iV. 7536. Donderdag 11 September. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT l T«or Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 TA. Grootere letters mar plaatsruimte. Voor bet iactMM* ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LFIH'F-N, IO September. Door het Dagelijksch Bestuur wordt den gemeen teraad ter vaststelling aangeboden een staat vaü af- en overschrijving op de begrooting voor het loopendo jaar, ter verhooging van enkele posten dier begrooting, die door meerdere uitgaven op een te laag bedrag zijn uitgetrokken en alzoo een te kort zullen opleveren, te vinden door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Die posten zijn de volgende: lo. Belooning en premiën aan de brandspnitlieden en beambten f 1500; 2o. kosten voor het vaccineeren van be hoeftigen f 1000; 3o. onderstand, vervoer en ver- plegingskosteD, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en doortrekkende personen f 200. Ten gevolge van het aantal zoowel grootore als kleinere branden welke sedert het begin van dit jaar hebben plaats gehad, is reeds over een bedrag ad f 3646.03 beschikt, zoodat het op de begrootiüg uitgetrokken bedrag ad f 3650, niet meer toerei kend is om daaruit de kosten en premiën van den laatsten brand te kunnen voldoen. Op grond dat er gedurende dit jaar meer branden kunnen plaats hebben en ook met het oog op de gelden welke nog aan bezoldigingen en voor het beproeven der brandspuiten moeten worden betaald, achten B. en Ws. het noodig dat bet artikel met f 1500 worde verhoogd. Eene verhooging met f 1000 van den post „kosten voor het vaccineeren van behoeftigen" is benoodigd naar aanleiding van het raadsbesluit van den 19den Juli 18S4, waarbij een crediet tot gemeld bedrag werd verleend voor de oprichting van een tijdelijk pare vaccinogèno. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen de voordrachten van B. cn Ws. tot verhoogiDg van de gemeente-begroeting met f 7000, voor de feestviering op 3 October a. s., tot af- en overschrijving op die begrootiDg en tot uitbreiding van het onderwijzend personeel voor de Jongensschool 2de klasse, zoodat zij in overweging geeft om dienovereenkomstig te besluiten. Onder overlegging van de betrekkelijke stukkfen geven B. en Ws. in overweging aan den heer P. J. De Fremery den gevraagden grond aan den Morsch- siogel in gebruik te geven onder de door de com missie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Adressant wjjst er op dat door de demping van de sloot langs den Morschsingel de natuurlijke grensscheiding is weggenomen en verzoekt daarom in vergoeding daarvan een hek te mogen plaatseD, in de richting van de gedempte sloot op 10 of 20 centimeter achter de geplaatste boomenrij, tot weöer- opzeggens toe en tegoa betaling van eene jaarlijksche recognitie. Door den heer P. S. Hamel, consul-generaal der Nederlanden in Siam, te Bangkok, ziju aan het Rijk ter plaataing in 'b Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden eenige Chinee- sche en Siameesche voorwerpen. In de Staatscourant van heden vindt men daarover de bijzonderheden. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Nadat reeds vroeger daarvoor geldea werden bijeengebracht, en zelfs Protestanten te Wassenaar hunne bijdragen niet onthielden, is dezer dagen aanbesteed het bouwen van eene Roomsch-Katho- lieko Parochiale school in die gemeente, zoodat wof8ra te Wassenaaa, in hot dorp, drie scholen voor lager onderwijs zullen bestaan esne school voor Christolijk-Nationaal onderwijs, eene openbare, en de school, die nu aanbesteed is. De officieren, die Ba afloop van hunne 6tudiën aan de 2de afdeeling der Krijgsschool, op 1 October van het vorige jaar, voor den tijd van één jaar werden gedetacheerd bij bet 2de regiment veld artillerie, te weten de 1st© luits. der infanterie Wijmans, Cheriex en Yan den Brandeler, worden met 1 Oct. a. s. eervol van die detacheering ontheven. De lste luit. Wijman3 zal alsdan intreden bij het regiment grenadiers en jagers, waarbij hij dezer dagen werd overgeplaatst, de lste luit. Cheriex bij het 5de bataljon 4de regiment infanterie te Gouda, terwijl de lste luit. Yan den Brandeler voorloopig ter beschikking zal blijven van den generaal-majoor, chef van den generalen staf. Naar het „Vad." uit goede bron verneemt, heeft de radjah van Tenom, na kennisneming van het ultimatum, zich niet ongeneigd verklaard de gevangenen vrij te laten, doch nog eenige dagen uitstel gevraagd en verkregen om een definitief antwoord te geven, De Koning heeft, ter vervanging van wijlen graaf L. G. A. Van Limburg Stirum, benoemd tot groot-officier en opperjagermeester, don heer J. Werner baron Van Pallandt te Arnhem, tot dus verre jagermeester. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. M. L. Andrée Wiltens, W. Yrolik, J. De Jonge, W. L. Borel, F. E. Conperns, J. Kramers, J. M- Van Stipriaan Lniscius, D. Mulder, E. Kruseman en A. Nilant gesteld ter beschikking van den gonv.- gen. van Ned.-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De audiëntie van deu minister van binnen- landscho zaken zal Zaterdag s. 8. niet plaats hebben. Qomeagd l>t e u w es. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen drie timmerlieden, die ten nadeele van hun patroon lood hadden ontvreemd zoomede tegen N. v. L., J. K. en J. L., de beide eersten oude bekenden der justitie, wegens verzet en geweldpleging tegen de politie. Gisteren is een metse1 a arsjongen bij ongeluk van een steiger gevalleD, ten gevolge waarvan hij aan een zijner armen is verwond ge raakt, terwijl een andere jongen bij ongeluk van een paard is gevallen en het hoofd verwondde. „De vijand heeft een landing gedaan noordwaarts van Katwijk en rukt in de richting van 's-Hage op. Ter beveiliging van deze stad rukken drie colonnes don vijand te gemoat; een oostelijk over Voorburg, een westelijk langs en door de duinen, een in het centrum langs de wegen 's-Hage Den DeylHaagsche Schouw en 's-HageWasse naarValkenburg." Dit was in het kort de onder stelling, die ten grondslag was genomen voor de gisteren uitgevoerde manoeuvre in het vuur. Het regiment grenadiers en jagers, twee batterijen veld artillerie en een detachement huzaren onder bevel van een luitenant-kolonel vormden de middel-colonne en moesten aan twee bataljons van het 4de rog. inf. eene batterij veld-artillerie en een detachement huzaren uit Leiden, gecommandeerd door don luit.- kolonel Van Rijen, de nadering laogs de zooeven ge noemde wegen beletten. Van lieverlede ontwikkelde zich een hevig gevecht, dat op genoemde wegen en eenige tussefcen die wegen gelegen hofstedeo gevoerd werd, terwijl eene poging des vijands om langs den liokervleugel van de verdedigers van VGravenhage eene omtrokking te bewerkstelligen, ook aau die zijde van Wassenaar een hevig vuur gevecht deed ontstaan. Nadat de manoeuvre ge staakt was, had de gewone bespreking door den leider te Wass*n.;ur plaats, terwijl de troepen naur huivne garnizoenen terugkeecdea, waar zjj circa halfvier aankwamen. De manoou-vre werd bijgewoond door een luit;- kolonel van den Frauscheu staf als militair attaché aan de Fransche legatie te 's-Hage verbonden, die met de meeste belangstelling don lodp van het gevecht volgde. Gelijk reeds gemeld is, bad bij deze manoeuvres een treurig voorval plaats. De kanonnier V. van de 5de batterij van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, bezig om zijn stuk uit te wisschen, liep onvoorzichtig voorbij den mond van een ander kanon om zijn wisscher te gaan nat maken, juist op het ondeelbaar oogenblik dat vuur gecomman deerd was. De man kreeg het volle schot los kruit in de borst en was zoo hevig getroffen, dat hij onder de handen van den officier van gezondheid den geest gaf. Natuurlijk bracht het ongeluk eene algemeene ontsteltenis onder de troepen teweeg. Het lijk werd per ziekenwagen naar Leiden over gebracht en de familie van het voorval in kennis gesteld. Gisternacht is te Lisse brand ont staan in een hooiberg van J. Mosseveld, in het Oosteinde van het dorp. De berg, waarin nog geen hooi, doch alleen eenig boeronstroo, en de daarachter staande schuur met eeoige bloembollen en andere roerende goederen daarin, zijn verbrand. Het woon huis bleef behouden. Een en ander was geheel of gedeeltelijk verzekerd. Do oorzaak is tot heden nog onbekend. Een gruwzaam feit word t uit Falmouth gemeld. Daar is eene stoomboot aangekomen, de „Montezuma", met drie personen der equipage van het jacht „Mignonnetto", den 19den Mei van South ampton vertrokken en den 15den Juli door een storm overvallen. Toen de schipbreukelingen, drie in getal, werden opgenomen, hadden zij 24 dagen rondgezworven zonder voedsel. De voorhanden pro viand toch was spoedig verbruikt. Er moest raad geschaft. Hadden de mannen, gelijk in sommige verhalen van ellendige schipbreukelingen wordt medegedeeld, het lot getrokken en ware een van hen opgeofferd om het loven der anderen te verlengen, met den mantel der liefde zon men zulk eene door de vreeselijke ellende ingegeven daad bedekken. Maar dit is niet geschied. Er was, be halve de drie mannen, een scheepsjongen aan boord, en de drie sterkere mannen hebben den zwakkeren knaap geslacht, zich met zijn bloed gedrenkt en met zijn vleesch gevoed. De drie mannen zijn door de „Montezuma" gered, maar moeten zich op dit oogenblik, beschuldigd van moord, voor den rechter verantwoorden. BUITENLAND. België. In den Senaat is de regeering gisteren geïnter pelleerd over de onlusten van Zondag te Brussel. Na bet hooren der verklaringen is de volgende motie met algemeene stemmen op twee na aan genomen „De Senaat, de wanordelijkheden die in Brussel zijn voorgevallen ten sterkste afifceurende, gaat over tot do orde van den dag." De minister van binncnlandsche zaken deelde mede dat de gouverneur van Brabant en de pro- oarour des koniDgs belast zijn met een onderzoek naar genoemde wanordelijkheden. Hij deed tevens eene wijziging voorzien in dö gemeente- en provinciale wet, opdat de regeering ingeval van wanorde krachtiger knnne optreden. Een besluit van den minister van binnenland- sche zaken verklaart alle handelsartikelen komende uit Spanje, zonder uitzondering voor verdacht. Italië. Nog steeds komen droevige berichten uit Napels. De cholera is daar de laatste dagen op schrikwek kende wijze toegenomen. Zaterdag kwamen 270 ge- vullen voer, terwijl er 100 der aangetasten be zweken. Zondag was het cijfer der aangetasten 320 en dat der dooden 150. Maandag beliep het aantal sterfgevallen, blijkens ontvangen telegram, niet minder dan 310. Geen wonder dat de schrik algemeen is. De komst yan koning Humbert heeft de gemoe* LEIDSCH iSlÉ DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1