EXTRA-NOMMER. LEIDSCH DAGBLAD, N°. 7539 Maandag 15 September. A0. 18X4. STATEN-(tENERAAL Deie Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Opening yan de gewone Vergadering PRIJS DEZER COURANTS f*or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 1884 188 5. Vereenigde zitting der beide Kamers van Maandag 15 September. Te 1 uur wordt de vergaderiug door den heer jhr. wr. J. F. F. Van Eysinga geopend, die den griffier doet voorlezen een koninklijk besluit van 5 September jl. No. 16, waarbij hij, de heer Van Eysinga, benoemd wordt tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal gedurende de heden te openen zitting. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grond wet, met de leiding der Vergadering in de tegen woordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene commissie van acht leden om de ministers, hoofden van ministeriëele departementen, bij konink lijk besluit van 6 September jl. (Stbl. No. 199) tot commissie benoemd om Damens den Koning de zit ting der Staten-Generaal te openen, in- en uitge leide te doen. De ministers, allen in kostuum, hadden zich, twee aan twee in hofkoetsen, elke met vier paarden be spannen en met een lakei naast elk portier, van het Paleis naar de vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten huzaren, zonder muziek. De kamerheer-ceremoniemeester, de heer J. M. L. Van Bronkhorst, in een andere hofkoets ge zeten, geleidde, in kostnnm, de ministers. Deze door de commissie binnengeleid zijnde, plaatst de kamerheer-ceremoniemeester zich ter zyde van den troonde ministers nemen plaats achter de ministertafel. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zakeü, tijdelijk voorzitter van den raad van minis ters, houdt de volgende aanspraak „MIJNE HEEREN! Wegens den rouw over het smartelijke verlies, dat voor weinige maanden het Koninklijke Huis trof, heeft de Koning ons opgedragen Uwe vergade ring van Zijnentwege te openen. Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het NederlaDdsche volk bij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van OraDje. De betrekkingen des Konings met de buitenland- sohe Mogendheden bleven zeer vriendschappelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. Tot nog toe bleef het Vaderland behoed voorde cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert. De binnen het bereik der Regeering liggende voorbehoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst, en met tevredenheid mocht de landbouwer deel nemen aan de internationale tentoonstelling, die onlangs te Amsterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. De algemeene toestand in Nederiandsch-Indië is niet ongunstig; het ophouden van verwoestende epidemieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroor loven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid gesteld. Het is te hopen dat de bijzondere omstandig heden die thans den landbouw in Suriname en den koophandel in Cnra^ao drukken, van voorbijgaan- den aard zullen zijn. In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, Mijne Heeren! belangrijke werkzaamheden. i Eenige U bekende overeenkomsten met andere Mogendheden betreffende handel en internationaal recht, vereischen nog Uwe bekrachtiging. Het zal van U afhangen, door de behandeling van onderscheidene aanhangige wetsontwerpen, de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafrecht mogelijk te maken. Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestnnr van den waterstaat zal U vermoedelijk eerlang bereiken. De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd, om te verwachten dat zij weldra in behandeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op Uwe belang stelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het krediet van den Staat wel geves tigd, en het tekort in vergelijking van het vorige dienstjaar verminderd, maar de Regeering meent niet te mogen rusten in het streven om door be zuiniging binnen de grenzen der mogelijkheid eener- zijds en door verbetering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tus- schen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intnsschen roepen wij in de allereerste plaats Uwe aandacht in op de onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die, om gelijke reden als de aangenomene wet omtrent het regent schap, den voorrang boven andere werkzaamheden verdient. Mochten de Staten-Generaal kunnen goedvinden, dit onderwerp binnenkort te behandelen, dan zoo de tijd voor de gewone Dajaarswerkzaamheden niet behoeven te ontbreken. Welke intnsschen ook de loop Uwer gewichtige beraadslagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullen strekken. In naam des Konings verklaren wij de vergade ring der Staten-Generaal te zijn geopend." Den ministers wordt door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting wordt gesloten. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 5