Dinsdag 16 September. N°. 7540. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17U Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaMM» ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIBEX. 15 feptember. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. ter kennisneming overgelegd een op hun verzoek door de plaatselijke schoolcommissie uitgebracht advies omtrent de vraag of de oprichting van eene vierde school 3de klasse op dit oogenblik al of Dier. noodzakelijk is. Op de daarbij aangevoerde gronden adviseert de commissie, thans nog geene uitvoering te geven aan het reeds voor geruimen tijd opge maakt en onlangs door den districts-schoolopziener goedgekeurd bouwplan voor de oprichting van eene vierde school 3de klasse op de Boisotkade, maar alvorens gedurende eenigen tijd den loop der be volking na to gaan en althans de eerstvolgende inschrijving van nieuwe leerlingen af te wachteD. B. en Ws. hebben zich met dit advies geheel kunnen vereenigen en daarom tot dusverre geene voorstellen tot oprichting van eene vierde school als bovenbe doeld, tot aanwijzing van de plaats en tot beschik baarstelling van de noodige gelden bij den Raad aanhangig gemaakt. Voor het aannemen van eene afwachtende houding in deze, bestaat bovendien te meer aanleiding nu bij de Wet van 11 Juli jl. (Stbl. No. 123) art. 24j 5de lid der Wet op het lager onderwijs in dien zin is gewijzigd dat op geeno school meer dan zeshonderd kinderen gelijk tijdig mogen worden toegelaten, terwijl het maximum vroeger op vierhonderd was vastgesteld. Door de Gedeputeerde Staten is aan B. en Ws. toegezonden een aan Z. M. den Koning gericht adres van den heer R. N. Van der Maaren, com missaris van politie alhier, om verhooging van jaar wedde, met verzoek omtrent deze zaak den gemeente raad te hooren en het adres vergezeld van een extract uit de betrekkelijke raadsnotulen terug te zenden. Geroepen in deze advies aan den Raad uit te bren- geüj meenen B. cn Ws. het verzoek te moeten onder steunen. Bij de beoordeeliog van het verzoek komen huns inziens twee zaken in aanmerking: lo. de omvang der betrekking; 2o. de wijze waarop die door den tegonwoordigen titularis wordt waarge nomen. Het komt hnn o. a. billijk voor, dat in aanmerking worde genomen dat Leiden is eene Academiestad en daardoor alhier, meer dan in andere gemeenten met gelijk zieleatal, van de dien sten en vooral van den tact der politie wordt gevorderd. Wat het tweede punt aangaat, de orde en vei ligheid o. a. zijn in Leiden voorbeeldig; dat des niettegenstaande nu en dan misdrijven gepleegd worden en ongeregeldheden voorkomen, ligt in den aard der zaak; doch behalve dat de laatste van hoogst onbednidenden aard zijn en zich tot enkele baldadigheden bepalen, zijn in de laatste jaren geen voorbeelden bekend dat van eenig alhier gepleegd misdrijf de daders niet door de ijverige zorgen van den commissaris van politie zijn achterhaald. Zijn tact en ijver zijn bovendien nog onlangs op groote schaal gebleken in de bekende en beruchte ver giftigingszaak, waarin hij op uitstekende wijze van de geschiktheid voor zijn ambt heeft doen blijken. Op grond van een en ander achten B. en We. het hillijk dat de jaarwedde met 400 wordt ver hoogd en alzoo vastgesteld op 3000, eene jaar wedde gelijk aan die te Groningen en iets beoeden die te Utrecht. Naar aanleiding van een bij het Dagelijksch Bestuur ingekomen verzoek van bloemisten en-boom kweekers nit den omtrek dezer gemeente over eene verplaatsing van de bloeanmarkt naar den Apothekers- dijk heeft het daaromtrent een onderzoek ingesteld en is het B. en Ws. voorgekomen dat inderdaad, ook op grond van het door de belanghebbenden aangevoerde, de Apothekersdyk meer geschikt kan worden geacht voor den handel in bloemen dan de thans daarvoor bij verordening aangewezen plaate i aan den Rijn van de Vrouwensteegsbrng tot aan de Nieuwe Varkenmarkt (Boommarkt). Zij geven mitsdien in overweging te bepalen dat de bloemmarkt zal worden gehouden op den Apothe- kersdijk op de aldaar door hnn college aan te wijzen plaats, en de betrekkelijke bepaling der bedoelde verordening te wijzigen als volgt: „voor de bloe misten en boomkweekers aan dea Apothekersdijk." Tevens kunnen zij mededeelon dat de commissie voor de huishoudelijke verordeningen, hieromtrent door hen gehoord, heeft te kennen gegeven tegen de verplaatsing der markt geene bedenkingen te hebbeD. Tot lid-consultant van het Bataafsch Genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte, te Rotterdam, is o. a. benoemd prof. C. K. Hoffmann, en tot leden dr. E. Gilbay, dr. P. P. C. Hoek en dr. P. J. Kaiser, allen te Leiden. De off. van gezondheid 2de kl. Van den Heuvel tot BeichlingeD, gezegd Bartelotti Rijnders, van het reg. gren. en jagers, zal in stede van den off. van gezondheid 1ste kl. Borgerhoff Mulder, van het 3de reg. huzaren de cavalerie-manoeuvres bijwoneD. De luit -adj. Lucassen, van het depot-esc. 3de reg. hnzaren te Leiden, neemt daaraaD, op zijn verzoek, deel. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, 3.90 en 1.80; de laagste ƒ34, ƒ17.50, 3.60 en 1.80. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) heeft zich eene commissie gevormd tot het oprichten eener school met den Bjjbel. Tot president is voorloopig gekozen de hoer N. W. Wamsteeker, tot secretaris de heer H. Engel. De „receptie", waarmede het middagfeest van Beets Zaterdag werd besloten, duurde slechts kort, want de jubilaris moest al te zes uren weder pre sent zijn! Toch hadden nog velen, ook tel van dames, vriendinnen en vereersters, gelegenheid den grooten man t© begroeten. Om zes uren kwam bij weder in Tivoli, nu in eene andere zaal, waar o. a. ook het „Varna' -diner heeft plaats gehad. De zaal was met 6ierboomen getooid, te midden waarvan Beets' portret stond. Het middelgedeelte der driekantige tafel was, als eeretafel, voorzien van een reusachtige bloemen korf, waarnaast een meer bescheiden ruiker was geplaatst, geschenk van een drietal bloedverwanten. Do jubilaris en zijne ecbtgenoote zaten op fauteuils, waartus8chen de heer Van Lijnden plaats nam. Naast Beets zat prof. De Vries, naast mevrouw Beets de Commissaris des Konftigs 's Jacob. Voorla zaten aan de hoofdtafel, behalve bloedverwanten, de heeren Beynen on Hasebroek aata. Beets droeg de teekenen der ridderorden, hem Zaterdag ge schonken. Honderdtwaalf personen namen aan den maaltijd deel. Graaf Van Lijnden presideerde en opende de rij der toosten met eenige „huishoudelijke bepalingen" voor verdere „drinkers." Na den heer Stracké de hand to hebben gedrukt, eindigde Beets met een hartelijken heilwensch voor al zijoe vrienden, en maakte daarmede ^en einde aan het laatste nummer van 't programma voor dit schoone feest Van do NederlandsGhe vrouwen, die hem des ochtends in zijn huis bezochten, heeft de jubilaris eene prachtig gebeeldhouwde eikenbouten boekenkast gekregen. Mevrouw 's Jacob spaak hem toe. De Nederlandsche meisjes gaven een fraaien reuzenborf met bloemen. Het gemeentebestuur van Haarlem zond het vol gend schrijven: „Hooggeleerde heer! Het Bestuur van uwe ge boortestad gevoelt behodfte, u bjj gelegenheid van uwen 703ien verjaardag een b3yk van hulde te brengen. Het verheugt zich, dat het n gegeven is, onder hot genot van eene goede gezondheid, geëerd door allen, dezen dag te beleven. Het verzoekt u, de verzekering aan te nemen, dat, wanneer het vaderland er trotsch op mag zijn, n onder zijne zonen te tellen, het vooral uwe geboortestad is, die daarop bogen mag. Het Bestuur van de gemeente Haarlem biedt n met zijne hulde tevens aan de betuiging zijner hoogachting." Waar eene hulde te brengen was aan onzen Beets, bleef ook de heer Couvée te 's-Hage niet achter. In zijn Kon. Ned. boek- en kunsthandel, Lange Pooten aldaar, ziet men tusschen groen het levens groot portret van den dichter in olieverf, waaraan een lauwerkrans is vastgehecht; daarvoor liggen zijne voornaamste werken en tal van kleine Beets- photographieën, benevens een sierlijk gedrnkt karton, waarop men leest: „Wij eeren Beets onder onze helden van 't onverganklijk goed en schoon." Het geheel is keurig gerangschikt. Heden is te 's-Hage, onder commando van majoor Ypey, uit Leiden aangekomen het depot- escadron van het 3de regiment huzaren, ten einde met het corps aan de cavalerie-manoeuvres in Gelderland deel te nemen en morgen derwaarts te vertrekken. De lste luit. der inf. F. H. Donner van het 2de reg. te Maastricht wordt 10 October in plaats van bij het instr -bat. te KampeD, overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Prinses Hendrik heeft een bezoek gebracht bij mevrouw Van Tets, ten huize van den heer Steengracht van Duivenvoorde onder Voorschoten- Aan het sfation alhier zijn heden 780 plaats- biljetten naar Den Haag afgegeven. In de hedennamiddag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft het nieuwbenoemde lid de heer Doyvis na goedkeuring zijner geloofsbrieven zitting genomen. Morgen te 1 nur komt de opmakiDg eener voor dracht voor het voorzitterschap aan de orde. Jhr. Van der Does De Willebois, 's Konings minister van buitenlandsche zaken, is gisteravond nit Bohemen in Den Haag teruggekeerd. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur van Atjeh is deze den 11 den dezer van de Westkust van Kotta-Radja teruggekomen, alle gevangen schipbreukelingen der „Nisoro" medebrengende, en heeft de radjah van Tenom zich aan het Neder- landsch gezag onderworpen. De Staatscourant van heden bevestigt het reeds door ons medegedeelde bericht dat dr. N. Beets, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, bevorderd is tot commandeur in de orde van den Nederland9chen Leeuw. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Kaap St.-Vincent; de „Maasdam" arriveerde 13 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Sehiedam" vertrok 13 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam met de mail en 100 passagiers; de „P. Galand", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Sept. nam. 7 uren Dover. Het stoomschip „Ooorad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap del Armijde „Prins Frederik" arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok dezelfden dag; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-ViDcent; de „Vlacassar," van Amsterdam naar Java, vertrok heden van Pauillac; de „Zee land," van Java naar Rotterdam, arriveerde heden te Frioul (Marseille); de „Noord-Holland" arri veerde Zaterdag van Rotterdam te Batavia; de „Drenthe," van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te Southampton; de „Gelderland" vertrok gisteren van Aden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1