De gewone audiëntie van den minister van justitie zal morgen, Dinsdag, en die van den min. van oorlog Donderdag a. s. niet plaats hebbeo. scben de datum waarschijnlijk spoedig zal worden vastgesteld. De volgende ministerraad zal op 23 September worden gehouden. om elke demonstratie te beletten, daar de koning in de hoogste mate ontroerd is door hetgeen hij te Napels aanschouwde. SKIERNIW1CZ, 15 September. De czaar en zijne gemalin zijn hier gisteravond te zeven uren aangekomen. Eene deputatie uit de landelijke be volking bood het vorstelijk paar brood en zout aan een knapenkoor zoog het keizerlied. LEIDEN, 15 September, De verwachting voor morgen isgoed weer. De verjaardag van Prinses Hendrik der Neder landen werd gisteren ook alhier evenals op vele andere plaatseD, door eene parade en hot uitste ken der vlaggen openbaar gevierd. Majoor Ypey, van het 3de reg. huzaren, commandeerde de parade kolonel Leers inspecteerde de troepen. Da afgevaardigden van het Nederlandsch Bond voor algemeen stemrecht, van het Algemeen Nederlandsch "Werkliedenverbond enz. vereenigden zich hedenvoormiddag om halfelf in het lokaal ^Walhalla" in de Westerbaanstraat te 's-Hage tot overbrenging van het adres aan de Regeering hou dende aandrang tot invoering van het algemeen stemrecht. De presidenten en secretarissen der voornoemde vereenigingen, te zamen zes in getal, werden belast met de overhandiging van de petitie aan den minister van binnenlandsche zaken. Ter voldoening aan die opdracht begaven zij zich ongeveer te elf uren uit het gebouw naar het lokaal van 's ministers departement op het Binnenhof, gevolgd door vele afgevaardigden naar de meeting gisteren gehouden en onderscheidene belangstel lende leden van werkliedenvereenigingen, die, afge deeld in rijen van vier, een stoet van ongeveer 150 personen vormden, waarbij sommige met hunne vrouwen. Aan den ingang van het departement gekomen, begaven zich alleen de gecommitteerden naar binnen en bleven de overigen buiten hun terugkeer afwachten. De aanbieders van het adres verwijlden een groot kwartier in het departement. Buiten teruggekomen werden zij begroet met den kreet„Leve het Alge meen Stemrecht!" In dezelfde orde namen zij den terugweg naar het vergaderlokaal aan. Aldaar bin nengekomen werd de geschorste vergadering hervat ten einde aan de deputatie gelegenheid te geven mededeeling te doen van de vervulling van haar opdracht. De heer F. W. Gebing, voorzitter van het Stem recht-bond, kweet zich van die taak. Hij stelde daarbij op den voorgrond dat de commssie door den minister van binnenlandsche zaken met welwil lendheid was ontvangen. Nadat zij het adres had aangeboden, verzekerde de minister dat hij voor stellen zou dat de Regeering het in ernstige over weging zou nemen. Wat den daarin uitgedrukten wensch betreft, meende de minister dat invoering van den daarin gevraagden maatregel hem nog niet zoo noodzakelijk toescheen als daarin werd uiteen gezet. Het algemeen stemrecht heeft hier te lande nooit bestaan en eene zaak die geheel nieuw is voor ons land kan niet zoo voetstoots worden in gevoerd. De president deelde verder mede dat hij in ant woord hierop den minister heeft gewezen op de beweging, die allerwege in den lande ten gunste van het algemeen stemrecht zich heeft geopenbaard, verleden week in de verschillende vergaderingen van vereenigingen en gisteren in de door een paar duizend voorstanders bijgewoonde meeting. In ant woord hierop hernam de minister dat de adressanten zich overtuigd konden houden dat de zaak met al den ernst door de Regeering zou overwogen worden dien zij verdient, en de minister voegde daaraan toe dat de gelegenheid daarvoor in dezen tijd zeer ge schikt was nu men weldra het werk der Grond wetsherziening hoopt ter hand te nemen. De president spoorde ten slotte alle afgevaar digden aan om te zorgen dat de beweging ten gunBte van het groote beginsel in alle oorden des lands levendig zou worden gehouden en als middel om daartoe te geraken beval hij vooral het stichten van afdeelingen van het Bond voor Algemeen Stem recht aan. Daarmede was deze demonstratie afgeloopen en bleef de vergadering in het versierde lokaal nog eenigen tijd bijeen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste hnwelijksafkoDdiging van 14 Sept. L. J. Van Veen jm. 28 j. eD M. L. Hoefnagel jd. 30 j. F. Bonnet jm. 23 j. en F. G. M. Schoen jd. 20 j. C. J. Teeelaar im. IS j. en C. C. Le Noble jd. 24 j. J. 5. Van der Mecr jm. 31 j. en A. M. Van Loo jd. 30 j. F. Mieie- Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het ingezonden stukje betreffende eenige versieringen, illuminatie enz. op 3 Oct. a. s., deelt men ons mede dat de bewoners van eene onzer straten reeds zijn overeen gekomen hnnne straat op genoemden datnm door versiering enz. op te luisteren. Tevens bericht men ons dat de geachte burgemeester over dat voor nemen zijne bijzondere tevredenheid heeft betuigd, daarbij den wensch uitdrukkende dat dit voorgaan bij velen navolging moge vinden! Nadat j 1. Z a t e r d a g - n a c h t e e n 7-tal personen, waarbij een trompetter dor huzaren, op den Yliet eene kroeg verlaten, doch daarna op straat nog eene flesch jenever uitgedronken hadden, zijn zij gegaan in de richting der Ruïoe, alwaar zij van verschillende woningen glasruiten hebben ingeslagen. Door het ter plaatse zijn van politie-agenten kon een dier personen op heeterdaad worden betrapt, waardoor het mogelijk is geweest tot de ontdekking der anderen te komen. Proces-verbaal is tegen de schuldigen opgemaakt. Gistermorgen is uit eene sloot bui- ten de voorin. Hoogewoerdspoort (gem. Leiderdorp), het lijk opgehaald van den alhier wonenden C. B., hetwelk naar het lijkenhuis in die gemeente is vervoerd om te worden geschouwd. Zaterdagmiddag werd op het jacht veld, toebehoorende aan den heer A. C. J. De Favauge, in het Zandvoortsche duin, de nationale jacht-field- trial gehouden, uitgeschreven door de Nederlandsche jachtvereeniging „Nimrod." De derde prijs f 50, werd behaald door „Bella", Irish Setter, teef, 3 jaar, roodbruin; eigenaar de heer M. W. De Kat, te Hillegom. Te Haarlemmermeer is voor de helft afgebrand het huis bewoond door A. Sterk aan de Lijnden. De inboedel werd grootendeels gered. Eene jonge vrouw werd des avonds bewusteloos gevonden in de rue du Havre te Parijs. Men bracht haar bij en zij verklaarde sedert drie dagen niets te hebben gegeten. Daarna werd zij weer bewusteloos; men trachtte tevergeefs haar voedsel toe te dienen, zjj stierf bij het overbrengen naar het hospitaal. Te Malton (Sussex) kwam de 22-jarige Samuel Mannington 's avonds een beetje dronken thuis. In scherts nam hij een geweer op, waar mede hij dien dag als schutter was uitgeweest en dat hij niet meer geladen waande, en legde op zijne moeder aan. Deze viel doodelijk gewond neer. Spoedig daarna gaf zij den geest; de zoon was radeloos van smart. Hij werd gearresteerd, en toen hij voor het gerechtshof verscheen, was hij door aandoening zoo overstelpt, dat hij oDder het verhoor moest worden verwijderd. De jury sprak hem vrij, maar de rechter gispte hem over zijne onvoor zichtigheid. De 18-jarige dochter van den koop man Kalinshnaja te Odessa, die den 20sten Ang. jl. een revolverschot loste op den chef der gendarmerie aldaar, is door den krijgsraad tot 20 jaren dwang arbeid veroordeeld. De daad had zooals men zich herinneren zal eene politieke beteekenis. Een broeder van het jonge meisje was als anarchist veroordeeld) terwijl zij zelve vroeger mede bij de anarchistische woelingen betrokken was geweest. Een Amerikaan, die met zijne jonge vrouw eene pleizierreis door Duitschland maakte, ging, toen de trein van Bebra naar Göttingen reed, naar buiten op het balkon van den waggon om het fraaie uitzicht te genieteo, struikelde en werd voor de oogen van zijne vrouw door den trein overreden. Hij was terstond een lijk. BUITENLAND. Frankrjpt. Zaterdag-morgen is een mïnisteriaad gehouden onder voorzitterschap van den heer Ferry. Alle ministers waren aanwezig, behalve de heer Waldek- Rous8ean. De heer Ferry bevestigde de mededeeling datgeene oorlogsverklaring van China was ontvangen. De minister van marine, de heer Peyron, deelde mede dat admiraal Courbet zijne proviandeering had ten einde gebracht. Hij wacht versterking uit Cochin-China af, en eerst na een tiental dagen zullen beslissende operatiën worden ondernomen. De ministerraad hield zich niet bezig met de quaestie der samenroepiDg van de Kamers, waarvoor intu3- België. Uit Brussel wordt gemeld dat men te Aalst aan rondreizende kooplieden uit Brussel, die hunne koopwaren op de markt hadden uitgestald, een geweldige dracht slagen heeft toegedeeld. De burge meester heeft de hulp der gendarmerie en der politie gerequireerd. De „Etoile Beige" zegt, in tegenspraak met de Vrijdag in den Senaat verspreide gernchteD, dat de koning, volgens de verzekering van wel inge lichte kringen, de onderwijswet heeft goedgekeurd en dat deze wet weldra in de „Moniteur" zal worden opgenomen. Met het oog op deze belangrijke ge beurtenis is de reserve der troepen opgeroepen. Het departement van oorlog heeft de bevelen ge reed gemaakt, door welke, zoo noodig, zesduizend man van de troepen uit de provincie in Brussel kunnen worden samengetrokken, om de orde te helpen handhaven. Het leger en de burgerwacht zouden worden geplaatst onder bevel van generaal Van der Smissen. De „Etoile" staat borg voorde juistheid dezer mededeeïingen. Rusland* Bij gelegenheid der manoeuvres in de omstreken van Nowogeorgiewsk werden de czaar en zijne ge malin Vrijdag aan het spoorwegstation te Jablowna ontvangen door eeDe deputatie van boeren uit het departement Warsch, en later in het dorp Serotsk door eene deputatie van den adel en de oudsten der gemeenten uit het departement Poeltoesk. HH. MM. gebruikten het déjeuner op het landgoed van vorst Radziwill en keerden tegen den avond naar Nowogeorgiewsk terug; zij werden op hun tocht overal door de bevolking met hartelijkheid begroet. Teleg-raaaamöOi NAPELS, 13 September. Gisteren zijn hier 815 personen door de cholera aangetast, waarvan 314 met doodelijken afloop. BERIJN, 14 September. De keizer vertrekt heden avond te elf uren en reist over SchDeidemuhl en Bromberg naar Skierniwiez. Morgen (Maandag) ochtend te elf uren wordt de keizer aan de Rus sische grens opgewacht door eene eeregeleide; tevens zal daar het dejeuner worden gebruikt. Te vier uren zal de keizer in Skiernewicz aankomen. De bijeenkomst der drie keizers zal duren tot aan staanden Dinsdag. In het gevolg van keizer Wilhelm bevinden zich vorst Von Bismarck eu diens zoon graaf Herbert, de generaals Von Albedyll en Von Lehndorff en vorst Radziwill. Tweede Tel.) De keizer is met den rijkskanselier, de graven Herbert en Wilhelm Von Bismarck en overig gevolg hedenavond te elf uren naar Skier niwiez afgereisd. SHANGHAI, 14 September. Eenige kooplieden, die door den tegenwoordigen toestand ongeduldig zijn geworden, zijn voornemens om tegen de bedrei ging der Chineezen, dat zij de rivier zullen blok- keeren, te protesteeren en willen eene meeting op touw zetten; men wil voorstellen om Engelsche interventie in te roepen. De bedreiging van China om de rivier te blokkeeren wordt verzwakt door de meening, dat zij geschiedde in de hoop dat Engeland zoude interveniëeren. BRUSSEL, 14 September. De „Gazette" beves tigt de mededeeling, dat de schoolwet onderteekend is, en doet tevens een dringend beroep op de be zadigdheid der liberalen. Met het oog op de mogelijke komst van katholieke troepen hier ter stede, waardoor onlusten zoudon kunnen ontstaan, zijn de polite en de gendarmerie in de kazernes geconsigneerd. Briga des gendarmerie zijn naar verscheidene dorpen in den omtrek gezonden, waar men een aanslag op de liberalen vreest. LONDEN, 14 September. Sir Edward Malet, Engelsch gezant te Brussel, is tot gezant aan hit hof van Berlijn benoemd, ter vervanging van wijlen lord Ampthill. PARIJS, 14 September. Gisteren kwamen in Spanje veertien nieuwe choleragevallen voor, terwijl dertien personen aan die ziekte bezweken. NAPELS, 14 September. In Italië kwamen giste ren 430 sterfgevallen aan cholera voor, waarvan 348 te Napels. De koning van Italië is in den namiddag uit. Napels vertrokken. De minister-pro- sident Deprctis heeft den prefect van Rome geseind

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2