. Van de 8300 pd. st- werden te Londen weder 2500 pd. terugbetaald; de werkelijke uitgaven waren 4,169,8.10'/, en het saldo ln kas bij tehuiskomst 1,630,1 l.l1/,. Uit de specificatie dor uitgaven blijkt dat de heeren zeer zuinig hebben gereisd. Zekere Thomas Calliforth, die als een buiten gewoon kras grijsaard van 104 jaren in het Inva liden-hospitaal der marine te Londen vertoefde, werd met bijzondere ondersoheiding behandeld en had zelfs eene afzonderlijke woning. Hij ging op Kerstmis altijd, door koningin Victoria uitgenoodigd, op Windsor zijn maaltijd gebruiken. Tal van ge schenken, wijnen, confituren, „primeurs" werden den honderdjarige, die naar bekend was, zich in een bijzonder goeden eetlust verheugen mocht, gedurig gezonden. Met zijn houten been wandelde hij dagelijks twee mijlen, dronk ettelijke pinten ale per dag enz. Nu is hij onverwacht overleden en is het uitgekomen dat hij niet ouder was dan 67 jaren, en met de papieren van zijne groot moeder, wiens naam hij droeg, zich die positie had weten te verschaffen. Volgens een Reuter-telegram uit Kaapstad van den llden is daar bericht ontvangen dat de- heer Rhodes, speciaal commissaris voor Bechuana land, over wiens lot men zich zeer ongerust had gemaakt, te Tauag is aangekomen en met d& burgers van Stellaland eene schikking getroffen heeft. Het „status quo" blijft gehandhaafd, en zoo lang Stellaland niet door de Kaap-regeering is ingelijfd, zullen de vijandelijkheden geschorst zijn. Het grondgebied van Montsioa is door de Goshe- niten genomen. De heer Joubert heeft aan de Boeren te kennen gegeven, dat de regeering van de Transvaal niet tusschenbeide zal treden. Telegrammen. PARIJS, 15 September. Laroche Joubert (zoon)y een Bonapartist, is te Angoulême tot afgevaardigde verkozen. ROME, 15 September. Gisteren zijn in Italië 422 personen aan de cholera overleden waarvan 371 te Napels en 8 te Spezzia. MADRID, 15 September. De dagbladen maken melding van één sterfgeval aan sporadische cholera

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2