LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7541. Woensdag 17 September. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT t ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.1 Ti.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ioctMM« ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Kosfelooze vaccinatie cn revacclnatle. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1G September. Het jongste orgelconcert in de Luthersche kerk werd met zeer veel belangstelling en waardeering voor de talenten der uitvoerenden door een vrij talrijk publiek bijgewoond. Beiden verdienden zij dan ook ten volle. In de eerste plaats noemen wij de Gebrs. Yan ThieneD. Het gemis van hun gezichtsvermogen doet aan hun geacheveerd spel geen schade, integendeel, reeds dadelijk na de verschillende orgelnummers werden wij gewaar dat men met organisten van den eersten rang kennis maakte. De begeleiding der zang- en viool-solo's waren ook in één woord uitstekend. Mejuffrouw Anna De Graaf, uit Berlijn, thans te Leiden woonachtig, is in het bezit van een heer lijk orgaan. In de beide aria's van Bach en Handel klonk hare stem indrukwekkend. De plaats liet den aanwezigen niet toe om in een uitbundig applaus hun gevoelen te uiten, doch het was duidelijk te zien dat iedere toehoorder getroffen was en gaarne een da capo verlangd zou hebben van het „Gebet" van F. Hiller. Wenscbelijk ware het dat zij zich hier ter stede vestigde, om zich aan het zang onderwijs te wijden. "Wij zonden niet anders dan dit van harte kuünen toejuichen. Een oprecht woord van dank kome ten slotte ook toe aan onzen geachten stadgenoot den heer Wet- rens voor zijn gevoelvol spel. Zijne geheel belaüg- looze medewerking verdient reeds op prijs gesteld te worden. Het tooneelseizoen alhier werd gisteravond -geopend door de Nieuwe Rotterdamscbe Schouwburg- Maatschappij, onder directie van den heer A. Faassen. Wij kannen na wel niet zeggen op „waardige" wijze: daarvoor was het blijspel van gisteravond niet bijzonder geschikt; maar toch was het eerste optreden van dien aard, dat wij nog veel goeds kunnen verwachten. Trouwens, wij vonden goede oude bekenden terug op het programma; namen, die ons reeds genotvolle avonden hebben verschaft. Het blijspel: „Mijn naam is Lehmannwerd gister avond gegeven, dat, zooals vele van deze stukken, bestaat uit eene aaneenschakeling van vermakelijke toevallige omstandigheden, welke eindelijk tot ge ruststelling van den toeschouwer op de meest ge- wenschte wijze voor de diverse personen eindigen. Het geheel liep uitstekend af en het aanwezige publiek amuseerde zich blijkbaar'wèl, maar - of wel licht de thermometer des middags een te hoog cijfer had aangewezen, talryk was het niet! Slechts een 25-tal personen bevonden zich in de loges. Wenschen wij der nieuwe directie het beste succes en moge zij den Leidenaars menigmaal een goeden avond bezorgen! De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der Gymnastiekr en Schermvereeniging „Sparta" alhier. De commissie va» scheikundigen, bedoeld bij art. 6 der wet van 20 Juli 1881 (Staatsblad No. 147), is samengesteld als volgt: Voorzittend lid, benoemd door den minister van financiën: dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, adviseur voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bjj bet minist. van financiën; plaatsvervangers van het voorzittend liddr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft, en dr. J. M. Van Bern- melen, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Lei den; lid, benoemd door de arrond.-rechtbank te Amsterdam: dr. J. H. Yan 't Hoff, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit aldaar; plaatsvervan gers van daÉ lid: dr. J. H. H. Hülsmann, direc teur der openbare handelsschool te Amsterdam, en dr. H. C. Dibbits, hoogleeraar aan de rijks-nniver- siteit te Utrecht; lid, benoemd door de arr.-recht- bank te Rotterdamdr. S. Hoogewerff, leeraar aan de H. B.-S. en het gymnasium aldaar; plaatsver vangers van dat lid: H. W. Schalkwijk, directeur van de chemische fabriek „Rotterdam" te Rotter dam, en W. A. L. Legebeke, apotheker bij het bur gerlijk annbestuur te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van W. A. W. graaf Yan Limburg Stirum, kamerheer des konings, is in den familie-grafkelder te Warmond bijgezet. Op de lijkkist lagen tal van kransen; vele hoogge plaatste personen hadden zich naar Warmond begeven ten einde de laatste eer aan den ontslapene te bewijzen. Ook het muziekgezelschap „De Harmonie" van Warmond, waarvan de overledene zestien jaar be schermheer was, woonde de plechtigheid bij, ter wijl de koninklijke zangvereeniging „Caecilia" te 's-Gravenhage zich door een lid van het Bestuur had laten vertegenwoordigen. In de afgeloopen week zijn bij het gehouden notariëel examon geslaagdvoor het lsto gedeelte de heeren G. Yan der Wielen te Druten, A. Mac kenzie te Haarlem, H. B. E. Blaisse te Hnyssen bij Arnhem, G. C. Hollander te Rotterdam, L. J. C. J. Yan Ravesteyn te Rotterdam en J. M. Yan Oostveen Koentze te Kralingenvoor het 2de ge deelte de heerenF. De Wit te Bolsward, C. Yan Doorne te BureD, C. R. Bentfort te Gouda, F. A. Wijnhoven te Harlingen, W. H. Voskuil te Am sterdam en Ch. Miseroy te Amsterdam. Naar het „D. v. N." met zekerheid kan mede- deelen is de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel door de Gedeputeerde Staten weder aan de orde gesteld. De bij het Indische leger gedetacheerde eerste luitenant der inf. E. F. W. C. Westerbaen Schmidt heeft vergunning erlangd naar Nederland terug te keeren. Het 8tudentenoorps te Groningen heeft, als inleiding der feesten, van eenige dames een geschenk voor het corps ontvangen, bestaande uit vijf prachtige fauteuils voor den Senaat, alsmede een album met de namen der dames-geefsters. De aanbieding heeft Zondag-middag plaats gebad in de „Harmonie", en wel door een comité van negen dames, welks woordvoerdster mej. Busmann was. De rector, jhr. D. R. De Marees van Swinderen, richtte in welsprekende taal een woord van dank tot de dames. De, blijkens te 's-Gravenhage ontvangen tele gram, te Atjeh gesneuvelde 2de luit. der artillerie F. F. R. graaf Dn Monpean, van het Nederlandsche bij het Ned.-Indische leger gedetacheerd, was in 1882—1883 in garnizoen te Amersfoort, bij het hste reg. veld-artillerie. Hij was nog slechts 28 jaren oud en op 6 December 1881 tot 2den luit. benoemd. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist tfp 1^3 dezer be droeg: bij de Nederlandsche Bank f 5,069,C80.92'/a en bij de betaalmeesters f 1,798,376.19, te zamen f 6,867,457.11'/a. De audiëntie van den minister van financiën op 18, en die van den minister van marine op 19 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Malta; de „Prins Frederik", van Amsterdam Daar Batavia, vertrok gisteren van Snez. Z. M. heeft den kapt. ter zee H. J. S. Yan der Sloot tijdelijk toegevoegd als lid van het Hoog Militair Gerechtshof- bij hot dep. van marine lo. den bode P. J. Molier, uithoofde van lichaams gebreken, met den laatsten dezer eervol ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen of wacht geld, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben2o. met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot bode, den vasten knecht H. Th. Koning; - be noemd tot apothekers der 2de kl. bij den militairen geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie J. C. Leusden en M. G. C. Simons- aan J. Buys, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Lobith c. a., behoudens aanspraak op pensioen- aan mr. J. G. De Witt Hamer, op zijn verzoek, met 1 October a. s. eervol ontslag ver leend als vice-president per arrondissements-reoht- bank te Leeuwarden; - H. Edelman, leeraar aan de R. H. B.-school to Sappemeer, gemachtigd om gelijktijdig met zijn ambt, dat van leeraar aan de gemeentelijke H. B.-school te Winschoten te be- kleeden- den kapt. ter zee S. Krayenhoff van de Leur, met den laatsten dezer, onder eervolle ont heffing van het bevel over Zr. H8. opleidingsschip „Admiraal Yan Wassenaar," op zijn verzoek, eervol afgevoerd nit het corps zee-officieren der Neder landsche marine en met ingang van 1 October a. s. benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 3 tot 13 dezer zijn alhier 5 bommen aange komen, te zamen met 906 kantjes pekel- en 89,200 stuks steurharing, waarvan twee partijtjes pekel haring nit de hand zijn verkocht voor f 15 per ton. Er werd besteed: voor volle steurharing f 9.25 a f 16.25, voor ijle steurharing 6.50 a f 8 eu voor tonnenharing buiten de ton f 10.25 per 1000 stuks. De schnit ter kantvisscberij, verhinderd door veel windstilte, bösomde 68 in 5 dagen. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de N. R. Crt.Alhoewel het badseizoen nog niet geheel voorbij is, zijn het slechts de schoone Septemberdagen, welke nog eonige families aan ons strand doen vertoeven. Het jaar 1884 heeft ons weder een groot eiad verder gebracht. Do geregelde en stelselmatige ontwikkeling onzer zeebad plaats houdt stand, dank zij de voortdurende ver meerdering van het aantal bezoekers, dank zij de uitstekende middelen van coramunicatte waarover wij te beschikken hebbeD. Nog nooit was het aantal badgasten zoo groot en het aantal dage- lijksche bezoekers zoo talrijk. Alle hotels waren voortdurend bezet en geen particulier huis waar kamers te huur wareD, heeft ledig gestaan. De stoomtram benevens het drietal stoombooten voerden duizenden naar ons strand. Alleen de stoomtram vervoerde in Augustus 38,437 pensonen. Ook het aantel rijtuigen, hetwelk naar hier kwam, was veel groot er dan vorige jaren. Vele bnitenl anders, waaronder een aantal schilders uit Carlsrnhe, Dus- seldorf, Berlijn, Boston onz., brachten eenige woken aam ons strand door, terwijl oDze begaafde land genoot Artz alhier een vast atelier heeft opgericht. Kortom, alles pleit voor ontwikkeling en vooruitgang. Het aantal genomen zeebaden kan men op 10,000 stellen. De Hooge Raad heeft by oen gis- teren gewezen arrest verworpen de cassatievoor ziening van W. M. K., door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot één jaar celstraf en f 25 boete, ter zake van mondelinge bedreiging met moord.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1